تاریخچه کفش از ابتدا تاکنون

کفش باستانی

تاریخچه کفش از ابتدا تاکنون

تاریخچه کفش به زمانی باز می گردد که انسان ها سعی کردند پوشینه ای برای پاهای خود درست کنند. اما تاریخچه کفش مدرن به صورت امروزی به دهه 1850 میلادی باز می گردد. پیش از این کفش ها کیفیت حال حاضر را نداشتند. کفش های گذشته برای پای چپ و راست کاملا مشابه بودند و متناسب با ارگونومی پاها نبودند. توصیه میکنیم که بعد از خواندن این مقاله، مقاله ساخت کفش در طول تاریخ را نیز مطالعه کنید.

تاریخچه کفش در پیش از میلاد

کفش مصری
کفش مصری

در بین سال های 1600 تا 1200 پیش از میلاد در بین النهرین مردمی کوه نشین که در مرز ایران زندگی می کردند نوعی کفش را از چرم دباغی شده درست کردند که شباهت زیادی به موکاسین داشت. مصری ها نیز در 1550 پیش از میلاد کفش های بافته شده را تولید کردند. این نوع کفش ها به وسیله تسمه ها به هم متصل می شدند و جنس کفی نیز از جنس رویه بوده و تا اواخر قرن 19 میلادی این نوع کفش ها را مشاهده می کنیم.

کفش چینی
کفش چینی

یک قرن پیش از میلاد چینی ها نوعی کفش ساختند که از لایه های کنف درست شده بود و دارای تزیینات ، دوخت و طراحی بودند.

تاریخچه کفش در سال های 43 تا 450 میلادی

صندل رومی نظامی
صندل رومی نظامی

به نظر می رسد صندل های رومی  اولین نوع کفش بودند که به شیوه خاصی طراحی می شدند. قسمت زیرین این نوع کفش از جنس چوب پنبه بود و رویه ی آن از تسمه های چرمی ساخته می شدند که برای زنان و مردان به شکل یکسان بودند.

بعضی از این صندل ها برای افراد نظامی طراحی شده و با نام Caligae شناخته می شد و برای تقویت کف آن از نوعی گل میخ استفاده می شده است.

تاریخچه کفش در قرن های 17 ،18،19میلادی

کفش قرن 17

مدل کفش قرن 17
مدل کفش قرن 17

در اواسط قرن 17 بیشتر شاهد مدل های کفش مردانه هستیم در اواسط این دوره شاهد محبوبیت کوکن ها هستیم کفش هایی خشن که شبیه به دمپایی هستند و علت محبوبیت آن ها دوره رنسانس و توجه به فرهنگ یونانی است. این کفش ها دارای کمی پاشنه بودند که از سال 1660 پاشنه ها به تقلید از فرانسوی ها به رنگ قرمز در آمد.

چگونه استایل هنری داشته باشیم و انواع سبک مد

کفش قرن هیجدهم:

مدل کفش قرن 18
مدل کفش قرن 18

در قرن 18 برای خانم های طبقه ی اشراف کفش های به روز و زیبا طراحی شد در این دوره شاهد تکامل کفش های مخصوص رقص نیز هستیم. در ادامه کفش هایی که توسط مادام پومپادور طراحی شده مورد توجه قرار گرفت. این کفش ها با مواد ظریفی مانند ابریشم و ساتن ساخته می شدند و چندان متناسب فضای باز به خصوص در شهرهای پربارندگی مانند لندن نبودند.

کفش قرن 19

کفش قرن 19
کفش قرن 19

قرن نوزدهم: از سال 1817 شاهد یک حرکت عظیم در صنعت کفش هستیم دوک ولینگتون چکمه هایی را تولید کرد که با نام خود او شناخته شدند نسخه لاستیکی آن همچنان محبوب است. در دهه بعد، شرکت Shoemaking توسط خانواده C & J Clark Ltd تاسیس شد و یکی از طراحان پیشرو کفش در انگلستان باقی مانده است. تا پیش از دهه 1830 کفش ها برای پای چپ و راست با هم تفاوتی نداشتند تا اینکه طراحان فرانسوی یک ایده دادند که در کفی کفش های برای پای چپ عبارت Gauche و کفش های پای راست Droit درج کردند این در حالی بود که هنوز عملا کفش ها برای هر دو پا به یک شکل بودند. از آن جا که سبک فرانسوی به عنوان معیار مد بود بسیار مورد توجه قرار گرفت.

بوت ملکه ویکتوریا

بوت ملکه ویکتوریا
بوت ملکه ویکتوریا

در سال 1837 J. Sparkes Hall بوت های جیر را ارائه کرد که به راحتی می شد با آن ها قدم زد وی یک جفت آن را به ملکه ویکتوریا اهدا کرد و این مدل تا پایان دهه 1850 از محبوبیت زیادی برخوردار بود.

تاریخچه کفش در قرن بیستم

 

در این دوره کفش هایی با پاشنه های کوتاه کمتر مورد توجه واقع شدند و ما شاهد مدل های زیادی در پاشنه های بلند هستیم. در اوایل این دهه کفش های زنانه دارای پاشنه هایی در حدود 3 اینچ باب شد. در انگلستان پس از جنگ جهانی دوم کفش های آکسفورد بسیار مورد توجه قرار گرفت.

کفش Salvatore Ferragamo
کفش Salvatore Ferragamo

یکی از مشهورترین طراحان کفش که دردهه 1930 به شهرت زیادی دست یافت Salvatore Ferragamo بود او برای تهیه کفش های خود از مواد غیر معمول مانند پوست کانگورو، تمساح و ماهی استفاده کرد و برای طراحی کفش ها از نقوش تاریخی نیز الهام گرفت. صندل مدل چوب پنبه ای او یکی از محبوب ترین نمونه های کفش در قرن بیستم بود که بسیار مورد تقلید قرار گرفت.

سیر تحولی کفش پس از جنگ جهانی دوم و نیمه دوم قرن بیستم

کفش گوچی
کفش گوچی

در این سال ها برخی ترندهای کفش نظیر برند Doc Martens پیشرفت های زیادی کردند مانند که ترکیبی از کفش های بادوام راحت به همراه پاشنه های متناسب در سال 1947 به بازار آمد. کفش های لوفر به مدت طولانی در آمریکا باب بود که در سال 1953 این مدل کفش توسط گوچی بازسازی شد و به عنوان یک کفش رسمی شناخته شد.

کفش زنانه Stiletto مدل 1950

کفش زنانه Stiletto مدل 1950
کفش زنانه Stiletto مدل 1950

در دهه 1950 میان زنان نیز کفش هایی با پاشنه های Stiletto محبوب بود. کفش های فلاپی شباهت زیادی به صندل هایی داشتند که در حدود 6000 سال رواج داشت این مدل کفش در دهه 1960 تقریبا در همه جای دنیا استفاده می شده است. در دهه 1970 شاهد استقبال از کفش های پلتفرم هستیم که طرح آن بر مبنای چهار دهه قبل و بر اساس طرحSalvatore Ferragamo ساخته شده است. این کفش ها در بین زنان و مردان با طرح های عجیب و غریب رواج یافت و از محبوب ترین مارک های آن دوران می توانیم به کانتی اشاره کنیم.

بوت مدل  Ugg

بوت مدل  Ugg
بوت مدل  Ugg

بوت های مدل  Ugg که مواد اصلی ساخت آن ها پوست گوسفند بود و برای اولین بار در سال 1978 توسط خوانندگان استرالیایی پوشیده شد این کفش ها گزینه های مناسبی برای محافظت پا در مقابل آب و رطوبت بودند. در دهه 1980 با اوج تغییرات در کفش ها روبرو می شویم برندهای بزرگی مانند Reebok و Nike در این دهه پا به عرصه گذاشتند و تا به امروز مورد استقبال مردم جهان هستند.

در قرن 21 کفش ها دچار تغییرات می شوند و همچنان به سمت این می روند که راحتی بیشتری را برای پاها فراهم کنند. کمپانی ها سعی بر این دارند که کفش هایی متناسب با ارگونومی پاها تولید کنند.

همچنین بخوانید: در مورد تاریخچه کفش و نگهداری از کفش چه می‌دانید؟

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 0 میانگین: 0]

About مجله کادای

مجله کادای حاصل کار چند ساله یک تیم جوان و خلاق است که از سال 98 گرد هم آمده‌اند و در یک محیط دوستانه و حرفه ای با هدف آموزش، آگاهی‌سازی و ترویج خوش‌پوشی، خوش استایلی و زیبایی شروع به کار کرد. کادای در تمامی دسته بندی های خود با هدف پوشش دادن مد و فشن و سبک زندگی، به تهیه مقالات آموزشی می‌پردازد. رسالت تیم مجله کادای، بر آن است تا در عین صداقت، زیبایی را به شما هدیه دهد.

View all posts by مجله کادای →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *