آداب و لباس مناسب مراسم ختم

آداب و لباس مناسب مراسم ختم چیست؟

لباس مناسب مراسم ختم چیست و چگونه باید رفتار کرد؟

تلفن شما صبح زود زنگ می‌خورد. پشت خط خواهر شما است که اطلاع می‌دهد خاله بزرگتان درگذشته است. احتمالا از خود می‌پرسید «چه کاری باید انجام دهم و یا چه بپوشم؟» چند دهه پیش نیازی به مطرح کردن ‌این سوالات نبود. زیر آداب و رسوم مربوط به مراسم عزاداری مشخص و واضح بود. امروزه با ظهور شبکه‌های اجتماعی و تنوع سنت‌های فرهنگی و مذهبی انتخاب لباس مناسب مراسم ختم دشوارتر از قبل شده است. برای شرکت در مراسم ختم آدابی وجود دارد که رعایت آن به معنی احترام گذاشتن به صاحبان عزا است. همینطور پوشیدن لباس مناسب مراسم ختم یکی از اموری است که بر همه مکلف شده است.

آداب شرکت در مراسم ختم

برای شرکت در مراسم ختم آدابی وجود دارد که رعایت آن نشان دهنده همراهی با صاحبان عزا است:

 1. ارسال پیام تسلیت
 2. اهدای گل و یا تحفه‌ای برای میزبان
 3. پوشیدن لباس مناسبمراسم ختم
 4. احترام گذاشتن به سنت‌های مذهبی و فرهنگی

در ادامه این موارد را توضیح می‌دهیم:

 1. ارسال پیام تسلیت

احتمالا اولین کاری که فرد در هنگام مرگ افراد نزدیک و آشنایان انجام می‌دهد ارسال پیام تسلیت است، مخصوصاً اگر نمی‌توانید در مراسم ختم شرکت کنید. توجه داشته باشید که ارسال ‌ایمیل، پست آنلاین یا پیام‌ متنی به تنهایی کافی نیست. نوشتن یک نامه دست نویس کوتاه همراه با پیام صمیمانه تسلیت احترام و همدردی بیشتری از طرف شما نشان می‌دهد.

 1. اهدای گل یا تحفه برای میزبان

می‌توانید به شکل محسوس‌تری همدردی خود را ابراز کنید. عموماً برای شرکت در یک مراسم عزاداری به عنوان احترام به میزبان همراه داشتن هدیه‌ای مناسب برای آن مجلس است. در ‌این مراسم می‌توانید از شیرینی شکلات و یا یک دسته گل استفاده کنید، به خصوص برای اقوام نزدیک‌تر و صمیمی‌ این یک وظیفه تلقی می‌شود. علاوه بر دسته گل می‌توانید برای شادی روح متوفی مقداری مبلغ به عنوان خیریه به خانواده عزادار اهدا کنید. در هر صورت، ‌این کار کاملاً به انتخاب شخصی شما بستگی دارد.

دسته گل مراسم ختم
دسته گل مراسم ختم
 1. انتخاب لباس مناسبمراسم ختم

انتخاب لباس مناسب مراسم ختم یکی از ارکان اساسی ‌این مراسم به حساب می‌آید. همدردی و احترام در چنین مراسمی ‌هدف اولیه شماست. بهترین راه برای نشان دادن آن انتخاب لباس مناسب مراسم ختم است. آقایان در ‌این مراسم بیشتر کت و شلوار پوشیده می‌پوشند. هر مردی برای مراسم ختم حداقل باید یک دست کت و شلوار تیره رنگ کنار بگذارد.

در انتخاب لباس مناسب به مراسم ختم می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • کت و شلوار مشکی اولین گزینه است. به غیر از ‌این می‌توانید یک دست کت و شلوار سرمه‌ای و یا خاکستری زغالی بپوشید
 • استفاده از کفش آکسفورد کپ پتو با رویه چرم سیاه و برش یک دست یا وینگ تیپ
 • تیشرت سفید سادهبا آستین برگردان
 • کراوات مشکی ساده
 • دستمال جیب سفید و جوراب ساق بلند تیره

برای مراسم ختم چه لباسی نباید پوشید؟

لباس مناسب مراسم ختم معمولاً رسمی، بدون جلب توجه و آراستگی بیش از حد است. علاوه بر ‌این، نکات زیر را در هنگام انتخاب لباس مناسب مراسم ختم در نظر داشته باشید:

 • از پوشیدن لباس روشن و لباسی که جلب توجه کند خودداری کنید.
 • از پوشیدن لباس‌های کژوال مانند شلوار جین یا شلوار تنگ و تیشرت یقه‌دار خودداری کنید.
 • از پوشیدن کراوات بدون کت خودداری کنید.
 • از پوشیدن اکسسوری‌ها مانند سنجاق سینه، دکمه سردست، زنجیر و غیره خودداری کنید. جواهرات خود را در خانه بگذارید.
 • از پوشیدن کفش با کفی لاستیکی، کفش لوفر، کفش دو رنگ، اسنیکر و صندل در هر نوعی اجتناب کنید.
 • بدون جوراب به مراسم نروید. رنگ جوراب‌تان را تیره انتخاب کنید.
لباس مناسب مراسم ختم
لباس مناسب مراسم ختم

تفاوت بین مراسم یادبود و مراسم تشییع جنازه چیست؟

اغلب مردم در مورد تفاوت مراسم یادبود با مراسم تشییع جنازه سوال می‌کنند؟

مراسم تشییع جنازه مدت کوتاهی پس از مرگ شخص برگزار می‌شود و شامل دفن کردن او است. تفاوت آن با مراسم یادبود در ‌این است که در مراسم تشییع جنازه به حضور پیکر آن مرحوم نیاز است. مراسم یادبود مراسمی است که برای یادآوری افتخارات یک شخص برگزار می‌شود. ‌این مراسم برای یادآوری ارزش‌های شخصی است که در گذشته است، اما بدن او نیازی به حضور در آنجا ندارد.

 شرکت در مراسم ختم

مراسم ختم یک گردهمایی جمعی است که معمولاً در خانه فرد متوفی صورت می‌گیرد. کسانی که نمی‌توانند در مراسم خاکسپاری شرکت کنند در مراسم ختم فرد شرکت می‌کنند. هدف از ‌این کار خداحافظی با فرد متوفی در یک جمع دوستانه است. چنین مکانی نیز به لباس مناسب خود نیاز دارد. در ‌این صورت پوشیدن کت و شلوار مشکی مناسب است. با ‌این حال، ممکن است فرد متوفی از اعضای نیروی پلیس و یا آتش نشان یا عضو یک تیم ورزشی بوده باشد. در ‌این صورت، همکاران او با پوشیدن لباس مخصوص سرکار در مراسم حضور به هم می‌رسانند تا تعهد، روحیه و ارزش‌های والای فرد متوفی را ابراز کنند.

مراسم خاکسپاری نظامی
مراسم خاکسپاری نظامی

 آداب مراسم ختم و یادبود

مراسم ختم و یادبود به مناسبت تکریم و همدردی با صاحبان عزا است. برای شرکت در ‌این مراسم نیز آدابی وجود دارد که رعایت آن نشان دهنده احترام به خانواده صاحب عزا است. در هنگام حضور در ‌این مراسم باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • در صورتی که یکی از اعضای نزدیک خانواده متوفی هستید در ‌این مراسم شرکت کنید.
 • ۱۰ الی ۲۰ دقیقه زودتر در مراسم حضور پیدا کنید.
 • در صورتی که از اعضای نزدیک خانواده متوفی نیستید، در صندلی‌های ردیف جلو ننشینید.
 • سکوت را رعایت کنید و در حین مراسم گوشی خود را خاموش نگه دارید.
 • با بیان ساده همدردی و تسلیت خود را ابراز کنید.
 • در مراسم عزاداری لبخند نزنید و از حرف‌های بی مورد پرهیز کنید.

سخنرانی در مراسم عزاداری

در بسیاری از مراسم ترحیم امروزی معمولاً از یکی از اعضای نزدیک خانواده یا دوست خواسته می‌شود تا سخنرانی کند. ‌این سخنرانی ادای احترام قلبی در یادآوری فردی است که دیگر در حضور آنان قرار ندارد. اگر چنین فرصتی به دست آورده‌اید در مورد شخص با وقار صحبت کنید. در ‌این میان تعادلی بین غم و اندوه، خاطرات و موقعیت‌های خنده‌دار برقرار کنید. هرگز در مورد عادات نوشیدنی و یا قرار ملاقات‌های فرد متوفی و یا هر چیزی که بی احترامی ‌نسبت به او تلقی شود صحبت نکنید. به یاد داشته باشید که ‌این سخنرانی به یادبود شخص مرحوم و تاثیر فراق او بر اعضای خانواده و دیگران است.

احترام گذاشتن به سنت‌های مذهبی و فرهنگی

برای شرکت در مراسم ترحیم به فرهنگ خانواده توجه کنید. به عنوان مثال، مسلمانان مراسم ترحیم خود را در مسجد برگزار می‌کنند. در هنگام شرکت در مسجد همواره به یاد داشته باشید که کفش‌های خود را خارج کنید و آن را در مکان مناسبی قرار دهید. جوراب‌هایتان را همواره تمیز نگه دارید. زنان برای ورود به چنین مکان‌هایی باید با حجاب باشند. معمولاً کت و شلوار باید به رنگ تیره باشد. مسلمانان در هنگام حضور در چنین مراسمی‌ از پوشیدن کراوات خودداری می‌کنند.

اگر در یک مراسم یهودی شرکت می‌کنید، نیز باید لباس مناسب مراسم ختم آن مکان را به تن داشته باشید. به عنوان مثال، یهودی‌ها کلاهی به نام کیپا بر سر می گذارند. بنابراین، قبل از ورود به کنیسا باید چنین کلاهی تهیه کنید. از زنان متاهل خواسته می‌شود که روسری به سر کنند. آقایان نیز باید کت و شلوار تیره به همراه کراوات استفاده کنند.

اگر در مراسم بودایی شرکت می‌کنید، باید لباس محافظه‌کارانه به تن کنید. اگر به چنین مکانی بروید متوجه می شوید که عزاداران از لباس سنتی سفید استفاده می‌کنند. در چنین مکانی از پوشیدن لباس قرمز که نشان دهنده شادی و خوشحالی است خودداری کنید. لازم است در معبد بودایی ‌کفش‌های خود را در از پا در آورید. بنابراین، می بینید که انتخاب لباس مناسب مراسم ختم شرط اصلی حضور در آن است.

مراسم عزاداری یهودیان
مراسم عزاداری یهودیان

نتیجه گیری

مراسم ترحیم نیز مانند هر مراسم دیگری آداب و لباس مخصوص خود را می‌طلبد. انتخاب لباس مناسب مراسم ختم احترام گذاشتن به فردی است که در گذشته و دیگر میان ما نیست. همیشه برای چنین مراسم یک دست لباس تیره کنار بگذارید. انتخاب لباس مناسب مراسم ختم راهی برای نشان دادن احترام به فرد درگذشته و خانواده عزادار است.

منبع: gentlemansgazette

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 3 میانگین: 4]

همچنین ببینید

بهترین رنگ لباس در زمستان چه رنگی است

بهترین رنگ لباس در زمستان چه رنگی است؟

آیا می‌دانید بهترین رنگ لباس در زمستان چه رنگی است؟ اگر در فصل زمستان از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *