نگهداری کفش
نگهداری کفش

 8 روش موثر نگهداری کفش بدون آسیب به آنها

کفش و چکمه از جمله لوازم جانبی مقاوم هستند و جایگزینی آنها ارزان نیست. آیا شما جزء آن دسته از افرادی هستید که کفش‌هایتان را بدون ملاحظه در کمد کفشتان قرار می‌دهید. باید بدانید که نگهداری کفش به طور صحیح باعث عمر طولانی‌تر آنها می‌شود و از طرفی در هزینه‌های شما صرفه جویی می‌کند.

روش‌های مختلفی برای نگهداری کفش وجود دارد. با این حال همیشه در نظر گرفتن برخی فاکتورها لازم است و از همه مهمتر وظیفه شما این است که کفش‌هایتان را خوش فرم، تمیز و خشک نگه دارید. بنابراین اگر به نکاتی برای نگهداری کفش نیاز دارید، موارد زیر را مطالعه کنید.

روش‌های نگهداری کفش

  1. استفاده ازدرخت کفش برای نگهداری کوتاه مدت کفش

جاذبه زمین، رطوبت و خشکی همه باعث آسیب به کفش می‌شود. با گذشت زمان، چین چروک‌هایی که به طور طبیعی در کفش‌های فرسوده ایجاد می‌شود، باعث تغییر شکل دائمی ‌عناصر ساختاری کفش می‌شوند. همین طور با گذشت سن مواد به کار رفته در کفش، جنس آنها سخت‌تر می‌شوند.

برای نگهداری کوتاه مدت کفش، تنها به یک تکیه گاه جزئی مانند درخت کفش نیاز دارید تا در هنگام قرار دادن کفش در قفس تغییر شکل ندهند. نگهداری کفش بدون درخت کفش با مرور زمان باعث از بین رفتن شکل و فرم آن می‌شود. بنابراین هر وقت که کفش خود را در قفس قرار دادید از درخت کفش استفاده کنید.

  1. برای نگهداری بلند مدت کفش از پاشنه کش چوبی استفاده کنید

روش نگهداری کفش در بلند مدت بسته به میزان پوشیدن کفش متفاوت است. اگر به مدت یک هفته یا بیشتر کفش را از پای خود دور نگه دارید، بهتر است از شاخ کفش برای حفظ شکل و فرم آن استفاده کنید. با این حال برای حفظ فرم کفش باید از سایز مناسب استفاده کنید تا کفشتان کش نیاید.

چه زمانی برای تعویض کفش اقدام کنیم؟

پیش از قرار دادن قالب چوبی و یا پلاستیکی در داخل کفش اجازه دهید که حداقل به مدت یک روز قبل از پوشیدن، کفش کمی استراحت کند تا هر گونه رطوبت و بخار باقی مانده در آن تبخیر شود. در غیر این صورت رطوبت در آن به دام افتاده و باعث خرابی کفش شما می‌شود.

  1. برای پر کردن کفش از دستمال ضد اسید استفاده کنید

پارچه ضد اسید جاذب است و رطوبت کفش را حفظ می‌کند. بنابراین برای نگهداری کفش به طور بلند مدت و یا متوسط مدت به جای کاغذ روزنامه از دستمال ضد اسید استفاده کنید.

ممکن است کاغذ برای پر کردن چکمه و چرم ضخیم و یا کفش‌های نمدی به اندازه کافی وزن نداشته باشد. به جای آن می‌توان از پارچه کتانی سفید نشده استفاده کرد. پارچه کتانی مانند کاغذ، رطوبت باقی مانده را از بین برده و همینطور از سگک‌های فلزی و ظریف در برابر خراش محافظت می‌کند.

  1. قبل از نگهداری کفش در کمد آن را به طور کامل تمیز کنید

قبل از قرار دادن کفش در کمد لباس آن را به طور کامل تمیز کرده و از نرم کننده چرم برای کفی چرمی ‌و رویه کفش استفاده کنید. همین ‌طور قسمت پنجه کفش و پاشنه کفش را با مواد کافی پر کنید. بعد از آن که کفش پر کرده،  آن را داخل یک کاغذ ضد اسید و یا پارچه کتانی پیچیده و پیش از قرار دادن آن در کمد، کفش را داخل جعبه بگذارید.

قبل از نگهداری کفش در کمد آن را به طور کامل تمیز کنید
قبل از نگهداری کفش در کمد آن را به طور کامل تمیز کنید
  1. از نظم دهنده کفش استفاده کنید.

یکی از جنبه‌های مهم نگهداری کفش مربوط به محل نگهداری آن است. معمولاً کفش را یا در قفسه یا جعبه قرار می‌دهند. اما بهترین گزینه بستگی به مدت زمان پوشیدن کفش بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر کفش‌هایتان را به طور مرتب می‌پوشید، از یک فضای باز که اجازه تنفس به کفش و یا تبخیر رطوبت کفش را ‌دهد استفاده کنید. اگر قصد دارید مدت زمان طولانی کفشتان را از پا در آورید، از این گزینه استفاده نکنید. به جای آن از جعبه نگهداری کفش استفاده کنید.

جعبه نگهداری کفش

جعبه نگهداری کفش باعث محافظت کفش در برابر گرد و غبار، نور خورشید و حرارت می‌شود که می‌تواند  بر روی انعطاف‌پذیری چرم اثر بگذارد. بنابراین، برای نگهداری کفش‌ها و بوت‌های قدیمی ‌و حفظ رویه چرم و سایر مواد آلی به کار رفته در آن آنها را با کاغذ پر کرده، بسته بندی کنید و در جعبه کفش قرار دهید.

استفاده از جعبه‌های پلاستیکی گزینه دیگری است، اما اطمینان یابید که کفش‌ها بدون لکه و کاملاً خشک باشد تا از رشد کپک جلوگیری شود. گزینه دیگر استفاده از جعبه نگهداری عکس است. از هر جعبه‌ای که استفاده می‌کنید مطمئن شوید که ضد اسید است.

قفسه چوبی کفش و کابینت

اگر کفش را به طور مرتب می‌پوشید، از قفسه رو باز  برای نگهداری کفش استفاده کنید تا هوا در اطراف کفش گردش کند و همینطور گرد و غبار برای آن ننشیند. همینطور قفسه‌های روباز به شما کمک می‌کند تا کفش‌ها و چکمه‌های خود را به طور منظم در آن قرار دهید. قفسه کفش را می‌توانید در مکان مناسبی مانند پارکینگ، اتاق لباس و یا  ورودی قرار دهید تا اعضای خانواده بتوانند سریع‌تر کفش‌های خود را در آنجا قرار دهند. با این کار آنها دیگر بهانه‌ای ندارند که کفش‌های خود را در هر جای خانه قرار دهند. اتاق لباس و یا ورودی نیز برای نگهداری کفش و حفظ شکل و فرم آن گزینه خوبی است.

درخت کفش

درخت کفش و تخته سوراخ دار به شما اجازه می‌دهد تا کفش‌های خود را کمی ‌بالاتر از سطح زمین قرار دهید. استفاده از درخت کفش گزینه عالی برای نظم بخشیدن به کمد است. اما از آنجا که قرار دادن هر چیزی در کفش می‌تواند باعث کشیده شدن رویه کفش و یا چرم آن شود، این مورد برای نگهداری بلند مدت کفش مناسب نیست.

می‌توانید از درخت کفش برای کفش‌ دویدن، کفش‌های تخت و دیگر کفش‌های غیر رسمی ‌که به طور مرتب می‌پوشید استفاده کنید. برای جلوگیری از دفرمه شدن شکل کفش، طریقه آویزان کردن کفش و یا نحوه قرار دادن آنها را در جعبه تغییر دهید.

  1. کفش‌ها را در محیط کنترل شده قرار دهید

محیط نگهداری کنترل شده کفش یک محیط عالی برای نگهداری کفش است. زیرا در آن خبری از دما و رطوبت زیاد که باعث چروک شدن، فرسودگی پارچه و شل شدن چسب می‌شود نیست. کفش‌هایی که به مدت طولانی در اتاق شیروانی و یا زیر زمین نگهداری شده باشند، در مدت سه ماه و یا شش ماه کارایی خود را از دست می‌دهند.

  1. برای نگهداری چکمه از مقوای ضد اسید استفاده کنید

برای نگهداری بوت زمستانی ساق بلند به کمک پارچه کتانی یا مقوای ضد اسید داخل آن را پر کنید. این کار باعث جلوگیری از پوسیدگی و شل شدن کفش در مچ پا شده و مانع تا خوردن ساق کفش می‌شود.

  1. از ژل سیلیس کفش استفاده کنید.

کفش‌های تابستانه سبک وزن هستند و اغلب از مواد شکننده ساخته شده‌اند. کفی چوب پنبه‌ای و یا کفی‌ اسپادریل تغییرات رطوبت را به خوبی تحمل می‌کنند. بنابراین برای از بین بردن رطوبت از ژل سیلیکا استفاده کنید تا رطوبت کفش را نیز از میان ببرید. نکته دیگر این است که کفش‌های روشن را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.

ژل سیلیس کفش
ژل سیلیس کفش

بهترین روش نگهداری کفش به این بستگی دارد که آیا آنها را به طور بلند مدت یا کوتاه مدت نگهداری کنید. این موضوع خود به نوعی کفش بستگی دارد. امیدواریم راهنمای نگهداری کفش به شما کمک کرده باشد تا مسیر درست را انتخاب کنید. در این رابطه خب است سری به مقاله ” ۱۰ نکته کاربردی برای مراقبت کفش در بلند مدت ” نیز بزنید. این مقاله تکمیل کننده مقاله حاضر خواهد بود.

منبع: lifestorage

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 2]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

2 نظر

  1. ممنون از توضیحات و راهنمایی های مفیدتون.میشه بپرسم چرا روی جعبه کفش حلقه پانچ فلزی هست؟

  2. ممنون از توضیحات و راهنمایی های مفیدتون.میشه بپرسم چرا روی جعبه کفش حلقه پانچ فلزی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *