چرا کراتین مو اثر نمیکند؟

چرا کراتین مو اثر نمیکند؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که در برخی موارد چرا کراتین مو اثر نمیکند؟ قطعا برای برخی از بانوان پیش آمده است که بعد از کراتینه کردن، مو به آن درجه از لختی و نرمی که باید باشد نمی‌رسد. دلیل این اتفاق چیست و چه عواملی در اثر نکردن مواد کراتیه بر مو تاثیرگذارند؟ در ادامه این مطلب به بررسی عوامل مهمی که سبب تاثیر نکردن مواد کراتینه بر موی شما می‌شود صحبت شده است.

همانطور که می‌دانید کراتینه کردن مو راه حلی موقت برای صاف کردن تار موی فر و وزدار می‌باشد. بسیاری از افراد دارای موی فر یا وز برای لخت و نرم شدن موی خود اقدام به کراتینه می‌کنند. ولی برخی از مردم نیز به دلیل آسیب دیدگی موی خود در اثر رنگ و وکلره زیاد و یا همچنین استفاده از محصولات شیمیایی، به سراغ کراتینه کردن مو می‌روند. زیرا اعتقاد دارند بعد از کراتینه موی آن‌ها نرم و ویتامینه می‌شود و نوعی روش درمانی محسوب می‌شود. در برخی موارد مشاهده می‌شود که در مدت زمان کوتاهی بعد از کراتینه، مو به حالت قبلی خود بر می‌گردد. این اتفاق دلایل متفاوتی دارد که اصلی‌ترین آن استفاده از وسایل نامناسب برای کراتینه کردن است. در ادامه به بررسی عوامل مهم پرداخته شده است.

چرا کراتین مو اثر نمیکند؟

استفاده از اتو موی نامناسب

مهم‌ترین دلیل این که چرا کراتین مو اثر نمیکند، این است که در روند کراتینه مو و صاف کردن، از اتوی نامناسب استفاده شده است. اتوهایی که مناسب برای کراتینه مو هستند حرفه‌ای هستند و بر روی آن‌ها صفحه‌های تیتانیومی وجود دارد. این مدل اتو مو در طول اتوکشی مو، دمای یکنواختی را بر روی مو پخش می‌کنند. اتو موی حرفه‌ای همچنین قادر است مواد کراتین را بطور کامل به مو جذب کند. جنس صفحه این اتو مو به گونه‌ای است که صاف شدن موی شما را بعد از کراتینه تضمین می‌کند.

دقت کنید که اتوهای معمولی خانگی که برای استفاده روزمره استفاده می‌شوند، مناسب برای کراتینه مو نیستند. این اتوهای روزمره نمی‌توانند کراتین را بصورت کامل جذب مو کنند. این اتوها حتی ممکن است به مو آسیب بزنند.

استفاده از اتوی نامناسب

استفاده از کراتین بی‌کیفیت و نامناسب

از دیگر عوامل در پاسخ به این سوال که چرا کراتین مو اثر نمیکند؟ این است که مواد کراتین شما بی‌کیفیت و نامناسب است. در واقع مهم‌ترین دلیل برای صاف و نرم نشدن مو بعد از کراتینه، مواد نامرغوب کراتین است. البته این مورد نیز می‌تواند در نظر گرفته شود که مواد کراتین مناسب موی شما نباشد. در برخی موارد ممکن است هزینه کم و ارزان مواد کراتین شما را وسوسه کند و یا به آرایشگاهی مراجعه کنید که دست مزد کمتری دریافت می‌کند و در مقابل از مواد بی‌کیفیت استفاده می‌کند.

رعایت نکردن قرنطینه مو، پس از کراتینه

برای کراتین کردن مو از مواد مختلفی استفاده می‌شود که برخی از این مواد مدت زمان قرنطینه دارند و برخی دیگر ندارند. اگر مواد کراتینه شما دارای قرنطینه باشد، لازم است 12 الی 72 ساعت بعد از کراتین کردن مو نکات بسیاری را رعایت کنید. برخی از این نکات، نشستن مو و حمام نکردن، عدم تعریق مو و کف سر، نبستن موی سر با کش و موارد دیگر است. اگر این نکات را رعایت نکنید موی شما بعد از کراتین صاف و نرم نخواهد شد. آرایشگران حتما باید این موضوع را در نظر گرفته و در صورت نیاز آن را به مشتری گوشزد کنند.

نداشتن مهارت لازم برای کراتینه کردن مو

یکی از علت‌های واضح در این که چرا کراتین مو اثر نمیکند، این است که فرد یا آرایشگر مهارت لازم را برای کراتین کردن مو ندارد. توجه کنید که موی خود را دست هر کسی نسپارید و این کار را به عهده کسی بگذارید که تجربه کافی و صلاحیت لازم را داشته باشد. حتی خود شما و یا فامیل‌ها در صورت دیدن دوره کوتاهی نیز نمی‌توانید موی کسی را به بهترین شکل ممکن کراتینه کنید.

نداشتن مهارت لازم

خشک کردن نادرست مو پس از کراتینه

از دیگر عواملی که می‌تواند در نتیجه نگرفتن از کراتینه مو در نظر گرفته شود، استفاده از سشوار با باد داغ در زمان خشک کردن مو است. آرایشگر در صورتی که تجربه و مهارت لازم را نداشته باشد ممکن است در خشک کردن مو بعد از کراتینه از باد داغ سشوار استفاده کند و همین امر سبب شود بافت کراتین از روی مو بخار شود. با این کار اثر کراتین بر روی مو کم می‌شود و مو سریعا به حالت وز و یا فر قبلی بر می‌گردد.

کراتینه کردن در زمان نزدیک به دوران پریودی

یکی از نکاتی که بسیاری از بانوان حواسشان به آن نیست، این است که در زمان نزدیک به پریودی نباید به سراغ کراتینه مو رفت. گرچه اکثر بانوانی که مدام موی خود را رنگ می‌کنند اهمیت این نکته را به خوبی می‌دانند. مو در روزهای نزدیک پریودی خوب رنگ نمی‌گیرند. همین نکته می‌تواند سبب شود که کراتین بر روی موی شما اثر نکند. البته این موضوع در همه افراد یکسان نیست و به هورمون‌های فرد نیز مربوط است. لذا بانوانی که می‌خواهند موی خود را کراتین کنند بهتر است روزی برای این کار اقدام کنند که نزدیک به پریود آن‌ها نباشد. برای مثال یک هفته قبل یا بعد از پریود برای کراتینه مو اقدام کنید.

کراتینه مو در زمان پریودی

کم‌کاری یا پرکاری تیروئید

از دیگر عوامل در پاسخ به این سوال که چرا کراتین مو اثر نمیکند؟ این است که فرد ممکن است مشکلات کم کاری یا پر کاری تیروئید داشته باشد. این مشکل می‌تواند سبب صاف نشدن مو بعد از کراتینه شود. مشکلات تیروئیدی در بدن فرد اختلالات هورمونی ایجاد می‌کند و قادر است بر روی روند صافی مو تاثیر منفی بگذارد.

استفاده زیاد از سشوار و اتوی مو پس از کراتینه کردن

کراتینه کردن مو باعث صاف و ابریشمی شدن موهای شما می‌گردد. بهتر است پس از کراتینه کردن مو، استفاده از سشوارهای داغ و اتوی مو را به کمترین اندازه ممکن برسانید. بهره بردن زیاد از این نوع وسایل گرمادهنده نیز می‌تواند علت صاف نشدن مو بعد از کراتینه باشد.

استفاده زیاد از سشوار

کراتینه کردن مو برای بار دوم

ممکن است به هر دلیلی نیاز به کراتینه برای بار دوم داشته باشید. در این مواقع بهتر است موی خود را سه الی چهار روز با استفاده از شامپوی معمولی بشویید. این کار باعث می‌شود کراتین از روی موی شما پاک شود. سپس می‌توانید برای دومین بار نسبت به کراتینه کردن مو اقدام کنید.

در مواردی نیز دو بار کراتین کردن مو نتیجه بهتری به دنبال دارد. گاهی اوقات موهایی که آسیب زیادی دیده‌اند پس از یک بار کراتینه شدن بهبود پیدا می‌کنند. اما بهبود و زیبایی کامل آنها در بار دوم پس از کراتینه به اوج خود می‌رسد.

شست‌وشوی نامناسب مو بعد از کراتینه

یکی از دلایل این که چرا کراتین مو اثر نمیکند؟ می‌تواند این باشد که روش شست و شوی مو نامناسب و غلط است. بعد از کراتینه کردن استفاده از شامپوی مناسب نیز اهمیت زیادی دارد و سبب حفظ پایداری بهتر مواد کراتین می‌شود. برای این که مواد کراتین ماندگاری بیشتری بر روی موی شما داشته باشد بهتر است به سراغ شامپوهای بدون سولفات بروید. همچنین بهتر است موی خود را با آب شور و یا آب کلر دار نشویید، چون آسیب زیادی به مو وارد می‌کنند. بهره بردن از دستگاه‌های تسویه آب که کلر آب را می‌گیرند می‌تواند گام مهمی در ماندگاری بالای حالت صافی موهای شما داشته باشد. در صورت رفتن به استخر و تماس موی شما با آب استخر، کراتین مو از بین می‌رود. لذا اگر مجبور به استخر رفتن هستید، موی خود را آغشته به مواد نرم کننده بکنید تا کلر بر روی موی شما کمتر اثر کند.

شستن نامناسب مو
این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 4]

همچنین ببینید

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد؟

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد؟ بسیاری از بانوان بعد از دکلره و یا بلوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *