زیره با کیفیت کفش چرمی
زیره با کیفیت کفش چرمی

با انواع مختلف زیره کفش و خصوصیات آن‌ها آشنا شوید!

اگر قصد خریدن یک کفش خوب و با کیفیت را دارید باید درباره‌ی خصوصیات زیره کفش و انواع آن آگاهی داشته باشید. کیفیت و راحتی کفش در پای شما بستگی به زیره‌ی کفش دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف زیره‌ی کفش و خصویات آن‌ها آشنا کنیم.

اهمیت زیره کفش

از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های تشکیل‌دهنده‌ی یک کفش زیره‌ی آن است. در واقع به قسمت بیرونی کفش زیره گفته می‌شود که دائما در تماس با سطح زمین است. وجود زیره در کفش باعث می‌شود پای شما آسیبی نبیند و از طرف دیگر نیز موجب می‌شود کفش بادوام‌تر باشد و طول عمر بیشتری داشته باشد. برخی از کفش‌های موجود در بازار دارای زیره‌ی فوق‌العاده‌ای هستند که بطور جذابی طراحی شده است. شاید تابحال به این موضوع فکر نکرده‌اید که زیره انواع مختلفی دارد و همه‌ی زیره کفش‌ها شبیه بهم نیستند. اگر این طرز فکر را دارید اشتباه می‌کنید. هر کفشی زیره مخصوص به‌خود را دارد که دارای کاربرد خاصی است. هنگامی که کفشی را می‌خرید حتما به زیره‌ی آن توجه کنید.

معرفی بهترین زیره‌های کفش

زیره کفش PU

زیره کفش PU همان زیره‌ی پلی یورتان (Poly Urethane) است. زیره PU به زیره‌هایی گفته می‌شود که  ترکیبی از دو ماده پلی ال و و ایزوسیانات باشد. کفش‌هایی که دارای این زیره هستند هم دوام و هم قیمت مناسبی دارند. این زیره‌ها به شدت راحت و بسیار سبک هستند. اگر قصد دارید کفشی که خریداری می‌کنید مدت زمان بیشتری بپوشید از کفش‌های با زیره PU استفاده کنید. این زیره‌ها انعطاف بالایی دارند و در هوای سرد مانند عایق حرارتی عمل می‌کنند. با توجه به استانداردهای جهانی امکان شکستگی در این زیره‌ها حدودا 10 درصد می‌باشد که میزانش بسیار کم است. کفش‌هایی که دارای این زیره هستند در مقابل لغزش و رطوبت مقاومت بالایی دارند.

زیره کفش PU
زیره کفش PU

زیره کفش EVA

زیره EVA مخفف (Ethyl Vinyl Acetate) است. اکثر کفش‌هایی که در بازار وجود دارند (بیشتر از 70%) دارای زیره‌ی EVA هستند. این زیره دارای کاربرد زیادی در تولید کفش‌های مختلف دارد. این زیره ساخته شده از مواد بسیار نرم است و می‌تواند در برابر ضربه‌های با شدت زیاد تحمل فوق‌العاده‌ای داشته باشد. به همین دلیل است که در تولید انواع مختلف کفش‌های ورزشی از این نوع زیره استفاده می‌شود.

زیره کفش EVA
زیره کفش EVA

این زیره نرمی بسیار زیادی دارد و ممکن است در برابر حرارت تغییر شکل دهد اما برای جلوگیری از این اتفاق در EVA از ترکیب لاستیک و tpu استفاده شده است و آن را به‌خوبی در برابر حرارت مقاوم کرده است. پس دیگر نیازی نیست نگران تغییر شکل این کفش باشید. ترکیب لاستیک و tpu در زیره‌ی کفش سبب می‌شود که کفش در سطوح مربوط و لغزنده سر نخورد. این زیره خیلی سبک است و از آن در تولید کفش‌های راحتی نیز استفاده می‌شود.

زیره ی کفش EVA
زیره ی کفش EVA

زیره کفش Rubber یا لاستیکی

همانطور که از اسم این زیره پیداست در صورتی که کفش شما دارای زیره‌ی rubber باشد یعنی از زیره لاستیکی در آن استفاده شده است. از خصوصیات این زیره کفش می‌توان گفت که هرگز احتمال شکستگی و ساییده شدن در آن وجود ندارد. این کفش دارای اصطکاک فوق‌العاده‌ای است. معمولا در تولید کفش‌های کوهنوردی از این زیره استفاده می‌شود به این دلیل که زیره rubber انعطاف‌پذیری و استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد. همچنین این زیره غیر قابل نفوذ در برابر آب است.

تفاوتی که این زیره با موارد قبلی دارد این است که کمی سنگین‌تر از بقیه است. ممکن است برخی افراد این ویژگی را عیب بدانند اما برخی نیز ممکن است دوام این زیره را به سنگینی آن ترجیح دهند. توصیه می‌‌شود در ساخت کفش‌های راحتی از این زیره استفاده نشود. این زیره در هنگام برخورد با سطوح صاف صدا می‌دهد و این امر طبیعی است و بدلیل اصطکاک لاستیک با سطح زمین رخ می‌دهد. در تصویر زیر زیره‌ی لاستیکی را مشاهده می‌کنید.

زیره کفش Rubber یا لاستیکی
زیره کفش Rubber یا لاستیکی

زیره TPU

در صورتی که حساسیت زیادی به مقاومت کفش در مقابل لغزش و ساییدگی آن دارید توصیه می‌شود کفش‌های دارای زیره TPU را خریداری کنید. از خصوصیات زیره این کفش این است که استحکام خیلی زیاد و انعطاف‌پذیری بالایی دارد. این کفش به‌دلیل مقاومت زیاد در برابر لغزش عایق خوبی نیز محسوب می‌شود. این زیره در ساخت کفش‌های ایمنی کاربرد دارد و مقاومت زیادی در برابر شکستن از خود نشان می‌دهد. یکی از ویژگی‌های جالب این زیره شفافیت زیاد و بی‌رنگ بودن آن است. به همین دلیل انتخاب بسیاری از طراحان کفش استفاده از این زیره و تولید آن به رنگ دلخواه است. در نتیجه این زیره در رنگ‌های متنوعی در بازار وجود دارد.

زیره کفش PVC

مواد PVC علاوه بر لوله‌های آب در زیره کفش‌ها نیز کاربرد عمده‌ای دارند. PVC مخفف عبارت (Poly Vinyl Chloride) است. این زیره در انواع کفش‌ها استفاده می‌شود و عایق بسیار خوبی محسوب می‌شود. خصوصیات زیره کفش PVC این است که این زیره شکل‌پذیر است و به‌راحتی می‌توان آن را به شکل‌های مختلف درآورد. زیره pvc سخت و سفت است و برام نرم‌تر کردن آن از مواد مختلفی استفاده می‌شود. این زیره در طرح‌های مختلفی موجود است زیرا وزن سبکی دارد و قیمت آن مقرون به صرفه است. از این زیره اکثرا در تولید کفش‌های با قیمت پایین و دمپایی استفاده می‌شود. اطمینان داشته باشید که این زیره دچار سایش و شکستگی نمی‌شود. در شکل زیر تصویر زیره pvc را مشاهده می‌کنید.

زیره کفش PVC
زیره کفش PVC

زیره کفش Termo

در صورتی که قصد خرید کفشی را دارید که مقاومت بسیار زیادی در مقابل لغزش و سایش داشته باشد باید کفش‌هایی را بخرید که از زیره‌ی termo در ساخت آن‌ها استفاده شده است. خصوصیات زیره کفش ترمو این است که این زیره کیفیت خیلی خوبی دارد. اگر کفشی را که دارای این زیره است بپوشید به‌آسانی می‌توانید روی سطح لغزنده راه بروید. این زیره برای فصل‌های تابستان و زمستان بسیار مناسب است و عایق حرارتی خوبی به حساب می‌آید. این زیره به دلیل چگالی متوسط دارای وزن سبکی است و امکان شکستگی در آن وجود ندارد. در نهایت برای داشتن یک پیاده‌روی راحت می‌توانید از کفش‌هایی با زیره termo استفاده کنید.

زیره کفش Termo
زیره کفش Termo

زیره کفش چرم

زیره‌ی چرم یا همان زیره میکرولایت محبوبیت زیادی در بین انواع مختلف کفش دارد. زیره‌های چرم بسیار زیبا و جذاب هستند. در این زیره‌ها هوا گردش دارد و همچنین این زیره‌ها قابلیت جذب رطوبت را دارند. اکثرا در ساخت و تولید کفش‌های مجلسی و کلاسیک از این زیره استفاده می‌شود. از بارزترین خصوصیات زیره کفش چرم می‌توان به این مورد اشاره کرد که حتما در فصل گرم تابستان از کفش‌های با زیره چرم استفاده کنید. مخصوصا در مواقعی که پای شما زیاد عرق می‌کند کفش با زیره‌ی چرم بهترین انتخاب برای شما است.

زیره‌ی چرم یا میکرولایت
زیره‌ی چرم یا میکرولایت

زیره با لاستیک طبیعی (NR)

لاستیک طبیعی دارای ویژگی کشسانی بوده و در فصل سرد نیز نرم است. این زیره انعطاف زیادی دارد. زیره NR نسبت به زیره pvc مقاومت بیشتری در برابر پارگی، سوراخ شدن و لغزش دارد. لاستیک طبیعی در مقابل مواد شیمیایی مقاومت زیادی دارد. ولی در برابر حلال‌های نفتی و بنزین مقاومت زیادی ندارد به‌دلیل اینکه لاستیک طبیعی هیدروکربن است.

زیره کفش لاستیک استایرن- بوتادی ان (SBR)

این لاستیک یکی از رایج‌ترین و ارزان‌ترین لاستیک مصنوعی به حساب می‌آید. در صورتی که به این لاستیک فیلر اضافه نشد ضعیف عمل می‌کند. این لاستیک مقاومت سایشی بالاتری را نسب به لاستیک طبیعی دارد.

زیره کفش لاستیک نیتریل (NBR)

زیره‌ی NBR یا همان الاستومر به کوپلیمری از بوتادین و اکریلونیتریل گفته می‌شود. عمده‌ترین کاربرد آن در مواقعی است که زیره‌ی کفش نیاز به مقاومت بسیار زیادی در برابر بنزین و مواد نفتی دارد. از خصوصیات زیره کفش لاستیک نیتریل این است که این زیره مقاومت خوبی در مقابل مواد معنی و روغن گیاهی از خود نشان می‌دهد ولی در برابر حلال‌های اکسیژنه از جمله استون، متیل اتیل کتون و دیگر کتون ها مقاومت کمی دارد. همچنین این زیره در مقابل اسیدها و بازها بسیار مقاوم است. نسبت به لاستیک طبیعی انعطاف‌پذیری کمتری در دمای پایین دارد. از مزیت اصلی این زیره مقاومت آن در برابر نفت و حلال‌ها است.

لاستیک نئوپرین کلروپرین (CR)

از خانواده‌های بزرگ لاستیک‌های مصنوعی نئوپرین‌ها هستند و بسیار شبیه به لاستیک طبیعی می‌باشند. در مقایسه با لاستیک طبیعی دارای مقاومت بالاتری در برابر نفت، آتش و روغن دارند. این زیره‌ها دارای مقاومت کشسانی پایین تری در دمای بالا هستند و همچنین دارای طول عمر بیشتری نیز می‌باشند. در صورتی که این زیره‌ها در معرض گرما قرار بگیرند نرم نمی‌شوند. چگالی بالای این زیره باعث می‌شود تا قیمت آن بیشتر شود. از این زیره معمولا برای مصارف جذب ضربه استفاده می‌شود به این دلیل که در دماهای پایین انعطاف‌پذیری زیادی ندارد. این زیره مقاومت خوبی در مقابل چربی حیوانی، روغن، نفت، اسید‌های مخصوص و الکل‌ها دارد.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 3 میانگین: 5]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *