آموزش نحوه ست کفش و کمربند مردانه با اکسسوری‌ها
آموزش نحوه ست کفش و کمربند مردانه با اکسسوری‌ها

آموزش نحوه ست کفش و کمربند مردانه با اکسسوری‌ها

گاهی اوقات ست کردن لباس تبدیل به دغدغه‌ای برای ما می‌شود. در حقیقت ست کردن رنگ‌‌، الگو ‌و بافت‌ ‌‌بخش مهمی ‌از ظاهر ما را تشکیل می‌دهد. ترکیب عناصر مختلف پوشش کمک می‌کند تا در کنار هم زیبا و در عین حال جالب به نظر برسند. برای این کار اصولی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند کدام پوشش در کنار یکدیگر بهتر به نظر می‌رسد. این کار به کمی‌ تبحر نیاز دارد، اما خبر خوش این است که یادگیری آن آسان است. در این مقاله نحوه ست کفش و کمربند را با دیگر اکسسوری‌ها‌ یا لوازم جانبی فرا می‌گیریم.

 ست کفش و کمربند  و دیگر لوازم جانبی

در هنگام ست کفش و کمربند مشخصا رنگ چرم، بافت چرم و تا حدودی رنگ فلز نقش مهمی‌ ایفا می‌کند. چیزی که به دنبال آن هستید این است که رنگ و طرح چرم و همینطور رنگ فلز کمربند و کفش و دیگر لوازم جانبی با یکدیگر به خوبی هماهنگ و ست شود.

در ابتدا شاید ست کردن همه این اقلام در کنار یکدیگر آسان به نظر برسد. اما کافی است کمی‌ در مورد اکسسوری‌ها فکر کنید؛ به عنوان مثال، دکمه‌های سردست، سگک موجود روی کفش و کیف، سنجاق یقه، سگک کراوات، زنجیر ساعت، دکمه‌ها، ‌حلقه‌ها‌ و حتی عینک آفتابی یا عینک طبی. اجازه دهید ببینیم ست کفش و کمربند با دیگر لوازم جانبی چگونه است و از کجا باید شروع کنیم.

می توانید سگک کفش و کمربند و ساعت خود را یکی انتخاب کنید
می توانید سگک کفش و کمربند و ساعت خود را یکی انتخاب کنید

·         ابتدا لباس خود را انتخاب کنید

قبل از هر چیزی باید با انتخاب لباس‌های اصلیتان شروع کنید. منظور ما از لباس شلوار، تیشرت و کت است.

·          اکسسوری‌های نرم خود را انتخاب کنید

منظور ما از اکسسوری نرم، دستمال جیبی، کراوات و جوراب است.

·         ست کفش و کمربند

تا اینجا لباس اصلی و لوازم جانبی خود را انتخاب کردید. حال نوبت به ست کفش و کمربند می‌رسد. زمانی که به انتخاب کفش فکر می‌کنید کمربند خود را نیز در نظر بگیرید. اساساً برای ست کفش و کمربند باید سه مولفه را مد نظر قرار دهید: رنگ چرم، باف چرم و رنگ فلز

ست کردن رنگ و بافت و رنگ فلز
ست کردن رنگ و بافت و رنگ فلز

·         رنگ چرم

توصیه می‌کنیم تا آنجا که می‌توانید رنگ کفش و کمربند خود را یکسان انتخاب کنید. خوشبختانه، فاصله بصری بین کمربند و کفش زیاد است و لازم نیست صد درصد با یکدیگر هماهنگ باشند. اما لازم است تا آنجا که ممکن است رنگ این دو را از لحاظ بصری نزدیک به هم انتخاب کنید. هرچه که مراسم رسمی‌تر ‌باشد، ست کفش و کمربند اهمیت بیشتری می‌یاید. منظور ما این است که اگر کفش مشکی شما دارای سگک نقره‌ای است، باید آن را با کمربند چرم سیاه و سگک نقره‌ای ست کنید. اساساً ست کردن کفش سیاه با کمربند مشکی آسان است، زیرا رنگ مشکی دارای سایه اضافی نیست.

اگر به رنگی غیر از مشکی مانند قهوه‌ای، آبی و سبز فکر می‌کنید، ست کفش و کمربند کمی ‌مشکل‌تر می‌شود. فقط رنگ قهوه‌ای را در نظر بگیرید که دارای انواع سایه‌ها‌ است. از اینرو ست کفش و کمربند را تا حدودی غیر ممکن می‌سازد، مگر اینکه جنس آن دو یکی باشد.

بنابراین پوشیدن کفش مشکی با کمربند قهوه‌ای و یا کفش قهوه‌ای با کمربند مشکی ترکیب چندان مناسبی به نظر نمی‌رسد.

ست کردن رنگ کفش و کمربند (قهوه‌ای)
ست کردن رنگ کفش و کمربند (قهوه‌ای)
  • بافت چرم

از دیگر عناصری که در هنگام ست کفش و کمربند باید به آن توجه کنید، بافت آن دو است. به عنوان مثال، ست کمربند چرم قهوه‌ای با کفش جیر چندان متناسب نیست، زیرا این دو بافت یکسانی ندارند. همین طور،  کمربند چرم گوساله و کمربند دانه دار بافت یکسانی ندارند، هرچند تا حدودی مشابه هم هستند. اگر نتوانستید چیزی را از لحاظ بافت با یکدیگر ست کنید، حداقل رنگ آن را یکسان انتخاب کنید. مثلاً اگر کمربند یا کفش خود را از جنس جیر انتخاب می‌کنید، دیگری را از جنس چرم ساده یا چرم دانه‌ای با رنگ مشابه انتخاب کنید تا مردم چندان متوجه تغییر بافت آن نشوند.

جنس چرم کفش و کمربند را با هم ست کنید.
جنس چرم کفش و کمربند را با هم ست کنید.

هر چه ترکیب شما کمتر رسمی ‌باشد، دست شما در ست کردن رنگ و بافت آسان‌تر است. منظور ما از ترکیب کمتر رسمی ‌چیست؟ مثلا شما یک جفت کفش قایقی قهوه‌ای دارید که با شلوار اسلش به تن می‌کنید. می‌توانید آن را کمربند بافته قهوه‌ای ست کنید. یا مثلاً اگر کفش قایقی سرمه‌ای و یا قرمز می‌پوشید، می‌توانید آن را با کمربند سرمه‌ای و یا قرمز صورتی ست کنید. به طور کلی، کمربند‌ در استایل غیر رسمی‌ راحت‌تر با جین، تیشرت و یا کفش کتانی ست می‌شوند. می‌توانید یک جفت کفش زرد را با کمربند مادراس ست کنید و به یک تیپ تابستانه و آزاد دست یابید.

ست کفش قایقی زرد با کمربند مادراس
ست کفش قایقی زرد با کمربند مادراس

اگر دارای کفش دو رنگه یا چند رنگه هستید، می‌توانید رنگ کمربندتان را با یکی از این رنگ‌ها ‌ست کنید. به عنوان مثال، کفش قهوه‌ای و سفید آکسفورد هم با کمربند قهوه‌ای و هم کمربند به خوبی سفید ست می شود.

·         رنگ فلز

حال که در مورد ست کفش و کمربند از لحاظ رنگ و بافت صحبت کردیم، نوبت به ست کردن رنگ فلز  می‌رسد. به طور معمول در تیپ رسمی‌ گزینه‌های کمتری در مورد رنگ دارید و در این خصوص هماهنگی رنگ فلز اکسسوری اهمیت زیادی دارد.

در حالت ایده آل، فلز تمام اکسسوری‌هایی که به تن می‌کنید ‌باید دارای یک رنگ و سایه باشند. مثلاً اگر سگک کفش شما به رنگ طلایی است، باید دکمه‌های سردست، ساعت مچی، سنجاق کراوات و سنجاق یقه نیز به رنگ طلایی باشند. اگر سگک کفش نقره‌ای پلاتینیوم است، دکمه‌های سردست، ساعت، سگک کفش و همینطور سگک کیف  باید نقره‌ای پلاتینیویم انتخاب شود. می‌توانید یک پله جلوتر بروید و سگک رزگلد را با دکمه سردست رزگلد، حلقه صورتی و یا سنجاق یقه رزگلد ست کنید.

ست دکمه سردست رزگلد و سنجاق کراوات رز گلد
ست دکمه سردست رزگلد و سنجاق کراوات رز گلد

·         ست کردن فلز را از کجا شروع کنم؟

جواب این سوال در کمربند شما نهفته است، زیرا شما آن را با رنگ و بافت کفش خود ست کرده‌اید و شانس اینکه تمام کمربند‌های شما دارای یک رنگ و بافت باشند بسیار کم است.

هرچه تعداد اکسسوری‌های شما بیشتر باشد، شانس این که نتوانید تمام فلزهای اکسسوری‌هایتان را با یکدیگر ست کنید افزایش می‌یابد. تنها ‌لازم است تا آنجا که می‌توانید آنها‌ را با همدیگر ست کنید، اما اگر اینگونه نشد نگران نباشید آن را بپذیرید و با اعتماد به نفس به تن کنید.

·          حل کردن مشکل سگک کمربند

ست کردن سگک کمربند با دیگر اکسوری‌ها ‌شاید کمی‌ ناامید کننده به نظر برسد، زیرا برای ست کردن باید تعداد زیادی کمربند داشته باشید. من به شخصه کفش ‌و کمربند‌های زیادی دارم، اما همیشه در ست کردن رنگ فلز کمربند با دیگر اکسسوری‌ها با مشکل مواجه بودم. هنگام مسافرت باید ۱۵ کمربند با خود به همراه می‌برد تا بتوانم آن را با لباس‌هایم ست کنم. این کار هم از نظر هزینه گران است و هم عملاً غیر ممکن است. از طرفی خریدن این همه کمربند پول زیادی می‌خواهد و هنگامی‌که کمی‌ وزن اضافه پیدا کنم مجبورم همه آنها‌ را بفروشم و کمربند جدید بخرم. بنابراین به این موضوع فکر کردم که بتوانم هر سگکی را به هر کمربندی ست کنم. بنابراین به دنبال یک مجموعه کمربند همه کاره و در عین حال با کیفیت، خوش دوخت و با سگک خوش رنگ بودم تا بتوانم سال‌ها‌ آن را به تن کنم. بنابراین شروع به طراحی کمربند کردیم.

·          Fort Belvedere کمربند

اولین کار را با انتخاب بهترین چرم‌ شروع کردیم. تصمیم گرفتیم از آستر چرم Fort Belvedere  استفاده کنیم، زیرا دارای جنس مرغوب و انعطاف پذیری خوبی بود. تمام کمربند‌ها ‌از جنس چرم آلمانی، پرتغالی و ایتالیایی بود. همچنین توجه خاصی به نقاشی سنگین سگک کردیم تا با گذشت زمان نه لکه دار شود و نه ساییدگی روی آن مشخص شود. سگک هایی که قبلا استفاده می‌کردم واقعاً رنگ پریده بودند و من نمی‌خواستم این اتفاق برای سگک‌های Fort Belvedere  بیفتد. رنگی که برای کمربند انتخاب کردیم در ۵ رنگ مختلف بود. همچنین برای سگک‌ها ‌رنگ ‌و طرح مختلف انتخاب کردیم تا در آینده بتوانند با هر کفشی ست شوند. یکی دیگر از مزایای این نوع کمربند این است که می‌توانید سایز آن را مطابق با خواست و میل خود تغییر دهید. بر روی آن سوراخ‌هایی طبیعی شده است که در صورت اضافه وزن می‌توانید آنها‌ را تنظیم کنید. از آنجا که می‌توانید سگک‌ها را تعویض کنید، بنابراین انعطاف پذیری زیادی دارید.

Fort Belvedere کمربند
Fort Belvedere کمربند

نتیجه گیری

آقایان شیک پوش و جنتلمن ها می‌توانند از روش‌های هوشمندی که در این مقاله عنوان کردیم، جهت ست کفش و کمربند خود با دیگر اکسسوری‌ها استفاده کنند تا به ظاهری هماهنگ و زیبا دست پیدا کنند. از آنجا که کمربند، جزء لوازم جانبی چرمی و فلزی بزرگ و برجسته‌ است، سرمایه گذاری در خرید یک مجموعه همه کاره می‌تواند کل ظاهر شما را به کلی بهبود دهد و از طرفی مقرون به صرفه نیز باشد

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 2 میانگین: 4.5]

همچنین ببینید

بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه

بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه مدل 2022

در این مقاله بطور کامل با بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه که ترند سال 2022 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *