کفش الن ادموندز – Allen Edmonds ارزش خریدش را دارد؟

کفش الن ادموندز – Allen Edmonds ارزش خریدش را دارد؟

دنیای کفش مردانه نیز مانند کفش زنانه از تنوع زیادی برخوردار است. یکی از برترین مدل‌های کفش آقایان کفش الن ادموندز است. در این میان، کفش پارک اونیو (Park Avenue) از سری کفش‌های الن ادموندز شاید استانداردی است که دیگر کفش‌های آمریکایی با آن مقایسه می شود. در این مقاله قصد داریم تا نگاهی دقیق‌تر به کفش‌های لبه کلاهی از این نوع بیندازیم و در آخر به این سوال پاسخ دهیم که آیا خرید کفش الن ادموندز ارزش خرید آن را دارد یا خیر؟

کفش الن ادموندز
کفش الن ادموندز

تاریخچه کفش الن ادموندز

در سال ۱۹۲۲ آلبرت دبلیو الن یک شرکت کفش سازی در ویسکانسین بلژیک، تاسیس کرد. سرمایه گذار و شریک اولیه این شرکت رالف اشپیگل بود که بعدها آن را به ویلیام ادموندز واگذار کرد. از اینرو، این شرکت به نام الن ادموندز نامگذاری شد. این شرکت به سرعت به خاطر فرایند‌های ابتکاری خود مانند حذف میخ و ساق فلزی از ساخت کفش که باعث انعطاف و سبک وزنی بیشتر می‌شد به شهرت یافت. پاشنه کفش الن ادموندز معمولاً از چوب ساخته می‌شد تا دوام بیشتری داشته باشد و در عین حال راحتی پا را افزایش دهد.

الن ادموندز بعد از ارسال کفش به ارتش نیروی دریایی ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم طرفداران عمده‌ای به دست آورد که به مشتریان مادام‌العمر این برند تبدیل شدند. پس از درگذشت آلبرت الن در سال ۱۹۴۶ پسر او آلبرت جی آر ریاست شرکت را به دست گرفت. پس از او برادرش بوید در سال ۱۹۶۸ و بعد از آن جان استولن ورک  در سال ۱980 به روی کار آمدند. کارخانه اولیه در ویسکانسین در ژانویه سال 1984 به آتش کشیده شد. سرانجام شرکت الن ادموندز در حوالی بندر واشنگتن ویسکانسین تاسیس شد که تا امروز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

تاسیس شرکت ساخت قالب کفش

در سال ۱۹۸۷ شرکت تابعه Woodlore  تاسیس شد که به ساخت قالب کفش و دیگر لوازم جانبی می‌پرداخت. دهه ۱۹۹۰ دوران اوج شکوه و گسترش شرکت آلن ادموندز بود. در طی این مدت آنها شرکت اصلی تولید کفش لویستون، Maine  را خریداری کردند و شروع به تنوع بخشیدن به محصولات و ترکیب آن با محصولات دیگر مانند چتر نمودند.

در سال ۲۰۰۳، شرکت ۱۰۰ میلیون دلار جهت بازسازی کارخانه خود هزینه کرد تا به این صورت هزینه های تولید را کاهش دهد. همین کار موجب پایان شکوفایی این شرکت در دهه ۹۰ شد. تا سال ۲۰۰۶ آنها دوباره نگران افزایش هزینه‌های تولید بودند و قصد داشتند به بازارهای دیگر کفش وارد شوند. به این صورت آنها کارخانه خود در Lewiston و Maine  را بستند و یک کارخانه جدید در جمهوری دومینیکن افتتاح کردند.

در حالی که در کارخانه‌های واقع در بندر واشنگتن هنوز خط تولید کفش کلاسیک آن پابرجا بود، اما خطوط دیگر مانند کفش قایقی در جمهوری دومینیکن تولید می‌شدند. علاوه بر آن، برخی از مدل‌های کفش الن ادموندز در جمهوری دومینیکن از میان برداشته شد و در ایالات متحده شروع به مونتاژ شد. همچنین در سال  2006 حدود ۹۰ درصد سهم این شرکت به گلدنر هاون جانسون و موریسون از شرکت سرمایه‌گذاری Minneapolis به مبلغ 100 میلیون دلار واگذار شد.

در سال 2013، این شرکت توسط شرکت سهامی خصوصی، Brentwood Associates خریداری شد و در سال 2016، Brentwood آن را  به قیمت 255 میلیون دلار به شرکت کفش Caleres فروخت. رئیس فعلی شرکت مالکوم رابینسون است که قبلاً در انواع دیگر برندهای لباس مردانه از جمله Phillips-Van Heusen فعالیت کرد

کفش الن ادموندز در جایگاه جدید

امروزه الن ادموندز به تاریخ و جایگاه خود در صنعت کفش‌سازی آمریکا افتخار می‌کند. رونالد ریگان، جورج اچ دبلیو بوش، بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش تنها برخی از روسای جمهور آمریکا هستند که کفش‌های آلن ادموندز و به ویژه پارک اونیو (Park Avenue)را پوشیده اند. همچنین این شرکت، با ارائه خدمات تعمیر کفش که در آن مشتریان می‌توانند جفت کفش‌های قدیمی خود را ارسال کنند و آن را به بهایی مجدداً تعمیر کنند، خود را از دیگران متمایز کرده است.

در این نوع تعمیر، کف پوش، پاشنه، بند و مغزی جایگزین می‌شود و قسمت بالایی جلا داده می‌شود. تا زمانی که هیچ ترک یا پارگی عمیقی در چرم قسمت بالایی و آسترها وجود نداشته باشد، کفش الن ادموندز یک یا دو بار قابل تعمیر است. می‌توانید کفش خود را به کفاش محلی بسپارید. اما اگر آن را برای ال ادموندز ارسال کنید، اطمینان می‌یابید که کفش ابعاد اصلی خود را حفظ می‌کند.

علیرغم شهرت و میراث ال ادموند به دلیل کیفیت، این شرکت  اکنون در یک دو راهی قرار دارد. تلاش آنها در سال‌های اخیر در به دست آوردن مشتریان جوان‌تر و کمتر رسمی چندان موفق نبوده است. این رویکرد باعث از دست رفتن برخی از مشتریان دیرینه شده است. به این معنی که الن ادموندز امروز در میانه راه گرفتار شده است. علاوه بر اینکه سایر خریداران و طرفداران قدیمی تالارهای گفتگوی آنلاین، یوتیوب و دیگر مکان‌ها شاهد افزایش مسائل مربوط به کنترل کیفیت بوده‌اند.

پارک اونیو، مدل کفش سرکلاهی شاخص آکسفورد

مدل شاخص ان ادموندز، کفش پارک اونیو و یا همان کفش آکسفورد سر کلاهی است. در وب سایت شرکت به آن کفش سر کلاهی بالمورال می‌گویند. بالمورال در آمریکا یک اصطلاح رایج است که از نظر فنی به کفش آکسفورد اشاره دارد. اما کفش آکسفورد چیست؟ کوتاه‌ترین جواب این است که کفش آکسفورد کفشی است که ناحیه بند کشی آن کاملاً بسته است و در آن رویه جلوی کفش به قسمت عقب دوخته شده است.

مانند بسیاری از مدل‌های کفش الن ادموندز، کفش پارک اونیو کفشی است که قسمت فوقانی به مغزی کفش و سپس به کفی جوش خورده است. پارک اونیو نوعی مونتاژ است که الن ادموندز به آن ساخت 360 درجه مغزی می‌گوید. به این معنی که در هنگام تعمیر می‌توان به راحت‌تر مغزی و کفی را جایگزین کرد.

کفش پارک اونیو
کفش پارک اونیو

ویژگی‌های کفش الن ادموندز

ویژگی کفش الن ادموندز، کفی بلوط با پاشنه لاستیکی و همچنین رویه چرمی ممتاز است که از پوست گوساله ساخته شده است. از ویژگی دیگر کفش الن ادموندز، شش ردیف سوراخ برای بستن بند و قالب 65 است. این قالب مشهور‌ترین قالب کفش الن ادموندز است که در انواع مدل‌های دیگر از جمله مدل اونیو کمی بلندتر از از قالب کفش‌های معمول آمریکایی است. به اضافه اینکه شکل کلی آن براق‌تر است. با این حال، سبک کلی آن مانند کفش سنتی آمریکایی است. علاوه بر آن، کلاهک پنجه به نسبت بسیاری از برندهای دیگر کوتاه‌تر است.

نگاهی دقیق‌تر به کفش پارک اونیو

من  به طور مستقیم از سایت الن یک جفت کفش به قیمت ۳۹۵ دلار خرید کردم. من تصمیم گرفتم که رنگ مشکی خریداری کنم، زیرا رنگ محافظه کارانه‌تر و پرجلوه‌تری است. علاوه بر آن، یک جفت کفش جدید قهوه‌ای خریدم که حدود یک سال است آن را به پا می‌کنم. این کفش، کفش ثانویه کارخانه است؛ به این معنی که از نظر کیفی چندان کنترل نشده و دارای تخفیف است.

طرز ساخت 

کفش الن ادموندز دارای انواع کفی علاوه بر چرم استاندارد است. به طور کلی کفش جدیدی که خریداری کردم دارای کیفیت بالایی بود. دوخت و دوز در قسمت بالا یکپارچه بود، اما در برخی از قسمت‌ها دوخت آن شل بود. اما صرف نظر از چند نقص جزئی دارای دوخت یکپارچه بود. تنها ایرادی که وجود داشت وجود یک بریدگی کوچک بین پاشنه سمت چپ و کفی بود، اما مورد چندان مهمی نبود. چرم کفش در برخی از قسمت‌ها دارای چین و یا نقص بود که البته با مراقبت و پالیش می‌توان آن را برطرف کرد یا پوشاند.

یک ویژگی تا حدودی غیر جذاب، وجود  قوز مختصر بین رویه و کلاه پنچه بود که با چیدن یا ترمیم قسمت زیرین چرم در هنگام تولید برطرف می شود. کناره‌های کفش دارای رنگ آمیزی یک دست سیاه بود، اما به نظر می‌رسید که به قسمت زیرین کف به خوبی نفوذ نکرده است. کفش ثانویه من دارای نقص بیشتر در قسمت بالا و بدنه کفش بود و در برخی قسمت‌ها دوخت ناهمواری دیده می‌شد. با این حال، این مورد از کفش ثانویه انتظار می‌رود، چون کنترل کیفی نشده است.

راحتی

در مورد تناسب و راحتی کفش پارک اونیو که مدت بیشتری آن‌ها را پوشیده‌ام باید بگویم که بعد از دو سه بار پوشیدن متوجه شدم که تا حدودی ناراحت کننده است. به خصوص در قسمت پاشنه که احساس خارش و یا تاول‌های خفیف می‌کردم. اما  بعد از یک دوره نپوشیدن متوجه شدم که دیگر مشکلی با آن ندارم و اکنون کفش برایم بسیار راحت شده است

من سایز 8 می پوشم. در مورد کفش پارک اوینو متوجه شدم که قسمت پشتی کفش تا حدودی دارای فضا است. در قسمت پاشنه این فضا بیشتر می‌شود. البته یکی از نکته‌های افتخار آمیز کفش الن ادموندز وجود طیف گسترده از گزینه‌های متنوع است که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

باید بگویم که من انواع مختلف کفش الن ادموندز در سبک‌ها و قالب‌های مختلف را خریداری کرده‌ام. اما متوجه شدم که سایز کلی کفش‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. زمانی که کفش پارک اونیو خریدم بعد از یک دوره استراحت متوجه شدم که کفش به طور کلی اندازه پا شده است و اکنون احساس راحتی با آن دارم. دوست من نیز چندین جفت کفش الن ادموندز و چند جفت بوت دارد نیز دارای راحتی بالایی نیست.  تجربه او نیز از یک جفت کفش به جفت دیگر متفاوت است. او برخی کفش‌ها را بیشتر از بقیه دوست دارد. علاوه بر مسائل کلی کنترل کیفیت که قبلاً نیز به آن اشاره کردیم، این‌بار درکفش‌هایی که خریدم، هیچ نقص عمده‌ای ندیدم. همچنین چنین تجربه‌ای با کفش‌های ثانویه کارخانه نیز ندارم.

انواع کفش الن ادموندز
انواع کفش الن ادموندز

کفش الن ادموندز در فضای مجازی

در فضای مجازی و آنلاین اکنون گفته می‌شود که ادموندز شروع به کاهش کنترل کیفیت کرده است. این موضوع حقیقت ندارد. البته باید در نظر داشت که تقاضا برای پوست چرم گوساله با کیفیت بالا در جهان در حال افزایش است. حتی برند‌های معروف نیز گاهی برای یافتن چرم بدون نقص در تکاپو هستند. بعضی از برندهای دیگر توانسته‌اند استانداردهای دقیق کیفی را رعایت کنند. گاهی قیمت کفش آنها به ۶۰۰ دلار می‌رسد و تخفیف در آنها نیز به ندرت اتفاق می‌افتد.

به شما می‌گویم که امروزه برای خرید کفش الن ادموندز کمی بیشتر دقت کنید. اما ما قصد نداریم بگوییم کیفیت کلی محصولات کاهش یافته است. در نهایت پاسخ ما به اینکه آیا خرید کفش الن ادموندز ارزش آن را دارد؟ باید بگوییم که این بستگی به بودجه و سلیقه شما دارد. همان‌طور که گفتیم الن ادموندز اکنون کفش اونیو پارک خود را با قیمت ۳۹۵ دلار در وب سایت خود به فروش می‌رساند.

البته گاهی محصولات خود را به حراج می‌گذارد که شما می‌توانید با قیمت کمتر آن‌ها را خریداری کنید. این نوع کفش‌ها دارای نقص عمده نیستند. همچنین این کفش ها از دوام و قوام بالایی برخوردارند. اگر از آن‌ها مراقبت صحیح به عمل آورید و پشت سر هم  آن‌ها را به پا نکنید، می‌توانید تا سال‌ها آن‌ها را داشته باشید. به یاد داشته باشید که می‌توانید آن‌ها را به کارخانه آن در بندر واشنگتن بفرستید و با تعمیر مجدد آن مدت زمان بیشتری از کفشتان استفاده کنید.

نتیجه گیری

ظاهر کفش الن ادموندز کمی محافظه کارانه‌تر است و نسبت به دیگر مدل‌های انگلیسی و بریتانیایی از ظرافت برخوردار نیست. پس اگر می‌خواهید طاهری جنتلمن و کفش دلربای بیشتری با همان قیمت داشته باشید بهتر است پول خود را جای دیگری خرج کنید. 

اگر برای اولین بار است که کفش ال ادموندز می‌خرید و قبلاً آن را امتحان نکرده‌اید، می توانید مانند من کفش ثانویه را امتحان کنید. در حال حاضر این کفش در وب سایت الن ادموندز وجود ندارد، اما هر از گاهی می‌توانید آن را بیابید. از طرفی، می‌توانید به آن ها ایمیل بدهید تا آنها در هنگام حراج شما را مطلع سازند.

با اینکه کفش الن ادموندز ظریف‌ترین نوع کفش در بازار نیست و کنترل کیفیت اکنون بیشتر شبیه یک نوع قمار شده است، اما مدل‌های کفش الن ادموندز و پارک اونیو از نوع کفش با کیفیت آمریکایی است. این نوع کفش‌ها دارای قوام و راحتی بالا بوده و همچنین قابلیت تعمیر مجدد دارد و ساخت ایالات متحده آمریکا است. با این که این نوع کفش‌ها بهترین نوع کفش در بازار نیست، اما خرید آن ارزشش را دارد.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 4]

About مجله کادای

مجله کادای حاصل کار چند ساله یک تیم جوان و خلاق است که از سال 98 گرد هم آمده‌اند و در یک محیط دوستانه و حرفه ای با هدف آموزش، آگاهی‌سازی و ترویج خوش‌پوشی، خوش استایلی و زیبایی شروع به کار کرد. کادای در تمامی دسته بندی های خود با هدف پوشش دادن مد و فشن و سبک زندگی، به تهیه مقالات آموزشی می‌پردازد. رسالت تیم مجله کادای، بر آن است تا در عین صداقت، زیبایی را به شما هدیه دهد.

View all posts by مجله کادای →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *