مدلی ویژه از پوشش رسمی مردانه
مدلی ویژه از پوشش رسمی مردانه

لباس رسمی مردانه-اکسسوری‌-اورکت |یک مدل ویژه از پوشش رسمی مردانه

در این مقاله هر چیزی که یک جنتلمن واقعی باید در مورد پوشش لباس رسمی مردانه بداند، به همراه انواع اکسسوری‌ها معرفی شده است؛ از دکمه سردست، گل میخی و دستمال جیب گرفته تا عصا، کلاه لبه‌دار، دستکش رسمی، ساعت زنجیردار سفید، جوراب ابریشمی‌و حتی عینک یک چشمی. پس با ما همراه باشید.

لباس رسمی مردانه

کفش

استفاده از کفش آکسفورد براق بنددار با روکش چرم‌گوسالهِ یکدست بهترین گزینه برای ست با لباس رسمی مردانه است. چرم براق کفش آکسفورد نور را بسیار منعکس می‌کند و از این رو بهترین نوع چرم برای کفش است. اگر کفش آکسفورد می‌پوشید حتماً از بندی استفاده کنید که با آن ست باشد.

کفش اکسفورد با چرم اصل همراه با بند کفش ابریشمی‌عریض
کفش اکسفورد با چرم اصل همراه با بند کفش ابریشمی‌عریض

کفش پامپ اپرا به قرن شانزدهم بر می‌گردد و در دربار و سالن‌های بزرگ مجالس اروپا به عنوان رسمی‌ترین نوع کفش و به گفته برخی بهترین کفش برای ست با کت دنباله‌دار پوشیده‌ می‌شد.

کفش پامپ با پاپیون ساتن و جوراب مشکی
کفش پامپ با پاپیون ساتن و جوراب مشکی

در قاره اروپا و ایالات متحده مردم از کفش دربی برای ست با لباس رسمی مردانه استفاده می‌کردند. کفش دربی سابقه طولانی دارد. اگر پاهای بزرگی دارید شاید کفش دربی بهترین گزینه برای شما باشد.

جوراب ابریشمی ‌اعلا  نیز به دلیل سابقه اشرافی خود نسبت به دیگر انواع جوراب محبوبیت بیشتری دارد. کفش پامپ با ومپ بزرگ (قسمت جلوی کفش) برای ست با لباس رسمی مردانه گزینه مناسبی نیست.

حقایق لباس رسمی مردانه: کفش رسمی پامپ

کفش رسمی‌ پامپ و جوراب ساق بلند به دنبال کفش‌های باریک و جوراب ابریشمی‌که بخشی از لباس رسمی مردانه در دربارهای سلطنتی اروپا بود، ایجاد شد. در حقیقت، در بریتانیا به آنها هنوز کفش درباری گفته می‌شود. گرچه اکنون از این اصطلاح برای اشاره به کفش‌های پاشنه کوتاه بانوان نیز استفاده می‌شود.

دکمه سردست و گل میخی

قانون اصلی جواهرات لباس رسمی‌ مردانه گران قیمت بودن و انتخاب محتاطانه آن است. کتاب آداب معاشرت (Vogue’s Book of Etiquette) در مورد مردان و اکسسوری‌های مربوط به آن در سال ۱۹۲۵ چنین نوشته است: « لباس رسمی مردانه باید به گونه‌ای باشد که ارزشمند و مفید به نظر برسد.»

دکمه سردست و گل میخی و دکمه کت از جنس پلاتین و الماس
دکمه سردست و گل میخی و دکمه کت از جنس پلاتین و الماس

اکثر متخصصان معاصر پیشنهاد می‌کنند که گل میخی، دکمه‌های سرد و سنجاق کت مردانه باید صدف مروارید دار باشد. اما گزینه‌های شیک‌تری هم وجود دارد.

3 دکمه سردست به همراه 4 دکمه کت مروارید دار
3 دکمه سردست به همراه 4 دکمه کت مروارید دار

گل میخی از نظر سنتی بیشتر با صدف مروارید یا مروارید اصل محبوبیت داشت. اما هر نوع سنگ قیمتی و نیمه قیمتی نیز قابل قبول بود. اگر قرار بود گل میخی با دکمه کت مردانه مطابقت داشته باشد، می‌بایست  از جنس مروارید سفید، کریستال یا مینای سفید باشد. دکمه سر دست نیز می‌توانست با گل میخی مطابقت داشته باشد؛ که در این صورت اولی از جنس پلاتین ساده یا طلای ساده و دومی ‌از انواع سفید آن بود.

گل میخی ظاهر خیره‌کننده‌ای دارد، اما برای لباس رسمی مردانه سفید امروزی خیلی کوچک به نظر می‌رسد. و از آنجا که تقریباً همیشه باز می‌شود، لباس زیر و یا موی سینه شما را معرض دید قرار می‌دهد. از طرفی، به علت کوچک بودن چندان به چشم نمی‌آید. گل میخ‌های جدیدی که تولید شده است به گونه‌ای است که تمام روز بر سر جای خود ثابت می‌ماند و در هنگام حرکت و یا رقصیدن اصلاً جدا نمی‌شود.

گل میخی‌های امروزی (در بالا) و گل میخی های قدیمی (در پایین)
گل میخی‌های امروزی (در بالا) و گل میخی های قدیمی (در پایین)

دکمه کت مردانه

زمانی که تیپ رسمی‌ سفید مد بود، تقریباً بیزینس جواهر فروشی رونق زیادی داشت. دکمه کت مردانه تنوع زیادی به لباس می‌دهد، از طرفی قابل جدا شدن و شستشو نیز هست و از این رو دیگر دردسر پارگی لباس به خاطر دکمه‌های متصل به آن را ندارد.

دکمه کت مردانه
دکمه کت مردانه

ساسپندر و جوراب ساسپندر

ساسپندر کلاسیک رسمی ‌از ابریشم سفید ساخته شده است. جوراب ساسپندر می‌تواند مکمل ساسپندر کلاسیک باشد، اما لزومی‌ به پوشیدن هر دو نیست؛ زیرا هر دوی آنها جز لباس زیر به حساب می‌آیند و مخفی هستند.

ساسپندر سفید
ساسپندر سفید

ساعت سفید رسمی ‌( اختیاری)

ساعت جیبی در نوع خود کلاسیک‌ترین قطعه لباس رسمی مردانه است. امروزه اکثر مردان از ساعت جیبی زنجیردار برای ست با لباس رسمی مردانه استفاده می‌کند. به سبک قدیمی می‌توان ساعت را طوری در جیب قرار داد که زنجیر آن از زیر کت دنباله دار آویزان باشد.

تیپ رسمی سال 1920 به همراه کت یقه بلند، دکمه آستین کراوات پاپیونی،
تیپ رسمی سال 1920 به همراه کت یقه بلند، دکمه آستین کراوات پاپیونی،
ساعت زنجیردار، جوراب راه راه، کفش پامپ و کت یقه
ساعت زنجیردار، جوراب راه راه، کفش پامپ و کت یقه

حالت مدرن‌تر این است که ساعت جیبی را در جیب سینه خود قرار دهید به طوری که یک طرف زنجیر به سنجاق یقه متصل باشد.

ساعت سفید متصل به سنجاق یقه و زنجیر
ساعت سفید متصل به سنجاق یقه و زنجیر

زنجیر اصلی

گاهی در عکس‌ها و تصاویر یک زنجیر از پایین کت آویزان است که به نظر می‌رسد زنجیر ساعت باشد اما در واقع زنجیره کت است.

 دستمال جیب سفید کتانی

دستمال جیب کتانی سفید یک دستمال جیبی سنتی است که در مراسم‌های شبانه مرسوم بوده است. استفاده از دستمال جیب یکی از ساده‌ترین روش‌های شیک پوشی است.

دستمال جیبی سفید
دستمال جیبی سفید

گل سینه

اگر قصد دارید از گل سینه برای ست با لباس رسمی مردانه خود استفاده کنید رنگ سفید گزینه بهتری است. گل میخک محبوب‌ترین گزینه است، اما گل‌های دیگر نیز قابل قبول است. در دهه ۱۹۳۰ از گل سینه قرمز بنفش، صورتی یا زرد استفاده می‌شد. نکته کلیدی این بود که این گل‌های رنگارنگ با لباس رسمی مردانه بهتر از رنگ سیاه سفید یا سرمه‌ای ست می‌شد.

استفاده از گل سینه قرمز به همراه لباس رسمی
استفاده از گل سینه قرمز به همراه لباس رسمی

 دستکش رسمی (اختیاری)

دستکش‌های مردانه زمانی جزو لباس اصلی آقایان در دهه ۲۰ بود و استفاده از آنها در اپرا و مراسم‌های عروسی ‌اجباری بود. اما در دهه ۱۹۳۰ این سنت‌ کنار رفت و از دستکش به ندرت به غیر از جشن عروسی و ‌محافل سلطنتی استفاده می‌شد.

در آمریکا از این دستکش‌ها برای حفظ وقار مردانه از تماس مستقیم با پوست جنس ظریف‌تر (مونث) در جایگاه رقص استفاده می‌شده است. جنس دستکش مناسب این مراسم از نوع چرم لطیف و لیز بود. اگر قصد دارید از دستکش برای ست با لباس مردانه خود استفاده کنید، حتما در هنگام نوشیدنی آنها را در بیاورید و با احتیاط داخل جیب  کت خود قرار دهید.

دستکش رسمی مردانه
دستکش رسمی مردانه

عصا

اگر به یک مهمانی دعوت شده‌اید و می‌خواهید از هر نظر به جزئیات دقت کرده باشید، از یک عصای دستی از جنس چوب یا مالاکا بدون هیچ تزییناتی به غیر از نوارهای نقره‌ای یا طلایی برای پنهان کردن اتصال دسته استفاده کنید. استفاده از دستگیره طلا یا عاج بر اساس نوشته آداب معاشرت امیلی پست نشان دهنده یک  جنتلمن واقعی است. این نوشته در سال ۱۹۲۲ به خوانندگان هشدار داد که چوب سیاه یک تابو به حساب می‌آید.

استفاده از عصا برای ست با لباس رسمی
استفاده از عصا برای ست با لباس رسمی

 اورکت

اورکت شنلی معمول‌ترین اورکت لباس رسمی مردانه است. اما اورکت یقه برگردان ابریشمی ‌به همان اندازه قابل قبول است. استفاده از شنل با آستر سفید بسیار جسورانه است. با این حال، اورکت کلاسیک مشکی برای ست با لباس رسمی مردانه ‌ مناسب‌تر است.

استفاده از اورکت در سال 1933 - کت برگردان، یقه ابریشمی به همراه کلاه لبه‌دار و دستکش
استفاده از اورکت در سال 1933 – کت برگردان، یقه ابریشمی به همراه کلاه لبه‌دار و دستکش

روسری رسمی

روسری مناسب مراسم شبانه ابریشم سفید با انتهای منگوله‌ای است که در شکل زیر نشان داده شده است.

روسری رسمی
روسری رسمی

 کلاه ابریشمی‌

کلاه لبه‌دار دو مدل دارد: مدل استاندارد و مدل تاشو. مدل استاندارد از جنس ابریشم سیاه و تا حدودی براق است که معمولاً به عنوان کلاه ابریشمی‌ شناخته می‌شود. این کلاه زمانی در نوع خود محبوب‌ترین کلاه بود. اما از آنجایی که آخرین کارخانه تولید ابریشم مورد نیاز کلاه تعطیل شد، دیگر این نوع کلاه ساخته نمی‌شود. اکنون باید چنین کالاهایی را به قیمت گزاف به صورت دست دوم خریداری کنید. با این حال، برخی از شرکت‌های انگلیسی با قدمت ۳۳۰ ساله مانند شرکت Lock & Co هنوز هم به ساخت این کلاه‌ها مشغول هستند. قیمت این کالاها از ۳۸۵ پوند شروع می‌شود البته بیشترین تقاضا برای این کلاه قبل از شروع مسابقات اسب دوانی رویال اسکات است.

مدل کلاه لبه‌دار تاشو به کلاه اپرا نیز شناخته می‌شود. این مدل کلاه در دوران ریجنسی (Regency) برای مراسم‌های شبانه پوشیده می‌شد و هنوز هم توسط معدودی از شرکت‌ها ساخته می‌شود. به طور سنتی این کلاه از ابریشم نواری به ویژه در ایالات متحده یا پارچه مرینوس تیره در انگلستان ساخته می‌شود.

در هنگام پوشیدن کلاه باید توجه داشته باشید که سایز سر افراد متفاوت است. در این خصوص دستگاهی به نام دستگاه conformateur  می‌تواند سایز سر شما را به طور دقیق اندازه‌گیری کند و مطابق با آن کلاه  طراحی کند.

کلاه لبه دار
کلاه لبه دار

 عینک یک چشمی‌

روزگاری استفاده از عینک یک چشمی ‌برای ست با لباس رسمی مردانه بسیار محبوب بود امروزه عاشقان مد قدیمی‌ طرفدار این نوع عینک‌ها هستند.

منبع: gentlemansgazette

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 4]

همچنین ببینید

بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه

بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه مدل 2022

در این مقاله بطور کامل با بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه که ترند سال 2022 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *