تاریخچه کفش کفی قرمز
تاریخچه کفش کفی قرمز

آیا می‌دانستید کفش کفی قرمز پاشنه‌دار ابتدا برای مردان طراحی شده بود؟

کفش کفی قرمز پاشنه‌دار ابتدا برای مردان بوده است

بله کاملاً درست است. کریستین لوبوتین خالق کفش کفی قرمز ادامه دهنده سبکی بود که در سال 1673 از درباره سلطنتی فرانسه آغاز شد. کفش کفی قرمز که با کفش پاشنه‌دار لوئی شناخته می‌شد، نوعی کفش پاشنه کوتاه قرمز بود که توسط پادشاه و مردان نزدیک به او که مورد لطف پادشاه بودند، پوشیده می‌شد.

قرن‌ها پیش از آن، مردان از این نوع کفش استفاده می‌کردند. مصریان باستان پادشاهان و ملکه‌های خود را با این کفش‌ها به تصویر می کشیدند. یونانیان باستان نیز نوعی پاشنه گُوِه مانند طراحی کرده بودند که می‌توانست کفش را از کثیف شدن در گل و لای معابر حفظ کند. بنابراین، می‌توان متصور شد که کفش پاشنه‌دار همیشه به منزله موقعیت و ثروت بوده است.

کفش پاشنه قرمز این سمبل را به یک مرتبه بالاتر برد. لوئی چهاردهم از آن به عنوان راهی برای نظم بخشیدن به صحن دربار خود استفاده می‌کرد. درست قبل از انقلاب فرانسه بود که خانواده سلطنتی نیاز به تحکیم قدرت خود داشتند. پادشاه لویی این کار را به بهترین شکل ممکن انجام داد. هیچکس در دربار حق پوشیدن پاشنه بالاتر از کفش پادشاه که به ۵ اینچ می‌رسید نداشت و تنها کسانی که از لطفت سلطنتی برخوردار بودند می‌توانستند از پاشنه قرمز استفاده کنند. این نشانه بصری دربار را روی پاشنه خود نگه می‌داشت، چراکه امتناع از پوشیدن کفش لوئی نوعی رسوایی بود.

در زمان انقلاب فرانسه رنگ قرمز که رنگ خون اشرافی بود معنای دیگر یافت. رنگ قرمز به رنگ نماد همان حزبی درآمد که نیاز به انقلاب را ایجاد کرده بود. این انقلاب آنچه را که مورخان آن را «رنسانس مردانه» می‌نامند به دنبال داشت. رنسانس مردانه در واقع جنبشی در مد بود که در آن مد مردانه کارایی را بر زیبایی مقدم می‌شمرد.

کفش کفی قرم مدرن

کفش کفی قرمز در دنیای مدرن با نام کریستین لوبوتین گره خورده است. ایده‌ی کفش کفی قرمز زمانی به ذهن او خطور کرد که طرح‌هایش در دید او خسته کننده شده بودند. در همان زمان بود که دستیار خود را در حال لاک زدن ناخن‌هایش به رنگ قرمز دید. ناگهان جرقه‌ای در ذهن او زده شد. او لاک قرمز را از دستیارش گرفت و کف کفش را به رنگ قرمز رنگ زد. از آن زمان بود که کفش کفی قرمز به یکی از برندهای مد دنیا تبدیل شد و جای فرش قرمز را در سرمقاله ها گرفت. از آن به بعد کفش کفی قرمز پاشنه‌دار مترادف زنانگی، ثروت و موقعیت شد.

به گفته کریستین لوبوتین، منبع الهام کفش پاشنه‌دار قرمز برای او زمانی بود که دختران روی صحنه مولن روژ پاریس را دید. هدف او از طراحی این نوع کفش این بود که زنان با آن احساس جذابیت و اعتماد به نفس کنند. زمانی که در مصاحبه از او پرسیدند که آیا کفش پاشنه‌دار کفی قرمز به نفع زنان یا مردان است، او پاسخ داد: «کفش‌های من ابزاری برای برقراری ارتباط بین مردم است.» اما در نهایت حرف خود را با این نکته به پایان رساند که کفش کفی قرمز برای زنان ساخته شده است.

کریستین لوبوتین سرانجام در سال ۲۰۱۱  اولین بوتیک‌ مردانه خود را راه اندازی کرد. از آن زمان به بعد، سلبریتی‌ها و هنرمندان دنیای موسیقی و مد به کفش کفی قرمز او روی آوردند. در این میان هنرمندانی مانند جاستین بیبر و کانی وست نیز دیده می شوند.

"<yoastmark

چه کفش کفی قرمز برای مردان یا زنان ساخته شود، هر کسی حق دارد کفشی انتخاب کند که زیبا و شیک به نظر برسد. در رابطه با این مدل از کفش‌ها پیشنهاد می‌کنیم مقاله کریستین لوبوتین – طراح مشهور کفش با کفی قرمز را نیز مطالعه کنید.

منبع: medium

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *