انواع دستمال سر (ورزشی، کوهنوردی و ...) و تفاوت آنها
انواع دستمال سر (ورزشی، کوهنوردی و ...) و تفاوت آنها

انواع دستمال سر (ورزشی، کوهنوردی و …) و تفاوت آنها

در این مقاله قصد داریم انواع دستمال سر ( کوهنوردی و …) را به شما معرفی کنیم. اما در کنار این مطلب چه نکات مهم دیگری در رابطه با انواع دستمال سر ( کوهنوردی و …) وجود دارد؟ آیا دستمال سر فقط باید در کوهستان استفاده شود یا مکان دیگری نیز برای استفاده آن وجود دارد؟ اصلا چرا از دستمال سر استفاده می‌کنیم؟ آیا استفاده از آن ضروری است؟ انواع دستمال سر خوب را از کجا بخریم؟ اصلا برای داشتن دستمال سر حتما باید آن را خرید؟ برای پیدا کردن جواب این سوالات و بسیاری دیگر از مسائلی که در مورد دستمال سر وجود دارد، متن زیر را مطالعه کنید.

استفاده از دستمال سر به عنوان استایل
استفاده از دستمال سر به عنوان استایل

چرا از دستمال سر استفاده می‌کنیم؟

فلسفه استفاده از دستمال سر از آن جایی شروع شد که عده ای برای جلوگیری از سرمایی که به سرشان می‌خود از آن استفاده کردند. این کار برای افرادی که سینوزیت دارند بسیار مثمر ثمر است. در برخی مکان ها نیز برای محافظت سر در مقابل باد نیز استفاده شد. برای جمع کردن مو و مرتب بودن در حین کار نیز وجود دستمال سر بسیار موثر است. این روزها نیز خانم های مسلمان برای اینکه موهای سرشان دیده نشود از دستمال سر در زیر شال، مقنعه و روسری خود استفاده می‌کنند. با این حسال دستمال سر به عنوان حجاب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد های دستمال سر
کاربرد های دستمال سر
انواع دستمال سر (ورزشی، کوهنوردی و ...) و تفاوت آنها
انواع دستمال سر (ورزشی، کوهنوردی و …) و تفاوت آنها

اما استفاده از انواع دستمال سر به همین جا ختم نمی‌شود. چرا که دستمال سر را در مناطق گرمسیری که حجاب نمی‌گیرند نیز استفاده می‌کنند! اما چرا؟ در مناطق گرمسیری استفاده از دستمال سر برای جلوگیری از برخورد مستقیم گرما به سر است. برخی از انواع دستمال سر نیز که جنس بخصوصی دارند، عرق سر را می‌گیرند. به همین دلیل است که ورزشکاران نیز از دستمال سر استفاده می‌کنند.

استفاده از دستمال سر در گردن
استفاده از دستمال سر در گردن

مزایای استفاده از دستمال سر

دستمال سر پارچه ای است که از دو طرف به هم دوخته شده باشد. این پارچه عمدتا به قدری کم حجم است که نمیتوان بهانه‌ای برای استفاده نکردن از آن پیدا کرد. میتوان از آن برای پوشاندن سر و صورت و مو و گردن استفاده کرد. به این ترتیب این نواحی را از نفوذ سرما و گرد و خاک و باد در امان نگه می‌دارد. اگر جنس آن پلاستیکی نباشد، عرق پیشانی و نواحی که در آن قرار می‌گیرد را می‌گیرد. به این ترتیب شما را از کلافه شدن دور می‌کند. باعث منظم شدن سر و صورت و زیبایی شما می‌شود.

دستمال سر دوچرخه سواری
دستمال سر دوچرخه سواری

کاربرد انواع دستمال سر

تا کنون گفتیم که دستمال سر برای دوری از سرما، عرق و نظم مو و سر و صورت قابل استفاده است. از انواع دستمال سر در ورزش کوهنوردی، دوچرخه سواری ، گرفتن حجاب و … استفاده می‌شود. اما باید بدانید که دستمال سر به جای کلاه نیز استفاده می‌گردد. به نوعی استایل خاصی برای افراد ایجاد می‌کند. علاوه بر آن اگر تصاویر فستیوال های خارجی را دیده باشید، ملاحظه خواهید کرد که بسیاری از افراد از دستمال سر به عنوان ماسک صورت نیز استفاده می‌کنند.

همان طور که عده ای از انواع دستمال سر به عنوان کلاه استفاده می‌کنند، عده بسیاری نیز از این پارچه به عنوان پیشانی بند (هدبند) استفاده می‌کنند. این کار هم میتواند به عنوان دوری از سرما باشد و هم می‌تواند استایلی خاص را در فرد ایجاد کند. اگر موی بلندی داشته باشید، حتما توصیه می‌کنیم که از انواع دستمال سر به عنوان گیره نیز استفاده کنید. استفاده از انواع دستمال سر به عنوان مچ بند تجربه متفاوت و لذت بخشی برایتان خواهد بود.

دستمال سر به عنوان ماسک
دستمال سر به عنوان ماسک

آیا دستمال سر فقط باید در کوهستان استفاده شود؟

خیر! انواع دستمال سر برای استفاده های مختلفی وجود دارد حتی انواع دستمال سر کوهنوردی نیز وجود دارد. ولی اینکه صرفا از دستمال سر برای کوهنوردی استفاده کنیم صحیح نیست! اما ضروری است. به این معنی که شما در اکثر ورزش هایی که در فضای آزاد انجام میشود به دستمال سر نیاز دارید. این ورزش میتواند دوچرخه سواری باشد یا کوهنوردی یا … . ولی اینکه در کوهنوردی از انواع دستمال سر کوهنوردی استفاده کنی امری ضروری است. برای اینکه خود را از بیمازی های بعد از کوهنوردی در امان نگه دارید حتما به آن نیاز خواهید داشت.

دستمال سر کوهنوردی
دستمال سر کوهنوردی

نکات مهم در رابطه با انواع دستمال سر کوهنوردی

دستمال سر کوهنوردی انواع گوناگونی دارد. چه از نظر طرح و شکل و رنگ چه از نظر جنس و پارچه! برای همین از بابت اینکه بخواهید یکی از انواع دستمال سر کوهنوردیرا انتخاب کنید، خیالتان راحت باشد. تنوع این گونه دستمال ها بهقدری زیاد است که حتما دستمال سری مطابف سلیقه شما پیدا خواهد شد.

اما اصل دستمال سر کوهنوردی باید پارچه ای بسیار سبک و نرم داشته باشد. سبک بودن آن به این خاطر است که وزن آن اذیت کننده نباشد. و نرم بودن آن به این دلیل است که مو و پوست شما آسیب نبیند.

نحوه استفاده از دستمال سر
نحوه استفاده از دستمال سر

تفاوت انواع دستمال سر (ورزشی، کوهنوردی و …)

تا به اینجای کار انواع دستمال سر را از نظر کاربرد و محل استفاده تقسیم بندی کردیم. به تبع آن حتما متوجه شدید که دستمال سر ها از نظر کاربردی متفاوت اند. اما آیا می‌توان از یک دستمال سر در تمام مکان ها و برای تمامی مصارف استفاده کرد؟ دستمال سر ها انواع مختلفی دارند که در این‌جا به معرفی هر کدام و ذکر تفاوت آن‌ها خواهیم پرداخت.

دستمال سر های پارچه‌ای که به آن ها زینتی نیز گفته می‌شود، عموما سه گوش هستند. افرادی که خاص پسند هستند از این مدل از دستمال سر ها استفاده می‌کنند. این مدل مناسب همه نیست. بیشتر در کوهنوردی و استفاده روزانه مورد استفاده قرار می‌کید. کم تر کسی آن را در دوچرخه سواری یا به عنوان حجاب استفاده می‌کند.

دستمال سر زینتی
دستمال سر زینتی

دستمال سر های نیمه‌پلار  که تنها نیمی از آن ها دخته شده است. این مدل دستمال سر قابلیت تبدیل شدن به هر چیزی را دارد. از کلاه و مچبند بگیر تا حجاب و هدبند و … از آن هم در کوهنوردی استفاده می‌شود، عم در دوچرخه سواری. هم میتوان آن را به عنوان ماسک استفاده کرد، هم میتوان برای جلوگیری از نفوذ باد از این مدل دستمال سر بهره برد.

دتمال سر های پلار برای جلوگیری از نفوذ سرما و در فصل زماستان استفاده می‌شود. آن ها به اندازه دستمال سر های نیمه‌پلار نرم و حالت پذیر نیستند. ولی در فصل سرما برای استفاده در هر جایی مناسبند.

نکات مهم در رابطه با انواع دستمال
نکات مهم در رابطه با انواع دستمال

انواع دستمال سر خوب از کجا بخریم؟

دستمال سر خوب را میتوان از کلاه فروشی ها، فروشگاه های لباس اسپرت، وبسایت های اینترنتی و اینستاگرام تهیه کرد. اما دست نگه دارید! آیا حتما باید بایت داشتن آن پولی پرداخیت کنید؟ آیا نمی‌توان آن را با کمک لباس ها و پارچه های بلا اسفاده خود دوخت و استفاده کرد؟ اگر پارچه ای نرم و سبک دارید کافی است آن را به شکل مستطیلی ببرید و دو سر آن را ره هم بدوزید و به عنوان دستمال سر استفاده کنید.

اگر تیشرتی دارید که دیگر آن را استفاده نمیکنید، سمت شانه و آستین و یقه آن را ببرید. به این ترتیب می‌توانید از آن به عنوان دستمال سر خود استفاده کنید.

 

 

 

این نوشته ارزش چند ستاره را دارد؟ 1ستاره .... 5ستاره
[کل: 3 میانگین: 3.3]

همچنین ببینید

انواع جوراب

نکاتی درباره جوراب ها که محال است بدانید

همه چیز درباره جوراب ها بیشتر افراد این تصور را دارند که جوراب یک بخش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *