حل مشکل تنگ بودن کفش
حل مشکل تنگ بودن کفش

چه کنیم تا کفشی که انگشت پا را میزند، بزرگ شود؟

حل مشکل تنگ بودن کفش

در این مقاله می‌خواهیم بپردازیم به این‌که چه کنیم تا کفشی که انگشت پا را میزند، بزرگ شود؟ حتما برایتان پیش آمده است که کفشی که را خریده‌اید تنگ است و انگشت پای شما را می‌زند. نگران این موضوع نباشید. در این مقاله چندین روش برای بزرگ کردن کفش‌هایی که تنگ هستند برای شما ارائه شده است. گاهی اوقات افرادی که به قصد خرید کفش به بازار می‌روند تمام توجهشان به سمت زیبایی کفش‌ها جلب می‌شود. این افراد معمولا دیگر توجهی به جنس کفش و دیگر خصوصیات آن نمی‌کنند. عدم توجه به خصوصیات کفش باعث می‌شود که افراد نتوانند با دقت کفش را امتحان کنند و پاخور آن و بسیاری از مسائل دیگر را بررسی کنید. معمولا این افراد بعد از خرید کفش در خانه متوجه می‌شوند که کفش به پایشان تنگ است و پای آن‌ها را می‌زند. همه ما دچار چنین اشتباهی در خرید کفش شده‌ایم. اما نگران نباشید این مشکل را به آسانی می‌توان در خانه حل کرد. در ادامه روش‌هایی برای گشاد کردن کفش تنگ ارائه شده است.

گشاد کردن کفش تنگ
گشاد کردن کفش تنگ

ارائه‌ی روش‌های موثر در گشاد کردن کفش تنگ

–          استفاده از روزنامه مرطوب

یکی از مهم‌ترین موارد برای بزرگ کردن کفشی ک انگشت پا را میزند، استفاده از روزنامه خیس در کفش است. برای بزرگ کردن کفشی که تنگ است می‌توانید درون هر لنگه روزنامه خیس در کفش قرار دهید و داخل کفش را پر کنید. توجه کنید که بعد از پر کردن کفش با روزنامه خیس، کفش شما دارای ظاهر غیرعادی نشود و ظاهر عادی قبل خود را داشته باشید. پس از گذشت مدتی که هم کفش و هم روزنامه داخل آن خشک شدند می‌توانید آن‌ها را بیرون بیاورید. سپس دوباره کفش را امتحان کنید.

استفاده از روزنامه خیس در کفش برای گشاد کردن کفش
استفاده از روزنامه خیس در کفش برای گشاد کردن کفش

–          استفاده از دانه‌های جو

یکی از روش‌های قدیمی و پرکاربرد در گشاد کردن کفش‌های تنگ استفاده از دانه‌های جو است. در این روش باید درون کفش را با دانه‌های جو پر کنید و روی این دانه‌ها آب بریزید. سپس اجازه دهید کفش‌ها در این حالت یک شب تا صبح باقی بمانند. دلیل استفاده از دانه جو این است که این دانه‌ها آب را جذب می‌کنند و حجیم‌تر می‌شوند. با حجیم شدن دانه‌های جو کفش بزرگ و گشاد می‌شود. سپس صبح دانه‌ها را خارج کرده و اجازه دهید کفش شما خشک شود و بعدا کفش خود را امتحان کنید. از این روش در بزرگ کردن کفش‌های چرمی نیز استفاده می‌شود.

–          استفاده از قالب

یکی دیگر از روش‌های گشاد کردن کفش پنجه تنگ ، استفاده از قالب است. بزرگ کردن کفش با استفاده از قالب کمی زمان‌بر است و صبر و حوصله زیادی می‌طلبد. برای اینکار به چند روز زمان نیاز دارید. برخی از فروشندگان برای گشاد کردن کفش در مدت زمان کوتاهی از اسپری و روغن مخصوص استفاده می‌کنند. در صورتی که اسپری در دسترس ندارید می‌توانید به‌جای آن از اسپری الکل و آب استفاده کنید. همچنین برای کفش‌های چرم می‌توانید از روغن‌های مخصوص جهت بزرگ کردن کفش استفاده کنید.

باز کردن کفش تنگ با استفاده از قالب‌ها
باز کردن کفش تنگ با استفاده از قالب‌ها

–          استفاده از فریزر

از روش‌های موثری که میتوانید برای جواب سوال “چه کنیم تا کفشی که انگشت پا را میزند، بزرگ شود؟” یعنی در اصل برای گشاد کردن کفش تنگ بکار ببرید، استفاده از آب فریز شده است. برای اینکار ابتدا یک کیسه و یا نایلون را بردارید و آن را کاملا پر آب کنید. اطمینان داشته باشید که کیسه هیچ‌گونه حفره‌ای نداشته باشد. سپس این کیسه را درون کفش بگذارید. سپس کفش را به همراه آب درون فریزر قرار دهید. هنگامی که آب درون کفش یخ زد آن را خارج کنید. سپس 20 دقیقه منتظر بمانید تا یخ دوباره آب شود. در صورتی که تمایل دارید کفشتان بیشتر از این بزرگ شود چندین بار دیگر نیز می‌توانید اینکار را انجام دهید تا به سایز دلخواه برسید. البته توجه کنید که این روش فقط برای کفش‌هایی که قسمت پنجه آن‌ها باز است مناسب است. برای کفش‌های جلو بسته این روش پاسخ‌گو نیست.

راههای نرم شدن کفش
استفاده از یخ برای گشاد کردن کفش تنگ

–          استفاده از سشوار

باز شدن کفش پنجه تنگ به طور طبیعی می‌تواند هفته‌ها طول بکشد. زیرا با گذشت زمان کفش معمولا گشادتر می‌شود. برای سرعت بخشیدن به اینکار می‌توانید از روش‌های جانبی ذکر شده در این مقاله استفاده کنید. ابتدا باید دو یا سه جفت جوراب را به پا کنید. سپس کفش را پوشیده و آن را در معرض سشوار به مدت 30 ثانیه نگه دارید. اینکار مخصوصا برای کفش‌های چرم بسیار مفید است. حرارت بالای سشوار باعث می‌شود تا چرم شل شود و دوباره فرم بگیرد. البته باید توجه کنید که سشوار ممکن است باعث سوختگی چرم شود پس آن را به طرفین کفش حرکت دهید و در یک قسما خاص نگه ندارید. برای کفش جیر نیز می‌توان از این روش استفاده کرد. فقط توجه داشته باشید که بعد از گرفتن سشوار به کفش جیر، کمی حالت دهنده به کفش بدهید.

کاهش سایز کفش با سشوار
کاهش سایز کفش با سشوار

–          استفاده از سیب‌زمینی برای گشاد کردن کفش

یکی دیگر از روش‌های بزرگ کردن کفش تنگ استفاده از سیب‌زمینی است. برای اینکار کافی است یک سیب‌زمینی را پوست بکنید. سپس آن را در داخل کفش قرار دهید تا کفش ورم کند. سپس یک شبانه‌روز اجازه دهید تا سیب‌زمینی درون کفش باقی بماند. این روش نه‌تنها برای گشاد کردن کفش مفید است بلکه بوی بد کفش را نیز می‌گیرد.

نکاتی موثر و مهم در گشاد کردن کفش

  • دقت کنید در صورتی که کفش شما چرم است و از آب و حرارت برای باز کردن کفش تنگ استفاده می‌کنید بهتر است بعد از گشاد کردن کفش، به آن واکس بزنید تا همچنان نرم باقی بماند.
  • در صورتی که برای بزرگ کردن کفش از جوراب استفاده می‌کنید توصیه می‌شود که از جوراب کهنه استفاده کنید تا احتمال تغییر رنگ در اثر رطوبت در آن کاهش یابد.
  • دقت کنید کفش‌هایی که دارای چسب بین قطعات خود هستند ممکن است در اثر حرارت باز شود.
  • کفش‌های دارای مواد پلاستیکی، پی وی سی را حرارت ندهید. زیرا با حرارت دادن کفش گازهای سمی از آن خارج شده و کفش شکل نرمال خود را از دست می‌دهد.
  • در صورتی که کفش شما پارچه‌ای است و می‌خواهید آن را بزرگ کنید دقت زیادی به خرج دهید. زیرا ممکن است به الیاف کفش صدمه برسد.
  • در صورتی که فقط قسمت جلو و پنجه کفش برای پای شما تنگ است برای تغییر سایز آن با استفاده از روش‌های ذکر شده در بالا شانس بیشتری دارید.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 42 میانگین: 3.4]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *