کفش مناسب پا
کفش مناسب پا

چگونه کفش مناسب پا بخریم؟

چطور می‌توان کفش مناسب پا انتخاب کرد؟ کفش خوب چه خصوصیاتی دارد؟

در سال‌های اخیر خریدن‌ کفش مناسب پا به صورت آنلاین محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. اما دل مشغولی اولیه مردم این است که چطور می‌توانم کفشی را به صورت آنلاین بخرم که قبلا آن را امتحان نکرده‌ام و نمی‌دانم آیا اندازه پای من هست یا خیر؟ حتی اگر در یک فروشگاه هستید و یک جفت کفش امتحان می‌کنید، ممکن است ندانید که آن کفش مناسب پا هست یا خیر. خیلی اوقات مغازه را ترک می‌کنیم اما بعد متوجه می‌شویم که کفش مناسب پا نبوده است. بنابراین چیزی که بیش از همه برای ما اهمیت دارد، تنها زیبایی کفش نیست بلکه شکل، سایز و مناسب بودن آن برای پا است.

هیچ کدام از دو پا مانند هم نیست

بدن انسان به گونه‌ای است که از تقارن کامل برخوردار نیست. به عنوان مثال، دست چپ ممکن است کمی ‌‌پایین‌تر از دست راست باشد و یا طول بازوها با یکدیگر متفاوت باشند. همینطور این موضوع در مورد صورت و پا نیز صدق می‌کند. طرف راست بدن مانند طرف چپ آن نیست. این موضوعی است که باید در هنگام خرید کفش مناسب پا آن را مد نظر قرار داد. آنچه که مهم است این است که هنگام پوشیدن کفش با آن احساس راحتی کنید و کفش به اندازه کافی بزرگ باشد تا همه انگشتان پا در آن به راحتی جابجا شود و از طرفی هیچ فشاری بر پا وارد نیاید.

یک راه حل این است که هر شخصی که به دنبال کفش مناسب پا است، یک جفت کفش سفارشی خریداری کند.

سفارش کفش مناسب پاعالی است اما هزینه آن بالا است

 مشکل کفش سفارشی این است که ممکن است هزینه زیادی داشته باشد و هر شخصی قادر به خرید آن نباشد. به همین خاطر است که کفش‌های آماده به فروش گزینه بهتری هستند. اگر قصد دارید از فروشگاه آنلاینی مانند Ace Marks خریداری کنید هزینه یک جفت کفش سفارشی دو هزار دلار است. به جای آن کفش آماده به فروش نیز وجود دارد که ۳۰۰ دلار قیمت دارد و ساخت کشور ایتالیا بوده و از چرم باکیفیت ساخته شده است. به علاوه اینکه کفی آن بسیار انعطاف پذیر و خوش دوخت است و داخل آن از یک نوع فوم پر شده که احساس راحتی بسیار زیادی به پاها می‌دهد.

ویژگی‌های کفش مناسب پا

یکی از نیازهای سلامت هر فرد توجه بیشتر به انتخاب نوع کفش مناسب پا است. به نظر من مهمترین بخش کفش، قسمت میانی آن است. شما دوست دارید به خوبی اطراف پای شما گرفته شود، به طوری که نیازی به بستن بند کفش نداشته باشید. همینطور می‌خواهید قسمت پنجه پا دارای فضای کافی برای انگشتان باشد تا انگشتان برای هم سوار نشود. قسمت جعبه پنجه باید نه خیلی گشاد و نه خیلی تنگ باشد.

 کفش مناسب پا کفشی است که از لحظه‌ای که می‌پوشید در آن احساس راحتی ‌کنید. پهنا و فرم پا برای افراد مختلف متفاوت است و از این رو قالب کفش باید به گونه‌ای باشد که نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد باشد و به طور کامل اطراف پا را در برگیرد.

 هنگامی‌که راه می‌روید پا بلند و کوتاه می‌شود. بنابراین، در قسمت جلوی کفش باید فضای کافی برای بزرگترین انگشت پا وجود داشته باشد تا به راحتی بتواند در آن حرکت کند.

فضای رویه کفش مناسب پا

اگر فضای بین رویه کفش و پا زیاد باشد، می‌توانید چروک‌هایی در قسمت چرمی ‌کفش ملاحظه کنید که در هنگام راه رفتن احساس ناراحتی به دست می‌دهد. در حالت ایده آل، رویه کفش باید به گونه‌ای باشد که چندان تنگ و ناراحت کننده نباشد.

پاشنه کفش

یکی از ویژگی‌های کفش مناسب پا به پاشنه کفش مربوط می‌شود. شرکت‌های کفش سازی پاشنه کفش را عریض و جادار طراحی می‌کنند تا مناسب هر نوع کفشی باشد. با این حال مهم است که اندازه پاشنه استاندارد و نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه باشد.  

کلاه جلو و کلاه پاشنه کفش

برای اینکه فرم پا حفظ شود در قسمت جعبه پنجه و پاشنه کفش کلاه تعبیه شده است. کلاه پنجه کفش و قسمت کلاه پاشنه کفش از قسمت‌های مهم کفش است که باعث احساس راحتی در پا می‌شود. گاهی کلاه پاشنه نسبت به کلاه جعبه پنجه تنگ و سخت است و پا در آن احساس ناراحتی می‌کند. بنابراین، اگر پاشنه پا به طور صد در صد در آن قسمت جا نمی‌شود، پا آسیب می‌بیند و در نهایت تاول می‌زند.

 کفش‌هایی مانند Ace Marks از این نظر نه تنها زیبا هستند، بلکه پاشنه آن به اندازه کافی عریض است و و باعث ثبات کلاه پاشنه می شود. همچنین پاشنه آن خیلی سخت نیست و دارای چرم نرم ‌است و به همین خاطر فضای کافی برای پاشنه‌های مختلف با اندازه‌های مختلف وجود دارد

 اگر کفش بند دار می‌پوشید، بند باعث محکم نگه داشتن پا در سر جایش می‌شود، اما نباید خیلی تنگ باشد.

حالت 7 شکل کفش آکسفورد مشکل آفرین است

 زمانی که کفش نو است و چرم آن کشیده نشده است، احتمالاً کمی ‌حالت 7 شکل در قسمت بند کشی دیده می‌شود. اگر شکل ۷ بیش از حد باشد به این معنی است که شما به یک قالب بزرگتر نیاز دارید و یا پاهایتان بزرگ است. در این خصوص به سراغ کفش‌های بدون بند و یا کالج بروید تا پای شما به درستی در کفش جا شود. پاشنه این نوع کفش‌ها چندان عریض نیست و در هنگام راه رفتن بر روی زمین نمی لغزد.

هنگامی‌که یک کفش را می‌پوشید به آن گوش دهید. این یک نشانه است

یک رازی که معمولاً نمی‌شنوید این است که هنگامی‌که پا را از کفش در می‌آورید مثل این است که از چیزی رها شده‌اید. این یک نشانه خوب از این است که کفش مناسب پا نیست. در مورد کفش سفارشی معمولاً چیزی را که مناسب پا است به دست می‌آورید و چنین کفشی به راحتی از پا جدا نمی‌شود. بنابراین نشانه این این است که کفش مناسب پا است.

 در مورد قوس گیر پا چطور؟

 از نظر شخصی پاهای من کمی‌ صاف است، اما هرگز نیاز به قوس گیر پا پیدا نکردم. قوس گیر پا برای برخی می‌تواند کمک کننده باشد و پا را در کفش اندازه کند. اما برای برخی دیگر این موضوع آزاد دهنده است. من به شما پیشنهاد می‌کنم که هر روشی که با آن احساس راحتی دارید انتخاب کنید.

قوس گیر پا
قوس گیر پا GENTLMAN

 چگونه کفش مناسب پا بخریم؟

انتخاب کفش مناسب پا  به نظر بسیار راحت و آسان می‌رسد. تنها کافی است که قبل از خرید پای خود را اندازه بگیرید. مشکل اینجاست که همیشه پای چپ از پای راست متفاوت است. همینطور اندازه پا در طول روز به علت راه رفتن زیاد ممکن است ورم کند و اندازه آن در طول روز و شب متفاوت باشد. خیلی اوقات پاها در هنگام عصر بزرگتر هستند. این زمان بهترین زمان برای خرید کفش است.

 سیستم استاندارد اندازه‌گیری پا در آمریکا

 در ایالات متحده رایج‌ترین سیستم اندازه‌گیری پا استفاده از دستگاه Brannock  است. شما می‌توانید این نوع دستگاه را در تمام فروشگاه‌های سراسر ایالات متحده ببینید و یا آن را از آمازون خریداری کنید. این دستگاه بسیار ساده است. شما بر روی آن قدم می‌گذارید. سپس این دستگاه عرض و طول پای شما را بر اساس پنجه بزرگ اندازه می‌گیرد.

دستگاه Brannock
دستگاه Brannock

چطور با استفاده از  یک تکه کاغذ می‌توان اندازه پا را به دقت اندازه گرفت؟

برای این کار یک تکه کاغذ را بر روی زمین بگذارید. بایستید و پای خود را بر روی تکه کاغذ قرار دهید. آنگاه طرح پا را به طوری که خودکار رو به داخل باشد ترسیم کنید. سپس با استفاده از یک خط کش طول و عرض پا را در بیشترین قسمت اندازه بگیرید.

اندازه‌گیری پا
اندازه‌گیری پا
چطور با استفاده از یک تکه کاغذ می‌توان اندازه پا را به دقت اندازه گرفت؟
چطور با استفاده از یک تکه کاغذ می‌توان اندازه پا را به دقت اندازه گرفت؟

با اینکه اندازه‌گیری پا در خانه ساده است، اما از شما می‌خواهیم که به کمک یک شخص آن را انجام دهید تا اینکه به اندازه دقیق ۱۰۰ درصد دست پیدا کنید. اطمینان یابید که در هنگام اندازه‌گیری پا در حالت ایستاده هستید زیرا در حالت نشسته اندازه پا فرق می‌کند

برای اندازه‌گیری پا از سایزهای مختلف کاغذ استفاده کنید. مثلاً اگر از سانتی متر استفاده کنید، از ورق A4 استفاده کنید. اگر از اینچ استفاده می‌کنید، سایز کاغذ letter size باشد. اگر پاهایتان بزرگ است از سایز Legal  و 11*17 استفاده کنید. بعد از آن به سراغ نمودار تبدیل در زیر بروید و سایز Brannock کفش خود را بیابید. (اندازه پا در سه نوع سایز اروپایی (Euro)، آمریکایی (US) و بریتانیا (UK) بر اساس واحدهای اندازه‌گیری اینچ (INCHES) و سانتی متر (CM) نشان داده شده است. این نمودار به شما در انتخاب کفش مناسب پا به صورت آنلاین کمک زیادی می‌کند. از طرفی کفش‌های برند ACE MARK مطابق با سیستم Brannock است. بنابراین با خیال راحت می‌توانید از این شرکت خریداری کنید.

جدول تبدیل Brannock
جدول تبدیل Brannock

چگونه عرض پا را اندازه بگیریم؟

 هنگامی‌که صحبت از اندازه‌گیری عرض پا می‌شود، بسیاری از کارخانه‌های کفش‌سازی از شماره استفاده می‌کنند: A به معنی عرض لاغر، D به معنی عرض متوسط و E یا EE یا F به معنی عرض بزرگتر است. مشکل اینجاست که این نوع شماره گذاری استاندارد یکپارچه نیست و در مورد برند‌ها متفاوت است.

 با استفاده از سیستم  Brannockمی‌توانید عرض پای خود را نیز اندازه‌گیری کنید.

کفش قلب دوم انسان است. بنابراین استفاده از کفش مناسب پا برای سلامتی انسان اهمیت زیادی دارد. امیدواریم این مقاله به شما در انتخاب کفش مناسب پا مفید بوده باشد.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 5]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *