بررسی تاثیر خرید بر روحیه افراد
بررسی تاثیر خرید بر روحیه افراد

تاثیر خرید بر روحیه افراد از نظر روانشناسی چیست؟ خرید برای آرامش خودتان

آیا با تاثیر خرید بر روحیه افراد آشنا هستید؟ به نظر شما خرید در روحیه افراد تاثیری دارد؟ در این مقاله سعی شده است تاثیر خرید بر روحیه افراد بخصوص بانوان بررسی شود. با ما همراه باشید. سوالی که همواره در ذهن همه افراد جامعه بخصوص بانوان ایجاد می‌شود این است که آیا واقعا خرید کردن در روحیه افراد تاثیر می‌گذارد؟ حالشان را خوب می‌کند؟ این سوال به این دلیل در ذهن افراد ایجاد می‌شود که اکثر خانم‌ها بعد از خرید کردن حس و حال خوبی دارند و از زندگی خود نهایت رضایت را دارند. ولی مسئله این است که روانشناسی در این باره چه می‌گوید و آیا از لحاظ روانشناسی خرید حال انسان‌ها را بهتر می‌کند؟

درباره تاثیر تبلیغات بر خرید چه می‌دانید؟ آیا تبلیغات باعث رشد در فروش می شود؟

وضعیت خرید در شهرهای بزرگ و گسترده که دارای فروشگاه‌ها و مراکز تجاری بسیار بزرگ است. نسبت به شهرهای کوچکتر با تعداد مراکز تجاری کوچکتر تفاوت زیادی دارد. در شهرهای مدرن معمولا با فروشگاه‌های لوکس و بزرگ مواجه هستید که پیامدهای مثبت و منفی زیاد را با خود به همراه داشته است. از مزایای این فروشگاه‌ها، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال برای مردم است ولی از طرفی دیگر فروشگاه‌های آنلاین زیادی در اینستاگرام و … بوجود آمده است که با تبلیغات وسیع به خرید بیشتر مردم بدون آگاهی و برنامه‌ریزی دامن می‌زنند. بسیاری از مردم روزانه با دیدن اجناس رنگارنگ در صفحه اینستاگرام خود به خرید کردن تشویق می‌شوند و برای ارضای نیازهای احساسی و عاطفی خود اینکار را انجام می دهند نه به خاطر نیازهای واقعی! گویی خرید برای بسیاری از مردم تبدیل به عادت شده است.

در ادامه به معرفی چند عامل که بعد از خرید در بهتر شدن روحیه انسان‌ها اثر می‌گذارد بطور کامل شرح داده شده است.

افزایش اعتماد به نفس با خرید

یکی از دلایل اصلی و مهم در بررسی اثر خرید در روحیه افراد، عامل اعتماد به نفس است. همانطور که می‌دانید بسیاری از مردم در دنیای امروزه، همه افراد را با ظاهرشان قضاوت می‌کنند. این افراد با طرز فکری که دارند، به این مسئله فکر می‌کنند که دیگران نیز آن‌ها را از روی ظاهر و لباسشان مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در پی این امر به دنبال خرید لباس جدید بصورت متداول می‌روند و همین امر سبب افزایش اعتماد به نفس افراد می‌شود.

افزایش خلاقیت و شناخت زیبایی با خرید

یکی از عوامل تاثیر خرید بر روحیه افراد، افزایش خلاقیت و زیبایی‌شناسی می‌باشد که جنبه مثبت خرید به حساب می‌آید. با توجه به تحقیقات صورت گرفته می‌توان گفت که افرادی که حداقل یکبار در هفته خرید می‌کنند دارای دقت بیشتری هستند و حس زیبایی‌شناسی در آ‌ن‌ها بیشتر است. این مسئله حتی در مواقعی است که این افراد خرید نکنند. این افراد با دیدن مدل لباس، تیپ و استایل و ترکیب رنگ لباس‌های دیگران، خلاقیت بیشتری را کسب می‌کنند. پس از نظر روانشناسی توصیه می‌شود تا برخی مواقع حتی بدون نیاز به خرید نیز به پاساژ و فروشگاه‌ها سری بزنید و به اجناس، لباس‌ها و ترکیب رنگ آن‌ها توجه کنید. همین امر سبب بالا رفتن آگاهی شما از ترند سال و نوع ست کردن لباس‌ها با یکدیگر نیز کمک می‌کند.

ایجاد حس لذت و آرامش با خرید

یکی دیگر از عوامل بسیار مشهود و بارز در اثر خرید بر روحیه افراد، حس لذت و آرامشی است که افراد بعد از خرید کردن در درون خود احساس می‌کنند. حتما برای شما نیز پیش آمده است که برای خرید چیزی که دوست دارید مدت‌ها صبر کنید، قطعا بعد از خرید آن واقعا خوشحال می‌شوید و حس رضایت درون شما شکل می‌گیرد. با توجه به نتایج می‌توان گفت که خرید سبب آزاد شدن دوپامین در مغز افراد می‌شود. اثر ایجاد جریان زیاد دوپامین در مغز مشابه لذتی می‌باشد که بعد از کشیدن مواد مخدر در فرد بوجود می‌آید. پس توصیه می‌شود که گاهی بد نیست برای خودتان هدیه بخرید.

ایجاد حس لذت با خرید
ایجاد حس لذت با خرید

تاثیر خرید بر روحیه با افزایش قدرت تصمیم‌گیری

از دیگر عوامل مهم در اثر خرید بر روحیه افراد، افزایش قدرت تصمیم‌گیری مستقل افراد است. تقریبا برای همه افراد پیش آمده است که در هنگام خرید یک جنس، بین دو مدل مختلف گیر کنند و نتوانند تصمیم بگیرند که کدام یک را بخرند. در این مواقع که شخص در ذهن خود سبک سنگین می‌کند تا بهترین نوع اجناس را انتخاب کند. قدرت تصمیم‌گیری وی نیز افزایش می‌یابد. این تصمیم‌گیری برای موارد ناچیز و کوچک فرد را برای تصمیم‌گیری برای موارد مهم و بزرگ در زندگی آماده می‌کند.

درک شرایط جدید و فراموش کردن ناراحتی

از دیگر عواملی که در بررسی تاثیر خرید در روحیه افراد مطرح شده است، درک شرایط و فراموش کردن ناراحتی فرد بعد از انجام خرید می‌باشد. بسیاری از روانشناسان بر این معتقدند که فرد هنگام ناراحت بودن بهتر است خرید کند. دلیل این امر آن است که ذهن فرد در هنگام خرید درگیر می‌شود و دیگر قادر نیست به ناراحتی و یا مشکل خود فکر کند. در واقع همین مسئله کوچک مانند خرید می‌تواند به افراد کمک زیادی بکند تا با مشکل خود کنار بیاید. تصور کنید همین کار کوچک را نیز در هنگام ناراحتی از خود بگیرید و خودتان را در خانه حبس و محدود کنید. مشکل شما نه تنها حل نخواهد شد بلکه خودتان نیز به سوی افسردگی شدید پیش می‌روید.

کاهش ناراحتی با خرید کردن
کاهش ناراحتی با خرید کردن

بررسی آمار میزان علاقه زنان و مردان به خرید کردن

نتایج یک سری مطالعات که در سال 2013 روی 2000 نفر جمعیت بریتانیا انجام شده نشان‌ می‌دهد که مردان فقط حدود 26 دقیقه حوصله خرید کردن دارند. در حالی که این رقم برای زنان حدود دو ساعت است. همچنین با توجه به آمار می‌توان گفت که ۸۰ درصد مردان علاقه‌ای به خریدکردن ندارند و ۴۵ درصد مردان در خریدکردن از صرف هزینه اجتناب می‌کنند.

  برای آقایونی که نمی خواهند وقت خود را صرف خرید در پاساژها کنند پیشنهاد می کنیم مقاله؛ چگونه کت و شلوار مناسب بخریم؟ مطالعه بفرمایند.

همین تحقیق در سال ۲۰۱۶ نیز انجام و منتشر شده است که نشان داده است، تقریبا نیمی از زوج‌ها که با هم به خرید می‌روند در مراحل آخر خرید با یکدیگر مشاجره می‌کنند. مشاجره‌ای که یک طرف آن مردانی قرار دارند که از خریدکردن احساس ناامیدی و بی حوصلگی می‌کنند و در طرف دیگر زنانی که همچنان به دنبال تصمیم‌گیری‌هایشان برای خرید بعدی هستند. در حالت کلی می‌توان گفت که مخاطب و طرفداران اصلی خرید بانوان هستند و  با توجه به ساختار بانوان و روحیه آن‌ها این تمایل به خرید در بانوان امری طبیعی محسوب می‌شود.

 

 

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 3 میانگین: 3.7]

همچنین ببینید

روانشناسی رنگ آبی

درباره روانشناسی رنگ آبی چه می‌دانید؟

در صورتی که علاقمند هستید درباره روانشناسی رنگ آبی بیشتر بدانید، بهتر است این مقاله …

2 نظر

  1. اینم توجیه جدید برای خرید کردن خانوما

    • سلام محسن عزیز
      تاثیر خرید بر روحیه افراد از نظر روان شناسی اثبات شده است.
      خرید نه تنها بر روحیه زنان که بر روحیه مردان نیز تاثیر مثبت و شادی بخشی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *