کفش ساندرز
کفش ساندرز

راهنمای کفش ساندرز و تور کارخانه

شعار کفش ساندرز این است: «کفش خوب با انعطاف پذیری بالا …. ما مرز‌ها را درنوردید‌ه‌ایم.»  در این مقاله قصد داریم در مورد مجموعه کارخانه‌‌های کفش ساندرز صحبت کنیم و سفری به کارخانه کفش ساندرز داشته باشیم تا دریابیم چرا این نوع کفش تا این اندازه خاص و منحصر به فرد است.

تاریخچه کارخانه کفش ساندرز

کارخانه کفش ساندرز در دهه ۱۹۲۰ در یک شهر ساکت و آرام در شرق نورث همپتون انگلستان تاسیس شد. همانطور که سیلیکون ولی کالیفرنیا (Silicon Valley) و هالی وود مکان شکل‌گیری برخی صنایع خاص هستند، انگلستان نیز مرکز صنایع مختلف در مناطق متعدد است: آن جمله می‌توان به شهر لوتون (Loton) مشهور به ساخت کلاه، استوک آن ترنت (Stoke-on-Trent) به خاطر ظروف چینی و سرامیک و ناتینگهام به خاطر بند کفش و … اشاره کرد. در این میان، نورث همپتون به خاطر ساخت کفش در زمان جنگ جهانی شهرت یافت.

وجود مناظر سرسبز مناسب برای کشاورزی با گاو و جنگل‌های بلوط و بید در مسیر رودخانه نن (Nene) در نهایت منجر به ایجاد صنعت چرم‌سازی و به دنبال آن تولید کفش و ظهور کارخانه‌ای مانند کارخانه کفش‌سازی نورث‌ همپتون بود.

در زمان جنگ به ویژه در جنگ جهانی اول و دوم، کفاشان نورث همپتون به شدت مشغول تولید انواع کفش‌های نظامی از جمله چکمه‌های نظامی، کفش‌های مخصوص رژه، چکمه مخصوص پرش، چکمه‌های صحرایی و … شدند. پس از جنگ جهانی، با از دست رفتن بازار‌های خارجی و همینطور واردات کفش‌های ارزان قیمت، بسیاری از کفش سازان دچار ورشکستگی شدند. آن دسته از کفش سازان که جزء بازماندگان بودند در سال‌‌های اخیر نوعی رنسانس را تجربه کردند و توانستند دوباره به بازار‌های خارجی دست پیدا کنند و از نظر کیفیت و سنت مورد تجلیل قرار گیرند. از طرفی توانستند از مزایای خرید آنلاین نیز بهره‌مند شوند. آنچه که باعث شهرت آنها شده است، پرستیژ سنتی، تمرکز بر ارزش‌های طراحی و قالب مخصوص ساخت نورث همپتون است.

بازدید کنونی ما در این مقاله مقصد روشدن (Rushden) واقع در شرق نورث همپتون و کارخانه کفش ساندرز است که در اوج شکوفایی خود قرار دارد.

کفش ساندرز

تاکنون کارخانه کفش ساندرز یکی از کارخانجات کمتر شناخته شده انگلستان است که توسط خانواده اداره می‌شود و اکنون در نسل چهارم خود قرار دارد. مدیر اجرایی کارخانه کفش ساندرز در طی سه سال گذشته تولیدات خود را دو برابر کرده و نیروی کار آن از سه روز کار در هفته به اضافه کاری مشغول شدند. هم اکنون کارخانه کفش ساندرز در هفته 1900 جفت کفش تولید می‌کند که رقم آن رو به افزایش است. استراتژی آنان عزم راسخ جهت حفظ تولید در انگلستان و تاکید آن بر سنت شرکت، حفظ ارزش‌های تولید و توجه جسورانه به جزئیات است.

این کارخانه علاوه بر فروش با نام تجاری خود، برای برند Mark McNairy و دیگران نیز طراحی سفارشی انجام می‌دهد. یکی دیگر از حوزه‌هایی که اخیراً کفش ساندرز به آن وارد شده است، حوزه فروش ژاپن است. این شرکت به طراحی کفش نظامی ژاپنی روی آورده و اکنون به تولید قالب کفش با جزئیات دقیق و متناسب با پای ژاپنی می‌پردازد.

بوت های ساندرز
بوت های ساندرز

تور کارخانه کفش ساندرز

در  بازدید از کارخانه کفش ساندرز، سیمون تنانت، مدیر فروش بخش صادرات من را همراهی می‌کرد. او در ابتدا من را به بخش طراحی برد که در آنجا انواع الگو‌ها و طرح‌ها دیده می‌شد. آنگاه من را به قسمت انبارداری برد که محل نگه‌داری طیف وسیعی از انواع پارچه‌ها در رنگ‌ها و بافت‌های مختلف بود. وی توضیح داد که به علت پیشرفت‌های اخیر در صنعت دامداری، اکنون تولید پوست گوساله به طرز چشمگیری بیش از چند نسل پیش شده است و تقاضا برای چرم مرغوب دائماً در حال افزایش است.

کارخانجات بازمانده

زمانی که از سیمون علت نجات کارخانجات کفش را پس از جنگ جهانی پرسیدم، سیمون بر این موضوع انکار کرد و گفت: «در این خصوص نباید از کلمه بازمانده استفاده کرد. تولیدکنندگان کفش در حال شکوفایی هستند. کارخانه‌ها اکنون در انگلستان مشغول به تولید هستند. بسیاری از برند‌ها به دلیل قیمت مجبور شدند محصول را در خارج از کشور تولید کنند، اما ما همه چیز را در اینجا درست می‌کنیم. همه چیز برای بازار‌های صادراتی زیر یک سقف ساخته می‌شود. این کارخانه کاملا خانواده محور است. در برخی موارد مهارت‌ها از چندین نسل از پدر به پسر و از مادر به دختر منتقل شده است.

چرم کشی

با توجه به هزینه چرم گوساله، برش اولیه چرم که به منظور جداسازی نقاط نامرغوب از چرم است نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد، تا هم لکه‌ها محو شوند و هم استفاده از پوست خام به صرفه و اقتصادی باشد. برش در اطراف توسط دست به وسیله الگو و یا با استفاده از پرس و یا قالب‌های دقیق انجام می‌گیرد. من شاهد بودم که رویه یک کفش پاشنه کوتاه چرمی به این طریق برش داده شد و تمام سوراخ‌ها و طرح‌ها در عرض چند ثانیه بریده شد، اما نه آنطور که من تصور می‌کردم با استفاده از قیچی و پانچ باشد.

قسمت رویه کفش

قسمت رویه مرحله به مرحله توسط تیمی از زنان بسیار ماهر که ظاهراً هرکدام یه یک کار تخصصی گماشته شد‌ه بودند انجام می‌شد تا در نهایت قسمت‌های بالایی دارای طرح و سوراخ برای بند شود. رویه‌ها ردیف به ردیف بر روی یکدیگر انباشته می‌شوند و منتظر می‌مانند تا به اتاق قالب‌بندی وارد شوند.

قالب بندی

پس از آن از اتاق خیاطی به یک اتاق قالب‌بندی کفش مردانه وارد می‌شویم که در آنجا فضا با صدای ماشین آلات فلزی پر شده و بوی چسب سنگین در همه جا پخش شده است. در این میان یک فعالیت آشکار دیده می‌شود که در آن اپراتور با یک ماشین آلات بسیار پیچیده و پر سر و صدا در حال فعالیت است، به طوری که چشم نمی‌تواند به راحتی عملکرد آن را تشخیص دهد. در نهایت کارگران موفق به تولید کفش با کیفیت کفی‌دار می‌شوند.

مرحله نهایی

مرحله نهایی تبدیل پوست چرم گوساله به یک پوشش با کیفیت به سرعت تکمیل می‌شود. در ابتدا قسمت فوقانی به قالب متصل می‌شود. آنگاه کفی، مغزی، پاشنه‌ها به یکدیگر متصل و پیوند می‌خورد. انجام این مراحل دقیق دردسر‌های زیادی دارد. در ابتدا کفی چرمی به منظور جداسازی نقاط نامرغوب برش می‌خورد. بعد از آن لبه‌های کفی رنگ آمیزی شده، براق و صیقل داده می‌شوند و به یک کفی کامل و نرم تبدیل می‌شود. کفی نیز به نوبه خود صیقل داده می‌شود. آنگاه به اتاق تکمیل ارسال می‌شوند که در آنجا مورد پرداخت نهایی بازرسی، تایید و بسته‌بندی می‌شوند.

کارخانه ساندرز
کارخانه ساندرز

سندرز مالکیت برند  Regent را نیز عهده دارد که منحصراً به کفش سوارکاری اختصاص دارد و در کنار برند ساندرز تولید و جدا از آن عرضه می‌شود. به عنوان مثال، Pro Cotswold نوعی چکمه سوارکاری کلاسیک انگلیسی است که برای پلیس سوارکار بریتانیا تولید می‌شود. Regent همینطور نوع دیگری سبک‌کلاسیک ارائه می‌دهد که از جمله آن می‌توان به بوت بنددار و بوت‌های سبک اسب سواری اشاره کرد. علاوه بر آن بوت Wellington  با طراحی تزئینی آشنای هر افسر سوار نظام انگلیسی است که در مراسم‌های رسمی آن را به تن می‌کنند. در درون پاشنه این نوع کفش سوارکاری مهمیز تعبیه شده است.

از کجا می‌توان کفش ساندرز خریداری کرد؟

کفش ساندرز در مناطقی مانند Paul Stuart  و Barneys  در نیویورک و همچنین در مناطق مختلف انگلستان و به صورت آنلاین در Pediwear  به فروش می‌رسد.

انواع  کفش ساندرز

به دلیل تولید دسته‌ای در زمان بازدید از کارخانه، فقط تعداد محدودی از مدل‌ها از خط تولید عبور کردند.  با این حال، کفش ساندرز دارای انواع مختلفی از جمله کفش‌کالج، بوت چوکا در رنگ‌های مختلف، بوت سوارکاری، بوت سوارکاری جودپور، بوت سوارکار پلیس، بوت موتور سیکلت، کفش‌هایی با زیره آبی و زیره قرمز و … است.

چه چیزی کفش ساندرز را بسیار خاص می‌کند؟

از سیمون پرسیدم به نظر او وجه تمایز کفش ساندرز از بقیه کفش‌ها چیست؟

او پاسخ داد: «نگاه ما بسیار عمیق است. کارخانه‌های کفش سازی دیگری مانند Crockett & Jones و   Crockett & Jones و Church وجود دارند که کفش‌های کلاسیک و خارق العاده‌ای می‌سازند. ساندرز کفش‌های بسیار مرغوبی تولید می‌کند. از طرفی ما توانسته‌ایم مرز‌های کفش سازی را از نظر انعطاف پذیری و ساخت کنار بزنیم.»

انعطاف پذیری عنصری است که تقریباً در تمامی طرح‌ها دیده می‌شود. استفاده از رنگ‌های تند و تضاد بین بافت از جمله رنگ متضاد کفی با رویه کفش و خوش پوشی، ویژگی‌های بسیاری از طرح‌های کفش ساندرز است. علاوه بر آن، نوع ویژگی‌های طراحی و ساخت منحصر به فرد، تضمین کننده طول عمر کفش ساندرز است.

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

همچنین ببینید

کتونی تولید ملی

بهترین تولیدی‌ های کفش کتانی ایرانی کدامند؟

بهترین کفش کتانی ایرانی را از کدام فروشگاه می‌توان تهیه کرد؟ آیا فروشگاه‌هایی را می‌شناسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *