راهنمای خرید بوت دکمه دار

0 8

بوت دکمه دار چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در‌ این مقاله به معرفی بوت دکمه دار و ویژگی‌های آن می‌پردازیم. علاوه بر آن، شرح مختصری در مورد تاریخچه ‌این بوت و همینطور نحوه ست کردن آن با لباس مردانه ارائه می‌دهیم.

 تاریخچه مختصری در مورد بوت دکمه دار

صحبت درباره چکمه مردانه خارج از موضوع ‌این مقاله است، اما اجازه دهید نگاهی کوتاه به نقش آن از سال‌های دور تا به اکنون بیاندازیم.

تا اوایل قرن دوازدهم چکمه‌ها تا قوزک پا طراحی می‌شدند. ‌این در حالی بود که بوت دکمه دار همان مسیر حرکت بوت بالمورال را دنبال کرد. در واقع‌ این ملکه ویکتوریا بود که سبک بوت دکمه دار را مد کرد. ترجیح او به چکمه‌هایی که قوزک پای آقایان و زنان را در برگیرد، روند بوت آن زمان را تعیین کرد.. تا پایان دوره ویکتوریا، مردان در طول روز تنها از بوت استفاده می‌کردند و در مهمانی‌های رسمی ‌شبانه اسلیپر‌های دربار می‌پوشیدند. با گذشت زمان، بوت اسب‌سواری بیشتر رایج شد و چکمه رسمی ‌تنها در مراسم رسمی ‌استفاده می‌شد.  بعدها کفش جای بوت را گرفت و بوت کم و بیش از ذهن و پای مردم محو شد.

 ملکه ویکتوریا بوت دکمه‌دار را معرفی کرد

اولین سوالی که مطرح می‌شود ‌این است :«چرا دکمه به جای بند؟». پاسخ ‌این سوال را نه در لباس مردانه بلکه در لباس زنانه می‌توان یافت. قبل از ظهور بوت دکمه‌دار، انتخاب اول مردان بوت بالمورال بود. با ‌این حال، زمانی که زنان به بوت روی آوردند، به دنبال کفشی بودند که از لحاظ اندازه ظریف‌تر و کوچکتر باشد. بنابراین، سازندگان کفش بوت‌هایی با لبه‌های همپوشان طراحی کردند که به جای بند با دکمه بسته می‌شد. مردان نیز کم کم به‌ این سبک علاقه‌مند شدند و از همین زمان بود که بوت دکمه دار وارد استایل مردانه شد.

بوت دکمه‌دار
بوت دکمه‌دار

دهه ۱۸۸۰

در ‌این دوران بوت دکمه دار به سرعت در میان مردان و زنان محبوب شد. به لطف دستگاه‌های مقرون به صرفه‌ای که در زمینه تولید دکمه تخصص داشتند تولید انبوه آنها آغاز شد. آن الیاس اولین شخصی بود که در سال ۱۸۴۵ چرخ خیاطی را ثبت اختراع کرد. جیمز مورلی از ماساچوست نوعی ماشین خیاطی صنعتی دکمه‌دار اختراع کرد که امکان می‌داد دکمه به ساخت دوخت وارد شود. این امر باعث تولید انبوه بوت دکمه‌دار شد و زمینه موفقیت آن را فراهم آورد. بوت دکمه‌دار علاوه بر شیک و جذاب بودن، عملی و کاربردی نیز بودد؛ زیرا‌ این نوع بوت به علت به کار بردن دکمه به جای بند شل نمی‌شد.

در اوایل قرن ۲۰ از محبوبیت بوت دکمه‌دار کاسته شد، اما همچنان تا آغاز جنگ جهانی اول مورد استفاده بود. سهمیه‌بندی چرم و دیگر اقلام منجر به افزایش صرفه‌جویی در تولید آنها شد. با‌ این وجود، چکمه دکمه دار هنوز میان اقشار مرفه جامعه متداول بود. در سال ۱۹1۳ رئیس جمهور‌ایالات متحده، روزولت، شاخص هزینه زندگی کارگران را اصلاح کرد.‌ این شاخص برای تعیین دستمزد کارمندان فدرال بود و لیستی از کالاهای مصرفی را شامل می‌شد. چکمه دکمه‌دار نیز در میانه‌ این اقلام حضور داشت. سرانجام، در سال ۱۹1۳ مجله تایمز مرگ بوت دکمه دار را اعلام کرد.

بوت دکمه دار امروزی

خوشبختانه، امروزه چکمه دکمه‌دار در میان مردان علاقه‌مند به کفش زیبا و با کیفیت دوباره محبوبیت پیدا کرده است. به این ترتیب، می‌توان ادعا کرد که بوت دکمه دار نوعی رنسانس را تجربه کرده و به نظر می‌رسد کفاشان بیشتری تمایل دارند‌ این بوت را به برنامه‌های تولید کفش خود بیش از گذشته وارد کنند.

چکمه دکمه‌دار
چکمه دکمه‌دار

 ویژگی‌های بوت دکمه دار

بوت دکمه دار طرح تحول یافته بوت بالمورال است که دارای ویژگی‌های مشابه با چند تفاوت است:

  • چکمه دکمه‌دار به وسیله یک درز مشخص به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم می‌شود.
  • تا بالای مچ پا ادامه دارد.
  • دارای زیره چرمی‌ است.
  • پاشنه کوتاه دارد.
  • دارای یک لبههمپوشانی در قسمت فوقانی کفش است که توسط دکمه بسته می‌شود. معمولاً تعداد ‌این دکمه‌ها ۵ الی ۶ عدد است.
  • پنجه کفشدارای طرح بروگ یا سوراخ‌دار است.
  • جنس و رنگ قسمت بالایی با قسمت پایینی متفاوت است.

ست کردن بوت دکمه دار با لباس مردانه

چکمه‌های دکمه‌دار امروزی انواع مختلفی دارد و در رنگ‌های قهوه‌ای، آبی، سبز، قرمز و …تولید می‌شود. در ‌این نوع کفش به جای استفاده از کفی جیر از پارچه‌هایی مانند فلانل و فاستونی استفاده می‌شود. چکمه دکمه‌دار برای ست با لباس رسمی ‌روز مناسب نیست و اغلب با کت و شلوار غیر رسمی‌ و یا کت و شلوار اسپرت ست می‌شود. همچنین با شلوار جین و چینوز ترکیب خوبی ‌ایجاد می‌کند.

بوت دکمه دار گزینه بسیار خوبی برای شیک پوشی است، زیرا نه تنها ظاهر غیر معمولی دارد، بلکه در عین حال کلاسیک است و طرح دو رنگی آن بیشتر از کفش آکسفورد و یا کفش بروگ کلاسیک جلب توجه می‌کند.

در آخر توصیه می‌کنیم ‌این نوع بوت را به همراه جوراب بپوشید، زیرا لایه آستر به پایتان می‌چسبد و احساس ناخوشایندی در پا ‌ایجاد می‌کند.

منبع: gentlemansgazette

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 4]
Leave A Reply

Your email address will not be published.