تقسیم‌بندی انواع کفش چرم طبیعی - کادای
تقسیم‌بندی انواع کفش چرم طبیعی - کادای

تقسیم‌بندی انواع کفش چرم طبیعی بر اساس شکل ظاهری چرم

انواع چرم طبیعی مورد استفاده در کفش چرم

تقسیم‌بندی انواع کفش چرم ، به طرق مختلفی صورت می‌گیرد. که از آن جمله تقسیم‌بندی بر اساس نوع دباغی چرم، بر اساس کشور سازنده، بر اساس حلال و حرام بودن چرم آن، بر اساس طبیعی یا مصنوعی بودن چرم استفاده شده در کفش ، بر اساس شکل ظاهری کفش هستند.

در این بخش مورد آخر یعنی تقسیم بندی انواع کفش چرم بر اساس شکل ظاهری چرم آن را شرح خواهیم داد. اما اگر بخواهیم که عناوین مطالب را در یک نگاه بیاوریم، باید بدانید که کفش چرم بر اساس شکل ظاهری به 10 گروه زیر تقسیم می‌شود. در ادامه هر کدام از این عناوین را به صورت مفصل برای شما شرح داده‌ایم.

 • چرم افكت (ابرو بادی)
 • چرم ورنی
 • چرم بروشاو
 • چرم الگانت (شبرو)
 • چرم فلوتر (شرانک)
 • چرم کوروکو
 • چرم چاپی
 • نبوک
 • چرم اشبالت
 • جیر

در نهایت به توصیف تفاوت میان کفش جیر، کفش نبوک و کفش اشبالت خواهیم پرداخت. پس تا انتهای متن با ما همراه باشید.

کفش با چرم افكت

کفش هایی که از چرم افکت ساخته می‌شوند، در ظاهر چرم آن ها  طرحی شبیه “ابر و باد” دیده می‌شود. به همین دلیل نام دیگر چرم افکت، چرم ابر و بادی است.

کفش ورنی

یکی از زیبا ترین انواع کفش چرم مدل کفش ورنی است. چرم تشکیل دهنده‌ی کفش ورنی از پوست گاو و گوساله ساخته می‌شود. به این ترتیب که پس از دباغی چرم گاو (یا گوساله) سطح آن چرم را با لعاب لاکی می‌پوشانند تا بسیار براق شود.به این ترتیب جلوه‌ی زیباتری به چرم می‌بخشند. جالب است بدانید که کاربرد چرم ورنی تنها در ساخت کیف و کفش است. به دلیل زیبایی و برق بالایی که کفش ورنی دارد طرفداران بسیاری را در صنعت مد به خود جذب اختصاص داده اند.

 کفش ساخته شده از چرم بروشاو

کفش ساخته شده از چرم بروشاو بسیار شبیه به کفش چرم ورنی است. به همین دلیل تشخیص آن در میان انواع کفش چرم مشکل است. چرا که چرم بروشاو نوعی چرم نیمه ورنی به حساب می آید. همان طور که کفش چرم ورنی دارای سطح براقی است، کفش ساخته شده از چرم بروشاو نیز دارای سطحی براق است. به طور کلی از چرم بروشاو در ساخت کفش و لباس‌های رسمی بسیار استفاده می‌شود.

 کفش چرم الگانت

 کفش چرم الگانت (که با نام شبرو نیز شناخته می‌شود)، یکی از انواع کفش چرم است که به دلیل مرغوبیت بالای چرم الکانت طرفداران بسیاری دارد. این نوع از چرم از بالایی‌ترین لایه‌ی پوست (top grain) گاو یا بز بدست می‌آید. از آن حایی که دباغی چرم الگانت کار ساده ای نیست، کفش ساخته شده از چرم الگانت یکی از مدل های لوکس و بسیار با کیفیت بازار به حساب می‌رود. شایان ذکر است که  کفش ساخته شده از چرم الگانت در برابر خراشیدگی بسیار مقاوم هستند. چرم الگانت دارای سطحی لطیف و براقی است که ظاهری زیبا به کفش می‌دهد.

 کفش چرمی ساخته شده از چرم فلوتر

در میان انواع کفش چرم موجود در بازار، کفش های ساخته شده از چرم فلوتر دارای لطافت خاصی در رویه هسنتد. چرا که  چرم فلوتر لطیف، ضخیم و بسیار مقاوم است. چرم فلوتر از پوست گاو ساخته می‌شود. کاربرد های چرم فلوتر علاوه بر کفش در تولید کیف و کمربند نیز هست.استفاده از چرم فلوتر در ساخت کفش  مقاومت محصول بالاتر می‌برد.

 کفش چرمی کوروکو

کفش های چرمی در بازار هستند که سطح رویه‌ی چرم آن‌ها طرحی‌ خاص شبیه به پوست مار یا کروکودیل است. جالب است بدانید که این طرح‌ها به صورت مصنوعی بر روی سطح چرم ایجاد می‌شوند. همین موضوع سبب شده است که سطح چرم کفشی که در معرض سایش است، آسیب پذیری کمتری داشته باشد. محصولات دارای چرم کوروکو به دلیل زیبایی و طرح خاصی که دارند، برای ساختن یک استایل شیک بسیار مناسب هستند.

کفش با چرم چاپی

به دلیل این که دنیای مد همواره در پی تغییر و ایجاد طرح های جدید و جذاب است، کفش چرم چاپی بسیار پر طرفدار شده است. استفاده از چرم چاپی زیبایی کفش را دو چندان می کند. با کمک چرم چاپی کفش ها تصاویر گوناگونی (همچون گل، حیوانات و نقاضی های خاص و …) به خود می‌گیرند. جالب است بدانید که چرم چاپی هم در چرم طبیعی و هم در چرم مصنوعی دیده می‌شود.

 کفش نبوک

 کفش چرم نبوک دارای استحکام بالایی است. دلیل آن هم این است که چرم  نبوک از بیرونی‌ترین لایه‌ی پوست حیوان ساخته می‌شود. همین موضوع سبب شده است که سطچ چرم نبوک کفش های نبوک از سختی و استحکام بالایی برخوردار شوند. این سختی کفش چرم نبوک به حدی است که آن را در برابر خراش بسیار مقاوم می‌کند. از چرم نبوک علاوه بر ساخت کفش در تولید کیف و کمربند چرم نیز استفاده می‌شود.

کفش اشبالت

یکی از معروف ترین انواع کفش چرم، کفش های ساخته شده از چرم اشبالت هستند. چرم اشبالت از لایه‌ی میانی پوست حیوان ساخته می‌شوند. چرم اشبالت تشکیل دهنده‌ی کفش را  از پوست حیوانات زیر تامین می‌کنند.

 • گاو
 • گوسفند
 • بز

سطح کفش چرم اشبالت نیز دارای سختی و استحکام است  اما استحکام آن به اندازه کفش چرم نبوک نیست. ویژگی متمایز کفش چرم اشبالت در سطح چرم اشبالت است. چرا که سطح چرم اشبالت برخلاف نبوک، از پرز تشکیل شده است.

کفش جیر

کفش چرم جیر استحکام چندانی ندارد. سطح کفش ساخته شده از چرم جیر بسیار نرم و مخملی است. دلیل این موضوع هم آن است که جیر از داخلی‌ترین و پایین‌ترین بخش پوست حیوان ساخته می‌شود. به همین خاطر دارای پرزهای نرم و کوتاهی است و استحکام بالایی ندارد.

تفاوت کفش جیر، کفش نبوک و کفش اشبالت

 • چرم نبوک از بالایی ترین لایه پوست، چرم اشبالت از لایه دوم پوست و چرم جری از پایین ترین لایه پوست ساخته می شود.
 • استحکام نبوک از اشبالت و جیر بیشتر است و استحکام چرم اشبالت از چرم جیر بیشتر است.
 • چرم نبوک پرز دار نیست و پرز چرم جیر از پرز چرم اشبالت بیشتر است.
 • پرز های پیم جیر کوتاه، نرم و لطیف (مخملی) هستند ولی پرزهای چرم اشبالت خشن و کلفت هستند.
 • چرم جیر محصول نهایی یک نوع از فرآیند ساخت چرم است ولی چرم اشبالت محصول فرعی یک مرحله از ساخت چرم است.
 • تولید جیر با توجه به نوع سفارش ممکن است تحت عملیات شیمیایی و مکانیکی مختلفی قرار گیرد.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 3 میانگین: 3]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *