مهم‌ترین ویژگی های کفش چرم اصل
مهم‌ترین ویژگی های کفش چرم اصل

4 مورد از ویژگی های کفش چرم اصل طبیعی و خوب

مهم‌ترین ویژگی های کفش چرم اصل

دانستن ویژگی های کفش چرم اصل بسیار ضروری است. چرا که کفش مهم‌ترین پوشاکی است که دارید. به دلیل این‌که کفش‌های شما محافظ قلب دوم شما هستند، انتخاب درست آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. کفش خوب کفشی است که پای شما را از خطرات و آسیب‌های احتمالی دور کند. محافظت از پا، مهم‌ترین وظیفه‌ی کفشتان است. متاسفانه بسیاری از کفش‌ها به پا آسیب می‌رسانند برای همین کفش چرمی که خریداری می‌کنید، حتما باید مناسب پای شما باشد.

کفش چرمی نامناسب یکی از علل مهم بسیاری از بیماری‌های پا است. کفش چرمی نا‌مناسب مهم‌ترین علت بسیاری از بیماری‌های پا است. کفش بد می‌تواند موجب بروز بیماری در افراد کاملا سالم شود. باید مراقب باشید که کفش خوبی انتخاب کنید تا بعد از راه رفتن با کفش به بیماری‌های:

 • درد پاشنه
 • درد قوزک
 • درد زردپی
 • میخچه
 • انحراف شست پا
 • سائیدگی شست پا
 • انگشت چکشی
 • فرو رفتن ناخن در انگشت

دچار نشوید و پای شما آسیب نبیند. دانستن ویژگی‌های کفش چرم خوب و شناختن کفش خوب از بد و انتخاب کفش چرمی مناسب برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از کفش‌هایتان بسیار مهم است.

نکته: کفش چرمی خوب کفشی است که جدای از زیبایی، با دوام و راحت نیز باشد.

در این مقاله خواهید خواند:

 • کفش چرمی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟
 • معرفی اجزای کفش و باید‌ها و نباید‌های آن‌ها

 کفش چرمی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

در این قسمت در نظر داریم که ویژگی های کفش چرم خوب را بررسی کینم. برای همین منظور خوب است بدانید که کفش‌های چرمی استاندارد دارای سه مشخصه‌ی اصلی هستند:

 • جنس خوب
 • پاشنه‌ی استاندارد
 • قالب استاندارد

جنس کفش و چرمی که در ساخت آن استفاده می‌شود، نقش بسزایی در راحتی و استاندارد بودن آن دارد. وجود پاشنه‌ی استانداردی که از شش سانتی‌متر بلند‌تر نباشد (در حدود 3الی 4 سانتی‌متر) علاوه بر آسایش پا، مانع از کمر درد نیز خواهد شد. علاوه بر این‌ها قالب و پنجه‌ی کفش نیز حتما باید استاندارد باشند.

معرفی اجزای کفش و باید‌ها و نباید‌های آن‌ها

در ادامه‌ی بحث شیرین ویژگی های کفش چرم اصل و بیان ویژگی های کفش چرم خوب ، به بررسی اجزای کفش می‌پردازیم. اجزای کفش شامل رویه، زیره، آستری، پاشنه، کف، قالب ‌بندی، تنه كفش و .. است. ولی ما در رابطه با دو مورد از ان اجزا صحبت خواهیم کرد که عبارتند از:

 • رویه کفش
 • زیره کفش
 • قالب کفش
 • تنه كفش

در ادامه این چهار مورد را به تفضیل توضیح خواهیم داد.

رویه کفش چرمی
رویه کفش چرمی

از مهم ترین ویژگی های کفش چرم اصل: رویه کفش چرمی 

کفش های چرمی موجود در بازار عمدتا از دو نوع رویه ساخته می‌شوند. این رویه‌ها یا از چرم طبیعی تشکیل شده‌اند و یا از پلاستیک ساخته شده‌اند. چرم طبیعی به علت منافذی که در بافت خود دارد، امکان تبادل هوا را با بیرون کفش چرمی مهیا می‌سازد. این حالت از کفش چرم طبیعی موجب تنفس پا در کفش می‌شود. کفش‌هایی با رویه‌ی چرم مصنوعی، به دلیل عدم تبادل هوا، موجب ایجاد بوی و تعرق بیش از اندازه‌ی پا در کفش می‌شوند. پس می‌توان گفت از مهم‌ترین ویژگی های کفش چرم اصل تبادل هوای آن است.

نکته: توجه داشته باشید که بهترین رویه برای كفش‌های شما، “چرم طبیعی” است.

تذکر: به تازگی برخی از تولید‌كنندگان كفش برای افزایش سود و فروش محصولات خود از شیوه‌هایی استفاده می‌کنند که کفش چرم مصنوعی را دقیقا شبیه کفش چرم طبیعی می‌کند. به این صورت که اسپری بوی چرم طبیعی به پلاستیکی می‌زنند تا خریداران را در انتخاب کفش چرمی با مشكل مواجه كنند.

زیره کفش چرمی
زیره کفش چرمی
زیره کفش چرم
زیره کفش چرم

زیره کفش چرمی

زیره های کفش چرمی عمدتا به دو دسته‌ی PU و PVC تقسیم می‌شوند. زیره‌های PU سبك‌‌تر، راحت‌تر، با دوام‌تر و در برابر سایش مقاوم‌تر هستند. در رابطه با زیره‌ی کفش، باید توجه داشته باشید که زیره‌ی کفش چرمی شما صاف نباشد. زیره‌های آج دار شما را در مقابل لیز‌خوردگی محافظت می‌کند. البته که توجه به استانداردهای پنجه‌ی كفش نیز در انتخاب کفش چرمی بسیار حائز اهمیت است.

بنابراین به جرات می‌توان گفش دومین موردی که باید در رابطه با ویژگی های کفش چرم خوب بررسی کرد، زیره‌ی آن است.


قالب کفش چرمی
قالب کفش چرمی

ویژگی های کفش چرم اصل : قالب کفش چرمی

مورد سوم از ویژگی های کفش چرم خوب قالب آن است.

برای پی بردن به اهمیت قالب بندی کفش، همین قدر بس که بدانید اگر قالب بندی کفش شما مناسب نباشد، باعث ایجاد میخچه در پاهایتان خواهد شد. این مورد نه تنها در مورد قالب بندی کفش چرمی صدق می‌کند، بلکه در رابطه با هر نوع کفش دیگری نیز صادق است. در مورد قالب کفش باید توجه کنید که فضای پنجه‌ی كفش شما نباید به گونه‌ای باشد كه به انگشت‌های پا فشار وارد كند.

در کفش‌هایی كه پنجه‌ی آن‌ها باریک است، انگشت‌های پا در كفش روی هم میفتند. این مدل از كفش‌ها، انگشتان پا را تحت فشار قرار می‌دهند و باعث بد فرم شدن انگشتان پا و در نهایت خود پا می‌شوند. این موضوع در خانم‌ها (به دلیل استفاده از کفش های مجلسی نوک تیز) شایع‌تر است. بهتر است بدانید که پوشیدن کفش های مجلسی نوک تیز در بانوان موجب شده است که انحراف شست پا در خانم‌ها، ۹ برابر آقایان باشد.


تنه کفش چرمی
تنه کفش چرمی

تنه کفش چرمی

به عنوان آخرین مورد ویژگی های کفش چرم اصل به بررسی تنه‌ی کفش می‌پردازیم. از دلیل آن که پا قلب دوم انسان لقب گرفته است این است که در صورت بروز آسیب در پا نه تنها خود پا که سایر اجزای بدن مثل

 • زانو
 • کمر
 • ستون فقرات
 • لگن
 • و …

نیز آسیب می‌بینند. برای همین هم پوشیدن کفش چرمی که تنگ، پاشنه بلند و به قولی دارای تنه‌ی نامناسب باشد، خطرناک است. و موجب آسیب در بدن افراد می‌شود.

تنه کفش بخشی از کفش است که چهارچوب روی کفش و دور پا را شامل می‌شود. كفش چرمی باید به صورتی ساخته شود که هم در برابر فشارهای وارده، مقاومت کند و هم راحت باشد و شرایط آناتومیكی پا را حفظ كند.

نتیجه‌گیری

بنابراین نتیجه می‌گیریم که برای داشتن کفش چرم طبیعی و اصل خوب مد نظر قرار دادن رویه کفش، زیره کفش، قالب کفش و تنه كفش در بررسی‌های ویژگی های کفش چرم خوب از ضروریات است. 

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 5 میانگین: 4.4]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

2 نظر

 1. خیلی عالی و مفید بود عزیزم ممنون

  • بیتای عزیز
   از این که مقاله ویژگی های کفش چرم اصل طبیعی را مطالعه کردید از شما سپاسگزاریم
   خوشحالیم که این مقاله مورد رضایت شما واقع شده است.
   به امید اینکه از کفش چرم اصل طبیعی ساخت ایران بیشتر استفاده شود تا هم به سلامت خود و هم به اقتصاد جامعه کمک شود. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *