پاك كردن چسب مایع از روي لباس

پاک کردن چسب مایع از روی لباس

با نحوه پاک کردن چسب مایع از روی لباس بیشتر آشنا شوید. در ادامه مطلب با مراحل گام به گام جهت پاک کردن لکه چسب مایع از روی لباس و پارچه آشنا می‌شوید. در حال حاضر اکثر افراد روزانه برای انجام کارهای روزمره خود، با چسب سر و کار دارند. همین مسئله باعث می‌شود فرد در طول روز بارها مجبور به پاک کردن چسب از روی لباس یا سطوح مختلف شوند. چسب مایع یکی از چسب‌های متداول است که همه ما برای انجام کارهای مختلف با آن سر و کار داریم. در نتیجه ممکن است در برخی مواقع چسب مایع بر روی لباس بریزد و ایجاد لک کند. این اتفاق در هنگام کار با چسب مایع بسیار محتمل است.

در حالت کلی پاک کردن لکه چسب از روی لباس زیاد راحت نیست ولی امکان‌پذیر است. جالب است بدانید که پاک کردن چسب از روی لباس بسیار آسان‌تر از پاک کردن لکه چسب از روی پوست است. اکنون اگر به دنبال نحوه پاک کردن چسب مایع از روی لباس هستید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با موثرترین و کاربردی‌ترین روش از بین بردن لکه چسب از روی لباس آشنا شوید.

پاك كردن چسب مایع از روي لباس

مراحل پاک کردن لکه چسب مایع از روی لباس

پاک کردن چسب مایع از روی لباس خصوصا اگر پارچه دارای دوخت ظریفی باشد، نیاز به یک پاک کننده تخصصی دارد. هر چند از روش‌های ساده مانند خراشیدن لکه چسب، استفاده از استون و یا شستن لباس در ماشین لباسشویی نیز می‌توان برای از بین بردن لکه چسب باقی مانده بر روی لباس استفاده کرد. این روش‌ها شاید منجر به پاک شدن لکه چسب از روی لباس شود ولی به احتمال زیاد بافت پارچه‌های ظریف را از بین می‌برد. لذا سعی کنید برای از بین بردن لکه چسب از روی لباس با بافت ظریف حتما از تمیزکننده خشک استفاده کنید. خوشبختانه این تمیزکننده‌های خشک قادر هستند لکه چسب را از روی هر نوع پارچه‌ای پاک کنند.

مراحل حذف لکه چسب از روی لباس

 • ابتدا لازم است به چسب اجازه دهید تا کاملا خشک شود. صبر داشته باشید تا چسب کاملا بر روی بافت لباس خشک شود. در صورتی که برای پاک کردن چسب مایع از روی لباس عجله کنید و آن را در حالتی که هنوز کاملا خشک نشده، پاک کنید قطعا شرایط بدتر خواهد شد. حتی برای خشک کردن چسب روی لباس نباید از بخاری یا پنکه استفاده کنید. 
 • در صورتی که برای از بین بردن لکه چسب از روی لباس عجله دارید و نمی‌توانید منتظر بمانید، بخشی از لباس را که چسب بر روی آن لک انداخته است را در آب یخ قرار دهید. با این کار حدودا 10 الی 15 دقیقه زمان می‌برد تا چسب خشک شود. در صورتی که حتی یک ربع هم زمان برای صبر کردن تا خشک شدن چسب ندارید، یک کاسه را پر از آب کرده و تا حد امکان قطعات یخ را به آب اضافه کنید تا سرد شود. سپس لکه لباس را برای چند ثانیه در داخل کاسه قرار دهید و سپس آن را بیرون آورید. آب یخ می‌تواند چسب باقی مانده روی لباس را خشک کند.  
 • در این مرحله باید چسب را تا حد امکان از روی بافت لباس خراش دهید. ابتدا لباس را بر روی یک سطح سفت بگذارید و سپس از لبه یک قاشق، شروع به خراش دادن چسب کنید. تمامی لکه‌های ناشی از چسب را خراش دهید و قطعات بزرگ چسب را جدا کنید.

نکته: در مورد پارچه‌های شل، مانند کش بافت، حریر نازک یا پارچه‌هایی که ممکن است پاره شوند، از این مرحله صرف‌نظر کنید.

استفاده از استون برای پاک کردن لکه چسب
 • به قسمت آسیب دیده لباس دقت کنید و تصمیم بگیرید که باز هم نیاز به خراشیدن هست یا خیر. تنها کاری که در این مرحله می‌تواند چسب را از روی لباس جدا کند، خراشیدن است. در صورتی که هنوز هم تکه‌های بزرگی از چسب بر روی لباس چسبیده باشد، در مرحله بعدی باید از استون استفاده کنید.
 • در این گام برای پاک کردن چسب مایع از روی لباس باید لکه موجود بر روی لباس را با استون خیس کنید. برای این کار لازم است یک تکه پنبه برداشته و آن را با استون کاملا خیس کنید. سپس پنبه را بر روی قسمت لک دار لباس فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید. سپس پنبه را از روی لباس بردارید.

نکات لازم در این مرحله

1-در صورتی که از استون برای حذف لکه چسب بر روی لباس استفاده کردید و لباس خراب نشد یا تغییر رنگ نداد، همین روند را ادامه دهید. پنبه را مجددا با استون خیس کنید و آن را روی لکه فشار دهید تا زمانی که لکه چسب از بین برود.

2-در صورت نیاز می‌توانید به جای پنبه از یک تکه پارچه سفید استفاده کنید ولی به هیچ عنوان نباید به سراغ پارچه‌های طرح‌دار و رنگی بروید.

 • مدت زمانی که طول می‌کشد تا چسب نرم شده و لکه چسب از بین برود به عواملی همچون مقدار چسب، ترکیب شیمیایی دقیق چسب، نوع پارچه و … بستگی دارد و به طور معمول این کار بین ۳ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.
 • در این مرحله باید لکه چسب را که نرم شده است مجددا خراش دهید. بار دیگر از لبه قاشق استفاده کنید تا لکه را به صورت کامل خراش دهید تا چیزی از آن باقی نماند. یکی از نکات کلیدی در این مراحل این است که فرایند پاک کردن چسب مایع از روی لباس باید به آرامی انجام شود.
 • در صورت نیاز باید این مراحل را تکرار کنید. لکه‌هایی خیلی جان سخت را فقط با استفاده از استون می‌توان پاک کرد. لذا ممکن است نیاز باشد تا این مراحل را چندین و چند بار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.  
 • در این مرحله بهتر است به سراغ یک پاک کننده لکه لباس برای از بین بردن لکه چسب بروید. هنگامی که بیشترین قسمت لکه چسب از روی لباس از بین رفت، پاک کننده لکه لباس را بر روی پارچه لباس بمالید و لکه را با آن ماساژ دهید. سپس لکه را با آب بشویید.
 • به برچسب نوع شست و شو و دمای شست و شوی مناسب لباس دقت کنید. این امر برای از بین بردن لکه هر نوع چسبی ضروری است. با این کار می‌توانید هر باقی مانده‌ای از لکه چسب را از روی لباس پاک کنید. اکثر لباس‌ها را می‌توان بعد از پاک کردن لکه با آب سرد شست. ولی اگر لباس دارای برچسب مراقبتی نباشد، از آب سرد و شست و شوی ملایم ماشین لباسشویی استفاده کنید.  

نکته: اگر زمان کافی برای شستن کل لباس ندارید، فقط منطقه آغشته شده به چشب را با آب سرد و صابون شسته، سپس آن منطقه را آبکشی کنید.

شست و شوی لباس دارای لکه چسب
 • در صورتی که باز هم لکه به صورت کامل از بین نرفت، شست و شوی لباس با ماشین را مجددا انجام دهید.
 • به محض این که لکه چسب را از روی لباس پاک کردید و آن را شستید، بلافاصله لباس را خشک کنید. بهترین راه برای خشک کردن سریع لباس، پهن کردن آن در هوای آزاد است. در صورتی که کاملا از پاک شدن لکه چسب از روی لباس اطمینان دارید، می‌توانید از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده کنید تا لباس خشک شود. در صورتی که بعد از شستن لباس هنوز لکه چسب کامل از بین نرفته بود، از خشک کن برای خشک کردن لباس استفاده نکنید زیرا با این کار لکه بر روی پارچه ثابت می‌شود. اگر لکه هنوز هم باقی مانده است دوباره آن را بشویید و در صورت نیاز شستشو با استون را تکرار کنید.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

سایت عمده فروشی لباس ترکیه

سایت عمده فروشی لباس ترکیه

اگر به دنبال معتبرترین سایت عمده فروشی لباس ترکیه هستید این مقاله را مطالعه کنید. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *