در انتخاب کفش دویدن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ 

0 7

چگونه کفش مناسب دویدن انتخاب کنیم؟ چرا باید  در انتخاب کفش دویدن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟  کفش مناسب برای دویدن چه ویژگی هایی باید داشته اشد؟ در این مقاله می‌آموزیم که چگونه کفش دویدن خود را انتخاب کنیم.

نکات انتخاب کفش‌ دویدن

  • جنسیت خود را در نظر بگیرید

مردان و زنان دارای اندام‌های متفاوتی هستند و بنابراین نیازهای بدنی تفاوتی هم دارند. برخی از این تفاوت‌ها بستگی به شکل لگن دارد که می‌تواند بر دویدن و همینطور نسبت جرم به ارتفاع شخص تاثیر بگذارد.

اکثر کفش‌های مخصوص دویدن زنانه تنها نسخه کوچکتر کفش دویدن مردانه هستند، اما بسیاری از برندهای کفش در حال حاضر برای کفش زنانه و مردانه راه حل‌های متفاوتی در نظر می‌گیرند و با توجه به آن به ساخت کفش می‌پردازند.

  • وزن خود را در نظر بگیرید

یکی از ویژگی‌های اصلی کفش دویدن این است که ضربه پا به زمین را جذب می‌کند و همین موضوع باعث ایجاد فشار در برخی نقاط بدن مانند مفاصل، پا، زانو و باسن می‌شود.

دونده‌های دو قدرتی به کفش‌های سبک‌تر و محافظه کننده‌تر نیاز دارند، اما در عین حال کفش آنها نباید بیش از حد سبک و ناپایدار باشد.

  • ثبات و تعادل خود را در نظر بگیرید

هر زمان که شروع به دویدن می‌کنید، بدن شما نیرویی معادل یک و نیم تا دو برابر وزن بدن به شما وارد می‌کند.

مچ پا یک سیستم جذب طبیعی فشار است، اما هر مچی قادر به تحمل این همه فشار نیست. مچ پای برخی از افراد ثابت نیست، بنابراین هنگام دویدن به کفشی نیاز دارند که ساختار بهتری داشته باشد تا مانع از آسیب رساندن به پا و همینطور فرود غلط پا در هنگام دویدن شود. برخی از مچ پاها به پشتیبانی بیشتری نیاز دارند.

  • ضربه پا را در نظر بگیرید

بسیاری از افراد در هنگام دویدن، پاشنه پای خود را روی زمین می‌گذارند و برخی دیگر با میانه پا و یا پنجه پا فرود می‌آیند. هیچ کدام از این روش‌ها بهتر از دیگری نیست و برای هر فردی متفاوت است.

آنچه که مهم است این است که در هنگام انتخاب کفش‌ دویدن این موضوع را در نظر بگیرید و آن را مناسب شرایط فرود پای خود انتخاب کنید. یکی از ساده‌ترین شاخص‌ها، شاخص «ارتفاع پاشنه به پا» است که به «Offset» نیز شناخته می‌شود. این شاخص تفاوت ارتفاع بین پاشنه پا و پنجه به میلیمتر را نشان می‌دهد. این شاخص برای کفش‌های سنتی دویدن ۱۰ الی ۱۲ میلیمتر است. از اینرو این مدل کفش‌ها برای افرادی مناسب است که با پاشنه پا فرود می‌آیند.

کفش‌های دیگر دارای شاخص بین ۵ تا ۸ میلیمتر هستند و برای افرادی مناسب‌اند که با میانه پا فرود می‌آیند.  برخی کفش‌های دیگر دارای شاخص پایین و یا حتی صفر هستند و مناسب دوندگانی‌اند که با پنجه پا فرود می‌آیند.

  • نوع دویدن خود را در نظر بگیرید

کفش دویدن مانند ماشین است. بعضی از آنها سبک وزن، کوچک جمع و جور و پرسرعت هستند و برخی نیز بزرگتر و سنگین‌تر بوده و راحتی در طراحی آنها در نظر گرفته شده است.

هنگام انتخاب کفش به این نکته فکر کنید که چگونه می‌خواهید با آنها تمرین کنید. آیا از آنها برای تمرینات روزمره و یا دویدن آهسته یا متوسط استفاده می کنید و یا برای دو قدرتی.

نکات انتخاب کفش‌ دویدن
نکات انتخاب کفش‌ دویدن
  • محل دویدن خود را در نظر بگیرید

دویدن روی مسیر‌ طبیعی با مسیر آسفالت شده متفاوت است و بنابراین به کفش‌های متفاوتی نیاز دارد. کفش مخصوص جاده باید در مقابل سطوح بسیار سخت آسفالتی مقاومت کند؛ بنابراین، باید میزان جذب ضربه آنها حداکثر باشد. اما کفش دویدن جاده خاکی مانند ساحل، جنگل و یا چمنزار باید دارای ویژگی‌هایی مانند محافظت کنندگی و کسشانی بوده و امکان نفش کشیدن پا را فراهم کند.

منبع: runningshoesguru

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 4]
Leave A Reply

Your email address will not be published.