ماساژ پا برای درمان سردرد
ماساژ پا برای درمان سردرد

ماساژ پا برای درمان سردرد و میگرن

ماساژ پا برای سردرد و میگرن

آیا ماساژ پا برای درمان سردرد و میگرن امکان پذیر است؟ شاید شما هم در مورد فواید ماساژ کف پا شنیده باشید. اما چقدر از این فواید بهره برده‌اید؟ آیا تا کنون از انواع ماساژ پا برای درمان بیماری های خود استفاده کرده‌اید؟ یکی از بهترین استفاده های ماساژ پا برای درمان سردرد و میگرن است. اما چطور و چگونه؟

اگر از سردرد یا میگرن رنج میبرید، در اینجا نکاتی برای ماساژ پا برای درمان سردرد و رفلکسولوژی چینی آورده شده که می توانند بلافاصله به بهبود مشکل شما کمک کنند. از طریق این آموزش متوجه می شوید برای تسکین سریع سردرد و بهبود طولانی مدت علائم میگرنی، بهترین روش ماساژ پا برای درمان سردرد است. ماساژ پا برای سردرد و میگرن بسیار ساده است و می توانید خودتان انجام دهید. در ادامه آموزش ماساژ پا برای سردرد را می توانید بخوانید و آن را فرا بگیرید.

سردرد خیلی مزخرف است!

من فکر می کنم کمی رک و پوست کنده حرف میزنم (حداقل خودم اینگونه فکر می کنم!) برای همین هم باید بگویم هیچ راهی دیگری برای توصیف دردی که مثل چاقو وسط سرتان می نشیند وجود ندارد. دردی که از چشم های شما بالا می رود، مانند چنگک سر شاخ گوزن در سر شما رشد می کند و با هر تیر کشیدن ناگهانی احساس می کنید که دنیا جلوی چشم تان تیره و تار می شود.

من به شخصه بعضی از سردرد های دیوانه کننده را تجربه کرده ام. بنده قبلا سردرد هایی داشته ام که همراه با من خوابیده اند و با من نیز از خواب بیدار شده اند. خوشبختانه، زمانی یاد گرفتم که چگونه می توانم درد را کنترل کنم، به طوری که اکنون حتی نمی توانم یادآوری کنم آخرین بار کی سردرد داشته ام.

در این مقاله، شما چهار نکته برای ماساژ پا برای درمان سردرد و رفلکسولوژی خواهید آموخت که می توانند به سرعت سردرد شما را تسکین دهند و همچنین در طولانی مدت نیز درد را به صورت قابل توجهی کاهش می دهند.

خوب است بخوانید: ماساژ پا برای رفع خستگی

طب چینی 101: سردرد و میگرن

در اینجا قصد دارم هزاران سال طب چینی را در چند جمله خلاصه کنم. از دیدگاه طب سنتی چینی، فقط یک دلیل اصلی وجود دارد که باعث ایجاد سردرد و یا میگرن می شود:

انرژی “چی” در سر شما روان و ملایم نیست.

خوب “چی” یعنی چه؟ “چی” واژه ای است برای توصیف انرژی نیروی زندگی که در بدن شما جریان دارد. مشابه سیستم گردش خون که در بدن حرکت می کند. ما در بدن خود مسیر هایی برای حرکت کردن انرژی داریم. وقتی انرژی آنطور که باید جریان ندارد، ممکن است به صورت علائم بیماری جسمی در بدن ظاهر شود. در مورد دردهایی مثل سردرد و میگرن این انرژی به صورت روان در سر حرکت نمی کند. اگر “چی” بیش از حد به سمت بالای سر حرکت کند همانجا “گیر می کند”. این مساله باعث ایجاد سردرد یا میگرن با درد شدیدی می شود.

اگر انرژی باشد اما به صورت کافی در سر، جریان نداشته باشد نیز باعث سردرد هایی می شود که مزمن و “خفیف” هستند. کلید تسکین درد این است که این انرژی به شکل روان و ملایم از سر شما عبور کند. در طب چینی، درمان سردرد و میگرن مبتنی بر این است که بفهمیم چه چیزی جریان “چی” را مختل می کند.

احتیاط: برخی از نکات این مقاله در زمان بارداری منع دارد (استفاده نکنید) چرا که جذب انرژی “چی” باعث زایمان زودرس می شود. در برخی موارد، سردرد یا میگرن ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد. اگر سردرد شدیدی دارید که با سردرد های قبلی متفاوت است حتما با پزشک مشورت کنید.

1. نقطه رفلکسولوژی چینی برای میگرن

اگر میگرن یا سردرد را در ناحیه گیجگاهی (دو طرف سر خود) احساس می کنید، “چی” می تواند نجات دهنده شما از سردرد باشد. نقطه رفلکسولوژی چینی برای میگرن (ناحیه گیجگاهی سر) در قسمت داخلی انگشت شست بین انگشت شست و انگشت دوم قرار دارد.

نقطه رفلکسولوژی چینی برای میگرن - ماساژ پا برای درمان سردرد
نقطه رفلکسولوژی چینی برای میگرن – ماساژ پا برای درمان سردرد

برای ماساژ دادن این نقطه، از انگشت شست خود برای فشار دادن و مالش استفاده کنید. از نوک انگشت پا شروع کنید و انگشت تان را به سمت پایین حرکت بدهید. هنگامی که به انتهای انگشت پا رسیدید، انگشت شست خود را برداشته، دوباره بالای انگشت قرار داده و همین عمل را تکرار کنید. 60 ثانیه ماساژ دهید تا جریان حرکت “چی” در سر شما هموار شود.

اگر درگیر سردرد یا میگرن در سمت چپ سر خود هستید، نقطه رفلکسولوژی چینی بین انگشت بزرگ و انگشت دوم پای راست شماست و بالعکس اگر درد سمت راست سر شما را درگیر کرده باشد باید پای چپ را ماساژ دهید. دلیل اینکه شما پای مخالف خود را ماساژ می دهید این است که دایره های طولی انرژی از گردن عبور می کنند و از دو طرف مخالف سر شما جریان می یابند. اگر از هر دو طرف احساس درد می کنید پس هر دو پا را ماساژ دهید.

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که اگر به صورت مداوم سردرد دارید، این درد نسبت به ماساژ بسیار حساس خواهد بود. هر تغییری نشان دهنده ی نقاط حساسی است که انرژی “چی” در آن قسمت روان نیست. هرچه نقطه ی درد در سر شما حساس تر باشد، اختلال در جریان “چی” نیز بیشتر خواهد بود.

حتی اگر درد نداشته باشید نیز می توانید این نقطه از پاهایتان را روزانه ماساژ  دهید. ماساژ مداوم این قسمت از پا به روان شدن جریان انرژی “چی” کمک می کند تا این انرژی در ناحیه گیجگاهی شما روان تر جریان یابد و بتواند در طولانی مدت درد های شما را تسکین دهد.

2. چهار دروازه: تای چونگ(LV-3)  و هی گو (LI-4)

چهار دروازه در واقع دو نقطه مالشی روی پا و دو نقطه نیز روی دستان شما هستند. از این دروازه ها معمولاً در طب سوزنی برای درمان سردرد استفاده می شود.

هشدار: در صورت بارداری نقاط چهار دروازه را ماساژ ندهید. این نقاط با قدرت چی فعال می شوند و در زمان بارداری باید از این نوع ماساژ استفاده نشود چرا که ممکن است این انرژی به زایمان زودرس شود.

تای چونگ LV-3

تای چونگ به LV-3 کبد نیز معروف است زیرا در وسط بدن شما و روی کبد قرار دارد. در طب چینی، کبد نقش اساسی در اطمینان یافتن از جریان روان انرژی چی در بدن دارد.

تای چونگ LV-3 - ماساژ پا برای درمان سردرد
تای چونگ LV-3 – ماساژ پا برای درمان سردرد

این نقطه در بالای پا و بین انگشت بزرگ و انگشت دوم قرار دارد. با استفاده از انگشت شست دست خود استخوان هایی که به  دو انگشت پا در محل تلاقی استخوان ها می رسد را مالش دهید. سپس انگشت خود را به اندازه عرض بالای این تقاطع قرار داده و بر فرورفتگی بین استخوان ها فشار وارد آورید و به مدت یک دقیقه نگه دارید. همانطور که در رفلکسولوژی چینی برای درمان میگرن (ناحیه گیجگاهی) ذکر شد، باید روی پای مخالف محل احساس درد در سر خود فشار وارد آورید. اگر احساس درد از دو طرف سر دارید روی همین نقطه و بر هر دو پا فشار وارد آورید.

 هی گو (LI-4)

هی گو یا (LI-4) نقطه ای به مراتب راحت تر است. چرا که روی دستان شما قرار دارد. این نقطه همراه با نقطه LV-3 برای حرکت انرژی چی بسیار قدرتمند هستند و از همین رو به چهار دروازه معروف هستند.

هی گو (LI-4) - زو لینگ چی GB-41 - ماساژ پا برای درمان سردرد
هی گو (LI-4) – زو لینگ چی GB-41 – ماساژ پا برای درمان سردرد

هی گو در قسمت بالایی دست شما و بین انگشت شست و اشاره قرار دارد. مثل همان نقطه کبدی پا است. یک روش آسان برای تعیین نقطه ی هی گو این است که انگشت شست و انگشت اشاره خود را به هم فشار دهید. این کار باعث برآمدگی عضله ی نقطه ی هی گو به سمت بالا می شود. هی گو یا همان LI-4 در بالاترین نقطه برآمدگی قرار دارد.

با انگشت شست دست مخالف این قسمت را فشار دهید. سپس با فشار دادن و نگه داشتن این نقطه به مدت 60 ثانیه، انگشت شست و انگشت اشاره ی خود را شل کنید. بسته به قسمتی در سرتان که درد دارید، “قانون مخالف” را برای فشار دادن به خاطر بسپارید.

یادآوری: لطفاً اگر باردار هستید این نقطه را فشار ندهید.

زو لینگ چی GB-41

ترجمه انگلیسی زو لینگ چی “پا باعث اشک” است. این ماساژ پا برای درمان سردرد به درستی نامگذاری شده است. زیرا وقتی این نقطه را فشار دهید، احتمالاً آنقدر حساس خواهد بود که اشک شما را در می آورد. این در حالیست که از قدیم گفته اند “نابرده رنج، گنج میسر نمی شود”. خیلی مراقب باشید که زیاد به خودتان درد وارد نکنید. بهتر است اگر اشتباه ماساژ میدهید هم به صورت آرام باشد تا اینکه خیلی سخت یا زیاد این نقطه را فشار دهید.

زو لینگ چی GB-41 - ماساژ پا برای درمان سردرد
زو لینگ چی GB-41 – ماساژ پا برای درمان سردرد

 

نقطه ی کیسه صفرا یا زو لینگ چی بالاتر و بین انگشت کوچک و انگشت چهارم پای شما قرار دارد. دستیابی به بهترین نتیجه، قسمت بالای انگشت کوچک و انگشت چهارم را با دست لمس کنید. هر دوی این انگشت ها در محل تلاقی خود علامت V انگلیسی را به وجود می آورند.

زو لینگ چی دقیقاً کمی بالاتر از نقطه تقاطع است. اگر از افسردگی جزئی رنج می برید، این قسمت را ماساژ دهید. این نقطه خارج از محل تاندون پا است. اگر تاندون را مالش ندهید بهتر است. این اتفاق زمانی می افتد که دقیقاً بالاتر از محل تلاقی V را ماساژ دهید. در این قسمت خط انرژی کیسه صفرا وجود دارد. پس از یافتن این نقطه، 30 تا 60 ثانیه این قسمت را فشار دهید و نگه دارید.

آیا لازم است دوباره مورد پای مخالف را ذکر کنم؟ فکر می کنم تکرار مکررات باشد اما به هر صورت این را هم در ذهن تان داشته باشید.

از آنجا که دایره ی طولی کیسه صفرا با دایره ی طولی کبد جفت شده است، ماساژ این نقطه از پا باعث روان شدن حرکت انرژی چی در بدن خواهد بود. دایره ی طولی کیسه صفرا از جلوی سر و درست از جلوی پیشانی شما عبور می کند، بنابراین حرکت انرژی چی از طریق این کانال برای سردرد بسیار مفید است. همچنین در مورد مساله ی قاعدگی نیز ماساژ این نقطه مفید است. اگر با قاعدگی سردرد می گیرید، ایجاد فشار و مالش بر این نقطه را فراموش نکنید.

نقطه رفلکسولوژی چینی برای صورت

اگر سردرد یا درد میگرن را در صورت خود احساس می کنید، ماساژ نقطه رفلکسولوژی چینی برای صورت بسیار مفید خواهد بود. بالای انگشت شست شما قسمتی است که مربوط به صورت شما است، یعنی از پیشانی تا گردن شما. ماساژ پا نه تنها برای درمان سردرد که برای درمان بسیاری از بیماری های دیگر نیز موثر است. در این رابطه خوب است مقاله ” چگونگی ماساژ پا برای رفع خستگی – رفع خستگی پا با ماساژ ” را نیز مطالعه کنید.

نقطه رفلکسولوژی چینی برای صورت - ماساژ پا برای درمان سردرد
نقطه رفلکسولوژی چینی برای صورت – ماساژ پا برای درمان سردرد

از آنجا که ماساژ دادن ناخن راحت نیست و البته توصیه هم نمی شود، مالش این نقطه برای دردهای زیر چشم، گونه، فک و جلوی صورت بسیار مفید است. با استفاده از انگشت شست، قسمت بالای انگشت شست پا را مالش دهید، از پایه ناخن گرفته تا پایه انگشت پا را ماساژ دهید. وقتی به پایین انگشت پا رسیدید، دوباره از بالا همین کار را شروع کنید. این کار را به مدت 30 تا 60 ثانیه تکرار کنید.

“درمان” سردرد و میگرن

آیا از ماساژ پا برای درمان سردرد خود استفاده کرده‌اید؟ اگر این طور است، تبریک می گویم! تا اینجا 4 امتیاز کسب کرده اید که یاد گرفته‌اید که چگونه انرژی چی می‌تواند در سرتان به نرمی حرکت کند. و قادر هستید با کمک ماساژ پا از سردرد و درد میگرن به صورت طبیعی رهایی پیدا کنید.

درست است که درمان پزشکی میگرن و سردرد های خاص کار من نیست. اما دلیلی که از کلمه ی درمان استفاده کرده ام این است که رفلکسولوژی سنتی چینی مربوط به بهبود شرایط بیماری است نه تشخیص پزشکی بیماری و بهبود طبی آن.

اساساً، تمرکز این روش بر بهبودی سردرد با انجام فعالیت هایی است که انرژی چی را در بدن به حرکت در آورده تا کل بدن بتواند در حالت تعادل قرار گیرد. وقتی انرژی چی آنطور که باید جریان داشته باشد، بدن در وضعیت سلامتی و تعادل قرار می گیرد. سلامتی از طریق رفلکسولوژی چینی در واقع یافتن ناهماهنگی در حرکت انرژی چی و روان ساختن این انرژی به منظور تقویت روند بهبودی طبیعی بدن شما است.

“درمان” سردرد و میگرن وابسته به حرکت روان انرژی چی در بدن شماست.

بدن شما همیشه می خواهد در حالت تعادل و هماهنگی باشد و از همین رو رفلکسولوژی چینی به بدن شما کمک می کند تا به این مهم دست پیدا کند. دلایل و عواملی اساسی زیادی وجود دارد که باعث می شود انرژی چی در بدن متعادل نباشد. رژیم غذایی، کمبود ورزش (یا حتی ورزش بیش از حد)، استرس، نگرانی، احساسات زیاد، محیط و… همه این موارد در جریان یافتن انرژی چی در بدن شما تأثیر می گذارند.

اگر می خواهید بفهمید مشکل از کجا شروع می شود، می توانید بیش از حد در مورد هر چیزی فکر کنید و فکرتان را مشغول کنید. این امر می تواند مانع جریان یافتن انرژی چی در بدن شما شود! خوشبختانه با رفلکسولوژی چینی وقتی همه نقاط روی پاهایتان را ماساژ می دهید، مهم نیست که چه چیزی از تعادل خارج است یا چگونه از تعادل خارج شده، این امر به سادگی تعادل جریان یافتن انرژی چی کمک می کند.

از این رو، بدن می تواند بر روی بهترین کارکرد خود تمرکز کند. تمرکز بدن روی کارکرد خود یعنی بهبود هر نوع بیماری. به همین دلیل است که رفلکسولوژی چینی می تواند با هر عمل درمانی همراه و همسو شود. رفلکسولوژی چینی به سادگی به بدن شما کمک می کند تا شرایط خود را بهبود بخشد. ماساژ پا برای درمان سردرد بهترین و بی خطر ترین راه درمان است. آن را یاد بگیرید و اجرا کنید. در صورتی که تجربه‌ای دارید می‌توانید آن را در پایین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: chinesefootreflexology

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 4 میانگین: 5]

همچنین ببینید

بهداشت ماشین لباسشویی - کادای

بهداشت ماشین لباسشویی (هرآنچه باید بدانید)

آیا به بهداشت ماشین لباسشویی خود اهمیت می‌دهید؟ در این مقاله به بررسی موضوع بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *