روش صحیح شستن کفش در ماشین لباسشویی 
روش صحیح شستن کفش در ماشین لباسشویی 

روش صحیح شستن کفش در ماشین لباسشویی 

روش شستن کفش در ماشین لباسشویی  همیشه ایده خوبی نبوده است. مدل‌های قدیمی‌ ماشین نسبت به مدل‌های جدید چندان پیشرفته نبودند، اما  خوشبختانه ماشین لباسشویی امروزی گزینه‌ها و ویژگی‌های بسیار بیشتری نسبت به گذشته دارد که به ما امکان می‌دهد با خیال راحت کفش خود را در ماشین لباسشویی قرار دهیم.

نحوه شستن کفش در ماشین لباسشویی

با اینکه می‌توان کفش را در ماشین لباسشویی قرار داد، اما شما نمی‌توانید بلافاصله کفش‌ها را از پایتان در آورده و آن را در ماشین قرار دهید. برای اینکار یک روند گام به گام وجود دارد که باید طبق آن به پیش بروید تا بعد از شستشو، کفش شکل و فرم خود را حفظ کرده و به عنوان آسیبی وارد نشود.

 وسایل مورد نیاز برای شستن کفش در ماشین لباسشویی

پیش از استفاده از روش شستن کفش در ماشین لباسشویی شما به چند چیز نیاز دارید:

  • ماشین لباسشویی با گزینه تنظیم دما و سیکل چرخش
  • جوش شیرین
  • برس موی نرم
  • مایع پاک کننده
  • حوله
  • کیسه شستشو و یا روبالشتی

 مراحل شستشوی کفش در ماشین لباسشویی

 گام اول – کفش خود را آماده سازید

ماشین لباسشویی می‌تواند لکه‌ها و آلودگی‌های سطحی کفش را تمیز کند، اما شستن کفش‌هایی که به شدت کثیف شده و گل و لای بین آن نفوذ کرده شاید کمی ‌مشکل باشد. ابتدا بایدگل و لای را از روی کفش پاک کنید تا کفش راحت تر تمیز شود. برای اینکار از یک مسواک قدیمی استفاده کنید.

کفی‌ها و بندها را جدا کنید.  بندهای خود را داخل کیسه شستشو قرار دهید تا از گره خوردن آن هنگام چرخش ماشین جلوگیری کنید. حواستان باشد کفی را نباید در ماشین لباسشویی قرار داد، بلکه باید آن را به صورت جداگانه با دست شست.

یک شب پیش از شستشوی کفش در ماشین لباسشویی، سه قاشق غذاخوری جوش شیرین داخل کفش بریزید تا بوی نامطبوع آن از میان برود و همینطور کفش بهتر شسته شود. قبل از شستشو جوش‌شیرین را پاک کنید.

مراحل شستشوی کفش در ماشین لباسشویی
مراحل شستشوی کفش در ماشین لباسشویی

گام دوم کفش را در داخل ماشین لباسشویی قرار دهید

یکی از مشکلاتی که در هنگام استفاده از روش شستن کفش در ماشین لباسشویی ایجاد می‌شود آسیبی است که از مخزن ماشین در هنگام چرخش  به کفش وارد می شود. به همین علت باید کفش خود را داخل کیسه شستشو قرار دهید تا از آن حفاظت شود. در صورتی که کیسه شستشو در اختیار ندارید به جای آن از رو بالشی استفاده کنید.

در مورد صدای حاصل از چرخش کفش در داخل ماشین لباسشویی نیز می‌توانید از چند حوله همرنگ با کفش استفاده کنید و کفش‌ها را داخل آنها پیچیده و در مخزن قرار دهید تا سر و صدای کمتری تولید شود.

برای ماشین های با بار بالا حتماً کفش‌های خود را در قسمت پایین مخزن قرار داده و سپس آن را با حوله بپوشانید.

قرار دادن کفش در ماشین لباسشویی
قرار دادن کفش در ماشین لباسشویی

گام سوم – تنظیمات را انجام دهید

تنظیم درست ماشین لباسشویی برای شستن کفش اهمیت زیادی دارد، زیرا باعث حفظ دوام و فرم کفش می‌شود. اطمینان یابید که به جای پودر ماشین لباسشویی از مایع پاک کننده مانند تاید و یا پرسیل استفاده کنید.

تنظیمات ماشین لباسشویی:

  • دور ملایم جهت جلوگیری از آسیب
  • آب سرد جهت جلوگیری از شل شدن کفش
  • آب‌کشی اضافی جهت از بین بردن مایع محبوس شده در داخل کفش
تنظیمات ماشین لباسشویی برای شستن کفش
تنظیمات ماشین لباسشویی برای شستن کفش

گزینه‌های خشک کردن کفش

آیا می‌توانید کفش خود را داخل خشک کن قرار دهید؟

جواب تا حدودی بله است.

خشک کن می‌تواند باعث تاب خوردگی کفش شود، بنابراین از یک حوله به دور کفش استفاده کنید. با این کار باعث می‌شوید که کفش کمتر در معرض گرمای شدید قرار بگیرد. با این حال باید تنظیم چرخش را روی دور کند با گرمای پایین قرار دهید.

روش دیگر اما وقت گیر این است که کفش خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید. داخل آن را با روزنامه و یا پارچه پر کنید تا شکل و ظاهر کفش حفظ شود. همچنین، آنها را زیر یک صندلی و یا میز قرار دهید تا مانع ترک خوردن  کفش بر اثر تابش مستقیم خورشید شوید.

گزینه‌های خشک کردن کفش
گزینه‌های خشک کردن کفش

به کمک نکات بالا که در مورد روش شستن کفش در ماشین لباسشویی بیان کردیم با خیال راحت می‌توانید کفش‌های تمیز و با دوامی‌ داشته باشید.

منبع: lakeappliancerepair

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *