چرا بعد کراتین موهام چرب میشه

چرا بعد کراتین موهام چرب میشه؟

چرا بعد کراتین موهام چرب میشه؟ اگر این سوال برای شما نیز مطرح است، ادامه مطلب را مطالعه کنید تا با دلایل چرب شدن مو بعد از کراتینه و روش‌های رفع این مشکل آشنا شوید. همانطور که می‌دانید کراتین یکی از پروتئین‌هایی است که بصورت طبیعی در بافت مو یافت می‌شود. برخی افراد در موهای خود به میزان زیادی کراتین دارند و از این رو موی آن‌ها صاف و لخت است. برخی از افراد نیز دارای کراتین کمی در موی خود هستند و موی آن‌ها وز است. در بسیاری از مواقع با رنگ و دکلره کردن بیش از حد مو، آسیب زیادی به بافت طبیعی مو وارد می‌شود و کراتین مو از بین می‌رود. با این اتفاق نیاز به رسیدگی به مو و اعمال کراتین مصنوعی به مو است.

یکی از روش‌های محبوب در میان بانوان و حتی مردان، کراتین کردن مو است که بر عکس تصور بسیاری از مردم خود کراتین سبب چرب شدن مو نمی‌شود. بلکه عوامل مختلفی وجود دارد که سبب چرب شدن مو بعد از کراتینه می‌شود. برای مثال بعد از کراتینه مو صاف شده و تماس آن با کف سر بسیار بیشتر از قبل است، لذا مو سریع‌تر از قبل چرب خواهد شد.

در صورتی که به تازگی موی خود را کراتین کرده‌اید، اصلا نگران چرب شدن موی خود نباشید. این چربی به موی شما آسیبی نخواهد زد. با رعایت برخی نکات می‌توان میزان چربی مو را کاهش داد که یکی از این روش‌ها پرهیز از خوردن غذاهای چرب و رعایت رژیم است. همچنین برای کنترل چربی موی سر بهتر است زود به زود حمام نکنید. برای کنترل چربی کف سر یا مو می‌توانید به سراغ شامپوهای مخصوص موی کراتینه بروید.

چرا بعد کراتین موهام چرب میشه

دلیل چرب شدن مو بعد از کراتین مو

در اکثر موارد چربی کف سر بستگی به ژنتیک افراد دارد. میزان چربی کف سر در هر فردی با دیگری متفاوت بوده و در برخی کمتر و در برخی بیشتر است. حالا ارتباط بین کراتین و چرب شدن مو چیست؟ این سوال در ذهن بسیاری از مردم ایجاد می‌شود که چرا بعد کراتین موهام چرب میشه؟ با کراتینه کردن، موی شما بیشتر از همیشه صاف و نرم می‌شود و تماس بیشتری با کف سر دارد. در راستای این امر قسمتی از ساقه موی شما که به کف سر نزدیک‌تر است، بیشتر از انتهای ساقه مو چرب خواهد شد. همین امر سبب می‌شود که افراد تصور کنند کراتینه کردن مو سبب چرب شدن بیش از حد موهایشان شده است، که تصور اشتباهی است. در واقع این چربی کاملا به کف سر مربوط است، نه به موهای کراتین شده.

روش‌های جلوگیری از چرب شدن مو

برای کنترل چربی مو و یا جلوگیری از چرب شدن بیش از حد مو می‌توان از شامپوهای ملایمی برای شست و شوی مو استفاده کرد. شامپوهای مخصوص موی چرب خصوصا آن مدل‌هایی که بدون سولفات هستند، کاملا مناسب افراد با موی چرب است. موی چرب باید هر روز شسته شود و نکته‌ای که در شستن موی چرب حائز اهمیت است، استفاده از شامپو به مقدار کم می‌باشد. دقت کنید که شامپو برای مدت زیادی روی سرتان باقی نماند. زیرا اگر شامپو را مدت زمان زیادی بر روی سر خود نگه دارید، تمام چربی‌ها از بین رفته و کف سر دچار خشکی پوست شده و مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند.

از دیگر نکاتی که سبب چرب شدن مو بعد از کراتینه می‌شود و شما علت آن را خود کراتینه می‌دانید، شانه کردن بیش از حد مو است. شانه زدن مو به سلامت موها کمک می‌کند ولی اگر در این کار افراط شود و مو بیش از حد شانه شود، مو به تدریج چرب خواهد شد. در صورتی که موی شما نیاز به شانه زدن دارد، بهتر است این کار را از پایین به سمت بالا انجام دهید تا چربی پوست سرتان به ساقه موها انتقال پیدا نکند.

اعمال مواد کراتین نزدیک به پوست سر

یکی از دلایل اصلی در چرب شدن مو بعد از کراتین، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که کراتین کار روند صافی مو و موادگذاری را بسیار نزدیک به پوست سر انجام می‌دهد. پس در پاسخ این سوال “چرا بعد کراتین موهام چرب میشه؟” می‌توان به این موضوع نیز اشاره کرد. بر اساس دستورالعمل بسیاری از محصولات کراتینه، مواد کراتینه باید حداقل 2 اینچ یا 5 سانتی‌متر از ریشه مو یا پوست سر فاصله داشته باشد. برخی از افراد خیلی سریع به فرآیند DIY بدون خواندن صحیح دفترچه راهنما می‌پرند، که منجر به اشتباه های بزرگ می‌شود.

نزدیکی مواد کراتین به پوست سر، علت اصلی چربی مو بعد از کراتین

این مسئله شبیه به این عمل می‌کند که کف شامپو وارد چشم شما می‌شود. بعد از این اتفاق چشم تحریک شده و با تولید اشک شروع به مقابله با ماده ناشناخته می‌کند که نوعی واکنش دفاعی است. پوست سر نیز به این شکل عمل می‌کند. به طوری که پوست سر در صورت روبرو شدن با مواد شیمیایی مختف، شروع به پخش سبوم فراوان می‌کند. این عمل تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که فولیکول‌ها از بین بروند و رسوبات کراتین حذف شود. بنابراین پوست سر سبوم اضافی تولید می‌کند تا مطمئن شود که از فولیکول‌های مو محافظت کرده است.

در صورتی که در فرایند کراتینه این موارد رعایت نشد نگران نباشید. پوست سر شما به دلیل واکنش به مواد شیمیایی، چرب خواهد شد و غدد چربی فعال در کف سر شما ایجاد می‌شود تا با تحریک ناشی از مواد شیمیایی مقابله کند. در این مواقع بهتر است از یک برس مو برای کاهش تجمعات مواد استفاده کنید و یا موی خود را با آب ولرم بشویید. با این کار در یک هفته یا بیشتر کم کم مواد از روی پوست سر شروع به پاک شدن می‌کند و پوست سر به حالت قبل و طبیعی خود باز می‌گردد.

استفاده از نرم کننده چرب، عامل چربی مو بعد از کراتین

چرا بعد کراتین موهام چرب میشه
استفاده از نرم کننده چرب، عامل چربی مو بعد از کراتین

بهترین محصولات برای نرم کردن و متعادل کردن موها بعد از شامپو، نرم کننده‌ها هستند. ولی این محصولات برای پوست سر شما مناسب نیستند. وقتی از نرم کننده موی سنگین و پر از سیلیکون استفاده می‌کنید، در صورتی که مو بطور کامل شسته نشود، مواد بر روی کف سر شما جمع خواهد شد. همین امر سبب می‌شود موی شما سریعا چرب شود و شما تصور کنید کراتین باعث این اتفاق شده است.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد؟

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد؟ بسیاری از بانوان بعد از دکلره و یا بلوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *