آیا کفش در درد مفصل ران تاثیرگذار است؟
آیا کفش در درد مفصل ران تاثیرگذار است؟

آیا کفش در درد مفصل ران و پا تاثیرگذار است؟

آیا کفش می‌تواند تاثیری در درد مفصل ران داشته باشد؟ ( ارتباط بین انتخاب کفش مناسب و درد پا )

مفصل زانوها و ران شما بزرگترین مفاصل بدن هستند. وظیفه آنها حمایت از وزن بدن به هنگام ایستادن و راه رفتن است. اگر در ناحیه مفصل ران، زانو و یا حتی شانه‌های خود احساس درد مزمن می‌کنید، ممکن است ارتباطی بین درد، عملکرد پاهای شما و انتخاب کفش مناسب وجود داشته باشد. از این رو پیاده‌روی و انتخاب کفش مناسب علاج کار شماست. کفش نامناسب می تواند باعث بروز عوارضی مانند آرتروز، دردهای مفصلی و … شود.

طرز راه رفتن و درد در قسمت‌های مختلف پا

مراقب عادت‌های ضعیف راه رفتن که منجر به مشکلات شدید در مفاصل ران و زانو می‌شود باشید. روش صحیح و اصولی پیاده روی می‌تواند تا حدودی از این مشکلات بکاهد و در سلامت کلی شما تاثیر مثبت بگذارد.

کفش مناسب برای پا درد
کفش مناسب برای پا درد

زانو درد

مراقب پاهای خود باشید. اگر پای شما دارای حرکت مفصل و یا پیچش است، ممکن است فشار بیش از حد به زانو‌ها وارد کرده و نتایج دردناکی را به وجود آورد. زانو برای حرکت در یک جهت طراحی شده و آن هم حرکت رو به جلو است. هنگامی‌که پا بیش از اندازه چرخش کند، پا به طرف داخل متمایل می‌شود که باعث می‌شود زانو در جهت مخالف خم و کشیده شود و به آن فشار وارد شود.  افرادی که از درد آرتروز رنج می‌برند در ناحیه غضروف دچار ساییدگی شده‌اند. تحقیقات زیادی در حال انجام است تا مشخص شود چگونه طرز راه رفتن و انتخاب کفش مناسب می‌تواند باعث کاهش این نوع درد شود.

بر طبق مطالعات انجام شده توسط بنیاد آرتروز، اگر در هنگام راه رفتن پنجه‌های پای خود را به سمت بیرون متمایل کنید (حدود 7 درجه)، فشار به قسمت خارجی و یا جانبی زانو منتقل می‌شود و درد ناشی از مفصل زانو تسکین می‌یابد. از پزشک خود سوال کنید آیا این نوع تغییر در راه رفتن می‌تواند به وضعیت پای شما کمک کند یا خیر.

زانوی دوندگان در قسمت کاسه زانو دچار درد می‌شود. فشار وارده از پا به زمین منجر می‌شود تا کاسه زانو در مقابل استخوان ران سایش پیدا کند. در صورتی که کاسه زانوی شما پیش از این ضربه دیده باشد، ممکن است صدمه وارد شده  بیشتر شود. از دیگر علت‌های آن می‌تواند ضعف عضلات ران، غضروف نرم شده یا صافی کف پا باشد.

 درد مفصل ران

درد ناشی از آماس کیسه مفصلی در قسمت خارجی ران احساس می‌شود، در حالی که آرتروز در قسمت ران داخلی نزدیک کشاله ران احساس می‌شود. تسکین هر یک از این درد‌ها به روش‌های درمانی خاص خود از جمله تغییر در نحوه قدم زدن و یا انتخاب کفش مناسب نیاز دارد.

استرس مداوم از جمله پیاده‌روی و یا دویدن بیش از حد نیز می‌تواند باعث التهاب کیسه مفصلی و متورم شدن آن شود. از دلایل دیگر این موضوع تمرین بدون گرم کردن و یا خنک کردن بدن است. بنابراین، برای بهبود آماس مفصلی باید یک برنامه پیاده‌روی بسیار آهسته را دنبال کنید که شامل افزایش تدریجی سرعت حرکت و طول گام‌ها است.

علت آرتروز مفصل ران می‌تواند ژنتیکی باشد و مربوط به یک مشکل ارثی و مادرزادی باشد. همینطور، آرتروز مفصلی می‌تواند بر اثر آسیب و یا ضربه به ناحیه ران یا استرس ناشی از اضافه وزن و یا فعالیت بیش از اندازه ایجاد شود.

مشکلاتی که در مورد پیچش زانو مورد بحث قرار گرفت، در مورد مفصل ران نیز صادق است. هنگامی‌که پا به سمت داخل بچرخد، پا به طرف داخل متمایل می شود و در نتیجه باعث ایجاد فشار بر روی مفصل ران و کل عضلات پا می‌شود.

کفش مناسب پیاده روی
کفش مناسب پیاده روی

چگونه می‌توانیم با انتخاب کفش مناسب و ورزش به زانو و مفصل ران کمک کنیم؟

وجود هر مشکل در پا و مچ پا منجر به ایجاد درد در زانو و مفصل ران می‌شود. نمونه‌ای از مشکلات شایع پا که می‌تواند منجر به وضعیت ناهنجار بدن و الگوی نامنظم راه رفتن شود عبارتند از:

  • ورم کف پا که می‌تواند منجر به درد مزمن در قسمت پاشنه و یا قوس پا شود.
  • درد عصبی یا بی حسی پا مانند نورون و سندروم تونل تارس
  • بانیونز و بانیونت (به ترتیب در قسمت انگشت بزرگ پا و انگشت کوچک پا)
  • چرخش بیش از اندازه پا به طرف داخل و خارج

هنگامی‌که در قسمت پا و مچ پا دچار درد هستید و اختلال در عملکرد پا تشخیص داده شده است، می‌توان با بهبود عملکرد پا با استفاده از کفش مناسب همراه با کفی طبی درد زانو و مفصل را تا حدود زیادی کاهش داد.

نشریه پزشکی دانشکده پزشکی ‌هاروارد توصیه می‌کند که ورزش نیز یک روش درمانی موثر برای آرتروز است. ورزش باعث تقویت مقاومت و عملکرد ناحیه آسیب دیده می‌شود. در کنار آن، یک برنامه پیاده‌روی متوسط نیز توصیه می‌شود. این کار باعث پشتیبانی از عضلات پا شده و فشار را از روی مفاصل بر می‌دارد. برای این کار حتماً روی سطح نرم مانند تردمیل راه بروید. پزشک و یا فیزیوتراپیست شما بهتر از هر کسی می‌تواند یک برنامه پیاده‌روی برای شما ترتیب بدهد. علاوه بر آن، پیاده‌روی باعث کاهش وزن و همینطور از میان برداشتن استرس از روی مفاصل شود.

در صورتی که برای کاهش درد لنگ لنگان راه بروید و یا در حالت غیر طبیعی قدم بردارید، مفاصل دیگر نیز درگیر شده و دچار سایش می‌شوند. متخصص روماتولوژی، پزشک ارتوپدی یا فیزیوتراپیست می‌تواند تشخیص دهد آیا تغییر در الگوی راه رفتن می‌توانند باعث کاهش درد شما شود یا خیر. بسیاری از آنان راه رفتن شما روی تردمیل را بررسی کرده و روش‌هایی که می‌تواند منجر به بهبود شما شود را تشخیص می‌دهند. از طرف دیگر، شما می‌توانید با مستقیم نگه داشتن بدن، بدون خم شدن و یا منحرف شدن به خودتان کمک کنید.

کفش مناسب
کفش مناسب

 کفش مناسب پیاده روی

انتخاب کفش‌ مناسب نقش مهمی ‌در کاهش درد زانو و مفاصل دارد. از نکات خوبی که در زیر عنوان شده در هنگام انتخاب کفش مناسب جهت کاهش درد استفاده کنید:

  • هرگز کفشی که بیشتر از دو اینچ ارتفاع دارد را نپوشید. پاشنه کفش باعث آسیب بیشتر به مفصل زانو می‌شود.
  • تمام کفش‌های تخت برای شما مناسب نیستند. کفش‌ تختی که نتوانند از قوس پا پشتیبانی کند، می‌تواند منجر به افزایش درد در قسمت زانو، مفصل ران و پشت شود.
  • کفش اندازه پا بپوشید. کفش‌های تنگ نیز می‌تواند باعث درد پا و در نتیجه لنگان لنگان رفتن شود. کفش‌های بزرگتر نیز می‌تواند باعث ایجاد فشار غیر لازم بر روی زانو و مفصل ران شود.
  • کفش کتانی تا حدود زیادی می‌تواند چرخش پای شما را کنترل کند. همچنین می‌توانند باعث کاهش درد در ناحیه پا، زانو و مچ پا شود .
  • در صورت لزوم کفش‌های خود را تعویض کنید. زمانی که بالشتک حمایتی کفش ساییده شود، دیگر کارایی قبل را ندارد.
  • در صورتی که درد زانو و یا مفصل ران به علت عملکرد پا است، کفش مناسب با کفی طبی بهترین روش برای کاهش علائم درد است. بنابراین لازم است که برای کفش مناسب پای خود سرمایه گذاری کنید.

منبع: orthofeet

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

بهداشت ماشین لباسشویی - کادای

بهداشت ماشین لباسشویی (هرآنچه باید بدانید)

آیا به بهداشت ماشین لباسشویی خود اهمیت می‌دهید؟ در این مقاله به بررسی موضوع بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *