انتخاب کفش مناسب
انتخاب کفش مناسب

مهمترین اصول در انتخاب کفش مناسب پا

کفش مناسب می‌تواند مشکلات مربوط به پا را رفع کرده و کفش نامناسب می‌تواند باعث بروز مشکلات برای پا شود. روش‌های مختلفی برای انتخاب کفش مناسب وجود دارد. اگر به صورت آنلاین کفشی خریداری کرده‌اید، ممکن است، ‌این کفش مناسب پای شما نباشد. زیرا سایز یک کفش از کارخانه کارخانه دیگر متفاوت است. رهنمودهای زیر به شما کمک می‌کند تا کفش مناسب پای خود را انتخاب کنید.

اصول انتخاب کفش مناسب پا

 پای خود را اندازه بگیرید

لازم است حداقل یک الی دو بار در سال در فروشگاه کفش فروشی پاهای خود را اندازه بگیرید. نمی‌توانید به اندازه‌ای که ۱۰ سال پیش گرفته‌اید اطمینان کنید. برخی از بافت‌های نرم و ربات‌های پا با گذشت زمان کشیده‌تر می‌شوند و ‌این موجب تغییر شکل و اندازه پا می‌گردد. مطالعات نشان داده که اکثر مردم کفش نامناسب به پا می‌کنند که همین موضوع باعث ‌ایجاد درد در قسمت‌های مختلف پا و اختلالات مربوط به آن می‌شود. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که طول، عرض و طول قوس پای خود را اندازه بگیرید.

 در هنگام عصر پای خود را اندازه بگیرید

اندازه پا در هنگام صبح و عصر متفاوت است. در برخی افراد، هنگام عصر پا کمی ‌متورم می‌شود. بنابراین، یکی از اصول انتخاب کفش مناسب پا این است که در هنگام عصر یا شب به خرید کفش بروید. در غیر ‌این صورت کفش تنگی انتخاب خواهید کرد.

اندازه گرفتن پا
اندازه گرفتن پا

 

 در هنگام اندازه گرفتن ‌ایستاده باشید

هنگام اندازه گیری پا سعی کنید به حالت ‌ایستاده باشید، زیرا در حالت‌ ایستاده پای شما بیشتر پهن می‌شود. بهتر است در ‌این مورد شخص دیگری پای شما را اندازه بگیرد و شما در عین حالی که‌ ایستاده هستید، مستقیم نگاه کنید تا وزن خود را در مرکز پا قرار دهید. حالت ‌ایستاده می‌تواند بر اندازه و شکل پا تاثیر بگذارد.

قوس پای خود را اندازه بگیرید

یکی از نکات مهم انتخاب کفش مناسب اندازه گیری طول قوس پا است. طول قوس پا اندازه بین پاشنه پا تا سرپنجه است (قسمتی که بند پنجه بزرگ پا تا می‌شود). قسمت خمیدگی پنجه بزرگ باید دقیقا با جایی از که کفش خم می‌شود یکسان باشد.

همانطور که کفش‌های خود را به پا دارید، به روی پنجه پا بلند شوید. اگر احساس کردید که قسمت خمیدگی کفش، قبل و بعد از بند پنجه بزرگ پا است، بنابراین بدانید که کفش مناسبت قوس پای شما نیست.

سایز مهم نیست

چندان خود را درگیر شماره سایز کفش نکنید. در شرکت‌های کفش، به دلیل استفاده از قالب‌های مختلف سایز‌ کفش متفاوت است. به عنوان مثال کفشی با شماره سایز ۸ از شرکتNew Balance  با کفشی با همان شماره سایز از شرکت نایک متفاوت است.

همچنین بخوانید: چگونگی اندازه گیری سایز پا در خرید اینترنتی کفش

سایز کفش مهم نیست
سایز کفش مهم نیست

 اندازه کفش را متناسب با پای بزرگتر در نظر بگیرید

یکی دیگر از اصول انتخاب کفش مناسب توجه به اندازه دو پا است. اندازه پای چپ و راست با یکدیگر متفاوت است. معمولاً یکی از دو پا بزرگتر از دیگری است. کفی‌ها و پدهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند فضای اضافی پای بزرگتر را جبران کند. اما نمی‌توانید برای کفش کوچکتر از سایز پای خود فضایی پر کنید‌.

انتخاب کفش مناسب متناسب با پای بزرگتر دارای محدودیت است. اگر یکی از دو پای شما بیش از 1.2‌ اینچ (تقریبا 30 میلیمتر) با دیگری تفاوت دارد، بهتر است دو سایز مختلف خریدای کنید.

امتحان کردن کفش

هنگامی‌که به قصد خرید کفش به فروشگاه می‌روید و یا آن را از طریق آنلاین خریداری می‌کنید، بلافاصله آن را امتحان کنید. در ‌این قسمت به شما می‌گوییم که چه اصولی برای انتخاب کفش مناسب در نظر بگیرید.

 برای امتحان کفش از جوراب استفاده کنید

لازم است هنگام انتخاب کفش مناسب از جوراب نخی و یا نایلونی که همیشه می‌پوشید استفاده کنید. در مورد کفش‌های مجلسی می‌توانید از جوراب نخی استفاده کنید، اما در مورد کفش ورزشی و کفش پیاده روی از جورابی استفاده کنید که ضخامت آن متناسب با کفش باشد، زیرا ضخیم بودن جوراب بر اندازه کفش تاثیر گذار است.

خوب است بخوانید: نحوه ست کردن جوراب با کفش

به اندازه 2/1 اینچ فضای خالی در جلوی کفش در نظر بگیرید

بین بلندترین انگشت پا و جلوی کفش باید به اندازه 2/1 اینچ فضای خالی وجود داشته باشد. برای برخی افراد انگشت شصت بلندترین انگشت است، اما در برخی دیگر انگشت دوم از انگشت شصت هم بلندتر است. ‌این فضای خالی برای انگشت بزرگتر در نظر گرفته می‌شود.

به اندازه 8/1 اینچ (حدود 30 میلیمتر) در پشت پا فضای خالی در نظر بگیرید

پای شما در قسمت عقب و پاشنه نباید احساس تنگی کند. در غیر ‌اینصورت باعث ‌ایجاد تورم و تاول در آن قسمت می‌شود. بنابراین بهتر است در حدود بین پاشنه و پشت کفش فضای خالی وجود داشته باشد.

 در قسمت جعبه پنجه فضای خالی وجود داشته باشد

پنجه‌ها برای حرکت نیاز به فضای کافی دارند. در صورتی که فضای کافی برای آنها وجود نداشته باشد باعث ‌ایجاد عوارضی مانند دفرمه شدن پنجه و پینه بستن پنجه می‌شود.

با هر دو کفش شروع به قدم زدن کنید

در هنگام انتخاب کفش مناسب، هر دو کفش را پوشیده و در اطراف مغازه قدم بزنید. همینطور می‌توانید آن را در سطوح مختلف مانند فرش، سرامیک و غیره را امتحان کنید. بهترین راه ‌این است که بر روی ‌تردمیل قدم زده و یا آن را در باشگاه امتحان کنید. با ‌این کار به طور واقعی می‌توانید مناسب بودن کفش را محک بزنید. برخی از فروشگاه‌ها دارای خدمات تردمیل هستند. بنابراین آن را درخواست کنید.

کفش باید بلافاصله در پا احساس راحتی ‌ایجاد کند

به محض ‌این که کفش را از جعبه در آوردید و یا به پا کردید، باید در آن احساس راحتی کنید. امیدوار نباشید که روزی ‌این کفش برای پای شما اندازه شود. به محض آنکه چنین احساسی نداشتید، کفش خریداری شده به صورت آنلاین را مرجوع کنید.

کفش بند دار بهتر اندازه می‌شود

کفش بند دار به راحتی می‌تواند با نیازهای خاص پایه شما ست شود و همینطور بهتر در پا اندازه می‌شود. ممکن است کفش‌های بدون بند در پا تاول ‌ایجاد کند و به راحتی اندازه پا نشود.

 

کفش بند دار بهتر اندازه میشود
کفش بند دار بهتر اندازه میشود

 به متخصص مراجعه کنید

در صورتی که در انتخاب کفش مناسب دچار مشکل هستید بهتر است از متخصص کفش در ‌این زمینه کمک بگیرید.  آنها می‌توانند در عرض ۴۵ تا ۶۰ دقیقه راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه کنند. برای جلوگیری از بروز مشکلات پا، ارتفاع پاشنه نباید بیش از ۳ سانت باشد. ارتفاع بالاتر فشار بسیار زیادی بر روی نوک پا وارد آورده و باعث مشکلات فراوان برای پا می‌شود. اگر کفش خریدید و سایز آن متناسب پای شما نبود، مقاله ” روش‌های تغییر دادن سایز کفش هایمان ” به شما کمک شایانی خواهد کرد.

منبع: verywellhealth

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *