راهنمای خرید کفش دویدن (کفش رانینگ)
راهنمای خرید کفش دویدن (کفش رانینگ)

راهنمای خرید کفش رانینگ (کفش دویدن)

کفش رانینگ

از آنجا که کفش رانینگ انواع بسیار متنوعی دارد، انتخاب کفش مناسب ممکن است کار دشواری به نظر برسد. در ‌این مقاله قصد داریم تا به شما کمک کنیم کفش ورزشی مناسب دویدن را انتخاب کنید.

چه در مسیرهای ناهموار و خشن قدم بردارید و یا بر روی زمین آسفالت بدوید، همیشه گزینه مناسب وجود دارد. همانطور که برای هر دونده یک جفت کفش رانینگ وجود دارد، برای هر نوع پا نیز یک جفت کفش مناسب وجود دارد.

وقتی کوچک بودیم از کفش ورزشی برای هر کاری مانند دوچرخه سواری، فوتبال و .. استفاده می کردیم. اما امروزه تقریبا برای هر نوع فعالیت ورزشی کفش مخصوص وجود درد. بنابراین، قبل از آنکه کفش رانینگ خود را انتخاب کنید راهنمایی زیر را مطالعه کنید.

راهنمای خرید کفش رانینگ

بر روی چه سطحی می‌دوید؟

ویژگی های کفش مخصوص دویدن
ویژگی های کفش مخصوص دویدن

اگر بیشتر دوره‌های آموزشی شما بر روی سطوح آسفالت پیاده‌روی است، بنابراین باید از کفش جاده‌ای استفاده کنید. ‌این کفش‌ها ‌به دلیل سبک وزن بودن و حمایت بیشتر از پا کمترین آسیب را به پاهای شما وارد می‌کنند. اگر از مسیرهای نرم و گل آلود عبور می‌کنید، بهتر است یک جفت کفش کوهنوردی انتخاب کنید که از مچ و ساق پای شما حمایت کند و برای دویدن در سطوح ناهموار مناسب باشد. با ‌این حال، ‌این کفش‌ها ‌ممکن است در مسیر های پیاده‌روی آسفالت کمی ناراحت کننده باشد، زیرا کفش ممکن است به پای شما فشار آورده و یا میخک‌های به سرعت ساییده شود.

از چه نوع جورابی برای دویدن استفاده کنید؟

از چه نوع جورابی برای دویدن استفاده کنید؟
از چه نوع جورابی برای دویدن استفاده کنید؟

ممکن است کمی ‌ساده انگارانه باشد، اما ضخامت جوراب می‌تواند تفاوت زیادی در تناسب و احساس کفش ‌ایجاد کند، به خصوص وقتی پاها‌ در گرما منبسط می‌شوند. همیشه در هنگام انتخاب کفش رانینگ جوراب به پا کنید. در ‌این خصوص، به سراغ جوراب‌های مخصوص دویدن بروید که دارای یک لایه اضافه در کف پا، پنجه و پاشنه است که می‌تواند جلوی ضربات پا را بگیرد.

با‌ این حال، اگر چه جوراب نخی گزینه خوب و راحتی برای دویدن به حساب می‌آید، اما استفاده از آن را به شما توصیه نمی‌کنیم. زیرا، نخ رطوبت را در خود نگه می‌دارد و گرما و اصطکاک حاصل از آن باعث ‌ایجاد تاول، پینه و یا گرمی ‌بیش از حد در پا می‌شود.

از طرف دیگر اطمینان حاصل کنید که جوراب بالاتر از پشت کفش رانینگ قرار گیرد، در غیر ‌این صورت، هنگام دویدن‌ اینگونه جوراب‌ها ‌به پایین لغزیده و با ‌ایجاد اصطکاک در پاشنه پا باعث داغی در آن ناحیه می‌شود.

چه مسافتی را می‌دوید؟

کفش دویدن مناسب پا
کفش دویدن مناسب پا

اگر در یک مسابقه دو ماراتون شرکت می‌کنید، معمولاً به کفش مخصوص دویدن احتیاج دارید. برای مسافت‌های طولانی از کفشی استفاده کنید که دارای ضربه‌گیری بیشتری باشد. برای مسافت‌های کوتاه‌تر می‌توانید از کفش‌های انعطاف‌پذیر‌تر استفاده کنید. عموما دونده‌های حرفه‌ای دارای دو نوع کفش هستند:

  • یک جفت کفش راحت مناسب مسیرهای طولانی که معمولا سنگین هستند.
  • یک جفت کفش سبک پاشنه کوتاه برای مسیرهای کوتاه و دو سرعتی.

آیا می‌توانم کفش مخصوص رانینگ را به صورت آزمایشی امتحان کنم؟

سرمایه‌گذاری برای خرید کفش رانینگ سرمایه‌گذاری بزرگی است. بنابراین، قبل از خریدن بهتر است آنها ‌را امتحان کنید. قدم زدن بر روی زمین فرش شده نمی‌تواند جایگزین دویدن در مسیر واقعی باشد. از فروشنده سوال کنید ‌آیا می‌توانید آنها ‌را برای یک تست آزمایشی استفاده کنید و یا بر روی تردمیل فروشگاه راه بروید.

‌آیا برند کفش رانینگ مهم است؟

‌آیا برند کفش رانینگ مهم است؟
‌آیا برند کفش رانینگ مهم است؟

در مورد کفش دویدن مهمترین نکته عملکرد و کارایی آن است و نه ظاهر آن. بنابراین، به سراغ آخرین برند کفش رانینگ نروید و تنها‌ برند را در نظر نگیرید.

برند کفش چندان مهم نیست. چیزی که مهم است، راحتی، اندازه و عملکرد کفش است. تمام برندها ‌دارای اندازه‌های مختلفی هستند. برخی از برندها ‌از برخی دیگر پهن‌تر هستند. بنابراین، بهتر است قبل از خرید کفش رانینگ آن را امتحان کنید. زیرا تفاوت جزئی در اندازه می‌تواند تاثیر زیادی در راحتی کفش در پای شما ایجاد کند

 به چه نوع کفش رانینگ نیاز دارم؟

کفش رانینگ مناسب
کفش رانینگ مناسب

در مدل کفشی که انتخاب می‌کنید انعطاف‌پذیری، دوام و پشتیبانی آن از پا را در نظر بگیرید. کفش خوب کفشی است که ‌این نکات را در بر داشته باشد.

کفش رانینگ معمولاً در سه گروه تقسیم بندی می‌شود: کنترل حرکتی، کفش کوشنینگ  (Cushioning)یا ضربه‌گیر، کفش ثبات یا Stability، کفش سبک وزن و کفش مدل تریل (کفش مخصوص کوهنوردی)

کفش کنترل حرکتی(Motion Control)

کفش کنترل حرکتی دارای قالب پهن و صاف است. این کفش فشار مناسب کسانی است که کف پای تخت یا پروناسیون بیش از حد دارند. زیرا، باعث می‌شود از چرخش غیر طبیعی پاها ‌به داخل جلوگیری شود‌. این نوع کفش ‌محکم‌ترین نوع کفش رانینگ است.

کفش کوشنینگ یا ضربه گیر

کفش کوشنینگ یا ضربه گیر
کفش کوشنینگ یا ضربه گیر

کفش کوشنینگ برای دوندگانی که پایشان به داخل و خارج منحرف می‌شود مناسب است. حرکت چرخشی ‌این کفش کمک می‌کند تا در هنگام راه رفتن ضربه به کفش وارد شود و به مفاصل و ستون فقرات فشاری وارد نشود.

 کفش ثابت (Stability)

‌این کفش ‌برای افزایش ثبات پا طراحی شده‌اند، به طوری که از حرکات غیر طبیعی پا جلوگیری کند. معمولاً شکل قالب ‌این نوع کفش‌ها ‌نیمه قوسی است و از کفش‌های کنترل حرکتی انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. در واقع، ‌این کفش ‌به لحاظ کوشنینگ، پشتیبانی و دوام بین کفش‌های کنترل حرکتی و کوشنینگ قرار دارند.‌ این کفش ‌مناسب کسانی است که کف پای نرمال دارند و پاها ‌در هنگام دویدن اندکی به طرف داخل می‌چرخد.

کفش سبک وزن (lightweight)

کفش سبک وزن همانطور که از نام آن پیداست کفش سبک‌تر با قابلیت انعطاف پذیری بیشتر است. این مدل کفش خستگی و درد پا را بعد از دویدن کاهش می‌دهد و همین طور از راحتی فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و با داشتن خاصیت کوشنینگ از وارد شدن ضربه به پا جلوگیری می‌کند.

کفش مدل تریل (trail)

کفش مدل تریل (trail)
کفش مدل تریل (trail)

این نوع کفش مخصوص سطوح و مسیرهای ناهموار و ناصاف است و به گونه‌ای طراحی شده که از پا در برابر سطوح صخره‌ای و اجسام تیز محافظت می‌کند. از ویژگی ‌این نوع کفش وجود لایه میانی، بند حمایتی پاشنه، نگهدارنده زبانه، زیره پلاستیکی، دوام بالا و راحتی بیشتر برای مسیرهای طولانی است. این نوع کفش فشار چسبندگی یا گریپ کمتری با زمین دارند و به همین دلیل سرعت را کاهش می‌دهند .

کلام آخر

در این مقاله به بررسی انواع کفش رانینگ پرداختیم. دیدیم که در انتخاب یک کفش مناسب برای رانینگ چه مواردی را باید رعایت کنیم. اما در صورتی که دوست دارید در این رابطه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید خوب است مقاله ” در انتخاب کفش دویدن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ ” را نیز مطالعه کنید.

منبع: runnersneed

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 1]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *