راهنمای گام به گام شستن کفش در ماشین لباسشویی
راهنمای گام به گام شستن کفش در ماشین لباسشویی

راهنمای گام به گام شستن کفش در ماشین لباسشویی

آیا شستن کفش در ماشین لباسشویی صحیح است؟

بسیاری از ما متوجه این موضوع نیستیم که برای شستن کفش در ماشین لباسشویی باید به نوع کفش دقت کنیم. در حقیقت شستن کفش در ماشین لباسشویی همیشه امکان پذیر نیست. شاید کفش‌هایتان بعد از یک پیاده روی گلی شده و یا کودکانتان از مدرسه با کفش‌های کثیف باز می‌گردند و اولین چیزی که به نظرتان برسد این باشد که کفش‌ها را در ماشین لباسشویی قرار دهید تا در وقت خود صرفه جویی کرده باشید. اما همواره باید نکاتی را برای شست کفش در ماشین لباسشویی رعایت کنید تا همیشه کفش‌هایی با با دوام و عمر طولانی داشته باشید. در ادامه این مطلب آنچه که باید در مورد نحوه شستن کفش در ماشین لباسشویی بدانید را به شما می‌آموزیم.

نحوه شستن کفش در ماشین لباسشویی
نحوه شستن کفش در ماشین لباسشویی

 شستن کفش در ماشین لباسشویی

اینکه تصمیم بگیرید کفش خود را در ماشین لباسشویی بشویید تا حدود زیادی به جنس کفشتان بستگی دارد. برای فهمیدن این موضوع که آیا کفش قابل شستشو است یا نه، می‌توانید به برچسب کفش مراجعه کنید. اما به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است از شستن کفشی که از جنس پارچه حیوانی مانند جیر یا چرم است در ماشین لباسشویی خودداری کنید؛ زیرا شستشو به راحتی می‌تواند به این مواد آسیب برساند. بنابراین، همیشه به جنس کفش خود دقت کنید و برای تمیز کردن این گونه کفش‌ها از محصولات شوینده مخصوص استفاده کرده و یا کفش خود را به یک شستشو دهنده متخصص بسپارید.

همانطور که کفش جیر و یا چرم قابل شستشو در ماشین لباسشویی نیست، کفش‌هایی که از مواد ظریف مانند ساتن و یا ابریشم ساخته شده و دارای طرح‌های تزئیناتی مانند سگ و یا پاپیون هستند، بهتر است در ماشین قرار داده نشوند.

با این وجود، کفش‌هایی نیز وجود دارد که می‌توان با خیال راحت با ماشین لباسشویی شستشو داد. به عنوان مثال، کفش کتانی و یا مربی به راحتی در ماشین لباسشویی شسته می‌شود. همینطور کفش کودکانه که از پنبه، نایلون و پلی استر ساخته شده باشند در برابر شستشوی ماشینی مقاوم هستند. برخی از انواع کفش‌های دیگر از جنس PU و PVC  نیز قابل شستشو هستند. بنابراین، قبل از شستن کفش در ماشین لباسشویی برچسب مراقبت آن را نگاه کنید تا از شستشوی آنها مطمئن شوید. اگر کفش شما دارای برچسب «شستشو فقط با دست» است، شاید بتوانید آن را با تنظیمات شستشوی دستی در ماشین لباسشویی قرار دهید، اما در این مورد احتیاط کنید.

با این حال، اگر کفش شما قابل شستشو با ماشین لباسشویی است، مراحل گام به گام شستشوی کفش در ماشین لباسشویی را دنبال کنید تا به سرعت و اطمینان خاطر کفش‌های خود را تمیز کنید.

آیا شستن کفش در ماشین لباسشویی صحیح است؟
آیا شستن کفش در ماشین لباسشویی صحیح است؟

مراحل شستشوی کفش در ماشین لباسشویی

گام اول: برچسب کفش را مطالعه کنید

قبل از شستن کفش در ماشین لباسشویی برچسب آن را مشاهده کنید تا از قابل شستشو بودن آن اطمینان حاصل کنید. همینطور، این برچسب نوع مواد به کار رفته در کفش را مشخص می‌کند. در صورتی که کفش شما قابل شستشو نیست (نه با دست و نه ماشین)، آنگاه می‌توانید از یک مسواک قدیمی‌ برای از بین بردن لکه‌های روی سطح کفش استفاده کنید. همچنین یک پارچه مرطب می‌‌توانند به راحتی جایگزین شستشوی ماشینی شود.

 گام دوم: کفش‌های خود را آماده کنید

قبل از شستن کفش در ماشین لباسشویی، بند کفش خود را جدا کنید و آلودگی‌های روی کفش را بزدایید. برای این کار می‌توانید از  یک مسواک قدیمی‌ برای از بین بردن آلودگی داخل سوراخ‌ها استفاده کنید و یا از یک برس بزرگتر با موهای سفت برای از بین بردن آلودگی روی سطح استفاده کنید. اگر آلودگی به روی کفش چسبیده و به راحتی جدا نمی‌شود، کفش را زیر شیر آب نگه دارید تا لکه‌های اضافی از میان برود.

تمیز کردن کفش با مسواک
تمیز کردن کفش با مسواک

گام سوم: از کفش خود مراقبت کنید

فکر خوبی است که کفش‌ها و بند همراه آن را درون یک کیسه لباسشویی قرار دهید تا از صدمه دیدن آن در داخل مخزن ماشین جلوگیری کرده باشید. اگر کیسه لباسشویی ندارید، از یک بالش خالی استفاده کنید. برای از بین بردن سر و صدای شستشو از یک یا چند حوله استفاده کنی. همینطور استفاده از حوله باعث حفظ تعادل مخزن ماشین شده و از ایجاد ضربه به کفش‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

قرار دادن کفش در کیسه مخصوص ماشین لباسشویی
قرار دادن کفش در کیسه مخصوص ماشین لباسشویی

گام چهارم: ماشین لباسشویی را آماده کنید

برای شستن کفش در ماشین لباسشویی، دمای آب را روی 30 درجه و یا کمتر از آن تنظیم کنید تا مانع پس دادن رنگ و یا رنگ پریدگی کفش خود شوید. این نکته به ویژه در مورد کفش‌های PU و PVC حائز اهمیت است، زیرا که نباید به پوشش کفش آسیبی وارد شود. برای شستشو از یک پودر شستشوی مناسب مانند کپسول‌های شستشوی رنگی پرسیل استفاده کنید. قبل از شستشوی کفش در ماشین لباسشویی و قرار دادن حوله‌ها، یک فنجان از این پودر را داخل ماشین لباسشویی بریزید.

تنظیم دمای آب ماشین لباسشویی
تنظیم دمای آب ماشین لباسشویی

مرحله پنجم: کفش خود را در هوای آزاد خشک کنید

بهتر است برای خشک کردن کفش آن را در فضای آزاد قرار دهید و هرگز از خشک کن برای خشک کردن کفش استفاده نکنید. زیرا خشک کن ماشین لباسشویی باعث ذوب شدن چسب کفش شده و دوام آن را از بیان می‌برد. کفش‌های خود را در یک مکان گرم قرار داده و مقداری روزنامه در داخل آن جاسازی کنید. این کار نه تنها به جذب رطوبت اضافه کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود کفش‌های شما با حفظ شکل خود به صورت درست خشک شوند و مثل همیشه راحت باشند.

هر چقدر هم که مراقب کفش‌های خود باشید تا کثیف نشوند، باز هم لکه‌های غیر معمول بر روی آن به جا می‌ماند. با رعایت نکاتی که در بالا در مورد شستن کفش در ماشین لباسشویی بیان کردیم، با خیال راحت می‌توانید به این موضوع پی ببرید که آیا کفش در ماشین لباسشویی آسیب می بیند یا خیر و سپس آگاهانه تصمیم بگیرید که کفش خود را در داخل ماشین لباسشویی قرار داده و سرسخت ترین لکه‌ها را از میان بردارید.

منبع: persil

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 4]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *