ویژگی های مهم 5 اجزای کفش چرمی

0 11

ویژگی های کفش چرمی مناسب چیست؟

در این جا ویژگی کفش چرمی مناسب را بررسی خواهیم کرد. همان طور که می دانید کفش چرمی اصل علاوه بر زیبایی باید:

 • راحتی
 • دوام
 • مقاومت

و بسیاری ویژگی‌های دیگر را نیز داشته باشد. اما چرا باید یک کفش چرمی مقاوم داشته باشیم؟

دلیل اختراع کفش، محافظت از پا و مراقبت از آن در برابر آسیب ها بوده است. در این میان کفش چرمی مقاوم بهتر از سایر کفش های رایج عمل می کند. به همین سبب مهم ترین ویژگی کفش چرمی حفاظت از پا در برابر آسیب های محیطی است. با این حال برخی کفش های چرمی، خودشان موجب آسیب رساندن به پای افراد می‌شوند. همانند سایر انواع کفش پوشیدن کفش چرمی نامناسب باعث بروز بیماری‌هایی در پا و بدن فرد می‌شود. بیماری‌هایی همچون میخچه، فرو رفتن ناخن در گوشت، انحراف انگشت شست، سائیدگی، انگشت چکشی و بسیاری بیماری های دیگر می‌تواند ناشی از پوشیدن انواع کفش نامناسب و حتی کفش چرمی نامناسب باشد. به همین منظور آگاهی از ویژگی کفش چرمی مناسب در سلامت شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

چگونه کفش چرمی مناسب را شناسایی کنیم؟

چگونه کفش چرمی مناسب را شناسایی کنیم؟

کفش چرمی مناسب کفشی است که پای شما را از خطرات و آسیب ها مصون دارد. بخش مهمی از هزینه های پوشاک مربوط به کفش انسان می‌شود. دلیل این امر آن است که پا به عنوان قلب دوم بدن انسان شناخته شده و محافظت از آن همانند محافظت از قلب و حتی کل بدن است.انتخاب کفش چرمی نامناسب می‌تواند به قسمت‌هایی از پا و بدن آسیب جدی وارد کند. قسمت های آسیب پذیر بدن که با کفش چرمی نامناسب به شدت آسیب پذیر هستند عبارتند از:

 • ستون فقرات
 • پاشنه
 • قوزک پا
 • زانو
 • زردپی

همان اندازه که کفش نامناسب باعث درد در برخی نواحی بدن می‌شود، انتخاب کفش چرمی اصل میتواند بیماری های این نواحی را درمان کند یا مانع از شدت گرفتن آن‌ها شود. برای همین منظور حتما باید به ویژگی کفش چرمی خود توجه ویژه نشان داده و آن را با استانداردهای کفش چرمی مناسب مقایسه کنید. ویژگی های کفش چرمی استاندارد به گونه ای است که تمامی اجزای آن به درستی در کنار هم قرار گرفته باشند.

اجزای کفش چرمی استاندارد

در یک کفش چرمی استاندارد اجزای زیر بسیار اهمیت دارند.

 • رویه کفش
 • قالب کفش
 • ساق کفش
 • پاشنه کفش
 • زیره کفش

ویژگی هایی که هر کدام از این پنج اجزای کفش چرمی باید داشته باشند تا کفش چرمی مناسب را رقم بزنند به صورت کامل و جداگانه شرح می‌دهیم.

رویه کفش

بهترین و محبوب‌ترین رویه‌ی کفش، چرم است. کفش چرمی اصل سبب کاهش تعرق در پا می‌گردد. علاوه بر تعرق کم که باعث آرامش پا است، کفش چرمی استاندارد بادوام‌تر از سایر انواع کفش است. کفش چرمی مناسب با واکس زدن مانند روز اول خود تازه، براق و زیبا می‌گردد و عمر بالایی دارد. به دلیل همین ویژگی های کفش چرمی است که خریداران و طرفداران بسیاری خواهان آن هستند.

جالب است بدانید که کفش های چرمی از دو حنش چرم اصل و پلاستیک ساخته میشوند. و به دلیل مواد تشکیل دهنده شان آن ها را به دو دسته‌ی کفش چرمی اصل و کفش چرم مصنوعی تقسیم می‌کنند.

دلیل تعرق کم‌تر در کفش چرمی اصل چیست؟

یکی از مهم ترین ویژگی های کفش چرمی عدم ایجاد تعرق آن است. چرم اصل در بافت خود منافذی ریز ولی بسیار دارد. این منافذ امکان تبادل هوا در داخل و بیرون کفش را فراهم می‌آورند. منافذ موجود در کفش چرمی اصل و تبادل هوای حاصل از آن، تعرق پا را در کفش بسیار کاهش می‌دهد.

لازم به ذکر است که کفش چرم مصنوعی به علت عدم وجود منافذ ریز و در نتیجه عدم  تبادل هوای داخل و خارج کفش، تعرق بیش از حر در پا و تولید بوی بد پا را به همراه دارد.

انواع رویه کفش
انواع رویه کفش

انواع رویه کفش

انواع رویه کفش را می‌توان در سه دسته‌ی زیر تقسیم بندی کرد:

 • چرمی
 • پلاستیکی
 • پارچه ای

به دلیل ویژگی های کفش چرمی و قیمت بالایی که این کفش دارد، استفاده از آن در هر محیطی مناسب نیست. از کفش های چرمی اصل بیشتر در میهمانی، محل کار و مکان‌های رسمی استفاده می‌گردد. برای همین منظور در سایر زمان‌ها می‌توان از کفش‌هایی با جنس‌های متفاوت دیگر بهره برد.

کفش‌هایی با رویه‌ی پلاستیکی یکی دیگر از انواع مدل کفش ها هستند که بیشتر برای استفاده در مصارف ایمنی و یا مکان‌های ساحلی و برخی کفش های ورزشی مناسب هستند. اما استفاده از کفش پلاستیکی مانند کفش چرم مصنوعی در سایر موارد توصیه نمی‌شود. چرا که امکان رساندن آسیب به پا در این مدل از کفش ها بسیار زیاد است.

نوع دیگری از رویه‌‌ها، رویه‌های پارچه‌ای هستند. این جنس از رویه سبب سبکی کفش می‌شوند. به این ترتیب پای فرد وزن کمتری را با خود حمل می‌کند. رویه‌های پارچه‌ای در کفش های کتانی و تابستانی بسیار کاربرد دارند. ولی استفاده از رویه‌ی پارچه‌ای در کفش های زمستانی (به دلیل نفوذ آب در کفش) به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

قالب کفش
قالب کفش

قالب کفش

قالب بندی کفش باید به گونه‌ای باشد که به پنجه و انگشتان پا فشار وارد نشود. کفش‌های نوک تیز و پنجه باریک فشار زیادی به پنجه‌ی پا وارد می‌کنند و به این ترتیب با فشار ناشی از کفش، انگشتان بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند. این امر در گذر زمان سبب بد فرم شدن پا می‌شود.

منظور از قالب کفش همان چهارچوبی است که در روی کفش واقع شده و شکل کفش را مشخص می‌کند. قالب کفش، دور پا، اطراف پا و پاشنه را در‌بر‌می‌گیرد. قالب کفش همان طور که پا را در برابر شرایط محیطی محافظت می‌کند، اگر قالب کفش چرمی نامناسب باشد، آسیب شدیدی به پا و در نهایت به کمر، ستون فقرات، زانو و … وارد خواهد کرد. برای همین منظور پوشیدن کفش چرمی نامناسب که تنگ باشد به شدت منع می‌شود. و به طبع پوشیدن کفش چرمی مناسب به شدت توصیه می‌گردد.

ساق کفش
ساق کفش

ساق کفش

ساق کفش یکی از مهم ترین ویژگی کفش چرمی که کمتر به آن توجه می‌شود و طرفداران بسیار کمی دارد. چرا که ساق کفش علاوه بر این‌که باعث سخت تر شدن فرآیند پوشیدن کفش می‌شود، پایین شلوار را به حالت چروک در می‌آورد. علاوه بر این مورد، تولید کنندگان نیز (به دلیل زیاد شدن هزینه های ناشی از وجود ساق کفش) تمایل چندانی نسبت به تولید آن ها ندارند.

طرفداران کفش های ساق دار عمدتا کودکان (به دلیل محافظتی که ساق کفش از پای آن ها می‌کند) و ورزشکاران هستند. ساق کفش موجب می‌شود که در زمانی که پا خسته باشد کمتز دچار پیچ خوردگی و انحراف گردد.

پاشنه کفش
پاشنه کفش

پاشنه کفش

همان قدر که پاشنه‌ کفش نباید خیلی بلند باشد، به همان اندازه همه پاشنه کفش نباید تخت باشد. پاشنه کفش باید نه آن قدر بلند باشد که موجب پیچ خوردگی پا شود و نه باید انقدر کم باشد که خرده ریزه های روی زمین توسط پا احساس شود. بسیاری از درد های ناحیه کمر و پا مربوط به پاشنه کفش هستند. پس انتخاب کفشی با اندازه پاشنه مناسب بسیار حائز اهمیت است.

اندازه پاشنه مناسب کفش مینیمم یک سانتی متر و ماکزیمم 5 سانتی متر است. چرا که تعادلی در پا ایجاد می‌شود و فرد در هنگام ایستادن کمتر به پنجه های خود فشار می‌آورد.

زیره کفش
زیره کفش

زیره کفش

قبل از هر چیز در رابطه با زیره کفش باید به وجود شیارهای کف زیره توجه کنید چرا که وجود این آج ها در کف آن برای جلوگیری از سر خوردن کفش در برف یا مکان های صاف و خیس، بسیار ضروری است.

زیره های معروف در کفش با دو نام po و pvc شناخته می‌شوند. زیره های مدل po امعطاف پذیر تر، سبك ‌تر، با دوام تر، توپُر تر،  راحت‌ تر و در برابر سایش مقاوم‌ تر از زیره های pvc هستند. برای همین در صورتی که نمیتوانید این زیره را از ظاهر آن تشخیص دهید، نام زیره کفش مورد نظر را از فروشنده جویا شوید.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 2 میانگین: 4.5]
Leave A Reply

Your email address will not be published.