تاثیر انعکاس درمانی بر سلامت بدن و پاها

در این مقاله در مورد انعکاس درمانی و تاثیر آن بر سلامت پاها و به طور کلی بدن صحبت می‌کنیم.

هر سال در چهاردهم فوریه به خود یادآوری می‌کنیم که کمی ‌عشق و محبت به کسانی که در زندگی به آنها اهمیت می‌دهیم هدیه دهیم. برای برخی از ما این مناسبت یک شام دو نفره و برای برخی دیگر تماشای یک فیلم هیجان انگیز با هم اتاقی هست. برخی دیگر نیز تمایل دارند تا به یکدیگر شکلات و یا شیرینی همراه با پیام‌های زیبا هدیه دهند. هر کاری که برای روز ولنتاین انجام می‌دهید، به یاد داشته باشید که می‌توانید علاوه بر دیگران به خود نیز عشق و محبت هدیه دهید.

روز ولنتاین تنها هدیه دادن و دریافت هدیه از کسانی که دوستشان می‌داریم نیست. در این روز می‌توانید به خود نیز عشق هدیه دهید. شاید از دریافت شکلات و گل خسته شده اید و به دنبال چیز متفاوتی هستید. امسال می‌توانید ‌هدیه متفاوت‌تری دریافت کنید که اثر ماندگاری داشته باشد. ما در مورد انعکاس درمانی صحبت می‌کنیم. شاید طرفدار روش درمانی قدیمی ‌نباشید، اما به کمک انعکاس درمانی می‌توانید در روز ولنتاین بهترین مراقبت از پا و بدن خود را به عمل آورید.

تاثیر انعکاس درمانی بر سلامت بدن و پاها
تاثیر انعکاس درمانی بر سلامت بدن و پاها

 تاریخچه مختصری از انعکاس درمانی

شما اکنون به سراغ یک روش درمانی خواهید رفت که برای هزاران سال است که وجود داشته است. ریشه انعکاس درمانی در کشورهایی مانند مصر و چین قرار دارد. در انعکاس درمانی در می‌یابیم که انرژی از طریق کانال‌هایی که در سرتاسر بدن وجود دارد حرکت می‌کند. زمانی که به پاهای خود نگاه می‌کنید در خواهید یافت که این مناطق جزء مناطق خاصی هستند که به کانال‌های مخصوص انرژی بدن متصل هستند. انعکاس درمانی یک روش درمانی بسیار شناخته شده است که بر اساس مالش و ماساژ عمیق قسمت‌های مختلف بدن قرار دارد. این روش باعث افزایش احساس آرامش، جریان خون، کاهش درد، تسکین خستگی پاها و ارتقای سلامتی فرد می‌شود. از این تکنیک می‌توان در دست‌ها و گوش‌ها نیز استفاده کرد.

در طب سنتی کانال‌های انرژی «کی» و یا «چی» خوانده می‌شود. این کانال‌ها محل عبور جریان‌های انرژی حیاتی در سراسر بدن هستند. زمانی که انسان با استرس و یا درد روبرو است به دلیل مسدود شدن این جریان انرژی است. به کمک مالش می‌توان جریان انرژی را به این نقاط بازگرداند.

به این صورت هر گونه انسداد در کی می‌تواند باعث ایجاد درد، مشکلات گوارشی، اضطراب و استرس گردد. به کمک ماساژ پا می‌توانید کمر درد و یا استرسی که در یک هفته طولانی احساس کرده‌اید را رفع کنید. با این حال برای بهره مندی از مزایای کامل انعکاس درمانی آداب خاصی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید.

انعکاس درمانی
انعکاس درمانی

 مزایای انعکاس درمانی

رفلکسولوژیست‌ها معتقد هستند که تمرین مالش قسمت‌های مختلف پا، دست و یا گوش مزایای بیشماری از جمله کاهش درد و اضطراب را به همراه دارد. همینطور باعث تقویت روحیه فرد و سلامت کلی وی می‌شود. این مالش چه از طرف فرد و یا شخص دیگری صورت گیرد، بسیار سودمند خواهد بود، چه به جریان انرژی در بدن خود اعتقاد داشته باشید و یا خیر.

مطالعات نشان داده که لمس و مالش پا می‌تواند وضعیت سلامتی فرد را تا حدود زیادی بهبود بخشد. مالش قسمت‌های خاصی از پا همچنین به گردش خون کمک کرده و باعث کاهش استرس و بهبود سیستم گوارشی فرد می‌شود. بنابراین، به کمک این روش هدیه مخصوصی به پاهای خود بدهید.

مزایای انعکاس درمانی
مزایای انعکاس درمانی

 روش انجام انعکاس درمانی در خانه

قبل از انجام کار مطمئن شوید که در یک مکان راحت نشسته و فضای کافی برای قرار دادن پا بر روی مچ دارید. همچنین اطمینان یابید که حمایت کافی از کمر خود به عمل آورید. می‌توانید انعکاس درمانی را بعد از یک حمام آرامش بخش با نمک و آب ولرم انجام دهید. برای مالش بهتر پاها می‌توانید از مرطوب کننده و یا روغن دلخواه خود استفاده کنید تا لمس دستان شما راحت‌تر صورت گیرد. به یاد داشته باشید که ماساژ پاها به هیچ عنوان نباید دردناک باشد. به کمک نمودار پا در طب فشاری می‌توانید نقاط فشاری خاص روی پای خود را شناسایی کنید.

روش انجام انعکاس درمانی در خانه
روش انجام انعکاس درمانی در خانه

برای شروع مقداری روغن یا مرطوب کننده دلخواه روی پای خود بمالید. بعد از شناسایی نقاط خاصی که قصد دارید بر روی آنها تمرکز کنید، به عنوان مثال اگر دچار میگرن هستید ناحیه‌ای را بیابید که متصل به جریان انرژی آن منطقه است، سپس انگشت شصت خود را روی نقطه‌ای که انتخاب کرده‌اید فشار دهید. این فشار نباید دردناک باشد. تنها کافی است که هرگونه انسداد را از میان بردارید. همچنین می‌توانید برای کمک به جریان خون کمی ‌پاهای خود را به آرامی ‌فشار دهید.

برای ادامه کار با تکنیکی به نام «انگشت شصت متحرک» تمرکز خود را بر نقاط انعکاسی خاصی از پا متمرکز سازید و بر آن نقطه فشار آورید. با انگشت شست خود حرکات دایره‌ای انجام دهید و سپس یک گام به جلو پیش بروید. نکته مهم این است که برخی نواحی مستلزم تکنیک تنفس خاصی است. برای این کار روی دیافراگم خود تمرکز کنید و در حین انجام فشار نقاط انعکاسی، نفس‌های عمیق بکشید.

آیا احساس می‌کنید تمرکز حواستان نسبت به گذشته دشوارتر شده است؟ روشی وجود دارد که به کمک ماساژ پا می‌توانید مشکلات مربوط به ذهن خود را برطرف کنید. حتی زمانی که مشکلی در ناحیه شانه‌های شما وجود دارد، از ماساژ پا می‌توانید برای تسکین درد و آرامش آنها استفاده کنید.

ماساژ پا در انعکاس درمانی می‌تواند بهترین هدیه در روز ولنتاین به خودتان باشد، بدون اینکه نیازی به صرف هزینه و یا خرید هدیه‌ای داشته باشید. حتی می‌توانید بدون مناسبت نیز به انجام آن مبادرت ورزید، زیرا سلامت انسان در تمام روزهای سال و نه فقط روز ولنتاین اهمیت دارد.

منبع: fitmyfoot

 

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

بهداشت ماشین لباسشویی - کادای

بهداشت ماشین لباسشویی (هرآنچه باید بدانید)

آیا به بهداشت ماشین لباسشویی خود اهمیت می‌دهید؟ در این مقاله به بررسی موضوع بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *