راهنمای خرید بوت چوکا
راهنمای خرید بوت چوکا

انواع بوت چوکا مردانه و نحوه ست کردن آن

بوت مردانه انواع مختلفی دارد. یکی از انواع کفش مردانه که از لحاظ زیبایی و سادگی منحصر به ‌فرد است بوت چوکا نام دارد. اگر در تابستان یا زمستان به دنبال خرید یک بوت مناسب هستید احتمالاً بوت چوکا بهترین گزینه خواهد بود. در این مقاله می‌آموزیم که منشا اصلی ‌این بوت از کجاست و چه ویژگی‌هایی دارد که تا ‌این اندازه محبوب طرفدارانش است. برای آشنایی بیشتر با ست کردن بوت و کفش با کت و شلوار، بر روی لینک مورد نظر کلک کنید.

بوت چوکا مناسب بهار و پاییز
بوت چوکا مناسب بهار و پاییز

 بوت چوکا چیست؟

این نوع بوت یک سبک کلاسیک از کفش است. به نظر می رسد که نام آن از بازی چوگان گرفته شده است. چوکا متعلق به دوره خاصی است و محبوبیت زیادی پیدا کرده است. آنها اغلب از چرم یا جیر ساخته می شوند و معمولاً دارای رنگ قهوه ای هستند.

منشاء بوت چوکا از کجاست؟

برخی معتقدند که بوت چوکا در واقع نوعی بوت است که در بازی چوگان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. با این حال، شواهد کمی ‌برای تایید از این نظریه وجود دارد. برخی دیگر نیز بر این باور هستند که کلمه چوکا به دلیل شباهت آن با چکمه چوگان بازان به نام «جادپور» به این نام خوانده می‌شده است.

نظریه دیگر در مورد کلمه هندی چوکار است. اصطلاح چوکا در زبان هندی به معنای دایره یا چرخش است. در قدیم از این کلمه برای گردش و پیاده روی در شهر استفاده می شده است. بنابراین، می‌توان فرض کرد که بازیکنان چوگان برای پیاده روی بعد از انجام ورزش به جهت راحتی بیشتر ‌این کفش را نسبت به کفش‌های چوگان ترجیح می دادند. بنابراین، می‌توان چنین استدلال کرد که چوکا از خویشاوندان بوت چوگان به حساب می‌آید. چوکا هم یه عنوان کفش مردانه رسمی و هم برای موقعیت های غیر رسمی کاربرد دارد.

پرنس ویلز در حال بازی چوگان، 1924
پرنس ویلز در حال بازی چوگان، 1924

 تاریخچه بوت چوکا

از آنجا که بوت چوکا توسط بازیکنان چوگان استفاده می‌شده است، می‌توان تصور کرد که چوکا از هند بین یگان‌های ارتش انگلیس که بازی چوگان انجام می‌دادند سرچشمه گرفته و به سرعت راه خود را به صنعت مد باز کرده است. چوکا برای اولین بار در سال ۱۹۲۴ در ‌ایالات متحده توسط دوک ویندزور استفاده شد. احتمالاً دلیل اصلی آن مسافرت او به هندوستان و آشنایی با این نوع بوت بوده است که باعث شده چند جفت از ‌این چکمه را با خود به ‌ایالات متحده ببرد.

او بسیار شیفته ‌این چکمه‌ها بود و اغلب آن را در بین مردم می‌پوشید. به همین دلیل، بوت چوکا در میان مردم به محبوبیت زیادی دست یافت. می‌توان گفت که چوکا به دلیل راحتی و استایل خاص آن در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ محبوب‌ترین نوع کفش مردانه به شمار می‌رفت که هم به عنوان کفش رسمی و هم کژوال مورد استقبال همگان بود. در طرف دیگر ماجرا، سربازان ارتش انگلستان در صحرای کارزار جنگ جهانی دوم نوعی بوت استاندارد چوکا می‌پوشیدند که به آن بوت صحرایی گفته می‌شد. بوت صحرایی به جای کفی چرمی دارای کفی ضخیم پلاستیکی بود.

بوت چوکا دهه 1930 با کفی پلاستیکی به همراه جوراب زرد و شلوار سبز پیش از ظهور کفش کلارک
بوت چوکا دهه 1930 با کفی پلاستیکی به همراه جوراب زرد و شلوار سبز پیش از ظهور کفش کلارک

یکی از طرفداران سرسخت چکمه چوکا بازیگر مشهور هالیوود «استیو مک کوئین» بود که بوت چوکا را به تیپ غیر رسمی آن دوران وارد کرد.

ویژگی‌های بوت چوکا

بوت چوکا انواع مختلفی دارد، اما همگی آنها در چند ویژگی مشترک هستند:

 • اندازه آن تا قوزک پا و نه بالاتر از آن است.
 • دارای دو الی سه ردیف سوراخ برای بستن بند است.
 • از نظر صنعتی جنس آن از چرم جیره گوساله است.
 • جعبه انگشت یا قسمت جلوی کفش گرد است.
 • هر دو طرف کفش از یک تکه چرم ساخته شده است.
 • از نظر سنتی رنگ آن قهوه‌ای روشن است
 • قسمت پشتی کفش روی قسمت جلویی یا ومپ را می‌پوشاند.
 • دارای زیره نازکی از جنس چرم است.
 • دارای هیچگونه طرح یا سوراخ تزئینی بر روی کفش نیست و طرحی کاملاً ساده دارد.

 تفاوت چوکا با بوت صحرایی در چیست؟

ناتان کلارک، نوه بزرگ جرم کلارک، موسس شرکت کفش معروف کلارک، در سال ۱۹۴۱ هنگام اعزام نیروهای ارتش به میانمار متوجه بوت چوکا با کفی کرپ شد و طرح آن را با خود به خانه آورد. او شروع به طراحی نوعی بوت سبک با کفش پلاستیکی ضخیم و چرمی‌ به رنگ ماسه کرد که توسط سربازان استفاده می‌شد. در آن زمان، رویه جیر و کفی کرپ تنها مختص طبقه پایین بود و از اینرو تا سال 1950 خبری از بوت صحرایی کلارک نبود. تفاوت بوت صحرایی با بوت چوکا در این است که چکمه چوکا دارای زیره چرم نازک و جنس رویه جیر است و از این رو با بوت صحرایی تفاوت دارد. پیشنهاد می کنیم برای مشاهده 5 نوع کفش پرطرفردار مردانه به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

بوت مشکی چوکا

بسیاری از آقایان در مورد تفاوت بین چوکا و چکمه های صحرایی سردرگم هستند و به راحتی می توان دلیل آن را فهمید. این دو مدل کفش بسیار شبیه به هم هستند و ارتباط نزدیکی با هم دارند. بوت های صحرایی نوع خاصی از چکمه های چوکا هستند که به عنوان دسته وسیع تری از کفش ها شناخته می شوند. راه اصلی برای شناسایی تفاوت آن ها کف است. بوت های صحرایی شبیه به چکمه های سربازی هستند که سربازان می پوشند. آن ها معمولا دارای زیره‌ پلاستیکی کرپ هستند. آنها همچنین از نظر مواد اولیه و ساخت و ساز معمولی تر از بوت های چوکا به نظر می رسند.

بوت چوکا در دنیای امروز

امروزه چکمه چوکا نسبت به نسخه اصلی خود دارای تنوع و تفاوت بیشتری است که متناسب با موقعیت‌های مختلف مانند مهمانی یا تیپ روزانه پوشیده می‌شود.

 • رویه کفش. امروزه از انواع پارچه و چرم در تولید بوت چوکا استفاده می‌شود. پارچه‌ صنعتی، جیر و یا چرم صنعتی برای موقعیت‌های کژوال و رسمی ‌مناسب است. چکمه چوکا به طور سنتی از جنس جیر قهوه‌ای با کفی چرمی ‌ساخته می‌شود که برای سبک پوشش اسپرت با شلوار جین عالی است.
 • کفی. هرچه کفی چرم نازک تر باشد، بوت ظریف‌تر و رسمی‌تر است. اما به طور کلی، بوت چوکا هرگز به پای کفش رسمی ‌ایده‌آل نمی‌رسد. با این حال، از این بوت می‌توان در موقعیت‌های رسمی‌ به همراه کت و شلوار استفاده کرد.
 • رنگ. با این که تنوع رنگی زیادی وجود دارد، اما چوکا معمولاً به رنگ قهوه‌ای است. برخی ممکن است رنگ قهوه‌ای تیره یا برنز را ترجیح دهند. امروزه ‌این نوع بوت در رنگ‌های مختلف مانند مشکی سرمه‌ای و زیتونی نیز تولید می‌شود.
چکمه چوکا
چکمه چوکا

 استایل بوت چوکا

بوت چوکا معمولاً یک چکمه کژوال است که برای موقعیت‌های غیر رسمی و راحت به همراه تیپ اسپرت پوشیده می‌شود. چوکا را می‌توان با کت و شلوار پارچه‌ای، شلوار جین، پالتو و هر نوع پوشش پاییزه و زمستانه ست کرد. بنابراین، می‌توان گفت که بوت رسمی، ‌نیمه ‌رسمی ‌و اسپرت است. علاوه بر آن، بانوان نیز می‌توانند از این بوت برای ست با لباس خود استفاده کنند.

چکمه چوکا به همراه کت و شلوار سه تکه فلانل
چکمه چوکا به همراه کت و شلوار سه تکه فلانل

 

ست کردن بوت چوکا

این بوت جذاب برای پوشیدن با شلوار جین بسیار مناسب هستند و می توانند با طیف وسیعی از تاپ و کت ها مطابقت داشته باشند. برای داشتن یک استایل جذاب و منحصر بفرد باید سعی کنید تا بوت های خود را با شلوار جین آبی، دکمه سفید و یک ژاکت جین ست کنید. اگر می خواهید که یک استایل ملایم با بوت چوکا داشته باشید، باید طرح جیر و رنگ قهوه ای آن را انتخاب کنید.

در مناسبت های مختلف، چوکا به دلیل شکل کلاسیک خود، می تواند گزینه ای عالی برای استایل های غیررسمی باشد. اگر می خواهید که بوت های خود را برای موقعیت های زیادی استفاده کنید، باید یک جفت رنگ مشکی آن را تهیه کنید. قبل از ست کردن لباس با بوت چوکا، باید دقت کافی را به هنگام خرید انتخاب مدل داشته باشید. راهنمای خرید بوت دکمه دار، موارد ضروری نکات مهم خرید را مطرح کرده است.

پوشیدن انواع بوت چوکا

 • برای تکمیل ظاهر جذاب و تماشایی، بهتر است که چوکای خود را با شلوار جین مشکی، تی شرت، کت و شلوار و یک پیراهن معمولی ست کنید.
 • برای لباس های رسمی تر، چوکاهای چرمی با رنک های تیره را انتخاب کنید.
 • بوت های چوکا با شلوار جین و تی شرت یا پیراهن دکمه دار برای ظاهر غیررسمی عالی هستند.
 • برای یک استایل کژوال، بوت های چوکا را با شلوار جین مشکی، تی شرت و کت بلیزر بپوشید.
 • برای پوشیدن چوکا برای فضای اداری، آنها را با شلوار، یک پیراهن نخی و یک ژاکت کشمیری ست کنید.
 • بوت چوکای جیر را با استفاده از محافظ جیر و پاک کردن هرگونه کثیفی و رد و لکه‌ها تمیز نگه دارید.
 • چوکای سبک و جیر یا بوت های صحرایی را برای استایل غیر رسمی انتخاب کنید.
انواع بوت چوکا
انواع بوت چوکا

چگونه بوت چوکای جیر را تمیز کنیم؟

 • اگر نمی دانید که چگونه باید آنها را تمیز نگه دارید، خرید یک جفت بوت چوکای جیر پیشنهاد نمی شود.
 • بهتر است که کمتر بوت ها را خیس کنید.
 • برای اطمینان از ماندگاری طولانی چوکا، آنها را مرتباً با روزنامه پر کنید.
 • سپس؛ هر گونه گرد و خاک را پاک کنید و به آرامی با یک پاک کن جیر یا برس ناخن، هر کثیفی باقی مانده را برطرف کنید.
 • در نهایت؛ بوت های خود را دوباره برس بزنید و با یک محافظ جیر اسپری کنید.

بوت چرم چوکا مردانه

بهترین چکمه های چوکا مردانه، بوت چرمی چوکا است. خرید این نوع بوت همیشه انتخاب بهتری نسبت به انواع دیگر بوت است. چوکاهای چرمی دوام بیشتری نسبت به مدل های جیر دارند و سایش کمتری دارند، به این معنی که دوام بیشتری خواهند داشت.

علاوه بر این؛ بوت های چرمی همه کاره هستند و می توانند به راحتی برای لباس های غیررسمی و رسمی تر کامل کننده باشند. فقط باید به خاطر داشت که یک رنگ خنثی مانند قهوه ای یا مشکی انتخاب کرد تا چوکا بسیار شیک با نظر برسد. یا انتخاب بوت چوکای مناسب، می توان آن را برای هر موقعیتی استفاده کرد.

بوت چرم چوکا
بوت چرم چوکا

چرا خرید بوت چوکا ضرورت دارد؟

 • کلکسیون کفش های هیچ آقایی بدون حداقل یک جفت چکمه چوکا کامل نمی شود.
 • مدل کفش کلاسیک یک عنصر اصلی برای هر کمد است و زیبایی منحصر به فردی را به وجود می آورد.
 • این بوت ها برای کمد هر مردی واجب است زیرا برای لباس‌های غیررسمی ایده‌آل هستند. علاوه براین؛ به راحتی برای موقعیت های مختلف قابل استفاده است و همه کاره و مد روز هستند.

بوت های جیر چوکا

این مدل از بوت های چوکا جیر برای هر مرد مدرنی بسیار شیک و ضروری هستند. این کفش‌های محبوب برای داشتن استایل غیررسمی با استایلی هوشمندانه و همچنین حفظ راحتی و شیک پاها ایده‌آل هستند. برای اطمینان از اینکه چوکای جیر با طیف وسیعی از لباس‌ها ست می شود، کافی است که رنگی را انتخاب کنید که به راحتی ست شود.
مشکی، قهوه ای، شنی، سرمه ای و خاکستری همگی انتخاب های عالی و همه کاره ای هستند. برای عمر بیشتر بوت چوکای جیر، باید از آن به خوبی مراقبت کنید. جنس جیر نیاز به مراقبت بیشتری دارد و باید از محلول پاک کننده مخصوص آن استفاده شود.

بوت چوکای قهوه ای
بوت چوکای قهوه ای

بوت چوکای قهوه ای

مدل های قهوه‌ای چوکا، بسیار ساده و معمولی به نظر می رسند. آقایان به راحتی قادر خواهند بود تا آن را با هر چیزی که درون کمد خود دارند، ست کنند. این بوت برای ساختن استایل جذاب و متفاوت کافی به نظر می رسد. بوت های قهوه ای بهترین انتخاب برای قرارهای کاری و تجاری هستند. بوت قهوه‌ای روشن با ظاهر ساده ای که دارد با شلوار جین و تی‌شرت ساده و دکمه‌ دار به زیبایی ست می‌شود. برای آشنایی با نحوه ست کردن رنگ قهوه ای، مطلب چگونه بوت و کفش قهوه ای را با لباس ست کنیم را مطالعه کنید.

خرید بوت چوکا مردانه

یکی از بهترین گزینه ها برای خرید بوت مردانه به ویژه در فروش ویژه، خرید بوت های چوکا است که به طور خاصی از چرم یا جیر ساخته شده اند. ترکیبی از استحکام و ظاهر زیبا که در چوکا یافت می شود، آنها را به یکی از جذاب ترین گزینه ها به عنوان کفش مردانه تبدیل می کند. چوکاها یکی از معدود سبک های کفشی هستند که می توانذ به شکل موثری با گزینه های دیگر کفش رقابت کند.

آن‌ها به قدری ایده آل هستند که با ترکیب‌های مختلف لباس، از یک شلوار جین و یک تی شرت گرفته تا یک کت و شلوار غیر رسمی، کاملا ست شوند. تفاوت‌های بین چکمه‌های چوکا، صحرایی و چکمه‌های چلسی گاهی اوقات به اشتباه درک می‌شوند. برای آشنایی با بوت چلسی، پیشنهاد می کنیم مقاله بوت چلسی چیست و چگونه آن را با لباسمان ست کنیم را مطالعه کنید. علیرغم این واقعیت که نیم بوت‌ها دسته‌بندی هستند که هر سه این کفش‌ها را شامل می‌شوند، چند راه کلیدی وجود دارد که آنها را از یکدیگر متمایز می کند.

سخن آخر

بوت چوکا انواع مختلفی دارد که توسط تولیدکنندگان و برندهای معروف به فروش می‌رسد. ناگفته نماند ‌این بوت را نمی‌توان در روزهای بارانی و برفی پوشید، زیرا معمولاً آب را به خود جذب می‌کند. اگر می‌خواهید به کمد لباستان کمی ‌تنوع ببخشید چکمه چوکا را نیز به آن اضافه کنید، زیرا در کنار زیبایی بسیار کاربردی است.

منبع: The Chukka Boots Guide

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 2 میانگین: 4.5]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *