انتخاب کفش ورزشی مناسب
انتخاب کفش ورزشی مناسب

ویژگی کفش ورزشی مناسب چیست؟

آشنایی با ویژگی کفش های ورزشی از قسمت ضروری و از خصوصیات مهم و اصلی هر کفش برای تمرین ورزشی است. انتخاب کفش ورزشی مناسب به سلامتی عضلات و اسکلت پای فرد کمک می‌کند. یک کفش خوب می‌تواند از بروز اتفاقات و دردهای ناشی از انتخاب غلط کفش در هنگام تمرین و پیاده‌روی جلوگیری کند. بسیاری از افرادی که در حرفه ورزشی فعالیت دارند به دنبال تهیه کفش ورزشی مناسب هستند. سه ویژگی بسیار مهم در انتخاب کفش ورزشی مناسب وجود دارد که عبارتند از حفاظت از پای انسان، راحتی کفش و تحمل وزن بدن فرد است. در صورتی که قصد دارید با ویژگی‌ کفش ‌های ورزشی آشنا شوید کافی است مقاله زیر را بطور کامل مطالعه کنید.

اصول و قواعد انتخاب کفش ورزشی مناسب

  • پای انسان در هنگام ورزش و تمرین ورم می‌کند. این امر طبیعی است و توصیه می‌شود همیشه بعد از فعالیت ورزشی و یا بعد از ظهر کفش مورد نظر خود را امتحان کنید.
  • در هنگام خرید کفش از همان جورابی استفاده کنید که در تمرین و ورزشی در پای خود دارید.
  • بعد از بستن بند کفش به این موضوع توجه کنید که آیا پاشنه پای شما در هنگام حرکت تکان می‌خورد یا خیر؟ یا اینکه پنجه پای شما بعد از بستن بند در حرکت است؟
  • در هنگام خرید کفش کمی با آن در محل مورد نظر راه بروید و به این موضوع دقت کنید که کفش‌ها در پایتان راحت باشند.
  • در هنگام امتحان کفش بندهای آن را به درستی و محکم ببندید.
  • در صورتی که به منظور ورزش به دنبال کفش ورزشی هستید کفش مناسب ورزش بخرید و از خرید کفش‌های معمولی پرهیز کنید.

ویژگی عمومی کفش های ورزشی چیست؟

هر رشته ورزشی دارای کفش‌های مخصوص به خود است ولی همه این کفش‌ها در برخی ویژگی‌ها مشترک هستند. کفش‌های ورزشی علاوه بر داشتن خصوصیات معمول در کفش‌های عادی باید دارای ویژگی‌های خاصی نیز باشند. در ادامه به معرفی خصوصیات بسیار مهم کفش های ورزشی اشاره شده است:

  1. کفش در تمامی قسمت‌ها باید دارای انعطاف باشد.
  2. دارای استحکام و مقاوت برای جلوگیری از چرخش پا در کفش شود.
  3. دارای لایه مناسب برای جذب ضربه باشد.

ویژگی انواع کفش های ورزشی

افراد حرفه‌ای در ورزش و ورزشکاران در هنگام شرکت در مسابقه و یا تمرین ورزشی باید دارای کفش ورزشی مناسب باشند. انتخاب کفش ورزشی مناسب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. داشتن کفش ورزشی مناسب در عملکرد ورزشکار نقش بسیار مهمی دارد. هر ورزشی دارای کفش مخصوص به خود است. در ادامه به بررسی تک تک کفش‌های ورزشی و ویژگی آن‌ها می‌پردازیم.

کفش پیاده‌روی

از متداول‌ترین ورزش‌ها برای اکثر افراد پیاده‌روی است. در هنگام پیاده‌روی بسیار مهم است که پای شخص دچار پیچش نشود و پای وی در کفش آزاد باشد. کفش کفش پیاده‌روی نیز بسیار مهم است و در هنگام حرکت نیز بهتر است که پاشنه کفش با حرکت پا خم شود. توصیه می‌شود در انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی به سبکی، انعطاف پنجه کفش و مقاومت در برابر ضربه توجه شود.

کفش دو و میدانی

به دو و میدانی مادر ورزش‌ها گفته می‌شود و انتخاب کفش مناسب برای این ورزش بسیار حائز اهمیت است. در انتخاب کفش مناسب برای دو و میدانی باید به حرکت آزادانه انگشتان در هر جهتی دقت کرد. در خرید این کفش‌ها توصیه می‌شود تا به زیره و لژ کفش توجه زیادی شود. دونده این ورزش ممکن است با موانعی سر راه خود مواجه شود. لذا نیاز است تا کفش کاملا پوشیده باشد و در برابر ضربه‌ها از درون و بیرون مقاومت زیادی نشان دهد. معمولا در زیره کفش دو و میدانی از کربن استفاده می‌شود. علت این امر ثابت ماندن پای فرد در کفش است.

کفش ورزشی فوتبال

فوتبال از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های ورزشی است. به همین منظور کفش‌های متعدد باکیفیتی در بازار برای فوتبال وجود دارد. در انتخاب کفش فوتبال توجه به استوک و رویه کفش از ضروریات است. دلیل اهمیت به استوک کفش این است که توسط آن از لیز خوردن کفش جلوگیری می‌شود. همچنین از رویه کفش نیز برای جلوگیری از وارد شدن ضربات مداوم به کفش استفاده می‌شود. کفش مناسب فوتبال باید به گونه‌ای ساخته شود که حرکت پای فرد را محدود نکند. کفش مدرن فوتبال باید بهتر است دارای 250 گرم وزن باشد.

کفش کشتی

کفش مناسب کشتی باید دارای انعطاف‌پذیری و مقاومت و استقامت زیادی باشد. همچنین توصیه می‌شود که به عاج ته کفش توجه شود زیرا کفش‌پوش سالن ورزشی معمولا لیز و براق است و برای ایجاد اصطکاک لازم باید در ته کفش عاج بکار رفته باشد. این کفش‌ها معمولا ساق بلند هستند و در زیر خود دارای ابر نازکی برای محافظت از چرخش پا می‌باشند.

کفش مناسب ایروبیک

ایروبیک و آمادگی جسمانی معمولا دارای حرکات ساده و قدم زدن است. کفش مناسب این ورزش بهتر است سبک بوده و قسمت جلوی کفش در مقال ضربه در هنگام پرش مقاومت خوبی داشته باشد.

کفش مناسب بسکتبال

همانطور که می‌دانید در بسکتبال حرکت‌های ناگهانی رو به جلو و پهلو وجود دارد لذا کفش این ورزش باید ساق بلند و دارای پاشنه محکم باشد. در بسکتبال بهتر است از کفش‌های دولایه استفاده شود.

کفش مناسب بسکتبال
کفش مناسب بسکتبال

کفش مناسب والیبال

در خرید کفش مناسب والیبال باید به چندین نکته ارائه شده در ادامه توجه کرد. از مهم‌ترین این ویژگی‌ها زیره کفش والیبال است. جنس این زیره بهتر است کرپ باشد زیرا در والیبال پرش از مهم‌ترین بخش‌های این ورزش است. همچنین توجه به لژ کفش مهم است که باید حدودا 5 سانتی متر باشد. ساق این کفش نسبت به کفش‌های بسکتبال دارای ساق کوتاه‌تری است.

کفش مناسب والیبال
کفش مناسب والیبال

کفش کوهنوردی

کفش مناسب کوهنوردی
کفش مناسب کوهنوردی

در انتخاب کفش ورزشی مناسب کوهنوردی باید به چهار ویژگی مهم توجه کرد. اولین ویژگی مهم داشتن زیره مناسب است تا از لیز خوردن کفش جلوگیری شود. دومین ویژگی مهم این است که در برابر آب نفوذناپذیر باشد. سومین ویژگی بارز این کفش‌ها جلوگیری از پیچش پا درون کفش است. چهارمین ویژگی کفش رویه کفش است که باید محکم باشد. این کفش‌ها دارای ساق بلند و سفت هستند. برای ایجاد این سفتی در کفش باید از فیبر کربن استفاده کرد. همچنین باید به گرم نگه داشتن پا توسط کفش دقت کرد.

 

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 4]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *