کفش مناسب آرتروز زانو
کفش مناسب آرتروز زانو

بدترین کفش و بهترین کفش مناسب آرتروز زانو 

اگر دچار آرتروز زانو هستید، بهتر است به فکر یک جفت کفش مناسب آرتروز زانو باشید. در این مقاله به شما می‌آموزیم که بدترین و بهترین کفش مناسب آرتروز زانو برای شما کدام است؟ شاید شما هم یکی از میلیون‌ها نفری باشید که مبتلا به آرتروز زانو و یا ورم مفاصل است. بنابراین باید به دنبال کفشی باشید که بتواند به طور جدی از پاهای شما حمایت کند.

آرتروز زانو شایع‌ترین نوع آسیب به غضروف و یا سایر بافت‌های مفصلی است. به گفته بنیاد آرتروز، افرادی که از آرتروز زانو رنج می‌برند، در هنگام حرکت مفصل، راه رفتن و یا در هنگام بالا رفتن از پله‌ها در قسمت مفاصل احساس ناراحتی می‌کنند.

برخی از کفش‌ها بیشتر از سایرین بر روی علائم آرتروز زانو، درد و پیشرفت آن تاثیر می‌گذارند. توصیه‌های زیر را در هنگام انتخاب کفش مناسب آرتروز زانو در نظر بگیرید. در این بخش بدترین و بهترین کفش برای آرتروز زانو را معرفی می‌کنیم.

بدترین کفش برای آرتروز زانو

 • کفش کلاگ (clogs)

به گفته ناجیا شکور، متخصص روماتولوژی و استاد پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه راش شیکاگو، پاپوش‌های سنتی و یا کلاگ برای افراد مبتلا به آرتروز مناسب نیست، زیرا فشار زیادی بر روی زانوها وارد می‌کند. او همچنین می‌گوید: «فشار مفصلی به نیروی اشاره دارد که در هنگام فعالیت به مفصل وارد می‌شود. شما باید از میزان این فشار بکاهید، نه اینکه آن را افزایش دهید.»

کفش کلاگ
کفش کلاگ
 • کفش‌های پامپ، پاشنه بلند

دکتر شکور می‌گوید: «به طور کلی، در صورتی که به آرتروز زانو مبتلا باشید، به هیچ عنوان نباید از کفش پاشنه بلند استفاده کنید، زیرا این کفش‌ها آرتروز زانو را بدتر می‌کند.» بر اساس مطالعه‌ای که در مارس ۲۰۱۵ در مجله تحقیقات ارتوپدی منتشر شد، استفاده از این کفش‌ها خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد. محققان با بررسی الگوی راه رفتن ۱۴ زن دریافتند که راه رفتن با کفش پاشنه بلند باعث ایجاد فشار مضاعف بر روی زانوها شده که می‌تواند زمینه آرتروز زانو را فراهم کند. دکتر شکور می‌گوید: «پاشنه‌ باعث افزایش فشار بر روی زانو می‌شود.» توسعه او برای افرادی که عاشق کفش‌های پاشنه بلند هستند این است که تنها در مواقع خاص از این نوع کفش‌ها استفاده کنند.

خوب است بخوانید: 8 اشتباه پوشیدن کفش که باعث آسیب رساندن به پا می‌شود؟

کفش پامپ
کفش پامپ
 • کفش‌های کتانی حمایت کننده

دکتر شکور در زمینه کفش‌های کتانی حمایت کننده می‌گوید: «باور کنید یا نه، اما کفش‌های کتانی حمایت کننده ممکن است همیشه مانع آرتروز زانو نشود، زیرا این کفش‌ها بیش از اندازه از قوس پا حمایت می‌کنند. وی در این زمینه می‌گوید: «پای شما نیاز دارد تا کمی ‌چرخش کند و حمایت بیش از اندازه از قوس پا مانع از آن می‌شود. او می‌گوید: « چرخش پا به معنی حرکت داخلی پا به سمت داخل است. این حرکت فشار وارده بر پا را توزیع می‌کند، به طوری که هیچ مفصلی بیش از اندازه سایش پیدا نکند.»

کفش کتانی حمایت کننده
کفش کتانی حمایت کننده

 بهترین کفش مناسب آرتروز زانو

 • کفش کتانی نرم و انعطاف پذیر

به دنبال کفش کتانی نرم، انعطاف‌پذیر و تخت باشید. از کفش‌های مخصوص پیاده‌روی استفاده کنید که حرکات مکانیکی پا را در طراحی خود دخیل داده باشد. این موضوع یکی از یافته‌های اصلی تحقیق مرکز پزشکی، دانشگاه راش در شیکاگو بود که در سال ۲۰۱۳ در مجله آرتروز و روماتیسم به چاپ رسید. در این تحقیق ۱۶ نفر که مبتلا به آرتروز زانو بودند، به مدت ۶ هفته، روزانه به مدت 6 ساعت از کفش‌های مخصوص استفاده کردند که از الگوی پای برهنه پیروی می‌کرد. محققان دریافتند که نحوه حرکت شرکت‌کنندگان با پوشیدن این کفش‌ها تغییر کرد، به طوری که باعث بهبود وضعیت فشار بر روی زانو شد.

پیشنهاد میکنیم مقاله ” آیا کفش در درد مفصل ران و پا تاثیرگذار است؟ ” را نیز مطالعه کنید.

 • کفش تخت باله (Ballet Flat)

کفش‌های تخت باله یکی دیگر از انواع کفش مناسب برای آرتروز است. دکتر شکور می‌گوید:« این گونه کفش‌ها به اندازه کافی انعطاف‌پذیر بوده و از پاشنه برخوردار نیستند.»

کفش باله
کفش باله
 • کفش‌های مجلسی نرم و انعطاف پذیر

دکتر شکور می گوید: «اگر دچار آرتروز زانو هستید، به دنبال کفش‌های مجلسی نرم و انعطاف پذیر باشید که باعث انقباض پا و در نتیجه بروز درد و مشکلات دیگر نشود. تنها اطمینان یابید که از کفش‌های سفت و سخت اجتناب کنید.»

 • کفش‌های بند انگشتی (Flip Flop)

یک نمونه دیگر از کفش‌ مناسب آرتروز زانو، کفش بند انگشتی است. اما یک نکته مهم در اینجا وجود دارد؛ از نظر مکانیکی این نوع کفش‌ها کفش‌های نامناسبی نیستند، اما ممکن است باعث سقوط افراد شود. این امر به ویژه در مورد افراد مسن مبتلا به آرتروز زانو صادق است.

کفش بند انگشتی
کفش بند انگشتی

در مورد نحوه خرید کفش مناسب آرتروز زانو دکتر شکور می‌گوید: «به طور کلی، در صورتی که مبتلا به آرتروز زانو هستید، ویژگی‌هایی که باید در کفش مناسب آرتروز زانو جستجو کنید به قرار زیر است:

 • کفش مینیمال (به پای برهنه فکر کنید)
 • حداقل پشتیبانی از قوس پا
 • انعطاف پذیری
 • نرمی

‌النا کاتساپ، متخصص روماتولوژی در مرکز پزشکی یهودی آیلند در نیوهید پارک، نیویورک و بیمارستان دانشگاه در منهسِت می‌گوید: «راحتی در کفش نیز فاکتور مهمی ‌در انتخاب کفش مناسب آرتروز زانو است. بنابراین، اگر پای شما در کفش احساس راحتی نکند، از خرید آن اجتناب کنید.»

دکتر کاتساپ می‌گوید:« بهترین روش این است که پای شما توسط یک متخصص کادر درمانی و فیزیوتراپی ارزیابی شود. به این ترتیب شما می‌توانید بهترین مدل کفش متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید.»

منبع: everydayhealth

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

بهداشت ماشین لباسشویی - کادای

بهداشت ماشین لباسشویی (هرآنچه باید بدانید)

آیا به بهداشت ماشین لباسشویی خود اهمیت می‌دهید؟ در این مقاله به بررسی موضوع بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *