چگونه بوت و کفش قهوه ای را با لباس مردانه ست کنیم؟
چگونه بوت و کفش قهوه ای را با لباس مردانه ست کنیم؟

چگونه بوت و کفش قهوه ای را با لباس مردانه ست کنیم؟

در هنگام ست لباس حتی بسیاری از مردان خوش لباس نمی‌دانند در انتخاب کفش خود از رنگ قهوه‌ای استفاده کنند و یا مشکی. بنابراین، در این مقاله به طور مفصل در مورد زمان و نحوه پوشیدن کفش قهوه ای و بوت توضیح می‌دهیم و نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید آن را با جوراب و شلوار خود ست کنید. روزگاری عبارت « نه به کفش قهوه ای» مد بود، اما دیگر زمان این قوانین از پیش پا افتاده گذشته است.

 تاریخچه و تحول قوانین پوشیدن کفش

بو برومل با بوت مشکی
بو برومل با بوت مشکی

اگر به تاریخچه لباس مردانه بازگردیم متوجه می‌شویم که بو برومل (Beau Brummell) که چهره شناخته شده دنیای مد بود (1778-1840)، عاشق چکمه‌های چرمی ‌مشکی پولیش شده برای گردش در شهر بود. به دنبال آن افراد برجسته نیز از او الگو گرفتند و در مناسبت‌های رسمی ‌شهری کفش مشکی به تن می‌کردند. بدین صورت قانون «نه به کفش قهوه‌ای» در شهر رواج یافت و بسیار مورد توجه عموم گشت، به طوری که منزلت اجتماعی با پوشیدن کفش مشکی رقم می‌خورد.

در دهه ۱۹۳۰ ادوارد پرنس ویلز برخی از قوانین مربوط به لباس مردانه را تعدیل کرد که منجر به استفاده از مواد نرم‌تر و رنگ‌های پر رنگ‌تر شد. وی همچنین طرفدار کفش‌های قهوه‌ای دو رنگ بود.

از طرفی، لباس شبانه حالت رسمی ‌خود را حفظ کرده بود. در این میان لباس شبانه به همراه کراوات سفید تنها با کفش سیاه قابل ست بود. اما با وجود اینکه پوشیدن رنگ سیاه باز هم در مراسم‌های رسمی مرسوم بود، رفته رفته قانون « نه کفش قهوه‌ای» اعتبار خود را از دست داد.

امروزه قوانین پوشیدن لباس بسیار منعطف‌تر از دهه ۵۰ شده است. اگر شما یک دست کت و شلوار خوش دوخت بپوشید، نسبت به ۹۰ درصد افراد پیرامون خود شیک پوش‌تر به نظر می‌رسید. حتی اگر یک جفت چکمه قهوه‌ای برای رستوران به تن کنید، باز هم کفش‌های شما از بسیاری آقایان دیگر ظرافت بیشتری خواهد داشت، مگر اینکه اصول لباس پوشیدن خاصی حکمفرما باشد.

به عنوان مثال، بسیاری از ایتالیایی‌ها تنها در مراسم خاکسپاری، عروسی و مراسم رسمی ‌شبانه کفش‌های مشکی به تن می‌کنند. در غیر این صورت ترجیح می‌دهند از کفش قهوه‌ای چرمی ‌در سایه‌های مختلف مانند کفش قهوه‌ای تیره یا برنز، به خصوص هنگام ست با کت و شلوار آبی، استفاده کنند. در بریتانیا، بسیاری از مردان انگلیسی نه تنها کفش ‌مشکی به پا می‌کنند، بلکه از سبک‌های محافظه کارانه‌تر مانند کفش آکسفورد قهوه‌ای که از محبوبیت زیادی برخوردار است، استفاده می‌‌کنند.

به صراحت می‌توان گفت که امروزه پوشیدن کفش قهوه‌ای با لباس، هم در مراسم شبانه و هم گردش شهری قابل قبول است. با این اوصاف، برخی از لباس‌ها و موقعیت‌ها هنوز نیاز به کفش خاصی دارند. به یاد داشته باشید فقط به این دلیل که می‌توانید در روز و شب کفش قهوه‌ای بپوشید لزوماً به این معنی نیست که همیشه باید این کار را انجام دهید.

کفش بروگ قهوه‌ای آکسفورد وینگ تیپ با شلوار چهارخانه
کفش بروگ قهوه‌ای آکسفورد وینگ تیپ با شلوار چهارخانه

چه زمانی می‌توان از کفش قهوه ای استفاده کرد؟

کفش قهوه‌ای تقریباً با هر چیزی ست می‌شود، از شلوار جین آبی گرفته تا پارچه مخصوص اسب سواری و یا مخمل نخی فلانل. برخلاف رنگ مشکی، رنگ قهوه‌ای دارای سایه‌های متعددی است که به شما امکان می‌دهد یک مجموعه کفش متمایز ایجاد کنید. در اینجا چند دستورالعمل ذکر شده که مطابق با آن می‌توانید کفش قهوه‌ای خود را با کت  شلوار مورد علاقه‌تان ست کنید.

1-کت و شلوار تجاری

 • کت و شلوار مشکی: به بیان ساده هیچگاه کت و شلوار مشکی را با کفش قهوه‌ای ست نکنید. کفش مشکی یک نوع کفش محافظه‌کارانه است.
 • کت و شلوار خاکستری زغالی: توصیه می‌کنیم در این زمینه به جای چرم قهوه‌ای از چرم مشکی استفاده کنید. کفش قهوه‌ای تیره نیز کاربرد دارد، اما از رنگ برنز اجتناب کنید.
 • کت و شلوار خاکستری متوسط: برای این نوع کت و شلوار کفش مشکی ست می‌شود، اما می‌توان از رنگ قهوه‌ای تیره و آلبالوی نیز استفاده کرد. باز هم تکرار می‌کنیم از رنگ برنز اجتناب کنید.
 • کت و شلوار سرمه‌ای: با این دست کت و شلوار کفش مشکی بهتر ست می‌شود، اما استفاده از کفش قهوای تیره، برنز و قهوه‌ای متمایل به قرمز نیز جلوه خاص خود را دارد.
 • سرمه‌ای روشن: رنگ سیاه بهتر از قهوه‌ای به نظر می‌رسد، اما درکل بستگی به جنس پارچه دارد در مورد کت و شلوار راه دار پیشنهاد می‌کنیم از کفش مشکی استفاده کنید.
 • قهوه‌ای تیره: کت و شلوار قهوه‌ای تیره خود را با کفش قهوه‌ای ست کنید و رنگ سیاه را کاملا کنار بگذارید.

متفرقه

 • از آنجا که کت و شلوار سه تکه رسمی‌تر از کت و شلوار دو تکه است، کفش مشکی بهتر با آن ست می‌شود.
 • اگر از کت و شلوار دو ردیف دکمه به رنگ خاکستری یا گلی می‌پوشید، به همراه آن از کفش مشکی استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید احساس امنیت بیشتری کنید همیشه سایه قهوه‌ای کفش خود را تیره‌تر از سایه کت و شلوار خود انتخاب کنید. اما اگر اعتماد به نفس کافی دارید می‌توانید از کفش روشن‌تر با کت و شلوار تیره استفاده کنید. توجه داشته باشید به این طریق توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنید.
 • رنگ سیاه هنوز هم رنگ شماره یک کسب و کار است. اگر به دنبال یک جفت کفش مناسب تجارت می‌گردید از کفش آکسفورد سیاه کپ تو استفاده کنید.
 • در صورتیکه از کمربند استفاده می‌کنید، سعی کنید رنگ کفش خود را با کمربندتان منطبق دهید. از آنجا که چربی قهوه‌ای سایه‌های زیادی دارد، بنابراین لازم نیست کمربند و کفش دقیقاً همرنگ باشد. فقط سعی کنید تا جایی که ممکن است آن را با هم مطابقت دهید. اگر از ساسپندر استفاده می‌کنید اصلا نگران این موضوع نباشید.
ست کفش قهوه ای با شلوار
ست کفش قهوه ای با شلوار

2- کت و شلوار غیر رسمی‌

 • سبز :هر بار از رنگ قهوه‌ای در سایه‌های مختلف آن استفاده کنید. از رنگ سیاه بپرهیزید.
 • خاکی: کفش قهوه‌ای تیره به خوبی ست می‌شود. از رنگ سیاه بپرهیزید.
 • برنز: استفاده از کفش قهوه‌ای مایل به قرمز، آلبالویی و قهوه‌ای متوسط عالی است. کفش سیاه را کنار بگذارید.
 • سفید و تن سفید:‌ کفش‌های رنگی مانند کفش قهوه‌ای سفید انتخاب بهتری است. اما قهوه‌ای تیره، قهوه‌ای متوسط و قهوه‌ای مایل به قرمز نیز به خوبی جواب می‌دهد.
 • قهوه‌ای: همانطور که گفته شد برای ست کت و شلوار قهوه‌ای از کفش قهوه‌ای استفاده کنید و تماما رنگ مشکی را کنار بگذارید.

3- کت اسپرت- ترکیب کت و شلوار غیر همرنگ

 • مشکی: برای کت مخمل مشکی، بوت چرمی‌ برنز (مانند چکمه چوکا یا چکمه‌های صحرایی) انتخاب بسیار خوبی است. شلوار مشکی به همراه کت اسپرت و کفش مشکی جلوه بسیار شیکی دارد. به همراه این ست کفش مشکی لوفر نیز سازگار است.
 • خاکستری زغالی: پیشنهاد می‌کنیم رنگ مشکی را به رنگ قهوه‌ای ترجیح دهید. قهوه‌ای تیره نیز به خوبی ست می‌شود، اما از رنگ برنز بپرهیزید.
 • خاکستری متوسط: استفاده از رنگ سیاه، قهوه‌ای تیره و آلبالویی به خوبی جواب می‌دهد. از کفش برنز خودداری کنید.
 • آبی، کفش قهوه‌ای با رنگ آبی به خوبی ست می‌شود. استفاده از قهوه‌ای مایل به قرمز، برنز و قهوه‌ای تیره نیز هوشمندانه به نظر می‌رسد.
 • جین: اصولاً انواع کفش قهوه‌ای چرمی‌ با جین مشکی به خوبی ست می‌شود. کفش اکس بلاد قهوه‌ای مایل به قرمز و برنز نیز به خوبی جواب می‌دهد.بوت چرمی ‌یک جفت طبیعی برای شلوار جین است، البته اگر از قوزک پا بالاتر رود چندان با شلوارهای تنگ تناسبی ندارد.
 • قرمز: تمام سایه‌های قهوه‌ای به خوبی با آن ست می‌شود. با این حال رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز کمی ‌بیشتر به چشم می‌آید. قهوه‌ای تیره و برنز گزینه‌های خوبی هستند.
 • سبز: همانطور که گفته شد از سایه‌های رنگ قهوه‌ای استفاده کنید و از پوشیدن کفش سیاه پرهیز کنید.
 • خاکی: رنگ قهوه‌ای تیره به خوبی جواب می‌دهد. از رنگ سیاه خودداری کنید
 • برنز: قهوه‌ای مایل به قرمز آلبالویی و قهوه‌ای متوسط رنگ‌های بسیار عالی برای کت برنز هستند. از رنگ سیاه بپرهیزید
 • سفید و تن سفید: به دنبال کفش‌های دو رنگ از جمله قهوه‌ای تیره، قهوه‌ای متوسط و قهوه‌ای مایل به قرمز باشید.
 • قهوه‌ای: فقط قهوه‌ای
 • قهوه‌ای تیره: در یک لباس معمولی و راحت‌تر مانند این، رنگ برنز به خوبی با قهوه‌ای تیره ست می‌شود.
 • متفرقه: قهوه‌ای بهترین رنگ کفش و بوت برای کت اسپرت و شلوارهای غیر همرنگ با آن است.
کفش مردانه شکلاتی نیم بروگ آکسفورد
کفش مردانه شکلاتی نیم بروگ آکسفورد

چه مواقعی نباید از کفش قهوه ای استفاده کرد؟

اگر لباس رسمی‌ صبح و یا لباس رسمی ‌شبانه به همراه کراوات سفید و مشکی به تن می‌کنید، نباید از کفش قهوه‌ای استفاده کنید. به جای آن از رنگ مشکی استفاده کنید. تنها استثنا در این زمینه پوشیدن تاکسیدو به همراه کفش قهوه‌ای است. هرگز به همراه کت و شلوار مشکی، کفش رنگ قهوه‌ای به پا نکنید.

 چگونه کفش قهوه ای را با جوراب ست کنیم؟

کفش نیمه بروگ قهوه‌ای با جوراب راه دار قرمز آبی و شلوار سرمه‌ای راه دار
کفش نیمه بروگ قهوه‌ای با جوراب راه دار قرمز آبی و شلوار سرمه‌ای راه دار

در تصویر بالا کت و شلوار راه دار سرمه‌ای با کفش بروگ چرم قهوه‌ای ست شده است. این تصویر متعلق به دهه ۱۹۳۰ است و نشان می‌دهد که کت و شلوار‌های تیره با رنگ قهوه‌ای پوشیده می‌شدند. علاوه بر آن بافت جوراب را می‌بینید که به صورت زیبا و خلاقانه از دو رنگ قرمز و آبی تشکیل شده که با هر نوع کت و شلوار سرمه‌ای قابل ست است.

کفش آکسفورد قهوه ای یا جوراب طرح دار و شلوار
کفش آکسفورد قهوه ای یا جوراب طرح دار و شلوار

در تصویر بالا شاهد هستید که کفش، جوراب و شلوار همگی دارای تن گرم هستند. در تصویر زیر شلوار چینو پارچه‌ای با جوراب راه دار و کفش سوئدی دربی قهوه‌ای متوسط ست شده است و از همین قانون پیروی می‌کند. کفش سوئدی همیشه ظاهر غیر رسمی‌تری دارد. بنابراین برای سبک امروزی گزینه بهتری نسبت به اسنیکر است

جوراب راه دار به همراه کفش دربی سوئدی قهوه‌ای
جوراب راه دار به همراه کفش دربی سوئدی قهوه‌ای

در شکل زیر، شلوار خاکستری سبز به خوبی با کفش جیر چوکای قهوه‌ای متوسط ست شده است. این نوع ست انعطاف‌پذیری هر دو مدل بوت و کفش جیر را به نمایش می‌گذارد. برای جلوه بیشتر از جوراب زرد استفاده شده است. استفاده از رنگ روشن می‌تواند یک روش هوشمند برای جلوه دادن به رنگ‌هایی باشد که چندان به چشم نمی‌آید.

ترکیب بوت چوکا با کفی پلاستیک به همراه جوراب زرد و شلوار سبز
ترکیب بوت چوکا با کفی پلاستیک به همراه جوراب زرد و شلوار سبز

در  شکل زیر شلوار چهارخانه با جوراب نارنجی ساق بلند و کفش قهوه ای شکلاتی نروژی با کفی کرپ ست شده است. این نوع کفی بیشتر مختص چکمه‌های صحرایی است. با این حال، به خوبی با کفش‌های پایین‌تر از قوزک پا مانند این شکل ست می‌شود.

شلوار چهارخانه با جوراب نارنجی ساق بلند و کفش قهوه‌ای
شلوار چهارخانه با جوراب نارنجی ساق بلند و کفش قهوه‌ای

کفش قهوه ای ساده بلاچر و یا کفش دربی تقریباً با هر نوع لباس غیررسمی‌ ست می‌شود. در این تصویر رویه کفش حالت محافظه کارانه دارد و کفی کفش دارای پاشنه ساده و پنجه لایه دار است.

کفش دربی قهوه ای به همراه جوراب چهارخانه و شلوار فاستونی
کفش دربی قهوه ای به همراه جوراب چهارخانه و شلوار فاستونی

در این تصویر نمونه‌ای از کت و شلوار کلاسیک سبک پرنس ویلز به همراه کفش مونک استرپ قهوه‌ای متوسط و جوراب سبز نشان داده شده است. رنگ آبی و یا ترکیب سبز و ارغوانی نیز به خوبی جواب می‌دهد. کفش مونک استرپ دارای پیشینه تاریخی است و در قرن 12 شهرت بسیار داشت. رسمی ‌بودن این نوع کفش از کفش لوفر و کفش قایقی بیشتر بوده، اما به اندازه کفش آکسفورد نیست.

ست کفش مونک استرپ قهوه ای متوسط با جوراب سبز و شلوار کلاسیک پرنس ویلز
ست کفش مونک استرپ قهوه ای متوسط با جوراب سبز و شلوار کلاسیک پرنس ویلز

در این تصویر شلوار قهوه‌ای متوسط با کفش آکسفورد قهوه‌ای متوسط ست شده است. با این حال، جوراب رنگ متضاد (ارغوانی) جلوه بیشتری به آن داده است. همانطور که دیده می‌شود این نوع کفش از نوع بروگ یا طرح سوراخ دار است. هرچه طرح بروگ کفش بیشتر باشد کفش کمتر رسمی ‌به نظر می‌رسد.

ست کفش اکسفورد قهوه‌ای با کت و شلوار قهوه‌ای متوسط و جوراب ارغوانی
ست کفش اکسفورد قهوه‌ای با کت و شلوار قهوه‌ای متوسط و جوراب ارغوانی

تغییر جلوه کفش قهوه‌ای به کمک بند کفش

یکی از سریع‌ترین و راحت‌ترین راه‌ها برای تغییر ظاهر و احساس کفش قهوه‌ای تغییر بند کفش است. به تصاویر زیر نگاه کنید.

کفش آکسفورد قهوه‌ای با بند زرد
کفش آکسفورد قهوه‌ای با بند زرد
کفش دربی با بند قرمز ضربدری
کفش دربی با بند قرمز ضربدری
کفش دربی قهوه‌ای با بند قهوه‌ای روشن نخی
کفش دربی قهوه‌ای با بند قهوه‌ای روشن نخی
کفش سوئدی قهوه ای با بند سبز و جوراب قهوه ای روشن و آبی
کفش سوئدی قهوه ای با بند سبز و جوراب قهوه ای روشن و آبی

بافت چرم قهوه‌ای

در سال‌های اخیر استفاده از چرم گوساله و کفش سوئدی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. پوست گوزن شمالی، تمساح و بوفالو نیز از بافت‌های کلاسیک و در عین حال گران قیمت به حساب می‌آیند. به طور کلی، توجه داشته باشید کفش‌هایی که دارای بافت بیشتری هستند، رسمیت کمتری دارند. حتی ممکن است از پوست شترمرغ، پوست خوک، پوست ماهی و یا فیل برای کفش استفاده شود. در این خصوص قالب کفش چندان کلاسیک نیست و تنها رویه یک کفش جلب توجه می‌کند. در عوض، ما توصیه می‌کنیم برای تیپ رسمی ‌از چرم سنتی استفاده کنید و برای تیپ غیر رسمی ‌از کفش‌های طرح بروگ، کفش قهوه‌ای سوئدی، لوفر قهوه‌ای و یا نیم بوت استفاده کنید.

چرم پتینه

برخلاف چرم سیاه، چرم قهوه‌ای با مرور زمان حالت پتینه به خود می‌گیرد که می‌توان آن را با رنگ آمیزی چرم و یا تکنیک‌های پولیش مخصوص تقویت کرد. در تصویر زیر به این پتینه‌های زیبا دقت کنید.

کفش دربی فوب لروگ
کفش دربی فوب لروگ
کفش آکسفورد پتینه و کفش کارپینچو
کفش آکسفورد پتینه و کفش کارپینچو

نتیجه گیری

کفش قهوه ای جایگزین کفش سیاه نیست و هر مرد جنتلمنی باید حداقل یک جفت کفش آکسفورد ساده مشکی در کمد کفش خود داشته باشد. اگر در محیط رسمی ‌فعالیت می‌کنید می‌توانید یک جفت کفش چرمی ‌مشکی خریداری کنید. در غیر این صورت، از کفش قهوه ای که تنوع بیشتری دارد استفاده کنید. این نوع تیپ برای مواقع غیر رسمی ‌بهتر است. اگر در محیط اداری فعالیت نمی‌کنید و یا کمتر به مراسم‌های شبانه رسمی ‌دعوت می‌شوید یک جفت کفش مشکی برای شما کافی است، اما داشتن کفش قهوه‌ای هیچگاه کافی نیست. اگر به مراسم رسمی ‌شبانه دعوت می‌شوید یک جفت کفش آکسفورد چرم مشکی خریداری کنید. این یک انتخاب صحیح برای پوشش شبانه است.

در حالت کلی، کفش قهوه‌ای از لوفر گرفته تا بوت بند دار، وینگ تیپ و کابوی تنوع شگفت انگیزی دارد. کفش قهوه‌ای با تیشرت‌های دکمه دار و یا کت چرمی‌ به خوبی ست می‌شود. سخن آخر اینکه کفش قهوه‌ای کارهای زیادی برای شما انجام می‌دهد.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 3]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *