رفتن کف صابون در چشم

رفتن کف صابون در چشم

در هنگام رفتن کف صابون در چشم چه کار باید انجام داد؟ آیا وارد شدن کف صابون به چشم مضر است و چه خطراتی به دنبال دارد؟ در این مقاله به بررسی اقدامات لازم در هنگام وارد شدن کف صابون به چشم پرداخته شده است. حتما برای شما نیز اتفاق افتاده است که در حمام موقعی که در حال دوش گرفتن هستید و از صابون استفاده می‌کنید، کف صابون وارد چشمتان شود. همچنین برای بسیاری از شما پیش آمده که در هنگام شستن صورت خود با صابون و یا پاک کردن آرایش صورت، کف صابون وارد چشمتان شود.

با رفتن کف صابون در چشم قطعا چشمتان اذیت می‌شود و احساس سوزش در ناحیه چشم می‌شوید. با وارد شدن کف صابون در چشم، دچار سوزش و قرمزی در چشم می‌شوید که بسیار اذیت کننده است. فورا باید با این مشکل مواجه شد تا صابون از داخل چشم بطور کامل تمیز شود. در ادامه مطلب درباره این موضوع و عوارض احتمالی ورود کف صابون به چشم صحبت شده است.

عوارض رفتن کف صابون در چشم انسان

بسیاری از متخصصان چشم و جراحان بزرگ دنیا به این عقیده باورند که ورود کف صابون در چشم خطرات بسیار زیادی را می‌تواند برای فرد به دنبال داشته باشد. به گفته متخصصان مواد شوینده مانند صابون و هرگونه مواد شیمیایی با ورود به چشم سبب خشکی شدید چشم شده و عوارض جدی مانند ابتلا به عفونت و یا زخم‌های قرنیه را برای فرد ایجاد می‌کند.

رفتن کف صابون در چشم
رفتن کف صابون در چشم

به گفته پزشکان متخصص، مواد شیمیایی مانند صابون شامل دو گروه اسیدی و قلیایی هستند که در صورت رفتن کف صابون در چشم و تماس با آن، اثرات خاص خود را به چشم وارد می‌کنند. البته بهتر است بدانید که در حالت کلی مواد اسیدی نسبت به مواد قلیایی آسیب کمتری را به چشم انسان وارد می‌کنند. مواد قلیایی مانند صابون می‌تواند بافت چربی چشم را هضم کند و حتی راه خود را به لایه‌های درونی چشم پیدا کند. در حالی که اگر مواد اسیدی وارد چشم شوند، این مواد با پروتئین‌های موجود در چشم ترکیب شده و همانند سدی عمل می‌کند که جلوی ورود مواد اسیدی به لایه‌های درونی‌تر چشم را می‌گیرد. در حالت کلی ورود هر گونه مواد اسیدی و قلیایی به چشم مضر است.

تاثیرات ورود کف صابون در چشم

در صورت رفتن کف صابون در چشم ممکن است قرنیه فرد که بافت شفافی دارد، در اثر تماس با مواد و ترکیبات صابون دچار سوختگی شود. با ورود صابون به چشم ممکن است لکه‌های کوچکی در چشم شما ایجاد شود. این لکه‌ها در صورت حاد شدن می‌توانند منجر به سوختگی اطراف چشم، غدد اشکی، بافت ملتهمه و … شود. از دیگر عوارض رفتن کف صابون در چشم می‌توان به خشکی شدید چشم اشاره کرد. ممکن است برخی از مردم تصور کنند که خشکی چشم مسئله زیاد جدی و مهمی نیست و فقط با استفاده از قطره چشمی رفع می‌شود. در حالی که این گونه نیست و خشکی چشم می‌تواند چشم را در معرض ابتلا به عفونت‌های شدید و یا زخم قرنیه قرار دهد.

صابون نوعی مواد شیمیایی در خود دارد که در صورت ورود به چشم می‌تواند سبب ایجاد چسبندگی در پلک شود. منظور از چسبندگی این است که پلک پایین به سمت خارج برگشته و سبب باز ماندن پلک‌ها می‌شود. همین باز ماندن پلک نیز به تدریج چشم فرد را دچار مشکل و عارضه خواهد کرد.

سوزش و قرمزی چشم در اثر رفتن کف صابون در چشم

موثرترین روش در هنگام ورود کف صابون در چشم

همانطور که گفته شد ورود مواد شیمیایی اسیدی یا قلیایی مانند صابون به چشم می‌تواند آسیب‌ها و عوارض مختلفی را به چشم فرد وارد کند. این عوارض می‌تواند از آسیب جزئی به پلک تا جدا شدن پرده چشم را نیز شامل شود. اگر همیشه در هنگام حمام کردن یا شستن صورت، کف صابون وارد چشم شما می‌شود و شما نیز به دنبال راهی برای خارج کردن این کف از چشم نیستید و فقط با سوزش و قرمزی چشم خود سر می‌کنید، بهتر است بدانید که در دراز مدت ممکن است دچار از دست رفتن عصب بینایی و در نهایت نابینایی شوید.

موثرترین و بهترین راه در هنگام تماس کف صابون با چشم، شست و شوی چشم است. هنگامی که کف صابون وارد چشمتان شد، در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید ولی قبل از این کار حتما 20 دقیقه زمان در نظر بگیرید و چشم خود را در این مدت درون آب باز و بسته کنید. در صورتی که بعد از گذشت 20 دقیقه و شست و شوی چشم، همچنان احساس درد و سوزش شدیدی در چشم خود داشتید حتما به مراکز پزشکی بروید. پزشکان عمل شست و شوی چشم را با سرم فیزیولوژی انجام می‌دهند و مواد شیمیایی را به طور کامل از چشم شما خارج می‌کنند.

شستن چشم با آب به مدت 20 دقیقه

استفاده از شوینده ملایم به جای صابون

درمان آسیب‌های چشمی در کل بسیار مشکل است. لذا سعی کنید تا در هنگام دوش گرفتن و یا شستن و پاک کردن صورت از نحوه شست و شوی سریع چشم اطمینان حاصل کنید و مسائل ایمنی را رعایت کنید. بهترین توصیه به شما عزیزان این است که در صورت نیاز به موادی برای پاک کردن چربی صورت، شست و شوی روزانه و یا پاک کردن میکاپ خود به جای صابون از شوینده‌های ملایم استفاده کنید. صابون خاصیتی دارد که پوست را به مرور خشک می‌کند و چربی پوست را از بین می‌برد. ولی شوینده‌های ملایم صورت این گونه نیست. در صورت وارد شدن به چشم نیز به دلیل ملایم بودن می‌توان آن را سریع شست و رفع کرد.

با رفتن کف صابون در چشم، بلافاصله و با سرعت چشم خود را با آب برای مدت زمان 20 دقیقه یا برای چند بار بشویید. هیچ راهکاری به این اندازه در هنگام وارد شدن کف صابون در چشم مفید نخواهد بود. در برخی موارد اگر چشم فرد زیاد حساس نباشد، مشکل سوزش چشم با شست و شو سریعا حل می‌شود. ولی اگر چشم شما حساس است و دچار واکنش‌های آلرژیک و یا دردهای غیر قابل تحمل در ناحیه چشم شدید، حتما سریعا به پزشک مراجعه کنید. در این مواقع حتی یک ساعت نیز زمان را هدر ندهید. زیرا ممکن است آسیب جدی به بینایی و بافت چشم شما وارد شود.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 7 میانگین: 3.4]

همچنین ببینید

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد؟

آیا شامپو ضد زردی تاثیر دارد؟ بسیاری از بانوان بعد از دکلره و یا بلوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *