تناسب کفش با پا را چگونه رعایت کنیم؟

تناسب کفش با پا را چگونه رعایت کنیم؟

تاکنون یاد گرفته‌ایم که بدون وجود مکانیسم پشتیبانی کافی، حتی یک جفت کفش پیاده روی نیز ممکن است نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. این جمله کاملا درست است. بهترین نوع کفش پیاده روی نیز باید با پا تناسب داشته باشد. اما معنی تناسب کفش چیست؟ از نظر ما تناسب کفش به معنی تطابق کفش  با شکل خاص پا و کارکرد کفش است. به طور اختصار، ما در این مقاله تمرکز خود را بر تناسب کفش پیاده روی قرار داده ایم. لازم به ذکر است که تعریف تناسب کفش به لحاظ راحت بودن برای هر فرد متفاوت است. در اینجا منظور ما از تناسب کفش حمایت کفش از پا است. به این ترتیب مقاله ما به چهار بخش تقسیم می‌شود:

 • رهنمودهای کلی تناسب کفش
 • تناسب جعبه پنجه
 • تناسب رویه کفش
 • تناسب پاشنه
تناسب کفش با پا
تناسب کفش با پا

جعبه پنجه

جعبه پنجه بخشی از کفش است که در قسمت جلو واقع شده است. در کفش پیاده روی این جعبه باید به اندازه کافی راحت و متناسب باشد، به صورتی که انگشتان پا انتهای جعبه پنجره را لمس نکند. بنابراین، همیشه باید فضای کمی‌ بین انتهای جعبه پنجه و نوک پنجه وجود داشته باشد. هنگام پیاده روی باید بتوانیم بدون محدودیت پنجه‌های خود را کمی‌ حرکت دهیم. دلیل این امر این است که اولاً، در هنگام راه رفتن باید کمی ‌آزادی حرکت به پنجه‌ها بدهیم، زیرا حرکت پنجه‌ها باعث تعدیل و توزیع وزنمان می شود.

بنابراین نباید وضعیت پنجه‌ها تغییر کند. دوما، وجود این فضا باعث گردش مناسب خون در پنجه‌ها شده که برای سلامتی ضروری است. برای اینکه تناسب جعبه پنجه را به‌ خوبی چک کنید به صورت ایستاده قرار بگیرید و وزن خود را به روی پاها بیندازید. این کار باعث تغییر موقعیت پا درکفش می‌شود. بنابراین باید در انتهای جعبه پنجه کمی ‌فضای اضافی وجود داشته باشد و انگشتان پا هیچ گاه نباید در کفش پیاده روی تنگ و فشرده شود.

تناسب پنجه
تناسب پنجه

تناسب رویه

رویه کفش چیست؟ بخشی از کفش است که بین مچ پا و نوک انگشتان گسترش یافته است. تناسب رویه نقش مهمی ‌در کفش پیاده روی دارد. این قسمت پشتیبانی کاملی از پا به عمل می‌آورد. بنابراین باید تا حد ممکن مانع از ایجاد ناراحتی و جلوگیری از گردش خون در پا شود. هر چه راحتی پا در کفش بیشتر باشد احتمال بیشتری وجود داردکه تمام درزها و شکاف‌های روی کفش از میان برود.

به همین خاطر است که ما همیشه توصیه می‌کنیم از کفش بند دار به جای کفش بدون بند استفاده کنید، زیرا کفش بند دار پشتیبانی بیشتری از پا به عمل می‌آورد و همینطور تنظیم اندازه کفش به کمک آن راحت‌تر است. نگاهی به کفش خود بیندازید. پشت کفش در هر دو طرف بند باید دارای فضای یکسانی باشد، به گونه‌ای که پشت کفش نه زیاد تنگ و نه بیش از حد گشاد باشد. در کفش‌های بدون بند دقت کنید که فضای کافی برای حرکت پا وجود داشته باشد و مانع از تورم پا شود.

تناسب رویه
تناسب رویه

تناسب پاشنه

این تصور اشتباه وجود دارد که در کفش پیاده روی پاشنه باید بدون حرکت باشد. با اینکه تاکید ما بر این است که حرکت پاشنه به حداقل برسد، اما نباید حرکت پاشنه به طور کامل حذف شود. صحبت ما در مورد ساق پا و خم شدن را به یاد دارید؟ اگر کفش خمشدگی کمتری داشته باشد و ساق آن محکم باشد، پشتیبانی بیشتری از کفش به عمل می‌آورد. از طرفی به معنای این است که در قسمت پاشنه فشار ایجاد می‌شود. این حالت مانند زمانی است که نیرو از یک طرف اهرم وارد می‌شود و به انتهای اهرم منتقل می‌شود.

تناسب پاشنه
تناسب پاشنه

این بدین معنی است که باید در قسمت پاشنه کمی‌ نیرو وارد شود. هر چه پاشنه کفش محکم‌تر باشد، هنگام خم شدن کفش فشار بیشتری به پاشنه وارد می‌شود. برخی تصور می‌کنند که محکم بودن پاشنه مانع از تاول می‌شود در حالی که باعث ایجاد تاول می‌شود. ما معمولا توصیه می‌کنیم که در کفش پیاده روی به اندازه 2/1 اینچ تا 4/1 اینچ فضا برای پاشنه وجود داشته باشد.

اندازه دقیق پا چگونه مشخص می شود؟

کسانی که سایز دقیق کفش خود را نمی دانند، باید به روش اصولی آن را اندازه گیری کنند. روش های زیادی برای این کار وجود دارند اما ساده ترین آن ها استفاده از یک کاغذ و خط کش است.

 1. برای اندازه گیری؛ باید بعد از پوشیدن جوراب بر روی یک تکه کاغذ بایستید.
 2. پس از آن، باید نوک بلندترین انگشت پا و نوک پاشنه را علامت گذاری کنید.
 3. با یک خط کش فواصل بین دو نقطه را اندازه بگیرید.
 4. پس از یادداشت کردن عدد، برای پای دیگر هم این روش را تکرار کنید.

چرا رعایت تناسب کفش با پا مهم است؟

تناسب کفش با پا بسیاری از مشکلات فیزیکی بدن را برطرف می کند. به همین دلیل، مهم است که به هنگام خرید کفش نکات مربوط به عناصر در نظر گرفته شود. برای رعایت تناسب باید اندازه گیری پاها به صورت اصولی انجام شود. این کار باید در پایان رو صورت بگیرد زیرا تا حداکثر اندازه بزرگ می شود. قبل از خرید کفش جدید، باید از میزان تفاوت اندازه هر دو پا اطمینان لازم را کسب کرد.

فاکتورهای مهم تناسب کفش

 • کفش مناسب نباید آنقدر تنگ باشد که به پنجه ها فشار وارد کند.
 • برای پوشیدن کفش ها نباید نیاز به فشار آوردن زیادی باشد.
 • سایز پا در کفش های مختلف متفاوت است و به همین دلیل لزوما نباید سایز همیشگی را خریداری کرد.
 • سایز کفش در برندهای مختلف متفاوت است، بنابراین؛ به هنگام خرید فرد باید کاملا نسبت به اندازه پاهای خود آگاه باشد.
تناسب کفش با پا چگونه است؟

آیا کفش های چرم تناسب لازم را دارند؟

افراد سالم تناسب کفش با پا را رعایت می کنند. البته؛ افرادی که کفش های ورزشی می پوشند اغلب کفش های رسمی و چرم را نامناسب می دانند. در پاسخ به این افراد باید گفت که به هیچ عنوان چنین چیزی درست نیست بلکه برندهای معتبر چرم بسیار راحت هستند.

 • اگر کفش از فروشگاه نامناسب خریداری شود، ممکن است که کیفیت لازم را نداشته باشد.
 • افرادی که چرم می پوشند هم از سلامت جسمی مناسبی برخوردار خواهند بود.
 • کفش های چرمی که متناسب با پا هستند، به روش های مختلفی تولید می شوند.
 • این روش ها سالیان زیادی را طی کرده است و با تغییر زیادی روبرو شده اند.
 • انواع بسیاری از کفش‌های چرم با‌کیفیت با استفاده از روش‌های مختلف تولید می‌شوند اما نقطه مشترک تولید کفش چرم، راحتی کفش و تناسب کفش با پاها است.
 • اگر مراحل تولید کفش های چرمی اصولی باشد، تناسب کفش با پا بیشتر خواهد بود.

چگونه تناسب پا با کفش ورزشی را تشخیص دهیم؟

کفش های ورزشی همیشه راحت نیستند و در انتخاب آن هم باید بیشتر دقت کرد‌. تشخیص اینکه یک کفش ورزشی برای کسی مناسب است یا خیر، باید توسط خود فرد سنجیده شود‌. نکاتی برای تناسب کفش ورزشی با پا مطرح هستند که باید در نظر گرفته شوند.

تناسب کفش‌های کتانی با پا به چه صورت است؟

در واقع، سه فاکتور اصلی وجود دارد که بیانگر تناسب کفش است. توجه کردن به این موارد به هنگام تهیه کفش ضروری است. سه عامل اصلی که باید هنگام بررسی تناسب در نظر گرفته شوند به شرح زیر است.

 • طول کفش
 • عرض کفش
 • حجم یا ارتفاع
تناسب کفش
تناسب کفش

تناسب طولی کفش با پا چگونه است؟

اولین عامل مهم در تناسب کفش مناسب، طول آن است. بین انتهای کفش و بلندترین انگشت باید چند سانتی متر فاصله وجود داشته باشد. اندازه ها باید در حالت ایستاده سنجیده شوند. علاوه براین؛ پاشنه پا باید کاملا در انتهای کفش قرار بگیرد تا اندازه های دقیق تری بدست آید.

بیشتر افراد به صورت نشسته طول کفش‌هایشان را چک می‌کنند یا اینکه پاها را خارج از کفش مقایسه می کنند. حتی ممکن است که از شخص دیگری بخواهند تا طول کفش‌ها را بررسی کند. باید گفت که این کار کاملا اشتباه است. تنها کسی که می تواند تناسب کفش با پا را تشخیص دهد، خود فرد است. فاصله پا با جلوی کفش، فضایی است که برای تورم احتمالی پا باید در نظر گرفته شود.

مهم ترین نکات تناسب طولی کفش

 1. اگر ناخن های پا با جلوی کفش برخورد می کنند، کفش از نظر طولی مناسب نیست.
 2. هر گونه احساس فشار در جلوی پا نشان دهنده عدم تناسب کفش با پا است.
 3. اندازه و سایز همیشگی پا نشان دهنده طول مناسب کفش نیست.

چگونه تناسب عرضی کفش را بسنجیم؟

فاکتور مهم دیگر در یک کفش ورزشی مناسب، عرض است. پا باید کاملاً روی قسمت میانی کفش قرار گیرد و قسمت بالا نباید تحت فشار قرار بگیرد. اگر از طرفین بر روی قسمت میانی کفش قرار می گیرد، به این معنی است که کفش خیلی باریک است. در این صورت سایز کفش کوچک است و باید سایز بزرگتر استفاده شود.

عدم تناسب عرضی کفش جه مشکلاتی در پی دارد؟

 • کفش های خیلی باریک می توانند منجر به تاول یا پینه در پا شوند.
 • انگشت و ناخن های فرو رفته پا از طرف دیگر برای افراد بسیار دردناک هستند.
 • اگر فضای زیادی بین دو طرف پا و رویه کفش وجود داشته باشد، به این معنی است که کفش خیلی پهن است.
 • این مشکل هم می تواند منجر به تاول زدن پا و عدم ثبات در استفاده از کفش شود.
رعایت تناسب کفش
رعایت تناسب کفش

تاثیر حجم یا ارتفاع در تناسب کفش

 • حجم عاملی برای اطمینان از تناسب کفش است.
 • اگر از یک نوع کفش سنتی و بدون لغزش استفاده می شود، باید بتوان به راحتی پا را بدون فشار دادن آوردن به بالای پا در کفش قرار داد.
 • اگر یک کفش حجم کافی نداشته باشد، بندهای آن می توانند به بالای پا فشار وارد کنند. این می تواند منجر به ناراحتی و بی حسی در پا شود.
 • اگر ارتفاع کفش بیش از حد باشد، ممکن است پا به خوبی در کفش قرار نگیرد. این اتفاق می تواند منجر به تاول های پاشنه پا در اثر مالش پا به پشت کفش شود.
 • بسیاری از مسائل مربوط به حجم را می توان با جایگزین کردن کفش های مناسب درمان کرد.

خرید کفش متناسب با پا

 1. اواسط تا اواخر بعد از ظهر بهترین زمان خرید کفش است.
 2. اگر کفش‌های جلو بسته خریداری می کنید، باید یک جفت جوراب به همراه داشته باشید.
 3. جوراب ها باید ضخامتی مناسب برای کفش جدید داشته باشند.
 4. کفش باید به خوبی با جوراب تناسب داشته باشد.
 5. همیشه بعد از پوشیدن کفش در اطراف کمی راه بروید و پاهای خود را کمی خم کنید.
 6. اگر کفش بیش از حد سفت باشد، به احتمال زیاد آنقدر که نیاز دارید نرم نمی شود تا از پوشیدن آن لذت ببرید.
 7. به هنگام خرید هر دو کفش را با هم بپوشید و کمی راه بروید. همه انسان ها در پای چپ و راست خود بی نظمی دارند و به همین خاطر باید اول پای بزرگتر را بپوشید.
 8. با اندازه گیری دقیق باید تشخیص دهید که کدام یک از پاها بزرگتر هستند.
 9. بهتر است که کفش به صورت اینترنتی خریداری نشود تا مشکلاتی در تناسب کفش ایجاد نشود.
 10. اگر یکی از لنگه های کفش کمی بزرگ است، با استفاده از کفی تناسب را در آن ایجاد کنید.
 11. هنگام خرید کفش های ورزشی، همیشه فعالیت هایی قرار است با آن انجام دهید را در نظر بگیرید
 12. اگر کفش خیلی داخل پا آزاد یا تنگ باشد، سایز کفش نامتناسب است.

خوب است بخوانید: فواید کفش پاشنه بلند چه می‌تواند باشد؟

تناسب کفش با پا یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در سلامت افراد است. استفاده از کفش های مناسب و توجه لازم به اندازه کفش در هنگام خرید از مهم ترین فاکتورها محسوب می شوند. این موارد سلامت بدن را بهبود می بخشند. علاوه براین؛ اگر کفش از نظر سایز کاملا متناسب باشد، دیرتر از بین می رود و برای مدت طولانی تری می توان از آن استفاده کرد. برای بررسی اندازه حرکت پاشنه با کفش‌های جدید خود کمی ‌قدم بردارید تا مطمئن شوید که جای پاشنه چندان تنگ و محکم نیست. اگر نگران گشادی بیش از حد پاشنه پا هستید، یک جفت کفش قدیمی‌ پیاده روی بپوشید و آنگاه تناسب کفش در قسمت پاشنه را در هر دو کفش مقایسه کنید. شما در کمال تعجب در خواهید یافت که کفش قدیمی‌تان دارای اندکی فضا برای حرکت پاشنه در کفش است.
منبع: kunitzshoes
این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 2 میانگین: 4]

One Comment on “تناسب کفش با پا را چگونه رعایت کنیم؟”

 1. این موضوع کاملا تجربیه! اینکه چه کفشی برای پای هر کسی خوبه یا حتی اینکه کفشش چه جنسی داشته باشه کاملا تجربه هست و قانون و قاعده خاصی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *