کفش چند بخشه قسمت های مختلف کفش و مزایای آنها
کفش چند بخشه قسمت های مختلف کفش و مزایای آنها

کفش چند بخشه | قسمت های مختلف کفش و مزایای آنها

قسمت های مختلف کفش

مرکز تخصصی کفش کادا تشکیل شده است تا در رابطه با کفش شما را بی نیاز کند. برای همین منظور تمام دانسته های خود را با مخاطبان خود در میان می گذارد. در این بخش به معرفی قسمت های مختلف کفش می‌پردازیم. برای راحتی کار قسمت های مختلف کفش را به سه دسته‌ی زیر تقسیم بندی کردیم:

 • پاشنه
 • سرپنجه
 • زیره

پاشنه کفش

از جمله نکات ضروری برای خرید کفش چرم ، پاشنه کفش است. باید توجه داشته باشید که در رابطه با پاشنه مناسب کفش چرم بیش از ۴ الی ۵ سانتی‌متر، به‌هیچ عنوان مناسب استفاده‌ی روزمره نیستند. پاشنه‌های بلند آسیب فراوانی به کمر و ستون فقرات انسان وارد می‌کنند. پاشنه مناسب کفش چرم بین 2 الی 3 سانتی‌متر است. توصیه ما این است که برای حفظ سلامتی خود و در آرامش بودن قلب دوم خود از پاشنه‌های استاندارد استفاده کنید.

قسمت های کفش
قسمت های کفش

پاشنه در قسمت پشتی کفش قرار دارد و به کفش قد می افزاید. برای سلامت بهتر پا، توصیه می شود کفشی با پاشنه کم ترجیحاً نیم اینچ یا کوچکتر و پنجه پهن انتخاب شود. حتی اگر که کفش های پاشنه بلند مد باشند، باید تاثیر این موارد در نظر گرفته شود. توجه به این نکته ضروری است که کفش پاشنه بلند می تواند منجر به مشکلات متعددی شود. 

نشیمنگاه پاشنه بخشی از پاشنه است که آن را به قسمت بالایی متصل می کند. بخشی از پاشنه پا است که با زمین تماس دارد. پاشنه ها به راحتی قابل تعویض هستند زیرا در نهایت؛ استفاده طولانی مدت از آنها موجب فرسودگی پاشنه می شود. پاشنه پا توسط این بخش از پاشنه که بسیار مقاوم است، محکم در جای خود ثابت می‌شود. این تضمین می کند که کفش با پای شما حرکت می کند و پای شما مستقل از کفش شما حرکت نمی کند که باعث ایجاد تاول می شود.

عوارض پاشنه نامناسب کفش 

 • تاندونیت آشیل
 •  رگ به رگ شدن
 •  کشیدگی مچ پا
 •  تاول، میخچه و پینه
 •  خارهای استخوانی بدشکل
 • نوروما
کفش چند بخشه
کفش چند بخشه

سرپنجه کفش

بسیاری از افراد سرپنجه کفش را ملاک زیبایی آن می‌دانند. کاملا صحیح است، سرپنجه کفش در طراحی، فرم کفش و زیبایی آن تاثیر بسیاری دارد. در هنگام خرید کفش چرمی که قرار است آن را به صورت روزانه استفاده کنید، به این نکته توجه داشته باشید که راحتی کفش شما مهم ترین مسئله است. به بیان دیگر از مهم‌ترین نکات ضروری برای خرید کفش چرم این است که سرپنجه‌های بیش از اندازه نوک تیز و نازک، بدترین انتخاب برای سلامت پا هستند.

پنجه انگشت پا همانطور که از نامش پیداست، قسمتی از کفش است که انگشتان پا را می پوشاند. پنجه می توانند پهن یا باریک باشد و ممکن است نوک تیز، گرد یا به صورت مربعی باشد. برای پیشگیری از مشکل، قسمت پنجه کفش باید به اندازه کافی پهن و بلند باشد تا بتوان انگشتان را تکان داد. یک جعبه انگشت بسیار کوچک می تواند باعث مشکلات متعددی شود.

مشکلات پنجه کفش نامناسب 

 •  ناخن های کبود شده
 •  پینه پا
 • انگشت چکشی
قسمت های مختلف کفش
قسمت های مختلف کفش

زیره کفش

آخرین بخش از قسمت های مختلف کفش که به معرفی آن خواهیم پرداخت، زیره کفش است. کمترین موضوعی که افراد در هنگام خرید کفش به آن توجه دارند، زیره کفش است. اما زیره کفش مهم‌ترین موضوعی است که باید به آن توجه کنند. زیره کفش نقش بسیار پررنگی در رابطه با این موارد ایفا می‌کند:

 • طول عمر کفش
 • سلامت پاها

مناسب ترین زیره برای کفش ها زیره ای است که حالت کشسانی داشته باشد. این حالک کشسانی در زیره کفش های چرم کمتر و در زیره کفش های اسپرت و ورزشی بسیار به چشم می‌آید.

ویژگی های زیره کفش

زیره قسمت پایینی کفش است. گاهی اوقات از آن به عنوان دو تکه جداگانه یاد می شود. کفی و زیره از قسمت های مختلف کفش هستند که در کیفیت کفش بسیار تاثیرگذار هستند. کفی بخشی از کفش است که به صورت مسقیم با کف پا در تماس است. زیره کفش قسمتی است که هنگام راه رفتن با زمین برخورد داشته است. داشتن کفی نرم تر، ضربه وارد شده به پا را می گیرد. با این حال، این همیشه بهترین گزینه نیست، برای فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، کفی کفش باید خیلی محکم باشد. 

قسمت های مختلف
قسمت های مختلف
 • چندین نوع مختلف زیره وجود دارد که می توان از بین آنها انتخاب کرد. 
 • برخی از آن‌ها برای دویدن در جاده‌ها طراحی شده‌اند و چسبندگی بسیار کمی دارند. 
 • در عین حال؛ کفش‌های دیگر دارای لنگه‌های قالب‌گیری شده‌اند که برای ایجاد کشش زیاد روی سطوح طراحی شده‌اند. 
 • زیره نیز اولین قسمت از کفش است که میزان سایش را نشان می دهد. 
 • جایی است که نشان می دهد چه قسمتی از پا در هنگام دویدن بیشترین بار را تحمل می‌کند. 

کاربرد زیره کفش:

 • زیره کفش فشار های ناشی از حرکت و وزن ما را خنثی می‌کند. سنجش میزان این توانایی خنثی کردن فشار‌های وارده، یکی از راه‌های شناخته زیره خوب از بد است.
 • زیره کفش نقش مهمی برای میزان مقاومت کفش در برابر آب و سایش دارد. وجود دندانه در زیره کفش باعث ایجاد اصطکاک میان کفش و زمین بوده و مانع از لیز خوردن کفش می‌شود.

کفش ها یکی از اجزای مهم در کمد لباس های هر شخص هستند. از طرفی قسمت های مختلف کفش نقش مهمی در سلامت پاها ایفا می کند. به نظر می رسد که کمتر به اجزای کفش توجه می شود اما کفش از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در بسیاری از موارد، ساخت و ساز و تناسب این اجزای منفرد می تواند سلامت پا را بهبود بخشد یا منجر به آسیب و بیماری های خاص پا شود. 

کفش
کفش

کفی کفش

قسمت کفی اغلب قابل جابجایی است و لایه‌ای از فوم است که برای محافظت از قوس پا طراحی شده است. این قسمت درصد کمی از قابلیت جذب ضربه کفش را به وجود می آورد. با توجه به اینکه کفی قابل جابجایی است، می توان آن را با کفی های دلخواه جایگزین کرد. برخی از کفی ها که تحت عنوان کفی طبی شناخته می شوند برای اصلاح مشکل راه رفتن طراحی شده اند.

در بیشتر موارد، افراد تمایل دارند که کف کفش‌ هایشان انعطاف‌پذیر بوده و در عین حال محافظ هم باشد. محافظت بیش از حد یا خیلی کم می تواند درد پا را ایجاد کند. کفی در انتخاب کفش بسیار مهم است. علاوه براین؛ انتخاب بهترین تو کفشی یکی از فاکتورهای مهم در تناسب کفش به حساب می آید. به این منظور؛ به صفحه راهنمای تو کفشی مراجعه کنید. 

زبانه کفش

 زبانه کفش نوار چرمی است که زیر بند قرار می گیرد. در کفش های ورزشی، این قسمت معمولاً دارای مارک است. روی کفش‌های مجلسی، زیر آن می‌نشیند و با دم شما تماس برقرار می‌کند. قسمت جلویی کفش که بسیار شبیه گلوی انسان، زبان کفش را احاطه کرده است. توری ها روی این قسمت قرار می گیرند. گاهی اوقات از این قسمت به عنوان توری نیز یاد می شود.

کفش چندبخش است؟
کفش چندبخش است؟

ومپ

بخش بالایی و میانی کفش است. معمولاً جایی که بند، نوار چسب یا بند در آن قرار دارد. ومپ باید محافظت کافی را برای اطمینان از اینکه پا از کفش بیرون نمی آید؛ ارائه دهد. نبود ومپ می تواند منجر به پیچ خوردگی مچ پا شود. برای آگاهی بیشتر در مورد اینکه چه کفشی مناسب است، باید به جزئیات بیشتری توجه کرد. 

نحوه طراحی و ساخت کفش

 کفش ها در اشکال، اندازه ها و جنس ها متفاوت هستند. ساخت و طراحی کفش می تواند به پا کمک کند یا باعث آسیب شود. سبک برخی از کفش ها فقط برای مد طراحی شده اند. سایر کفش ها برای راحتی و محافظت طراحی شده اند. مهم است که کفشی را پیدا کرد که نه تنها ظاهر خوبی داشته باشند بلکه سلامت پا را هم به خطر نیندازند. 

 • کفش های مد روز با پاشنه بلند و پنجه باریک، کفی غیر قابل انعطاف و چرمی بسیار سفت می تواند باعث مشکلات متعدد پا شود.
 • برای خرید اینترنتی کیف و کفش باید نظات و پیشنهادات در نظر گرفته شود. 
 •  برعکس، یک کفش ورزشی با پاشنه صاف، پنجه پهن، زیره بالشتک‌دار و الیاف طبیعی می‌تواند از برای پا مناسب باشد.  کفش هایی که از مواد سفت ساخته شده اند، مانند برخی از چرم ها، می توانند فشار غیر ضروری به پا وارد کرده و مشکلاتی از جمله پینه و میخچه ایجاد کنند. 
 • این کفش ها مواد اولیه نرم‌تر بیشتری دارند و به پاها اجازه می‌دهند تا بهتر و راحت تر حرکت کنند.
اجزای کفش
اجزای کفش

سایز بندی مناسب اجزای کفش

بدون شک، همه فکر می کنند که اندازه کفش خود را می دانند اما در واقع چنین نیست. با این حال، اندازه پا با افزایش سن دچار تغییرات بسیاری می شود. همچنین؛ برخی از کفش‌ها ممکن است با سایز مورد نظر مطابقت نداشته باشند. به همین دلیل؛ مصرف کنندگان هر بار که کفش جدید خریداری می کنند، باید تناسب کفش با پا را کاملا رعایت کنند.  

رعایت تناسب قسمت های مختلف کفش

 1. هنگام ایستادن تناسب هر دو پا باید اندازه گرفته شود. 
 2.  هر جفت کفش را باید امتحان کرده تا از کیفیت و مناسب بودن آن اطمینان حاصل شود. 
 3. بهتر است که کفش ها در پایان روز که ممکن است پا کمی متورم شده باشد، خریداری شود. 
 4. باید اطمینان حاصل کرد که می توان انگشتان پا را در قسمت پنجه به راحتی تکان داد. 
 5. هنگام خرید کفش باید به جا افتادن آن در پا توجه کرد. 
 6.  می توان کفش های فعلی را ارزیابی کرده و پاها را به این شکل به درستی اندازه گیری کرد.

نتیجه

با توجه به اینکه راحتی و کیفیت کفش نقش مهمی در سلامت انسان دارد، باید بدانیم که چه کفشی مناسب است. به همین دلیل؛ توجه به قسمت های مختلف کفش بسیار حائز اهمیت است. زیره، پاشنه، رویه، کفی و جزئیات دیگر از اجزای یک کفش هستند. در انتخاب و خرید کفش، بهتر است که به ویژگی آن ها توجه کرد.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 3 میانگین: 2.3]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *