چرا شامپو بدون سولفات خوبه

چرا شامپو بدون سولفات خوبه؟

چرا شامپو بدون سولفات خوبه؟ آیا برایتان پیش آمده است که در هنگام خرید شامپو، پشت ظرف شامپو را مطالعه کنید؟ حتما با نام‌هایی مثل سدیم لوریل سولفات و سدیم لورت سولفات روبرو شده‌اید. جالب است بدانید که این ترکیبات سبب از بین بردن چربی و کثیفی موها می‌شوند و قادر به تمیز کردن موی شما بعد از هر شست و شو هستند.

با این حال در برخی موارد نیز این سولفات‌های موجود در شامپو بی‌خطر نیستند و توصیه می‌شود افراد به سراغ جایگزین مناسبی برای این شامپوها بروند. شامپوهای بدون سولفات در مراکز فروش آرایشی و بهداشتی بسیار پر طرفدار شده و دارای فرمولاسیون ملایم‌تری می‌باشد. این شامپو مناسب افرادی می‌باشد که دارای موهای خشک و یا آسیب دیده هستند. حال سوال اصلی که مطرح می‌شود این است که چرا شامپو بدون سولفات خوبه؟ در این مقاله به طور کامل درباره شامپو بدون سولفات و فواید استفاده از این شامپو صحبت شده است.

چرا شامپو بدون سولفات خوبه

منظور از سولفات چیست؟

سولفات نوعی ماده شیمیایی است که در ترکیب با اسید سولفوریک واکنش شیمیایی داده و ایجاد نمک می‌کند. سولفات‌ها انواع مختلفی دارند که در صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود. در بسیاری از محصولات آرایشی مراقبت از مو، از سولفات استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان به سدیم لوریل سولفات (SLS) و سدیم لورت سولفات (SLES) اشاره کرد که از نفت و روغن گیاهی استخراج می‌شود.

شامپو بدون سولفات چیست؟

روند کلی شامپو زدن مو شامل خیس کردن مو، زدن شامپو و کف کردن آن و در نهایت آبکشی کردن است. ولی سوالی که در این قسمت مطرح می‌شود این است که دلیل وجود کف چیست؟ این مرحله، قسمت مهم فرایند شست و شوی مو است. در حقیقت با کف کردن شامپو، مو کاملا تمیز می‌شود. سولفاتی که در شامپو وجود دارد سبب ایجاد کف روی موی شده و به راحتی آلودگی، روغن و کثیفی مو را از بین می‌برد. معایب استفاده از شامپوی سولفات‌دار این است که سولفات موجود در ترکیبات شامپو، به مرور چربی را از بین می‌برد.

چرا شامپو بدون سولفات خوبه
شامپوی بدون سولفات

ممکن است تصور کنید از بین رفتن کامل چربی کف سر بسیار مطلوب و راضی کننده باشد ولی این طور نیست. سولفات‌ها بیش از حد چربی روی کف سر را از بین می‌برند و ممکن است در طولانی مدت دچار مشکلاتی مانند خشکی کف سر و خارش و قرمزی شوید. پوست کف سر انسان‌ها قادر است روغن‌های طبیعی مانند سبوم تولید که وجودش برای محافظت از مو ضروری است. این سبوم می‌توانند پوست سر را در برابر میکروب بیماری‌زا و یا عفونت‌های باکتریایی محافظت کنند. حتی این سبوم می‌توانند از سمت پوست سر به طرف ساقه مو حرکت کرده و از ساقه موی شما نیز در مقابل عفونت و … محافظت کند.

لذا شامپوهایی که سولفات دارند، به مرور چربی مو را از بین برده و سبب شکنندگی، وزی و تحریک پوست سر می‌شوند. در نتیجه توصیه ما به شما این است که به سراغ شامپو بدون سولفات بروید که جایگزین بسیار خوبی برای شما محسوب می‌شود.

مزایای استفاده از شامپو بدون سولفات

اکنون در جواب این سوال “چرا شامپو بدون سولفات خوبه”، بهتر است بدانید که استفاده از این شامپو مزایای قابل توجهی دارد. در ادامه به بررسی مزایای شستن مو با شامپوی بدون سولفات پرداخته شده است.

مزایای شامپوی بدون سولفات

حفظ رطوبت و ترمیم مو

در صورتی که موهای خود را رنگ و دکلره کرده‌اید و یا تحت درمان شیمیایی هستید، بهتر است به سراغ شامپوی بدون سولفات بروید. با استفاده از این شامپو گویی جان تازه به موهای خود می‌بخشید. شامپوی بدون سولفات قادر است رطوبت موها را حفظ کند و درخشش و نرمی موهای شما کمک کند.

حفظ رنگ مو

در پاسخ به این سوال “چرا شامپو بدون سولفات خوبه؟” می‌توان گفت که یکی از مزایای شامپو بدون سولفات، حفظ رنگ مو و تثبیت آن است. این شامپوها به دلیل داشتن ترکیبات ملایم، رنگ موی شما را تغییر نمی‌دهند.

ملایم برای مو

برای موها ملایم است: این شامپوهای محبوب و پر طرفدار نه تنها دارای مواد مرطوب کننده است، بلکه موها را درخشان‌تر می‌کند. اگر از این شامپو به همراه نرم کننده استفاده کنید، درخشندگی و نرمی موهایتان بیشتر خواهد شد.

کاهش سوزش در کف سر

سولفات‌ها بر روی پوست کف سر بسیار خشن عمل می‌کنند و حتی سبب تحریک و خارش پوست نیز می‌شوند. در حالی که شامپوهای بدون سولفات دارای فرمولاسیون بسیار ملایم‌تری است و می‌تواند در کاهش التهاب پوست موثر عمل کند.

عدم ایجاد اشک در چشم

شامپوهای بدون سولفات به علت ترکیبات ملایم خود، برای چشمتان نیز چندان اذیت کننده نیست و ملایم عمل می‌کند. برای مثال اگر کمی از شامپو وارد چشمتان شد، سوزش شدید و ناخوشایندی در چشمتان ایجاد نمی‌شود. البته ناگفته نماند اگر به اشتباه شامپو در چشمتان رفت، بهتر است از شامپوهای مخصوص شست و شوی چشمی استفاده کنید. در این مواقع بهتر است مقاله شستن چشم با شامپو را مطالعه کنید تا با راهکار مفید برای شستن چشم آشنا شوید.

ایمن برای محیط زیست

شامپوهای بدون سولفات از مشتقات گیاهی گرفته شده‌اند. این شامپو با محیط زیست سازگار هستند و به همین دلیل محبوبیت زیادی دارند.

ایجاد رطوبت در مو

از دلایل دیگری که برای این سوال “چرا شامپو بدون سولفات خوبه” می‌توان گفت این شامپو برای همه موها خصوصا افراد با موی وز بسیار موثر است. اگر موهای وزی دارید، به سراغ این شامپو بروید تا به معجزه آن ایمان بیاورید. شامپوی بدون سولفات قادر است رطوبت موی شما را حفظ کرده و همچنین در رفع موخوره نیز بسیار موثر است.

چه کسانی باید از شامپوی بدون سولفات استفاده کنند؟

  • موهای خود را دکلره یا رنگ کرده‌اند.
  • به صورت روزانه موهای خود را شامپو می‌زنند.
  • موهای آسیب‌دیده دارند.
  • اغلب در موهای خود احساس خشکی و وزی می‌کنند.
  • بیماری‌های پوستی مانند اگزما، درماتیت تماسی یا روزاسه دارند.
  • موهای مستعد وز شدن دارند.
  • پوست سر حساس دارند.
  • موهای خود را کراتینه کرده‌اند.
چرا شامپو بدون سولفات خوبه
افراد مناسب برای استفاده از شامپوی بدون سولفات

شرایط مطلوب استفاده از شامپوی بدون سولفات

شرایط مختلف زیادی وجود دارد که می‌تواند توسط سولفات ایجاد یا بدتر شود. بنابراین، جای تعجب نیست که یک شامپو بدون سولفات برای بسیاری از انواع مو مناسب باشد.

شرایط پوستی حساس

در صورتی که دارای مشکلات پوستی مثل اگزما، درماتیت تماسی و یا روزاسه هستید، بهترین گزینه برای شما استفاده از شامپوی بدون سولفات است. متاسفانه بسیاری از افرادی که دچار حساسیت پوستی هستند، در صورت وجود سولفات در شامپو دچار مشکل می‌شوند. در نتیجه به شما توصیه می‌شود از شامپوی بدون سولفات استفاده کنید. مخصوصا افرادی که دچار حساسیت پوستی و واکنش‌های آلرژیک هستند، به سراغ این شامپوی پر طرفدار بروند.

موهای با بافت طبیعی

می‌دانید که ساختار طبیعی مو برای بهتر دیده شدن نیاز به رطوبت قابل توجهی دارد. لذا استفاده از شامپوی سولفات‌دار می‌تواند مو را خشک و وز کند. در پاسخ به این سوال “چرا شامپو بدون سولفات خوبه؟” می‌توان گفت که استفاده از این شامپو نه تنها مو را خشک نمی‌کند بلکه مزایای بیشتری نیز دارد. برای مثال اکثر موهایی که با شامپوی بدون سولفات شسته می‌شوند، هیدراتیه و سالم هستند. همچنین ممکن است در صورت استفاده از این شامپو، نیازی به استفاده از سرم و یا نرم کننده نباشد.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد؟

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد؟ بسیاری از بانوان بعد از دکلره و یا بلوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *