اصول انتخاب کفش مناسب
اصول انتخاب کفش مناسب

راهنمای جامع انتخاب کفش مناسب

راهنمای انتخاب کفش مناسب

همان طور که می دانید پا قلب دوم انسان است و مراقبت و حفظ سلامتی آن از نکات بسیار مهم است، یکی از کلیدی ترین موارد رعایت بهداشت و سلامت پاها انتخاب کفش مناسب است. افراد باید در هنگام خرید کفش های مخصوص پیاده روی عادی، ورزشی و مجلسی چه اصولی را باید مد نظر قرار دهند با ما همراه باشید تا با اصول انتخاب کفش های مناسب آشنا شوید.

اصول انتخاب کفش مناسب

راهنمای انتخاب کفش مناسب
راهنمای انتخاب کفش مناسب

زمانی که برای خرید کفش مناسب اقدام می کند ملاک انتخاب خود را تنها قیمت قرار ندهید. نکاتی وجود دارند که باید به آن ها توجه کنید.

 • برای اینکه یک کفش راحت داشته باشید از فروشنده درخواست کنید که طول و عرض پای شما را اندازه گیری کرده تا یک کفش متناسب با پاهایتان را داشته باشید.
 • بهترین زمان برای انتخاب کفش هنگام شب است زیرا در طول روز فعالیت داشته و پیاده روی کرده اید پاها در بزرگترین حالت خود هستند.
 • ممکن است یک پا از دیگری بزرگتر باشد بنابراین خرید کفش را متناسب با پای بزرگتر انجام بدهید.
 • از خرید کفش های نامناسب اجتناب کنید این امر می تواند موجب درد و آسیب دیدگی در پاهای شما شود. هدف از انتخاب کفش باید این باشد که یک مورد را مناسب با پای خودتان انتخاب کنید.
 • فاصله ای که میان نوک بلندترین انگشت پا و انتهای کفش وجود دارد باید فاصله ی کمی باشد.
 • در هنگام انتخاب کفش از جوراب های مناسب استفاده کنید.

چهار نکته ی مهم در انتخاب کفش مناسب

نکته ی مهم در انتخاب کفش مناسب
نکته ی مهم در انتخاب کفش مناسب

جعبه پنجه:

کفشی را انتخاب کنید که فاقد قوس باشد و قسمت پنجه کفش باید نرم باشد و فشاری به انگشت های پا وارد نکند، انگشت های پا در هنگام پوشیدن کفش نباید بر روی همدیگر سوار شده باشند بنابراین بهتر است که قسمت پنجه پا به اندازه ای باشد که انگشتان پا را به راحتی در بر بگیرد.

کف پا:

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب کفش کفی کفش است که باشد به شکل استاندارد باشد تا مانع ضربات و شوک های ناشی از حرکت باشد. در صورتی که قسمت کف سفت و سخت باشد باعث درد شده توجه داشته باشید که شکل کفی باید براساس پایه پا طراحی شده باشد.

پاشنه:

توصیه می شود که یک کفش با پاشنه مناسب را انتخاب کنید می توانید کفش هایی با پاشنه حدوداً نیم سانت یا کمی بلندتر را انتخاب کنید. اما از پاشنه هایی که به شکل ناگهانی بلند می شود بپرهیزید.

ساق پا:

هنگامی که ساق پای شما به شکل ثابت در کفش قرار بگیرد موقع راه رفتن حمایت بیشتری از شما می کند. این بخش نباید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد شما نباشد بتوانید به سادگی پاشنه پا را به یک جفت کفش جدید فشار دهید.

در رابطه با نکات مربوط به کفش زنانه بیشتر بدانید

فاکتورهای مهم در انتخاب کفش مناسب

فاکتورهای مهم در انتخاب کفش مناسب
فاکتورهای مهم در انتخاب کفش مناسب
 • یک کفش مناسب در ابتدا باید از رویه، پاشنه و کف مناسبی برخوردار باشد.
 • کفش های استاندارد باید زمانی که پوشیده می شوند احساس راختی را در پا ایجاد کنند.
 • با توجه به اینکه فرم و پهنای پای افراد با یکدیگر متفاوت است کفشی که برای یک فرد مناسب است ممکن است برای فرد دیگر مناسب نباشد.
 • هنگام انتخاب کفش دقت کنید که کفش مورد نظرتان از تهویه مناسبی برخوردار باشد. در صورتی که کفش فاقد تهویه مناسب باشد محلی برای رشد میکروب ها و ایجاد میکروارگانیسم های گوناگون در پا و باعث پیدایش زخم و بوی بد در پا می شود.
 • کفش های معمولی اغلب پاشنه ای در اندازه ی 2.5 تا 4 سانت دارند در صورتی که شما جزو افرادی هستید که کف پای صافی دارند باید در فرم کفش تغییراتی ایجاد شود.
 • افرادی که به بیماری هایی نظیر کمردرد مبتلا هستند باید به ارتوپد مراجعه کرده تا کفش مناسبی برای شما در نظر بگیرد به این علت که این نوع کفش ها به شکل عادی در بازار وجود ندارد و این کفش باید برای افراد ساخته شود.

انتخاب کفش ورزشی مناسب

درباره کفش مناسب ورزشی باید گفت که این کفش دقیق باید اندازه ی پای شما باشد، هرگز کفش ورزشی کوچکتر و بزرگتر از سایز پای خود  انتخاب نکنید. همان طور که می دانید کفش های ورزشی انواع مختلفی دارند بنابراین کفشی را انتخاب کنید که متناسب ورزش مورد نظرتان باشد.

انتخاب کفش ورزشی مناسب
انتخاب کفش ورزشی مناسب

لایه زیرین کفش های ورزشی باید از انعطاف لازم برخوردار بوده و دارای عاج باشد تا به این ترتیب کف پا را در مقابل ضربان محافظت کند و در هنگام پیاده روی کمترین فشار را به پا وارد کند. در صورتی که یک کفش ورزشی انتخاب کردید و کفش تنها شست پای شما را اذیت می کند بهتر است یک سایز بزرگتر را انتخاب کنید.

لایه زیرین کفش های ورزشی
لایه زیرین کفش های ورزشی

کفش ورزشی را انتخاب کنید که متناسب با قوس کف پای شما باشد، کفش های ورزشی را براساس فعالیت های مختلف طراحی می کنند به عنوان مثال کفش های بسکتبال در لایه پایینی صاف هستند و مناسب حرکات تند و چابک است. در حالی که کفش های پیاده روی انعطاف زیادی در لایه میانی دارند تا به راحتی گام بردارید.

نکات کفش مردانه، نکته های ریز و درشت بسیاری که خوب است آن ها را مطالعه کنید.

نکات مهم در انتخاب کفش مناسب مجلسی

نکات مهم در انتخاب کفش مناسب مجلسی
نکات مهم در انتخاب کفش مناسب مجلسی

معمولا افراد در انتخاب کفش های مجلسی بیشتر به توازن رنگ و ست کردن آن با لباس خود توجه می کنند. سعی کنید کفشی را انتخاب کنید که از مواد خوبی ساخته شده و کیفیت بالایی داشته باشند. اکثر خانم ها حاضر هستند برای خوش استایل ظاهر شدن سختی های زیادی را متحمل شوند. دقت داشته باشید که کفش مجلسی سایز پای تان را انتخاب کنید.

انتخاب کفش های مجلسی
انتخاب کفش های مجلسی
 • خانم ها هنگام خرید کفش های مجلسی پاشنه بلند بهتر است چند قدم با آن راه بروند در صورت احساس راحتی کفش مورد نظرشان را خریداری کنند.
 • می توانید برای راحتی بیشتر و ایجاد تکیه گاه از کفش هایی استفاده کنید که دور ساق پایشان بند دارند.
 • کفش های پاشنه چهارگوش و پاشنه یکسره گزینه های مناسب تری برای استفاده در مجالس طولانی مدت هستند. این کفش ها به راه رفتن کمک می کنند و نگرانی برای شکستگی پاشنه های آن نخواهید داشت.
 • سعی کنید کفشی را انتخاب کنید که باعث کمردرد شما نشود. می توانید برای راحتی بیشتر در هنگام پوشیدن کفش های مجلسی از نیم کفی های ارتوپدی استفاده کنید تا از لیز خوردن جلوگیری شود.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *