تناسب کفش با پا را چگونه رعایت کنیم؟

0 8

تناسب کفش به چه معنی است؟

تاکنون یاد گرفته‌ایم که بدون وجود مکانیسم پشتیبانی کافی، حتی یک جفت کفش پیاده روی نیز ممکن است نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. این جمله کاملا درست است. بهترین نوع کفش پیاده روی نیز باید با پا تناسب داشته باشد. اما معنی تناسب کفش چیست؟ از نظر ما تناسب کفش به معنی تطابق کفش  با شکل خاص پا و کارکرد کفش است. به طور اختصار، ما در این مقاله تمرکز خود را بر تناسب کفش پیاده روی قرار داده ایم. لازم به ذکر است که تعریف تناسب کفش به لحاظ راحت بودن برای هر فرد متفاوت است. در اینجا منظور ما از تناسب کفش حمایت کفش از پا است. به این ترتیب مقاله ما به چهار بخش تقسیم می‌شود:

  • رهنمودهای کلی تناسب کفش
  • تناسب جعبه پنجه
  • تناسب رویه کفش
  • تناسب پاشنه
تناسب کفش با پا
تناسب کفش با پا

جعبه پنجه

جعبه پنجه بخشی از کفش است که در قسمت جلو واقع شده است. در کفش پیاده روی این جعبه باید به اندازه کافی راحت و متناسب باشد، به صورتی که انگشتان پا انتهای جعبه پنجره را لمس نکند. بنابراین، همیشه باید فضای کمی‌ بین انتهای جعبه پنجه و نوک پنجه وجود داشته باشد. هنگام پیاده روی باید بتوانیم بدون محدودیت پنجه‌های خود را کمی‌ حرکت دهیم. دلیل این امر این است که اولاً، در هنگام راه رفتن باید کمی ‌آزادی حرکت به پنجه‌ها بدهیم، زیرا حرکت پنجه‌ها باعث تعدیل و توزیع وزنمان می شود.

بنابراین نباید وضعیت پنجه‌ها تغییر کند. دوما، وجود این فضا باعث گردش مناسب خون در پنجه‌ها شده که برای سلامتی ضروری است. برای اینکه تناسب جعبه پنجه را به‌ خوبی چک کنید به صورت ایستاده قرار بگیرید و وزن خود را به روی پاها بیندازید. این کار باعث تغییر موقعیت پا درکفش می‌شود. بنابراین باید در انتهای جعبه پنجه کمی ‌فضای اضافی وجود داشته باشد و انگشتان پا هیچ گاه نباید در کفش پیاده روی تنگ و فشرده شود.

 

تناسب پنجه
تناسب پنجه

تناسب رویه

رویه کفش چیست؟ بخشی از کفش است که بین مچ پا و نوک انگشتان گسترش یافته است. تناسب رویه نقش مهمی ‌در کفش پیاده روی دارد. این قسمت پشتیبانی کاملی از پا به عمل می‌آورد. بنابراین باید تا حد ممکن مانع از ایجاد ناراحتی و جلوگیری از گردش خون در پا شود. هر چه راحتی پا در کفش بیشتر باشد احتمال بیشتری وجود داردکه تمام درزها و شکاف‌های روی کفش از میان برود.

به همین خاطر است که ما همیشه توصیه می‌کنیم از کفش بند دار به جای کفش بدون بند استفاده کنید، زیرا کفش بند دار پشتیبانی بیشتری از پا به عمل می‌آورد و همینطور تنظیم اندازه کفش به کمک آن راحت‌تر است. نگاهی به کفش خود بیندازید. پشت کفش در هر دو طرف بند باید دارای فضای یکسانی باشد، به گونه‌ای که پشت کفش نه زیاد تنگ و نه بیش از حد گشاد باشد. در کفش‌های بدون بند دقت کنید که فضای کافی برای حرکت پا وجود داشته باشد و مانع از تورم پا شود.

تناسب رویه
تناسب رویه

تناسب پاشنه

این تصور اشتباه وجود دارد که در کفش پیاده روی پاشنه باید بدون حرکت باشد. با اینکه تاکید ما بر این است که حرکت پاشنه به حداقل برسد، اما نباید حرکت پاشنه به طور کامل حذف شود. صحبت ما در مورد ساق پا و خم شدن را به یاد دارید؟ اگر کفش خمشدگی کمتری داشته باشد و ساق آن محکم باشد، پشتیبانی بیشتری از کفش به عمل می‌آورد. از طرفی به معنای این است که در قسمت پاشنه فشار ایجاد می‌شود. این حالت مانند زمانی است که نیرو از یک طرف اهرم وارد می‌شود و به انتهای اهرم منتقل می‌شود.

تناسب پاشنه
تناسب پاشنه

این بدین معنی است که باید در قسمت پاشنه کمی‌ نیرو وارد شود. هر چه پاشنه کفش محکم‌تر باشد، هنگام خم شدن کفش فشار بیشتری به پاشنه وارد می‌شود. برخی تصور می‌کنند که محکم بودن پاشنه مانع از تاول می‌شود در حالی که باعث ایجاد تاول می‌شود. ما معمولا توصیه می‌کنیم که در کفش پیاده روی به اندازه 2/1 اینچ تا 4/1 اینچ فضا برای پاشنه وجود داشته باشد.

خوب است بخوانید: فواید کفش پاشنه بلند چه می‌تواند باشد؟

برای بررسی اندازه حرکت پاشنه با کفش‌های جدید خود کمی ‌قدم بردارید تا مطمئن شوید که جای پاشنه چندان تنگ و محکم نیست. اگر نگران گشادی بیش از حد پاشنه پا هستید، یک جفت کفش قدیمی‌ پیاده روی بپوشید و آنگاه تناسب کفش در قسمت پاشنه را در هر دو کفش مقایسه کنید. شما در کمال تعجب در خواهید یافت که کفش قدیمی‌تان دارای اندکی فضا برای حرکت پاشنه در کفش است.
منبع: kunitzshoes

 

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 4]
Leave A Reply

Your email address will not be published.