بهترین انواع کفش مخصوص دویدن در سال 2021
بهترین انواع کفش مخصوص دویدن در سال 2021

بهترین انواع کفش مخصوص دویدن در سال 2021

بهترین کفش مخصوص دویدن و یا بهترین کفش‌ترینر و هر اسمی‌ که بر آن بگذارید همیشه تقاضای زیادی داشته، اما امروزه‌ این تقاضا بیشتر از هر زمان دیگری شده است. روزنامه گاردین تخمین زده است که در حدود ۷ میلیون نفر در سراسر انگلستان به کفش مخصوص دویدن و یا کفش پیاده روی در دوران همه گیری ویروس کرونا روی آورده‌اند. علت گرایش آنان تقویت سلامت ذهن و جسم آنها بوده است. اگر شما نیز به دنبال کفش مخصوص دویدن از آدیداس گرفته تا بروک و یا کفش مربی هستید در‌ این مقاله می‌توانید آنها را بیابید و بررسی کنید.

محبوبیت کفش مخصوص دویدن قابل درک است. کفش‌ دویدن برای از بین بردن چربی شکم و تقویت متابولیسم و همینطور بهبود خلق و خو و تناسب ‌اندام مفید است. با‌ این حال، دویدن با کفش‌های نامناسب می‌تواند احساس ناخوشایند و یا حتی بدتر از آن آسیب دیدگی شود. با استفاده از کفش مخصوص دویدن که در‌ این مقاله معرفی می‌شود می‌توانید بهترین مدل کفش را انتخاب کرده و کمترین آسیب را به خود وارد سازید.

کفش مخصوص دویدن انواع مختلفی دارد. بنابراین، انتخاب یک مدل کفش که می‌تواند سردرگم کننده باشد. در‌ این مجموعه ما انواع مختلف کفش مخصوص دویدن را گرد آوری کرده‌ایم تا کمی ‌تصمیم گیری را برای شما آسانتر کنیم.

پیشنهاد می‌کنم مقاله ” در انتخاب کفش دویدن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ ” را نیز مطالعه کنید.

اما قبل از انتخاب کفش مخصوص دویدن باید به چند نکته دقت کنید:

نکات انتخاب کفش مخصوص دویدن

 • طرز راه رفتن خود را تحلیل کنید.

می‌توانید‌ این کار را در یک فروشگاه انجام دهید و یا آن را به کمک انجام یک تست ساده اجرا کنید. با پای خیس بر روی یک تکه کاغذ قدم بردارید. با‌ این کار می‌توانید دریابید که پای شما دقیقا تا چه ‌اندازه به طرف داخل چرخش دارد.

 • به سایز کفش دقت کنید.

همه کفش‌های دویدن دارای سایز یکسان نیستند. برخی از مارک‌ها و برندها روش سایز بندی مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال کفش New Balance در حدود نیم سایز کوچکتر است. بنابراین، اگر همیشه سایز ۱۰ می‌پوشیدید، باید کفشی با سایز 10.5 برای‌ این برند انتخاب کنید. از طرفی کفش مخصوص دویدن معمولاً تنگ‌تر از کفش‌ترینر است. همینطور کفش مخصوص دویدن بانوان می‌تواند نسبت به کفش مردانه باریک‌تر و سبک‌تر باشد.

 • سطح تمرین را در نظر آورید.

بدیهی است که برای سطوح مختلف مانند آسفالت و یا جاده خاکی به کفش متفاوتی نیاز دارید. برخی از کفش‌ها در همه نوع سطوح عملکرد خوبی دارند. مثلاً برندNike Air Zoom Pegasus 36 Trail در هر سطحی کارایی دارد، در حالی که برخی دیگر از برندها ممکن است در یک سطح نسبت به سطح دیگر عملکرد بهتری داشته باشند.

 • مسافت را در نظر بگیرید.

اگر مسافت‌های کمتر مانند ۵ الی ۱۰ کیلومتر را تمرین می‌دهید لازم نیست به دنبال کفشی باشید که بالشتک صنعتی داشته باشد. برای مسافت‌های متوسط مانند دوی ماراتون ۱۰ کیلومتر به کفشی نیاز دارید که از پای شما حمایت بیشتری به عمل آورد و قسمت‌های فوقانی پا را محکم‌تر نگه دارد. برای مسافت‌های طولانی باید کفشی انتخاب کنید که در عین حال سبک و واکنش گرا بوده و بیشترین بازده انرژی را داشته باشد.

 • هدف از کفش خریدن را به خاطر بسپارید.

اگر در تمرین دو شرکت کنید و هدف شما شرکت در مسابقات دو نیست، بنابراین خرید یک جفت کفشNike Vaporfly منطقی به نظر نمی‌رسد. همینطور اگر از یک کفش عملکرد بالا انتظار دارید، بنابراین به سراغ کفشBrooks Glycerin نروید. اگر قصد خرید کفش مخصوص دویدن دارید همیشه کارکرد و هدف از خرید آن را در ذهن داشته باشید.

 • کفش مخصوص دویدن تنها برای دویدن است.

شاید وسوسه انگیز باشد که از یک جفت کفش برای دویدن در جاده، در مسیر خاکی و یا تمرین داخل سالن استفاده کنید. اما توصیه ما‌ این است که برای هر موقعیت از کفش مناسب همان موقعیت استفاده کنید. کفش مخصوص جاده برای مسیرهای ناهموار مناسب است، در حالی که کفش مخصوص تمرین در سالن به استقامت و ثبات نیاز دارد.

حال که نکات خرید کفش مخصوص دویدن را بیان کردیم، به سراغ انواع کفش دویدن به ‌ترتیب ارجحیت برویم.

همچنین خوب است بخوانید: مهمترین اصول در انتخاب کفش مناسب پا

انواع کفش مخصوص دویدن

 • کفش Hoka One One Carbon X

 

Hoka One One Carbon X
Hoka One One Carbon X

 

ویژگی‌ها

وزن: ۲۴۶ گرم

دراپ: ۵ میلیمتر

کاربرد: دویدن روزانه، دویدن کوتاه، دو آزمایشی، دو طولانی

دلایل خرید: دارای کفی از جنس فیبر کربن برای افزایش نیروی محرکه، جلو پای عریض، سریع و سبک

دلایل عدم خرید: کفی میانی ضخیم

 

کفش Hoka One One Carbon X یکی از انواع کفش مخصوص دویدن است که برای دوندگانی با پاهای عریض‌تر مناسب است.‌ این کفش به علت عریض بودن قسمت جلوی پا پشتیبانی و حمایت کافی از آن را به عمل می‌آورد، به طوری که مانع از لغزیدن پا در کفش می‌شود و در عین حال وجود توری مشبک روی کفش تنفس پا را فراهم می‌سازد. فاصله دراپ در‌ این کفش و یا همان فاصله بین نوک پنجه و پاشنه کفش در حدود ۵ میلیمتر است. اما استفاده از فیبر کربن در ساخت کفی به آن شتاب و سرعت زیادی می‌بخشد. کفش Carbon X  یکی از سبک‌ترین کفش‌ مخصوص دویدن است که آن را به یک رقیب سرسخت تبدیل کرده است. شاید‌ این کفش به ‌اندازه Nike Vaporfly دارای سرعت خالص نباشد، اما هم در مسابقات دو و هم تمرین کاربرد لازم را دارد و نسبتاً مقرون به صرفه است.

 • کفشAdidas SL20

Adidas SL2
Adidas SL2

ویژگی‌ها

وزن: ۲۳۰ گرم

دراپ: ۱۰ میلیمتر

کاربرد: دویدن روزانه، دو طولانی، تمرین

دلایل خرید: سبک وزن، فوم واکنش گرا، کفی خارجی پلاستیکی، مقرون به صرفه

دلایل عدم خرید: طراحی و رنگ مشابه با انواع دیگر کفش مخصوص دویدن آدیداس

کفش مخصوص دویدن Adidas SL2 در سال ۲۰۲۰ معرفی شد که همزمان با معرفی فوم سبک بود که گسترش فراوان یافت و در انواع مدل‌های کفش آدیداس مانند Adidas Adizero Adios PRO, نیز به کار رفت. به هر صورت‌ کفش ‌ادیداس SL2 یک نوع کفش مسابقه نیست. شاید‌ این کفش از نظر فوق العاده سبک بودن برای دو مناسب باشد اما در ابتدا به عنوان کفش مربی طراحی شد. این موضوع مشکلی ندارد، زیرا کفش آدیداس SL2 در واقع یک کفش مربی دو عالی است و تمام ویژگی‌های کفش آدیداس را در خود دارد.‌ این ویژگی‌ها شامل یک توری مشبک سبک وزن، کفی پلاستیکی و عملکرد قابل اعتماد در هنگام دویدن است. از نظر قیمت شاید کفش Adidas SL20 بهترین کفش رانینگ ‌ترینری باشد که در حال حاضر وجود دارد. تنها انتقادی که می‌توان به آن کرد رنگ آمیزی ساده آن است که آن را شبیه دیگر کفش‌های آدیداس کرده است.

 • کفشNike Air Zoom Pegasus 37

Nike Air Zoom Pegasus 37
Nike Air Zoom Pegasus 37

ویژگی‌ها

وزن: ۲۸۵ گرم

دراپ: ۱۰ میلیمتر

دلایل خرید: مقاوم، دارای تعادل خوب، خوش استایل برای استفاده روزانه

کفش مخصوص دویدن Nike Air Zoom Pegasus 37  برای دویدن و نه تمرینات روزانه طراحی شده است، زیرا در صورت استفاده مداوم در مسابقات کفی آن به سرعت فرسوده می‌شود. قسمت فوقانی کفش با قابلیت تهویه مناسب و راحتی کافی باعث سبک وزنی کفش شده و بار اضافی به آن وارد نمی‌کند. همچنین رویه آن کمی ‌شفاف بوده و به گفته نایک «سرعت ظاهری» دارد. قطعاً با پوشیدن آن جوراب‌هایتان را می‌توانید در کفش ببینید.‌ این کفش برای پیاده روی، قدم زدن سرعتی و هر چیزی مابین‌ این دو مناسب است.

 • کفش Saucony Kinvara 12

Saucony Kinvara 12
Saucony Kinvara 12

ویژگی‌ها

وزن: ۲۳۸ گرم

دراپ: ۴ میلیمتر (پاشنه 28.5 / پنجه 24.5)

کاربرد: تمرینات سریع، دو آزمایشی، تمرین میان دوره

سایز بندی: دقیق

دلایل خرید: سبک وزن، قدرت مانور استثنایی، احساس کمترین تماس با سطح زمین

انتقاد بسیار کمی ‌به کفش Saucony Kinvara 12 وارد شده است. شاید تنها انتقاد تنوع زیاد رنگ‌های آن باشد، اما به عنوان کفش مخصوص دویدن کفش عجیب و غریبی به نظر نمی‌رسد. با این حال، ممکن است به عنوان کفش کتانی خیلی شیک نباشد.

گاهی اوقات به محض پوشیدن کفش مخصوص دویدن می‌گویید که چقدر دویدن با آن‌ راحت است. این دقیقا همان اتفاقی است که برای کفش Saucony Kinvara 12  می‌افتد‌. این کفش دارای راحتی فوق‌العاده زیاد است که آن را به یکی از کفش‌های سریع دویدن تبدیل کرده است. قسمت جعبه پنجه به قدر کافی دارای فضای مناسب برای نگهداری انگشتان بوده و همینطور کانتر پاشنه آنرا کاملاً در جای خود محکم نگه می‌دارد. از ویژگی‌های دیگر‌ این کفش قابلیت تهویه و واکنش گرا بودن آن است که آن را به یک گزینه خوب برای دویدن تبدیل کرده است. اگر یک دونده مبتدی هستید که خواهان سرعت بیشتری است می‌توانید سرعت بیشتر را با کفشSaucony Kinvara 12  احساس کنید.

 • کفش Brooks Hyperion Tempo

 

Brooks Hyperion Tempo
Brooks Hyperion Tempo

ویژگی‌ها

وزن: ۲۱۰ گرم

دراپ: 8 میلی متر

کاربرد: تمرین، دو میان مدت

دلایل خرید: واکنش گرا بودن، سبک وزن، سازگار با خطوط انحنای پا

دلایل عدم خرید: گران قیمت

کفش مخصوص دویدن Brooks Hyperion Tempo  در ۲۰۲۰ معرفی شد و توجهی که شایسته آن بود را دریافت نکرد. بخشی از آن به دلیل قرنطینه شدن همگانی و بخشی از آن به دلیل‌ این بود که نام این برند برای دوندگان سرسخت شناخته شده است. می‌توان گفت تولیدکنندگان آمریکایی کفش‌های شگفت انگیزی برای دویدن تولید می‌کنند که تنها محدود بهBrooks Hyperion Tempo  نیست. از ویژگی‌های‌ این کفش سبکی و واکنش گرا بودن آن است. کفی میانه آن حالت فنر مانند دارد و پرش فوق العاده‌ای به کفش می‌دهد. همینطور تکنولوژی به کار رفته در کفی میانی باعث ضربه گیری بهتر کفش و انتقال نرم‌تر نیرو از قسمت پاشنه به پنجه می‌شود. همچین قابلیت تهویه در قسمت جلوی کفش به عبور راحت جریان هوا کمک می‌کند و مانع از ورم کردن پا در مسابقات دو می‌شود.

 • کفشAdidas Ultraboost 21

Adidas Ultraboost 21
Adidas Ultraboost 21

ویژگی‌ها

وزن: 384 گرم

دراپ: 10 میلیمتر

کاربرد: تمرین، پیاده روی سرعتی

سایز بندی: دقیق

دلایل خرید: تقویت پرش، راحتی، ظاهر شیک

دلایل عدم خرید: سنگین وزن، نه چندان سریع

برای کسانی که به دنبال کفش مخصوص دویدن هستند که به جای کتانی از آن استفاده کنند،‌ این کفش گزینه خوبی است.‌ این کفش ظاهر بسیار جذاب و شیکی دارد و به خصوص در زمستان نگه داشتن آن در جعبه کار سختی کار خواهد بود.

دو گروه از مردم‌ این مدل کفش را خریداری می‌کنند و آن را به مجموعه کفش‌های کتانی خود می‌افزایند. یک گروه از آنها‌ این کفش را در جعبه نگهداری می‌کنند و تنها در زمانی که هوا خشک بوده و یا صرف نظر از نوع هوا‌ قصد دویدن دارند آن را بیرون می‌آورند. گروه دوم و یا همان دوندگان مسابقات از‌ این مدل کفش برای تمرینات روزانه خود استفاده می‌کنند.

این کفش بسیار راحت و واکنش گرا بوده و تمام ویژگی‌هایی که از یک کفش ورزشی انتظار می‌رود را در خود دارد. گرچه کمی ‌از لحاظ وزن سنگین است، اما از آنجا که برای فعالیت‌های پرفشار استفاده نمی‌شود، اهمیت چندانی ندارد. قسمت پاشنه کفش حالت ضربه گیری دارد و از طرفی سیستم انرژی خطی LEP به دوندگان امکان می‌دهد در هنگام تمرین گام‌های خود را صاف و ثابت نگه دارند و از‌ این رو کفش استحکام و مقاومت خود را در طول تمرین حفظ می‌کند.

 • کفشASICS Metaracer

 

ASICS Metaracer
ASICS Metaracer

ویژگی‌ها:

وزن: ۲۵۰ گرم

دراپ: ۹ میلیمتر

کاربرد: مناسب مسابقات بلند مدت و میان مدت، دو آزمایشی

سایز بندی: سایز دقیق

دلایل خرید: سطح تماس عالی با زمین، ساخته شده از فوم کربن، قابل تهویه

دلایل عدم خرید: پشتیبانی نه چندان کافی برای دوندگان مبتدی

کفش مخصوص دویدن ASICS Metaracer  یکی از انواع دیگر کفش مخصوص دویدن و مناسب مسابقات جاده‌ای است. از خصوصیات‌ این کفش سطح تماس عالی با زمین، کاهش ضربات وارده و شتاب دینامیک است که آن را به یکی از بهترین انواع کفش مخصوص دویدن تبدیل کرده است. کفی میانی این کفش نرم بوده و فیبر کربن به کار رفته در آن شتاب کافی به کفش می‌دهد، به طوری که مسافت‌های طولانی مدت را بدون صرف انرژی زیاد می‌پیمایید. قسمت فوقانی مشبک بسیار انعطاف پذیر است و انحنای پا را دنبال می‌کند و علیرغم به کار بردن کمترین بالشتک در آن احساس راحتی می‌کنید و حتی پس از مسافت‌های طولانی اثری از ساییدگی در آن‌ ایجاد نمی‌شود.‌ این کفش در بسته بندی جذاب و رنگ‌های روشن به همراه کفی میانی ضخیم موجود است که باعث ‌ایجاد تضاد رنگی بین کفی سفید و رویه قرمز روشن می‌شود.

 • کفش On Cloudflow

On Cloudflow
On Cloudflow

ویژگی‌ها

وزن: ۲۳۵ گرم

دراپ: ۶ میلیمتر

کاربرد: دویدن بین ۱۰ کیلومتر و دو ماراتن

سایز بندی: دقیق

دلایل خرید: بالشتک عالی، طراحی جذاب، سبک و راحت

دلایل عدم خرید: مناسب آب و هوای خوب، عدم تمایل به کثیف شدن کفش

در آخرین به روز رسانیOn Cloudflow  از فناوری کفیHelion در ساخت‌ این کفش استفاده کرده که باعث تجربه نرمی ‌و واکنش گرا بودن کفش می‌شود و صرف نظر از دما در تمام طول سال پویایی یکسانی را به پاهای شما هدیه می‌دهد. سازندگان‌ این کفش تلاش کردند نیروی وارده به کفش در هنگام فرود آمدن را کاهش دهند، چرا که قسمت جلوی کفش به پاهای شما کمک می‌کند راحت‌تر و کارآمد‌تر از زمین بلند شود. در قسمت فوقانی از پارچه مشبک با کیفیت ساخته شده است. همین طور طراحی جذاب آن به همراه اشکال سوراخ دار به زیبایی آن افزوده است. شاید بزرگترین مسئله مربوط به‌ این کفش ظاهر آن باشد، زیرا تمایل ندارید خیلی زود گرد و غبار بر روی آن بنشیند و یا در گودال خیس شود. به هر حال می‌توانید رنگ مشکی آن را انتخاب کنید، اما گرادیان بکار رفته در آن شما را از‌ این کار منصرف می‌کند.

 • کفش Nike React Infinity Run

Nike React Infinity Run
Nike React Infinity Run

ویژگی‌ها

وزن: ۲۷۵ گرم

دراپ: ۹ میلیمتر

کاربرد: دو طولانی

سایز بندی: دقیق

دلایل خرید: پرسرعت همراه با پشتیبانی فوق العاده، چرخش مناسب، رویه محکم و در عین حال راحت

دلایل عدم خرید:  حمایت بیش از حد برای دوندگان فصلی

کفش مخصوص دویدن  Nike React Infinity Run به قول خود عمل کرده و پشتیبانی زیادی برای محافظت در برابر آسیب ‌ایجاد کرده است. رویه جدید به کار رفته در آن راحت و در عین حال محکم بوده و هیچ نشانی از درد در پشت پا‌ ایجاد نمی‌کند. زبانه یکپارچه به همراه سیستم بند بسته آن کمک کرده تا‌ این کفش شکل پا را تا جای ممکن دنبال کند. با پوشیدن‌ این انرژی کمتری را هدر می‌دهید و پاهای شما طراوت خود را حفظ می‌کند. این کفش به خصوص برای مبتدیان که با آسیب‌های جدی روبرو هستند مناسب است. با‌ این حال،‌ این موضوع دلیل بر آن نمی‌شود که تکنیک‌های صحیح دویدن را کاملاً فراموش کنید. اما با پوشیدن‌ این مدل کفش می‌توانید نگرانی کمتری داشته باشید.

 • کفش Salomon S/LAB Phantasm

Salomon S LAB Phantasm
Salomon S LAB Phantasm

ویژگی‌ها

وزن: ۲۱۲ گرم

دراپ: ۶ میلیمتر

کاربرد: دویدن

سایز بندی: سایز بندی دقیق

دلایل خرید: سبک و واکنش گرا، کنترل عالی، طراحی مینیمال یا ساده

دلایل عدم خرید: نه چندان نرم برای مبتدیان، ضد آب نبودن

یکی دیگر از انواع کفش مخصوص دویدن  Salomon S/LAB Phantasm است.‌ این مدل کفش برای تمام دوندگان توصیه نمی‌شود. افرادی که از پوشیدن‌ این کفش سود می‌برند، دوندگان متوسط تا پیشرفته هستند که می‌توانند نحوه دویدن خود را کنترل کنند‌. این کفش می‌تواند به آنها قدرت کنترل بیشتری بدهد. با‌ این حال افراد کمتر با‌تجربه نیز می‌توانند از مزایای پوشیدن‌ این کفش بهره‌مند شوند.‌ این کفش دارای هندسه عالی و ساخت ظریف است و روکش مشبک آن باعث تهویه مناسب هوا شده و مانع از ورم کردن پا در کفش می‌شود. در‌ این مدل کفش ممکن است کفی کمی ‌محکم‌تر از کفش رانینگ ‌ترینر می‌باشد، با‌ این حال راحتی آن در حد قابل قبول است.

 • کفش Hoka One One Clifton Edge

Hoka One One Clifton Edge
Hoka One One Clifton Edge

ویژگی‌ها

وزن: ۲۵۳ گرم

دراپ: ۵ میلیمتر

کاربرد: تمرین و پیاده روی سرعتی

سایز بندی: دقیق

دلایل خرید: ظاهر شبیه کفش کتانی و عملکرد مشابه کفش رانینگ ‌ترینر

دلایل عدم خرید: کفی میانی ضخیم

کفش مخصوص دویدن Hoka One One Clifton Edge یکی دیگر از انواع برتر کفش مخصوص دویدن است که برگرفته از سری مشهور  Hoka One One Clifton Edgeاست. وجود کشیدگی در قسمت پاشنه آن را به یکی از کفش‌های شیک سری خود تبدیل کرده است. علیرغم ضخامت کفی میانی،‌ این کفش توانسته سبک وزنی خود را حفظ کند‌. این کفش با داشتن پاشنه کشیده مناسب افرادی است که با پاشنه خود بر روی زمین فرود می‌‌آیند. کانتر داخلی کفش فوق العاده محکم بوده و در عین حال راحتی فراوانی به کفش می‌دهد. همینطور وجود زبانه در روی پاشنه به پوشیدن راحت‌ این کفش کمک زیادی کرده است.‌ این کفش در قسمت زبانه و همین طور دهانه دارای لایه پوششی بسیار خوب است.

 

 • کفش ASICS Novablast

ASICS Novablast
ASICS Novablast

ویژگی‌ها

وزن: ۲۶۰ گرم

دراپ: ۱۰ میلیمتر

کاربرد: دو کوتاه مدت و میان مدت، مناسب برای هوای ملایم، تمرین

دلایل خرید: پرش خوب، دارای بالشتک با کیفیت، ظاهر جذاب

دلایل عدم خرید: عدم استحکام کانتر پاشنه

کفش مخصوص دویدن Asics Novablast  قطعاً یکی از هیجان انگیز‌ترین کفش مخصوص دویدن است که در ژاپن تولید شده است. با‌ اینکه‌ این کفش در نوع خود بی‌نقص نیست، اما قیمت بسیار مناسبی دارد. کفی میانی پرشی آن تجربه دویدن فوق العاده‌ای را به شما ارائه می‌دهد و در عین حال به لطف ده میلیمتر کفی اضافه قد شما بلند‌تر به چشم می‌آید. شاید برخی تصور کنند که‌ این مدل کفش برای دویدن‌های طولانی‌تر مناسب نباشد. با‌ این حال نسبت به انواع کفش‌های دیگری مانند Nike ZoomX Vaporfly NEXT%  برتری دارد.

 • کفشHoka One One Rocket X

 

Hoka One One Rocket X
Hoka One One Rocket X

 

ویژگی‌ها

وزن: ۲۲۶ گرم

دراپ: ۵ میلیمتر

کاربرد: مسابقات تمرینی بلند مدت و میان مدت

سایز بندی: دقیق

دلایل خرید: کیفیت فوق العاده، قسمت رویه مدرن، تنگ و در عین حال راحت، ظرافت بیشتر

دلایل عدم خرید: عدم پرش، مشابه با دیگر انواع سری Hoka One One lineup

کفش مخصوص دویدن  Hoka One One Rocket X دارای ویژگی‌ها و شایستگی‌های مخصوص به خود است. از ویژگی‌های آن می‌توان به سبک وزنی، تناسب عالی وکفی ضخیم و همینطور فیبر کربن در ساخت آن اشاره کرد که همگی آنها باعث برتری‌ این کفش نسبت به انواع دیگر کفش مخصوص دویدن می‌شود.‌ این مدل کفش برای مسافت‌های طولانی طراحی شده و از‌ این رو از پای شما در هنگام جلسات تمرین پشتیبانی کافی به عمل می‌آورد و در عین حال از اثرات منفی دویدن طولانی مدت می‌کاهد.

از ویژگی‌های دیگر‌ این کفش مقرون به صرفه بودن آن است. شاید نسبت به دیگر انواع کفش رانینگ ‌ترینر مانند  Adidas SL20 ارزان قیمت نباشد، اما گران بودن آن دیوانه کننده نیز نیست.

 • کفشSaucony Endorphin Shift

Saucony Endorphin Shift
Saucony Endorphin Shift

ویژگی‌ها

وزن: 330 گرم

دراپ: 4 میلیمتر

کاربرد: دو طولانی مدت و میان مدت

سایزبندی: واقعی

دلایل خرید: رویه راحت، حرکت پرشی

دلایل عدم خرید: سنگین، حمایت بیش از‌ اندازه برای برخی افراد

کفش  Saucony Endorphin Shift دارای همان ویژگی‌هایی است که از یک کفش مخصوص دویدن انتظار می‌رود. راحتی و در عین حال پرش خوب‌ این کفش به‌ این معنی است که دیگر نباید نگران آمار عملکرد و بازگشت انرژی باشید. از طرف دیگر با وجود سنگین وزنی کفش، لازم نیست پاهایتان را به روی زمین بکشید. در هر صورت اگر به دنبال عملکرد هستید، به سراغ کفش  ASICS Metaracerو یا Saucony Endorphin Pro بروید. با‌ این حال سرعت بالای کفش می‌تواند نوعی مصالحه خوب بین راحتی و عملکرد‌ آن باشد. دوندگان تفریحی بیشتر عاشق‌ این کفش می‌شوند.

 

 • کفش Brooks Hyperion Elite 2

Brooks Hyperion Elite 2
Brooks Hyperion Elite 2

ویژگی‌ها

وزن: 215 گرم

دراپ: 8 میلیمتر

کاربرد: مسابقات مسافت طولانی

سایز بندی: دقیق

دلایل خرید: سبک وزنی فوق العاده، کفی DNA Flash، فوم ماندگار

دلایل عدم خرید: رویه تنگ، راحت بودن بند بستن

از ویژگی‌های برند کفش بروک سبک وزنی فوق العاده آن و بازگشت انرژی به پاها و همینطور استحکام و دوام آن است. در لایه میانی کفش از فناوری تزریق نیتروژن DNA Flash استفاده شده که ویژگی‌های گفته شده را تقویت می‌شود. علاوه بر آن فناوری Rapid Roll در ساختار کفش موجب چرخش سریع در هنگام حرکت می شود.

 • کفش Saucony Ride 13

Saucony Ride 13
Saucony Ride 13

ویژگی‌ها

وزن: 278 گرم

دراپ: 8 میلیمتر

کاربرد: دو روزانه، پیاده روی سرعتی، تمرین سبک

دلایل خرید: مناسب تمرین روزانه، رویه جادار و راحت، بالشتک کافی، مناسب پیاده روی سرعتی

دلایل عدم خرید: نه چندان مناسب دو آزمایشی و دو میان دوره، بزرگ بودن کفش

 

در کفی‌ کفش مخصوص دویدن Saucony Ride 13 از تکنولوژی لایه گذاری  EVERUN و TRI- FLEX  استفاده شده است که باعث نرمی داخل کفش شده و پشتیبانی خوبی از پا به عمل می‌آورد. این فناوری همچنین باعث بازگشت سریع انرژی شده و به کف کفش حالت ارتجاعی می‌دهد. رویه کفش نیز از جنس تور مشبک است که دارای خاصیت ارتجاعی بالا است و از پا حمایت بی‌نظیری انجام می‌دهد.

 

 • کفش UA HOVR Phantom 2

UA HOVR Phantom
UA HOVR Phantom

ویژگی‌ها

وزن: 327

دراپ: 9

کاربرد: تمرین کوتاه مدت

سایز بندی: دقیق

دلایل خرید: رویه راحت، پوشیدن آسان

دلایل عدم خرید: سنگین وزنی، نه چندان ایده آل برای مسابقه

 

یکی دیگر از انواع کفش مخصوص دویدن کفش UA HOVR Phantom 2 است. در این کفش مخصوص دویدن با جدیدترین و بیشترین فناوری‌های خلاقانه در آن تجربه لذت بخشی از دویدن به دست می آورید. اساسا این کفش برای دوندگان مبتدی طراحی شده است. رویه کفش با قابلیت تنفس و تهویه هوا موجب خنک و خشک ماندن فضای داخلی کفش و پا می‌شود. استفاده از تکنولوژی نوین هور به بازگشت انرژی شما و رفع خستگی پا کمک می‌کند. استفاده از شیارهای انعطاف پذیر در این مدل کفش مخصوص دویدن موجب تنفس بهتر کفش شده و از طرفی موجب هماهنگی کفش با حرکات پا می‌شود.

 

 • کفش On Cloudboom

On Cloudboom
On Cloudboom

 

ویژگی‌ها

وزن: ۲۲۵ گرم

دراپ: 9

کاربرد: مناسب دو ماراتون ۱۰ کیلومتر

سایز بندی:  نیم سایز کوچکتر

دلایل خرید: سبک وزن، طراحی ساده استفاده از فیبر کربن

دلایل عدم خرید: تنگی، نه چندان مناسب برای مسافت‌های بیش از ۱۰ کیلومتر تا دو نیم ماراتون

کفش Cloudboom یکی از انواع دیگر کفش مخصوص دویدن است که بهترین گزینه برای مسافت‌های طولانی مدت به شمار می‌رود. از ویژگی‌های این کفش می‌توان به کفی نرم و همچنین سبکی آن اشاره کرد. وجود برش کم ارتفاع و همچنین تماس قوی‌تر با سطح زمین باعث شده تا با پوشیدن این کفش‌ها زمین را به طور مستقیم زیر پایتان احساس کنید.

 

 • کفش Saucony Endorphin Pro

Saucony Endorphin Pro
Saucony Endorphin Pro

ویژگی‌ها

وزن: 238 گرم

دراپ: 8

کاربرد:  مناسب مسابقه، تمرین میان دوره

سایز بندی: دقیق

دلایل خرید: ساختار ارگونومیک، کفی میانی عریض، ضربه گیری قوی در قسمت پاشنه

دلایل عدم خرید: گشاد بودن قسمت فوقانی، عدم بازگشت مناسب انرژی به دلیل فیبر کربن یکپارچه

کفش Saucony Endorphin Pro Intro، جدیدترین سری کفش مخصوص دویدن شرکت ساکونی است که در سال 2020 تولید شد. رویه کفش از یک تور مشبک نازک ساخته شده است که تهویه مناسب کفش را امکان پذیر می‌سازد. گذشته از ارتفاع زیاد پشته، پاشنه دارای خاصیت ضربه گیری است که باعث ایجاد کمترین آسیب به پا می‌شود.

 

 • کفش Adidas 4D Run 1.0

Adidas 4D Run 1.0
Adidas 4D Run 1.0

وزن: 395 گرم

دراپ: 10

کاربرد: دو روزانه، پیاده روی سرعتی و مسافت متوسط

دلایل خرید: بالشتک اطراف پاشنه، استفاده از فناوری، رویه خوش ساخت

دلایل عدم خرید: نیم سایز بزرگتر، بند با دوام

این مدل کفش مخصوص دویدن با فناوری پیشرفته مخصوص تمرین و دویدن‌های گاه به گاه است و چندان مناسب دوندگان دوی ماراتون و دو سنگین نیست. زیره مشبک با چاپ سه بعدی یک فناوری منحصر به فرد در ساخت آن است که فقط از اکسیژن و نور استفاده می‌کند. این کفش ممکن است کمی در اطراف پا تنگ به نظر برسد اما کانتر پاشنه و رویه آن به اندازه کافی نرم و سبک است. بند کفش نیز تا حدودی بلند بوده و در هنگام دویدن باید به دقت بسته شوند.

 

 • Asics Gel-Nimbus 23

Asics Gel-Nimbus 23
Asics Gel-Nimbus 23

ویژگی‌ها

وزن: 309 گرم

دراپ: 10

کاربرد: تمرین، دو طولانی

دلایل خرید: نرم، فیت محکم

استفاده از الیاف ارگانیک در کفش مخصوص دویدن  Asics Gel-Nimbus 23باعث حفظ شکل و فرم کفش بعد از هر بار دویدن می‌شود. علاوه بر آن این کفش حمایت عالی در قسمت قوزک و پاشنه پا به عمل می‌آورد و باعث کاهش لغزش پا و هرگونه اختلال در هنگام برداشتن می‌شود. وجود لایه  flytefoam در کفی کفش خاصیت ارتجاعی و بازگشت صحیح انرژی را فراهم می‌کند.

 

 • کفش New Balance FuelCell Rebel

New Balance FuelCell Rebel
New Balance FuelCell Rebel

ویژگی‌ها

وزن: 208 گرم

دراپ: 6

کاربرد: مسابقه، دو آزمایشی

دلایل خرید: رویه سبک وزن

دلایل عدم خرید: نیم سایز کوچکتر

در کفش مخصوص دویدن نیوبالانس رویه کفش از پوشش مشبک و تنفس پذیر ساخته شده و اجازه می دهد تا محیط داخلی کفش تنظیم شود. کفی میانی ‌ترکیبی از فوم نیتروژن تزریقی است که خاصیت ارتجاعی دائمی ایجاد می‌کند. وظیفه این کفش کمک به ورزش‌کاران است، چه ورزشکاران حرفه‌ای و چه ورزشکارانی که هر روز برای داشتن یه زندگی سالم‌تر تمرین می‌کنند.

 

 • کفش Asics Metaride

 

Asics Metaride
Asics Metaride

ویژگی‌ها

وزن: 300 گرم

دراپ: صفر

کاربرد: دو طولانی

دلایل خرید: انتقال عالی نیرو از پاشنه به پنجه، رویه راحت، ظاهر عالی

دلایل عدم خرید: کفی میانی سخت

 

این کفش مخصوص دویدن‌ به گونه‌ای ساخته شده تا ایمنی را برای پاهای شما ایجاد کند.‌ این کفش ‌ترکیبی از راحتی و خوش استایلی است. پوشش نازک در قسمت میانی کفش و قسمت پاشنه باعث سبک وزنی آن شده و همچنین سیستم بند کفش پاها را در کفش محکم نگه می‌دارد و مانع لغزیدن آن می‌شود. ما به ورزشکارانی که به دنبال کفشی برای راحتی و پایداری هستند، این کفش را توصیه می کنیم. کفش مخصوص دویدن Asics Metaride یکی از برند‌های کفش ورزشی مطمئن برای علاقه مندان و ورزشکاران حرفه‌ای است.

 

 • کفش Saucony Type A9

Saucony Type A9
Saucony Type A9

ویژگی‌ها

وزن: 170 گرم

دراپ: 4

کاربرد: مسابقات کوتاه مدت و متوسط مدت

سایزبندی: دقیق

دلایل خرید: سبکی فوق العاده، رویه تنگ فیت پا، سریع

دلایل عدم خرید: عدم بالشتک ممکن است برای مبتدی‌ها دشوار باشد.

کفش مخصوص دویدن ساکونی با داشتن رویه مشبک قابل تهویه مناسب ورزشکارانی است که به دنبال سرعت بوده و خواستار ‌ایمنی و عملکرد در روز هنگام دویدن هستند. علاوه بر این، الیاف توری شکل باعث جذب عرق شده و محیط تمیزی را برای پاهای شما‌ ایجاد می‌کند. رویه‌ این کفش دارای لایه‌ توری شکل 3 بعدی بوده که فیت دینامیک و حالت حمایتی دارد.

 

 •  کفش Brooks Glycerin 18

Brooks Glycerin 18
Brooks Glycerin 18

وزن: 289 گرم

دراپ: 10

کاربرد: دو گاه به گاه، پیاده روی سرعتی

دلایل خرید: بالشتک نرم، انتقال آرام نیرو از پاشنه به پنجه

دلایل عدم خرید: بازگشت نه چندان نیرو

 

کفش مخصوص دویدن Brooks Glycerin 18 به دلیل بازگشت نه چندان انرژی معروف نیست، اما به خاطر نرمی و سرعت بالا معروف است. کفی نرم این کفش باعث می شود تا در هنگام دو پرش فوق العاده‌ای را تجربه کنید. اگر به دنبال پیاده روی نرم در یک روز آفتابی هستید این کفش مناسب شما است.

 

 • کفش Mizuno Wave Skyrise

Mizuno Wave Skyrise
Mizuno Wave Skyrise

ویژگی‌ها

وزن: 300 گرم

دراپ: 10

کاربرد: دو طولانی،

دلایل خرید: اندازه عالی، بالشتک نرم، کنترل عالی زمین، واکنش گرا

دلایل عدم خرید: رنگ آمیزی خسته کننده

 

در کفش مخصوص دویدن wave skyrise 2020استفاده از سیستم تهویه هوا در کفی کفش موجب دفع گرما، رطوبت و تعریق از درون کفش می‌شود. این کفش مخصوص دویدن از تکنولوژی اسموت  راید  (smoothride)  برخوردار است؛ به این معنا که انتقال نیرو از قسمت پاشنه به پنجه در‌ این کفش بسیار آرام انجام شده و باعث می‌شود تا انرژی هدر رفته دوباره بازگردد و از ‌ایجاد صدمات جلوگیری شود.

 

 

 • کفش New Balance FuelCell TC

New Balance FuelCell TC
New Balance FuelCell TC

ویژگی‌ها

وزن: 285

دراپ: 10

کاربرد: برای تمرینات طولانی با مسافت متوسط، روز مسابقه

دلایل خرید: راحتی رویه، بازگشت عالی انرژی، طراحی ارگونومیک کانتر پاشنه

دلایل عدم خرید: نرم بودن فوم زیر پاشنه

 

کفش مخصوص دویدن نیوبالانس با کفی فول سل و فیبر کربن یک پارچه در داخل کفش باعث می‌شود تا  دوام و دوندگی بی‌نظیری را تجربه کنید. همچنین استفاده از توری مشبک باعث  تهویه هوا در طول دویدن و همینطور مسافت‌های طولانی می‌شود. علاوه بر آن رویه کفش انعطاف و حمایت کافی از پاهای شما به عمل می‌آورد. کفی کفش جلوی پا را به طور کامل پوشش داده و موجب حمایت کناره‌های جانبی پا می‌شود.

 

 کفش Adidas PulseBoost HD

Adidas PulseBoost HD
Adidas PulseBoost HD

 

ویژگی‌ها

وزن: 340 گرم

دراپ: 8

کاربرد: برای دوندگان روزانه در شهر

دلایل خرید: مناسب برای سطوح محکم، واکنش گرا

دلایل عدم خرید: رویه کفش بسیار راحت است، سنگین

کفش مخصوص دویدن آدیداس دارای رویه تنفس تصویر است که امکان تهویه پا را فراهم می‌کند. علاوه بر آن کفی میانی کفش از یک کفی راحت و ثابت ساخته شده که موجب بازگشت سریع انرژی می‌شود. کفی کفش دارای دوام طولانی بوده و لایه Boost به کار رفته در آن باعث ایجاد حالت ارتجاعی و نرمی در کفش شده است. با پوشیدن کفش آدیداس می توانید ضربان قلب شهر را زیر پای خود حس کنید.

 • کفشNike ZoomX Vaporfly NEXT%

Nike ZoomX Vaporfly NEXT%
Nike ZoomX Vaporfly NEXT%

ویژگی‌ها

وزن: ۱۹۰ گرم

دراپ: ۸ میلیمتر

کاربرد: مناسب دوندگان سریع و مسافت طولانی

دلایل خرید: سرعت زیاد، بالشتک عالی و بازگشت انرژی

دلایل عدم خرید: موجودی کم

کفش نایک مدل  ZoomX Vaporfly NEXT% بی شک در رده بالای لیست انواع کفش مخصوص دویدن ما قرار دارد اما موجودی آن بسیار کم است. به همین خاطر ما آن را در انتهای لیست آورده‌ایم. یکی از نکات جالبی که در مورد این مدل کفش نایک وجود دارد این است که سازندگان آن در هنگام طراحی همه چیز را پشت در گذاشتند و یک کفش با شکل و ظاهر متفاوت و کمی عجیب و غریب ایجاد کردند. با این حال این مدل کفش جز بهترین کفش‌ها برای دوندگان سریع است. سه عنصر در طراحی این کفش به کار برده شده: اولین مورد فوم زومکس است که باعث فرود آمدن آرام بر روی زمین بدون اتلاف انرژی می شود. دومی استفاده از فیبر کربن یکپارچه در کفی میانی است که باعث شتاب دادن به کفش می‌شود و سومین عنصر استفاده از رویه VaporWeave است که باعث می‌شود کفش به طور کامل اندازه و فیت پا شود.

منبع: t3

 

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 2 میانگین: 3]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *