انتخاب کفش دربی و بلاچر
انتخاب کفش دربی و بلاچر

راهنمای جامع انتخاب کفش دربی و بلاچر

انتخاب کفش مردانه در نگاه اول شاید دشوار به نظر می‌رسد، زیرا انتظار تنوع زیادی در آنها نداریم. اما در هنگام خرید کفش با انواع طرح‌ها و مدل‌های مختلف رو به رو می‌شویم که انتخاب را برای ما کمی ‌پیچیده می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد کفش دربی و تفاوت آن با کفش آکسفورد و بلاچر صحبت کنیم تا با دیدی بازتر نسبت به انتخاب آنان اقدام کنید.

تفاوت بین کفش آکسفورد و دربی

کفش آکسفورد به نوعی کفش مردانه رسمی‌ گفته می‌شود که تفاوت آن با کفش دربی در سیستم بند بستن آن (زبانه بند) قرار دارد. در کفش آکسفورد قسمت پایین زبانه بند بسته است و تنها قسمت بالایی زبانه بند قابل باز شدن است. در کفش دربی سیستم زبانه در قسمت پایین نیز باز و آزاد است. این نوع کفش مناسب اشخاصی است که به دنبال کفش‌های راحت هستند.

می‌توان گفت که در بین این دو نوع سیستم زبانه، سیستم بند بسته رسمی‌تر از سیستم بند باز است. بنابراین می‌توان گفت که کفش دربی نسبت به کفش آکسفورد کمتر رسمی ‌است. از اینرو با کت اسپرت، شلوار چینو و جین به خوبی ست می‌شود.

کفش دربی مانند کفش آکسفورد دارای دو بخش کوارتر (Quarter) و ومپ (Vamp) است. ومپ قسمت مرکزی روی پا و جلو است که کار محافظت از پا را به عهده دارد. کوارتر قسمتی از رویه کفش است که کناره‌ها و پشت پا را می‌پوشاند. در برخی کفش‌ها سوراخ کفش روی کوارتر تعبیه می‌شود. در سیستم بندکشی باز (دربی) بخش کوارتر روی ومپ دوخته شده و سوراخ‌های بندها نیز بر روی کوارتر دوخته شده‌اند، به طوری که وصله بند آزاد است. در مقابل در کفش آکسفورد ومپ به روی کوارتر دوخته شده و وصله بند به صورت بسته است.

تفاوت سیستم بستن بند در کفش دربی (سمت چپ) با کفش آکسفورد (سمت راست)

تفاوت بین کفش دربی و کفش بلاچر

اغلب مردم در مورد تفاوت بین دربی و بلاچر گیج می‌شوند. هر دو نوع کفش دارای سیستم بند بستن باز هستند، اما تفاوت بسیار جزئی بین این دو وجود دارد. در دربی یک تکه چرم در کنار کفش دیده می‌شود که به قسمت پشت متصل می‌شود و کل مسیر را تا سمت دیگر کفش طی می‌کند. از طرف دیگر، در کفش بلاچر یک تکه چرم وجود دارد که در هر دو سمت کفش دوخته شده است. به عبارتی در دربی دوخت اطراف کفش به چند تکه تقسیم شده و به پشت کفش می‌رسد، اما در بلاچر یک تکه است. این دو نوع کفش بسیار شبیه به هم هستند و گاهی اصطلاح آنها به جای هم به کار می‌رود.

کفش دربی و بلاچر

ویژگی‌های کفش دربی

ویژگی‌های کفش دربی نیز مانند کفش آکسفورد است. تنها تفاوتی که در آن وجود دارد به سیستم بستن بند آن مربوط می‌شود:

  • سیستم بند بستن باز
  • دارای سه تکه چرم : 2 قسمت در قسمت کوارتر به پاشنه دوخته شده و یک قسمت روی رویه به همراه زبانه قرار دارد
  • نمایان شدن قوزک پا

تاریخچه کفش دربی و بلاچر

ریشه کفش دربی به طور کامل مشخص نیست. برخی معتقدند که ادوارد اسمیت استنلی چهاردهمین ارل دربی به دلیل این که پاهای بزرگی داشت و نمی‌توانست چکمه به پا کند به کفاش خود دستور داد تا نوعی کفش با قابلیت باز بودن درز جلو برای او بسازد تا بتواند به راحتی چکمه‌های خود را به پا کند.

در قرن نوزدهم استاندارد ارتش اروپا برای سوار نظام و پیاده نظام استفاده از چکمه بود. این چکمه‌ها در هنگام پوشیدن و یا کندن چندان راحت و کاربردی نبودند. این مسئله زمانی بغرنج شد که در روزهای سخت تمرین زمین گل آلود و خیس بود و افراد باید به سرعت کفش‌های خود را در می‌آورند. در طول جنگ‌های ناپلئون، یک افسر ارتش به نام گبهارد لبرشت فون بلوچر فورست فون والستت، یک طراحی جدید در چکمه‌ها اختراع کرد که می‌توانست به راحتی باز و بسته شود.

با این طراحی او  قصد داشت به سربازان کمک کند تا بتوانند در زمان کمتری خود را برای جنگ آماده کنند و یک جفت چکمه راحت‌تر به پا کنند. او یک جفت نیم چکمه با دو زبانه چرمی ‌زیر مچ پا طراحی کرد که به راحتی قابل بستن و باز کردن بود. این زبانه‌ها در پایین بسته نمی‌شدند و سوراخ‌ها به صورت موازی قرار داشتند. این طراحی نقش مهمی‌در تاریخ کفش اروپا و شاید جهان ایفا کرد و سرآغازی برای اختراع کفش‌های بند باز یا همان بلاچر بود.

انواع کفش دربی

دربی ساده

دربی ساده متشکل از کوارتر و ومپ بوده، اما هیچ نوع تزیینات دیگری مانند بروگ (طرح سوراخ دار)، کپ تو (سرکلاهی) و یا هیل کپ (سرپاشنه) ندارد. این نوع کفش در میان انواع کفش دربی رسمی‌ترین نوع است و معمولاً به رنگ سیاه طراحی می‌شود. در استرالیا کفش دربی سیاه معمولاً با کراوات سیاه و یا  کراوات سفید ست می‌شود.

کفش دربی ساده
کفش دربی ساده

 کفش دربی کپ تو (cap toe)

کفش دربی کپ تو می‌تواند دارای طرح بروگ باشد که معمولاً در حواشی پنجه کفش دیده می‌شود و تا حدودی دارای طراحی تزئینی است. همچنین کفش دربی دارای سر پاشنه یا هیل کپ نیست. از لحاظ رسمی ‌بودن کفش دربی کپ تو از نوع ساده دربی کمتر رسمی‌ است.

کفش دربی کپ تو
کفش دربی کپ تو

 کفش دربی وینگ تیپ بروگ (wingtip)

در این کفش پاشنه پنجه دارای طراحی حروفی مانند w و یا M یا U است که ممکن است تا کناره‌های کفش امتداد یابد و از اینرو به آن وینگ تیپ گفته می‌شود. ویژگی دیگر این نوع کفش طراحی بروگ در کناره‌ها و مرکز کفش است. این نوع کفش از دو نوع قیبلی کمتر رسمی است و انواع طرح‌های چرمی‌ آن وجود دارد.

کفش وینگ تیپ
کفش وینگ تیپ

باک وایت (white Buck)

باک وایت دیگر از کفش‌های دربی است که در واقع از چرم جیر ساخته شده و دارای همان خصوصیات کفش دربی ساده و البته به رنگ سفید یکپارچه است.

کفش دربی باک سفید
کفش دربی باک سفید

کفش تمام برش بلاچر (wholecut)

کفش تمام برش بلاچر نوعی کفش است که قسمت رویه آن تنها از تکه چرم ساخته شده است. این نوع کفش از نظر تکنیکی می‌تواند دارای سیستم بند بسته باشد. با این حال دارای سوراخ‌های کوچک اضافی است تا بندها بتوانند تا قسمت جلوی کفش ادامه یابند.

کفش بلاچر تمام برش
کفش بلاچر تمام برش

کفش دربی موک تو و اپرون (Apron toe& Moc toe)

کفش اپرون تو دارای یک تکه چرم اضافی است که رویه کفش را می‌پوشاند. در حالی که موک تو دارای ساخت موکازین است و هیچ نوع چرم اضافی که رویه را بپوشاند ندارد.

کفش اپرون تو
کفش اپرون تو

توصیه در مورد انواع کفش دربی

از نظر تکنیکی کفش دربی نسبت به کفشآکسفورد کمتر رسمی است. در دنیای امروز، کفش دربی یک کفش همه کاره است که مابین رسمی ‌بودن و غیر رسمی ‌بودن قرار دارد. از این رو می‌توان کفش دربی را به عنوان سبک پوشش روزانه در نظر گرفت. اگر دارای بودجه کافی هستید، می‌توانید یک جفت دربی قهوه‌ای تیره یا مایل به قرمز برای مواقع کژوال یا غیر رسمی‌ خریداری کنید. در مواقع بسیار رسمی ‌می‌توانید یک جفت کفش آکسفورد مشکی به همراه کراوات سفید یا سیاه به تن کنید.

به طور کلی کفش دربی ساده در میان همه کفش‌ها رسمی‌تر است و می‌توان آن را با کت و شلوار‌های روزانه و یا تیپ کژوال ست کرد.

در هر صورت کفش دربی مناسب هر کاربردی است و از آن می‌توانید برای کار، تعطیلات آخر هفته و یا هر رویداد دیگری استفاده کنید. علاوه بر آن، کفش دربی با یک کت و شلوار اسپرت و یا شلوار جین ترکیب عالی به حساب می‌آید.

کفش دربی کپ تو مناسب تیپ روزانه است و بیشتر با لباس‌های غیر رسمی ست می شود تا ‌تا کت و شلوار. همچنین ترکیب خوبی با شلوار جین دارد و به جای پیراهن یا تیشرت یقه‌دار می‌توان آن را با یک تیشرت ساده پوشید و در عین حال به آن حالت رسمی‌ بیشتری داد.

کفش دربی وینگ تیپ نیز یک نوک کفش روزانه است که می‌تواند مثل کفش آکسفورد پوشیده شود. کفش باک سفید نیز بیشتر در فصول گرم پوشیده می‌شود و به دلیل غیر رسمی ‌بودن، می‌توان آن را به راحتی با کت ورزشی، لباس یقه هفت و گرمکن یقه گرد ترکیب کرد.

کفش اپرون تو یا ماک تو مابین رسمی و غیر رسمی قرار دارند. به هر صورت می‌توان آنها به جای کت و شلوار با لباس معمولی روزانه ست کرد. این نوع کفش‌ها چیزی مابین کفش دربی کپ تو و کفش دربی جیره ساده هستند.

 چطور می‌توان ظاهر کفش خود را به راحتی تغییر داد؟

یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای تغییر شکل ظاهری کفش، تغییر بند کفش آن است. بنابراین اگر یک یا دو جفت کفش دربی دارید، می‌توانید ۵ نوع بند‌کفش مختلف را با آن ست کنید. در تابستان برخی رنگ‌های روشن مانند صورتی، زرد و نارنجی را ترجیح می‌دهند. از طرف دیگر، رنگ‌های تیره مانند سبز تیره، خاکستری روشن و یا خاکستری تیره ظریف‌تر هستند و می‌توانند ظاهر کفش را خیلی جذاب‌تر کنند. بنابراین جنتلمن ها با یک تغییر ساده در بند ‌کفش می‌توانند کفش‌های جذاب‌تری داشته باشند.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 5]

همچنین ببینید

بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه

بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه مدل 2022

در این مقاله بطور کامل با بهترین مدل لباس پاییزی پسرانه که ترند سال 2022 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *