کفش آکسفورد
کفش آکسفورد

چگونه بند کفش آقایان (کفش آکسفورد) را گره بزنیم؟

کفش آکسفورد کفشی است که با بند کفش آن شناخته می‌شود. این کفش معمولاً دارای سوراخ‌هایی است که بند از میان آن عبور می‌کند و گره آن زیر دهانه کفش مخفی می‌شود. در گذشته نه چندان دور، کفش آقایان در شکل رسمی آن، کفش آکسفورد بود. اما امروزه اشکال مختلف کفش آکسفورد به صورت کتانی و حتی پاشنه‌دار وجود دارد.  

کاربرد بند کفش

کاربرد بند کفش ایجاد امنیت و حس راحتی برای پا است. یکی از بهترین راه‌ها برای تغییر ظاهر و احساس کفش، تغییر ساده در بند آن است. بند کفش نه تنها برای حفاظت و تنظیم میزان شلی یا محکمی کفش در پا است، بلکه جنبه زیبایی نیز دارد. همانطور که گفته شد، بند کفش یکی از مشخصه‌های کفش آکسفورد است، زیرا هر نوع کفشی نیازمند یک نوع بند است. در واقع بند‌ کفش بخشی از سبک پوشش شما به حساب می‌آید. اجازه دهید مختصری در مورد بند کفش صحبت کنیم.

تاریخچه بندکفش

 تاریخ ایجاد بند کفش از تاریخ ایجاد کفش جدا نیست. با این حال تاریخ‌دانان هنوز تاریخ بند را به طور دقیق نشناختند. در اسناد یونانی ذکر شده است که بند کفش احتمالاً 3000 سال قبل از میلاد مسیح اختراع شده است.

در دوران اولیه، بندها معمولاً از مواد طبیعی ساخته می‌شد که بدون محافظ به دور پا پیچیده می‌شد. بنابراین می‌توان گفت که بند کفش از هنگام ظهور انسان به وجود آمده است. از آن موقع برای حفاظت از پا و قدم گذاشتن بر روی زمین از آن استفاده می‌شده است. در ابتدا انسان برای پوشاندن پای خود از برگ‌های بزرگ به عنوان کفش استفاده می‌کرده است. که مطمئنا برای نگه داشتن آن زیر پا نیاز به بند داشته است. این بندها از جنس علف و یا مواد طبیعی دیگر بوده است. این دوران را می‌توان دوران اختراع بند کفش نامید.

کفش‌های ابتدایی که ساخت آن به 3500  پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد احتمالاً کمی پیشرفته‌تر بودند. در این نوع کفش‌ها از بند چرمی که از میان سوراخ‌هایی رد می‌شد استفاده می‌شد که از جنس پوست حیوانات بود. در سال 3300 سال پیش از میلاد مسیح نیز کفش‌های پیچیده‌تری وجود داشته که توسط مرد یخی معروف Otzi استفاده می‌شده است. نمونه کفشی که از او باقی مانده، نوعی تنه درخت است که به صورت رشته‌ای بریده شده بود و به دور پا پیچیده می‌شد.

اینها نمونه‌های ابتدایی از بند  هستند که تاکنون شناخته شده‌اند. در قرن ۱۲ پیشرفت‌های بیشتری در ساخت بند کفش ایجاد شد که به بند امروزی شباهت بیشتری دارد. در موزه لندن نمونه‌های مستند از کفش قرون وسطی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد از بندهایی استفاده می‌کردند که از میان قلاب در جلوی پا عبور می‌کرده است.

کفش مرد یخی، Otzi
کفش مرد یخی، Otzi

افسانه ای در مورد کفش

یک افسانه معروف در مورد سربازان نپال که به جانبداری از انگلیس با ژاپنی‌ها به جنگ می‌پرداختند، وجود دارد. این افسانه می‌گوید که سربازان نپال به دلیل نوع خاص کفش خود می‌توانستند به آرامی بر روی زمین بخزند و همینطور بندهای همرزمان خود را از دشمن تشخیص دهند. زیرا که اعتقاد بر این بود سربازان بریتانیایی از طرز گره زدن مستقیم استفاده می‌کردند، در حالیکه جنگجویان ژاپنی بند خود را به صورت متقاطع می‌بستند. در هنگام شب سربازان نپال می‌توانستند بر روی زمین جنگ بخزند و بند کفش دوست را از دشمن شناسایی کنند.

جنس بند کفش

اگر به چند قرن اخیر نگاه کنیم بند‌های سنتی از مواد طبیعی مانند کنف، پنبه و چرم ساخته می‌شدند. امروزه ، اکثر بندها به جای الیاف طبیعی از مواد مصنوعی ساخته شده است. الیاف مصنوعی دارای قوام بیشتر و اصطکاک و پوسیدگی کمتر هستند، اما در عین حال لغزنده بوده و راحت‌تر از بندهای طبیعی باز می‌شوند. کفش رسمی که به عنوان کفش روزانه استاندارد شناخته می‌شود، باید دارای بندهای با کیفیت باشد که جنس آن از نخ آغشته به پارافین یا موم طبیعی باشد، زیرا بند زمخت، ارزان و ضخیم ظاهر کفش را ناآراسته می‌کند.

طول بند کفش

طول بند کفش به عوامل مختلفی بستگی دارد. سوراخ کفش می توانند یک معیار مناسب برای نشان دادن طول بند کفش باشد. معمولاً بهترین طول بند کفش 80 سانتی متر یا 31.5 اینچ است که مناسب کفش‌هایی با 2، 3، 4، 5 و 6 ردیف سوراخ است.

انواع بند کفش
انواع بند کفش

انواع بند کفش

بند کفش گرد 

 بند کفش آکسفورد گرد و نازک است و  جنس آن نخ آغشته به موم طبیعی است. هر چه بند نازک‌تر باشد کیفیت آن بهتر است. البته این در صورتی است که بندها به راحتی پوسیده نشوند. بند بی‌کیفیت معمولاً بسیار نازک است و به راحتی پاره می‌شود. اگر کفش باکیفیتی می‌خرید مطمئناً یک جفت بند باکیفیت نیز دریافت می‌کنید.‌

 بند کفش تخت 

 نوع دیگر بند کفش آقایان، بند تخت است که کمی از نوع گرد عریض‌تر بوده و نسبت به بند گرد کمی برجسته‌تر به چشم می‌آید.

 بند بوت رسمی

 معمولاً بند بوت رسمی، ضخیم، محکم و با دوام است. معمولا طول بند کفش برای بوت‌های مردانه 120 سانتی متر و یا 47.25 اینچ است. برای بوت ساق کوتاه که دارای 2، 3، 4 و 5 ردیف سوراخ است، از بند معمولی استفاده می‌شود.

بند کفش با کیفیت در 15 رنگ

همیشه انتخاب بهترین بند که از نظر طول، کیفیت و رنگ مورد پسند من باشد دشوار بوده است. اما در طی ۱۸ ماه گذشته و چندین بار آزمون و خطا بالاخره توانستیم بند کفشFort Belveder  با ۱۵ رنگ متفاوت طراحی کنیم. این جامع‌ترین مجموعه بند با کیفیتی است که می‌توانید به صورت آنلاین دریافت کنید تمامی بندها ساخت کشور ایتالیا و از جنس نخ آغشته به موم  بوده و دوام بسیار زیادی دارد. این بندها هم به صورت گرد و هم به صورت تخت ارائه می‌شود. اگر کفش آکسفورد و دربی به پا می‌کنید، می‌توانید از مجموعه ۱۵ رنگ متفاوت ما در اشکال گرد و تخت  استفاده کنید. همینطور این نوع بندها برای بوت نیز مناسب است.

بندهای Fort Belveder
بندهای Fort Belveder

پوشیدن کفش در مراسم

امروزه اکثر مردانی که لباس تاکسیدو و یا کت دنباله‌دار به تن می‌کنند، اکثراً کفش آکسفورد به همراه بند کفش معمولی می‌پوشند. اما مردان متشخص در اوج شهرت و موفقیت خود از کفش‌های اپرا پامپ (opera pumps) و یا کفش آکسفورد با بند ابریشمی تخت استفاده می‌کنند که عریض‌ و تخت است. 

کفش اپرا پامپ
کفش اپرا پامپ

چطور می‌توان کفش را با بند آن ست کرد؟

 امروزه شما می‌توانید رنگ کفش خود را به هر طریقی که بخواهید انتخاب کنید. اگر به دنبال سبک کلاسیک هستید، به دنبال بند‌های سیاه و قهوه‌ای و یا تیره تر باشید که با کفش شما ست باشد. به عنوان مثال، کفش مشکی با بند ارغوانی، خاکستری و یا آبی ست می‌شود. رنگ قهوه‌ای رنگ متنوع‌تری است و با هر چیز سبز و قهوه‌ای متناسب است. با این حال رنگ قهوه‌ای سایه‌های مختلفی دارد و کمی باید آن را تست کنید تا رنگ دلخواه خود را بیابید.

در نهایت همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد. اگر کفش آکسفورد شما خیلی رسمی است و مناسب بیرون رفتن نیست. نظرتان در مورد بند کفش زرد چیست تا احساس راحتی بیشتری کنید؟

ست کردن کفش با بند آن
ست کردن کفش با بند آن

گره زدن بند کفش چگونه است؟

از نظر ریاضی، روش‌های مختلفی برای گره زدن بند کفش وجود دارد. اما وقتی نوبت به لباس کلاسیک آقایان می‌رسد، کار کمی ساده‌تر می شود. اما ممکن است بسیاری از آقایان ندانند چگونه بند کفش خود را گره بزنند در اینجا به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید بند کفش آکسفورد خود را گره بزنید:

کفش آکسفورد به طور متفاوتی گره می‌خورد و گره زدن آن معمولاً افقی و موازی است.

گره زدن بند کفش آکسفورد
گره زدن بند کفش آکسفورد

بهترین روش برای گره زدن بند کفش آکسفورد

 کفش آکسفورد معمولاً دارای ۵ ردیف سوراخ است که در ادامه نحوه گره زدن آن را به شما آموزش می‌دهیم:

  • هر دو انتهای نخ را از داخل سوراخ‌های پایینی کفش رد کنید، به طوری که به شکل یک خط افقی روی کفش قرار گیرد.
  • اگر کفش دارای سوراخ‌های زوج است، بند کفش را از هر دو طرف سوراخ‌های پایینی بکشید تا هم اندازه شود. اگر سوراخ‌های کفشتان عدد فرد است، یک بند را دو الی پنج سانت بلندتر بگیرید.
  • بند را از زیر وارد سوراخ دوم همان طرف کرده و از رو از سوراخ دوم طرف دیگر رد کنید.
  • یک طرف دیگر بند را از زیر وارد سوراخ ردیف سوم همان طرف کنید و از رو وارد سوراخ سوم سمت مخالف کنید.
  • به همان شکل تا بالا ادامه دهید. به این شکل از سوراخ‌های پایینی هر طرف به سوراخ‌های بالایی حرکت کنید. اگر سوراخ‌های کفشتان فرد است، بند بلندتر را به صورت عرضی وارد سوراخ ردیف آخر کنید.
  • وقتی به قسمت بالا رسیدید، بندها را از دو طرف بکشید و آنها را محکم کنید.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 2 میانگین: 3]

همچنین ببینید

بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه

بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه مدل 2022

در این مقاله بطور کامل با بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه که ترند سال 2022 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *