راه‌های تشخیص کفش چرم اصل بر اساس 12 ویژگی مهم آن

تشخیص کفش چرم اصل

یکی از موضوعات مهمی که امروزه توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است این است که کفش چرم اصل چه ویژگی‌هایی دارد؟ در صورتی که شما نیز یکی از طرفداران پر و پا قرص محصولات چرمی هستید حتما به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان چرم اصل و باکیفیت را شناسایی کرد؟ برای یافتن پاسخ این سوال توصیه می‌شود مقاله‌ی زیر را بخوانید تا اطلاعات کاملی از ویژگی کفش چرم اصل بدست آورید. علاوه بر دانستن این اصول، داشتن تجربه نیز در تشخیص این امر بسیار تاثیرگذار است. در ادامه سعی شده است با ارائه‌ی روش‌های مناسب به شما در تشخیص کفش چرم اصل کمک کرد.

شناخت ویژگی‌های کفش چرم اصل
شناخت ویژگی‌های کفش چرم اصل

بو کردن کفش

یکی از راه‌های اصلی و اولیه در تشخیص کفش چرم اصل و طبیعی بو کردن آن است. توجه کنید که قبل از خرید کفش آن را در مغازه بو کنید. در صورتی که کفش چرم اصل باشد نباید به هیچ عنوان بوی مواد شیمیایی بدهد. برای بو کردن کفش اصلا خجالت نکشید. این امر بسیار طبیعی است.

لمس کردن کفش و بررسی بافت آن

توصیه می‌شود که کفش چرم را هنگام خرید در دست خود بگیرید و آن را لمس کنید. در صورتی که کفش چرم طبیعی و اصل باشد حتما باید دارای بافت نرمی باشد. با لمس کردن کفش چرم به‌راحتی می‌توانید نوع بافت آن را تشخیص دهید. در صورتی که بافت کفش نرم باشد چرم اصل است. البته ناگفته نماند که اخیرا در بازار کار، محصولات پلاستیکی زیادی وجود دارند که دارای کیفیت بالایی هستند. اگر فردی کم تجربه باشد احتمالا نتواند با لمس کردن بافت کفش، اصل بودن آن را تشخیص دهد.

بررسی طرح و نقش روی کفش چرم

روی تمامی کفش‌های چرم موجود در بازار طرح‌ها و نقش و نگارهایی وجود دارد که می‌توانند در تشخیص اصل یا فیک بودن چرم اصل به شما کمک کنند. در صورتی که کفش چرم اصل باشد باید دارای نقش‌های ناموزونی باشد که این طرح‌ها غیرتکراری هستند. در نتیجه در صورتی که روی کفش طرح‌های تکراری ببینید اطمینان حاصل کنید که جنس کفش اصل نیست. در نتیجه از خصوصیات تشخیص کفش چرم اصل توجه به نوع طرح روی آن است.

بررسی درون کفش

یکی از مرسوم‌ترین راه‌های تشخیص ویژگی کفش چرم اصل بررسی درون کفش است. توصیه می‌شود که ابتدا بخشی از پارچه کفش را که دارای آستر است پیدا کرده و آن را ببینید. در صورتی که کفش چرم اصل باشد باید حالتی پرز مانند و زبر داشته باشد.

روی کفش آب بریزید

یکی دیگر از روش‌های تشخیص ویژگی کفش چرم اصل آب ریختن روی آن است. در صورتی که قصد دارید از اصل و یا تقلبی بودن کفش چرم مطمئن شوید با ریختن اب روی کفش به این موضوع پی می‌برید. اگرکفش چرم اصل باشد سریع آب را جذب می‌کند. کفش چرم فیک و مصنوعی هرگز آب را جذب نمی‌کند و آب درون کفش چرم مصنوعی نفوذ نمی کند. با ریختن آب روی کفش با چرم مصنوعی قطره‌های آب روی کفش سر می‌خورد.

ریختن آب روی کفش برای تشخیص اصل بودن آن
ریختن آب روی کفش برای تشخیص اصل بودن آن

سوزاندن کفش چرم اصل

ممکن است از این روش تعجب کنید. در صورتی که فروشنده روی اصل بودن کفش چرم تاکید زیادی دارد می‌توانید از او درخواست کنید که قسمتی از کفش را در معرض آتش و حرارت قرار دهد. کفش چرم اصل مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش دارد و هیچ تغییری را از خود نشان نمی‌دهد. کفش چرم اصل سریعا مشتعل نمی‌شود و در صورتی که برای مدت زیادی در معرض حرارت قرار بگیرد بویی شبیه به بوی سوختن مو از کفش خارج می‌شود. در نقطه مقابل کفش چرم مصنوعی بدلیل داشتن مواد شیمیایی کربن‌دار سریعا نسبت به آتش عکس‌العمل نشان داده و جمع می‌شود.

فشار دادن بخشی از کفش چرم

ممکن است برخی افراد برای انجام کارهایی که در بالا ذکر شد خجالت بکشند. در صورتی که قصد دارید از اصل بودن کفش چرم بطور سریع و بدون جلب توجه مطمئن شوید می‌توانید قسمتی از کفش را فشار دهید. اگر بعد از فشردن کفش متوجه شدید که بافت روی کفش کمی جمع و چروک می‌شود یعنی کفش چرم اصل است. در صورتی که با فشردن هیچ تغییری در بافت کفش مشاهده نکردید اطمینان داشته باشید که کفش مورد نظر از چرم مصنوعی ساخته شده است.

شناخت کفش چرم اصل با فشردن آن
شناخت کفش چرم اصل با فشردن آن

بررسی انعطاف‌پذیری کفش چرم

یکی از ویژگی کفش چرم اصل، انعطاف‌پذیری زیاد آن است. کفش‌های تهیه شده با چرم صنعتی معمولا انعطافی ندارند و بسیار خشک هستند.

بررسی پشت کفش چرم

از ویژگی کفش چرم اصل بررسی پشت کفش است. معمولا کفش‌های چرمی که اصل هستند در پشت خود دارای پوششی به شکل پرز هستند. در حالی که کفش‌های چرم غیر اصل و تقلبی در قسمت پخش خود دارای نخ‌های توری و رشته‌ای دارند.

بررسی ضخامت کفش چرم

توصیه می‌شود که قبل از خرید کفش چرم حتما درون و بیرون ان را لمس کنید. اینکار یکی از راه‌های مطمئن تعیین ویژگی کفش چرم اصل است. کفش‌های چرم اصل از پوست حیوانات واقعی تهیه می‌شوند. این امر موجب می شود تا همه‌ی قسمت‌های کفش ضخامت‌های یکسانی با یکدیگر نداشته باشند. در صورتی که کفش‌های چرم مصنوعی و فیک دارای ضخامت یکسان در همه‌ی قسمت‌های کفش است. همچنین نکته‌ی دیگری نیز وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی اصل بودن کفش چرم است و این نکته، گرمای کفش چرم اصل است. کفش چرم اصل از پوست حیوانات تهیه شده است. بنابراین دارای گرمای خاصی است که کفش‌های با چرم مصنوعی آن را ندارند.

کفش چرم را زیر نور مستقیم بگیرید!

در صورت تمایل برای تشخیص و آگاهی از ویژگی کفش چرم اصل توصیه می‌شود که کفش را مستقیما زیر نور آفتاب بگیرید. در صورتی که چرم کفش اصل باشد باید نور را بطور یکدست از خود منعکس نکند. دلیل این امر این است که چرم طبیعی از پوست حیوانات ساخته شده است و پوست حیوانات تماما دارای یک نوع جنس و ضخامت نیستند. بعضی قسمت‌های پوست حیوانات وجود دارد که مات هستند و بعضی قسمت‌های دیگر نیز وجود دارند که بصورت براق دیده می‌شوند. لذا با قرار دادن مستقیم کفش چرم در جلوی نور می‌توان به اصل و یا فیک بودن کفش چرم پی برد.

 

توجه به قیمت کفش چرم

مسلم و واضح است که کفش‌های چرمی که از پوست طبیعی حیوانات ساخته شده‌اند بسیار با ارزش هستند. لذا این کفش‌ها در مقایسه با کفش‌های چرم مصنوعی دارای قیمت بالاتری هستند. در نتیجه توجه به قیمت کفش نیز می‌تواند کمک هرچند ناچیزی برای تشخیص ویژگی کفش چرم اصل بکند.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 1 میانگین: 5]

About مجله کادای

مجله کادای حاصل کار چند ساله یک تیم جوان و خلاق است که از سال 98 گرد هم آمده‌اند و در یک محیط دوستانه و حرفه ای با هدف آموزش، آگاهی‌سازی و ترویج خوش‌پوشی، خوش استایلی و زیبایی شروع به کار کرد. کادای در تمامی دسته بندی های خود با هدف پوشش دادن مد و فشن و سبک زندگی، به تهیه مقالات آموزشی می‌پردازد. رسالت تیم مجله کادای، بر آن است تا در عین صداقت، زیبایی را به شما هدیه دهد.

View all posts by مجله کادای →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *